obchodných hodín
Opcie na SPY sú obľúbené pre svoju likviditu. SPY (SPDR S&P 500 ETF Trust) je ETF sledujúce výkonnosť indexu S&P 500.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na opcie na SPY. Zameriame sa na ich vlastnosti, výhody a ukážeme si stratégie ich úspešného obchodovania. Pokiaľ hľadáte brokera pre obchodovanie opcií, kliknite sem.

Opcie na SPY

Opcie na SPY sú finančné derivátové nástroje, ktoré dávajú investorom právo (nie však povinnosť) kúpiť alebo predať podkladové aktívum (v našom prípade SPDR S&P 500 ETF Trust) za vopred stanovenú cenu a k určitému dátumu. Tieto opcie umožňujú investorom profitovať z cenových pohybov ETF SPY bez toho, aby skutočne vlastnili fond ETF alebo podkladové akcie.

Dlhodobý graf SPDR S&P 500 ETF od konca roka 2018 do augusta 2023. Zdroj: LYNX+ (29. 8. 2023)

Väčšina opcií má predvolený multiplikátor 100. To znamená, že podkladom 1 opcie je 100 kusov fondu SPDR S&P 500 ETF. Maržové požiadavky sú však mnohonásobne menšie a líšia sa podľa typu opcie a kombinácie opcií.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Výhody SPY opcií

Medzi výhody opcií na toto americké ETF patrí jednoduchosť a likvidita. V USA neexistuje iné podkladové aktívum, na ktoré by sa obchodovalo viac opcií než na S&P 500. Na SPY sa zvyčajne každý deň obchodujú milióny opcií. To je dôležité, pretože vďaka dostatočnej likvidite sú nepriame náklady nižšie. Týka sa to napríklad nízkych spreadov a transakčných nákladov.

Stručne uvádzame niektoré ďalšie výhody opcií na SPY.

 • Diverzifikácia: Opcie na SPY umožňujú investorom získať expozíciu voči širšiemu trhu bez toho, aby museli kupovať jednotlivé akcie.
 • Likvidný trh: SPY opcie patria medzi najlikvidnejšie opcie na trhu, čo uľahčuje realizáciu obchodov.
 • Flexibilita: Investori môžu využívať rôzne stratégie, napríklad ochranu pred poklesom alebo generovanie dodatočného príjmu.
 • Pákový efekt: Opcie ponúkajú potenciálne vyšší výnos pri relatívne nižšej investícii v porovnaní s nákupom akcií alebo ETF. Na druhú stranu je tu aj vyššie riziko.

Opcie na SPY: Ilustratívny príklad

Pre ilustráciu predpokladajme, že SPDR S&P 500 ETF je na úrovni 447 bodov. Vy však očakávate, že SPY ETF klesne na 424 bodov. Rozhodnete sa pre nákup put opcie s realizačnou cenou 440 a dátumom exspirácie 15. septembra 2023.

Za túto put opciu by ste zaplatili $4,10, no vďaka multiplikátoru vás bude stáť $410. To znamená, že váš bod zlomu (break even) je 440 – 4,10 = 435,9 bodu. Ak SPY ETF skončí v dátum exspirácie nad 440 bodmi, stratíte celú svoju investíciu vo výške $410. Ak SPY ETF skončí v dátum exspirácie pod 435,9 bodmi, získate zisk $100 za každý bod, o ktorý SPY ETF klesne.

Samozrejme môžete v tomto príklade použiť aj put spread stratégiu.

Stratégie obchodovania opcií na SPY

Ak vás zaujímajú opčné stratégie, ktoré môžu investori využiť na obchodovanie SPY opcií, odporúčame vám naše články, ktoré sa tejto téme venujú.

 • Covered call (výpis krytých call opcií): Stratégia, pri ktorej investor vlastní SPY ETF a vypisuje call opcie s cieľom získať dodatočný príjem.
 • Straddle: Ide o opčnú kombináciu, ktorá zahŕňa nákup put a call opcií s rovnakou realizačnou cenou a dátumom exspirácie. Pri tejto stratégii investori počítajú s pohybom podkladového aktíva.
 • Iron Condor: Táto opčná kombinácia sa skladá zo štyroch opcií. Je založená na predpoklade, že cena podkladového aktíva sa bude v čase exspirácie opcií pohybovať vo vopred stanovenom pásme.

Aké sú rozdiely medzi opciami na SPX a opciami na SPY?

Okrem opcií na SPY sú k dispozícii aj opcie na samotný index S&P 500 (SPX). Rozdiel medzi opciami na SPX a SPY súvisí s povahou podkladového aktíva a spôsobom obchodovania.

Rozdiel v podkladovom aktíve opcií na SPY a SPX

 • Opcie na SPX: Opcie na SPX sú opcie založené na samotnom indexe S&P 500. Ich podkladovým aktívom je index, čo znamená, že ich hodnotu ovplyvňuje pohyb indexu S&P 500 ako celku, nie cena konkrétnej akcie.
 • SPY opcie: SPY opcie sú opcie založené na SPDR S&P 500 ETF Trust, skrátene SPY. Toto ETF sa snaží replikovať výkonnosť indexu S&P 500 tým, že skutočne drží portfólio akcií, ktoré zodpovedajú zloženiu indexu. Opcie SPY sú ovplyvnené aj pohybom indexu S&P 500 aj pohybom cien jednotlivých akcií v ETF.

Vysporiadanie opcií na SPX a SPY

 • Opcie na SPX: Opcie na SPX sú vysporiadané v hotovosti. Nedochádza teda k fyzickému dodaniu podkladového aktíva. To znamená, že ak sa rozhodnete uplatniť SPX opciu, obdržíte v hotovosti rozdiel medzi realizačnou cenou a uzatváracou hodnotou indexu S&P 500 v deň uplatnenia. Nie je možné žiadne pripísanie akcií.
 • SPY opcie: SPY opcie môžu byť vysporiadané fyzicky, čo znamená, že ak sa rozhodnete opciu uplatniť, môžete skutočne obdržať (alebo budete musieť dodať) podkladové aktívum (SPY ETF) v závislosti od vašej pozície.

Americký vs. európsky typ opcií

Opcie SPY sú amerického typu, čo znamená, že držitelia opcií môžu svoje opcie uplatniť kedykoľvek pred vypršaním ich platnosti. Naproti tomu opcie SPX sú opcie európskeho typu, čo znamená, že ich možno uplatniť len v deň exspirácie. Ak vás zaujímajú rozdiely medzi americkými a európskymi opciami, odporúčame vám náš článok Americké opcie vs. európske opcie.

Likvidita a náklady

Vo všeobecnosti majú opcie SPY často vyššiu likviditu a objem obchodovania ako opcie SPX. To môže mať za následok užšie spready medzi ponukou a dopytom a efektívnejšie vykonávanie obchodov.

Obchodovanie opcií má svoje riziká

Než sa rozhodnete obchodovať opcie, je dôležité pochopiť, že finančné nástroje ako sú opcie, sú spojené s rizikami. Ak sa trh vydá zlým smerom, môže to viesť k značným stratám. Investori by preto mali pred obchodovaním opcií porozumieť rizikám, ktorým čelia. Ak sa s opciami ešte len zoznamujete, odporúčame vám náš článok Opcie: Sprievodca obchodovaním s opciami pre začiatočníkov.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Opce na SPY: Poznejte výhody opcí na SPDR S&P 500 ETF Trust (27. 9. 2023); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/opce/zaklady-opce/opce-na-spy

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart