0DTE opcie a ich výhody a riziká
0DTE (Zero Days to Expiration) je špekulatívna stratégia, pri ktorej obchodník nakupuje alebo predáva opcie, ktorých platnosť vyprší v rovnaký deň. Cieľom tejto stratégie je dosiahnuť rýchly zisk špekuláciou na rýchly pohyb podkladového aktíva u nákupu call a put opcií. V prípade vypisovania opcií naopak spoliehame na to, že opcia vyexspiruje v daný deň ako bezcenná a náš zisk bude rovný obdržanej prémii.

Po prečítaní tohto článku budete presne vedieť, čo táto stratégia obnáša a aké sú jej výhody a riziká. Pokiaľ hľadáte brokera, u ktorého môžete obchodovať 0DTE opcie, kliknite sem.

Čo znamená 0DTE?

Skratka DTE znamená dni do exspirácie (Days to Expiration), a teda 0DTE (Zero Days to Expiration) predstavuje 0 dní do exspirácie. V rámci tejto stratégie teda obchodujete opcie s dátumom exspirácie v rovnaký deň. 0DTE opčná stratégia vyžaduje, aby obchodník činil rýchle rozhodnutia a aktívne sledoval pohyby na trhu. Pretože je čas obmedzený, je táto stratégia vhodná iba pre aktívny štýl obchodovania. Aj z tohto dôvodu je 0DTE stratégia vhodná najmä pre skúsených obchodníkov, ktorí sú ochotní viac riskovať a dokážu pozorne sledovať trh.

Jediný rozdiel medzi opciou s exspiráciou dnes a bežnou týždennou alebo mesačnou opciou je doba do vypršania platnosti danej opcie. Teoreticky to znamená, že na 0DTE opcie je možné aplikovať všetky opčné stratégie. Pokiaľ sa zaujímate o špecifiká aj iných ako denných opcií, odporúčame náš článok Mesačné opcie, týždenné opcie a denné opcie.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

0DTE stratégie: Ako sa tieto opcie obvykle obchodujú?

0DTE opcie sa používajú hlavne na špekuláciu na prudké pohyby ceny podkladového aktíva. Ide napríklad o nákup Out Of The Money call a put opcií alebo stratégiu Strangle na opcie, ktoré vypršia v rovnaký deň. Vďaka veľkej finančnej páke a nižším kapitálovým požiadavkám priťahuje táto stratégia stále viac pozornosti medzi retailovými obchodníkmi. Tento prístup môže priniesť značné zisky pri minimálnom kapitálovom riziku. Je to však aj stratégia s nižšou pravdepodobnosťou úspechu a môže viesť k značným stratám.

V praxi nie sú 0DTE stratégie bežne aplikované na jednotlivé akcie. Namiesto toho väčšina obchodníkov používa 0DTE opcie pri špekulácii na jednodňové pohyby na trhu pomocou indexových ETF, ako je napríklad SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), ktorý teraz ponúka možnosť obchodovať 0DTE opcie každý obchodný deň. Pokiaľ s ETF ešte len začínate, odporúčame náš článok: Čo je ETF? Rady a tipy, ako investovať do ETF. Pre záujemcov o opcie na SPY by mohol byť prínosný článok: Opcie na SPY: Spoznajte výhody opcií na SPDR S&P 500 ETF Trust.

0DTE stratégie a jej riziká

Opčná stratégia 0DTE môže byť veľmi riziková z nasledujúcich dôvodov. Opcie so splatnosťou 0 dní sú veľmi volatilné. Ich hodnota sa môže rýchlo zmeniť v dôsledku malých cenových pohybov podkladového aktíva. To znamená, že potenciálne zisky môžu byť vysoké, ale aj prípadné straty sa môžu rýchlo sčítať. Obchodník má tiež iba jeden obchodný deň na to, aby dosiahol zisk, kým opcia vyprší. Preto musí obchodník činiť správne rozhodnutia v správnom čase a za týmto účelom pozorne sledovať pohyby na trhu.

Pokiaľ sa rozhodnete obchodovať 0DTE opcie a použijete stratégiu nákupu Out Of The Money call alebo put opcií, majte na pamäti, že cena podkladového aktíva musí spravidla urobiť značný pohyb, inak môžete skončiť v strate. Ide o veľmi rizikovú stratégiu s malým priestorom pre chyby, preto je vhodná najmä pre pokročilých opčných obchodníkov, ktorí majú pod kontrolou disciplínu a Money management.

Výhody obchodovania 0DTE opcií

Vypisovanie 0DTE opcií môže generovať rýchle výnosy, pretože opcia vyprší v rovnaký deň. Riziko je tak obmedzené. To môžu oceniť najmä aktívni obchodníci, ktorí chcú profitovať z intradenných pohybov a tí, ktorí neradi držia pozície dlhodobo z dôvodu s tým spojených rizík.

Upozorňujeme, že pri vypisovaní opcií môže dôjsť k ich uplatneniu a obchodník je tak povinný kúpiť alebo predať podkladové aktívum.

Záver

0DTE stratégia môže byť atraktívnou voľbou pre obchodníkov, ktorí chcú dosiahnuť rýchlych ziskov s obmedzeným kapitálom a rizikom. Flexibilita stratégie umožňuje obchodníkom rozhodovať sa denne, či stratégiu uplatní, a potenciálne profitovať z denných pohybov na trhu. S touto stratégiou sú však spojené aj riziká ako je vysoký potenciál strát a obmedzený čas na to, aby cena podkladového aktíva urobila požadovaný pohyb. Preto je dôležité, aby obchodníci tieto riziká starostlivo zvážili. Nie je však vhodnou stratégiou pre začiatočníkov a obchodníkov, ktorí nie sú ochotní podstupovať riziká.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: 0DTE strategie: Poznejte výhody a rizika opcí s expirací dnes (12. 12. 2023); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/opce/opce-strategie/0dte/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart