Wheel stratégia je opčná investičná stratégia, ktorá využíva fundamentálnu, technickú a opčnú analýzu.

V tomto článku si povieme, ako stratégia funguje. Spoznajte jej výhody a nevýhody a naučte sa používať Wheel stratégiu pre svoje obchodovanie s akciami.

Ako funguje Wheel stratégia?

Stratégia Wheel je založená na vypisovaní put a call opcií. Pričom vypisujete predajné (put) opcie na akcie, ktoré máte alebo chcete mať vo svojom portfóliu. Najprv si však pripomenieme práva a povinnosti pri nákupe a vypisovaní opcií.

KupujúciVypisovateľ
CallPrávo na nákup akciíPovinnosť predať akcie
PutPrávo predať akciePovinnosť kúpiť akcie

Ak sa chcete dozvedieť viac o call opciách, put opciách a ako opcie fungujú, odporúčame náš článok Opcie: Sprievodca obchodovania s opciami pre začiatočníkov.

Wheel stratégia a krok 1: Výpis put opcií

Pokiaľ existujú akcie, ktoré sa vám páčia a ktoré chcete nakúpiť, môžete vypísať put opciu za cenu, ktorú ste si na základe svojej analýzy stanovili. Keď vypíšete put opciu, obdržíte prémiu. Zároveň vám tak vzniká povinnosť kúpiť akcie od kupujúceho za strike cenu, na ktorej ste opcie vypísali, pokiaľ kupujúci uplatní svoje právo.

V prípade 1 vypísané opcie sa potom jedná o potenciálny nákup 100 akcií. Pokiaľ nie je strike ceny dosiahnutá alebo kupujúci svoje právo nevyužije, obdržaná prémia za vypísanú opciu je váš zisk. Tento postup môžete opakovať, pokiaľ nebudete mať akcie vo svojom portfóliu.

Wheel stratégia a krok 2: Výpis call opcií

Pokiaľ ste boli alokovaní v dôsledku jednej predanej put opcie, máte teraz vo svojom portfóliu 100 akcií. Teraz môžete vypisovať call opcie, ktoré sú kryté vašou pozíciou, a generovať tak príjem. Mali by ste vypísať call za cenu vyššiu, než je priemerná cena vašej pozície, a tiež OTM (out-of-the-money).

Pokiaľ cena neprekročí vašu realizačnú cenu, získaná prémia je váš zisk. Tento proces sa opakuje, kým nebudete nútený akcie predať. Pokiaľ cena vzrastie nad realizačnú cenu, predáte svoju pozíciu so ziskom.

Váš zisk sa skladá z prémie (prémií), ktorú ste dostali vypisovaním put opcií, z nárastu ceny vašej pozície a z prémie, ktorú ste dostali vypisovaním call opcií. Preto sa Wheel stratégii hovorí aj “stratégia trojakého príjmu”.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Stratégia Wheel a jej výhody a nevýhody

Pomocou opcií môžeme dosiahnuť zisk ako na klesajúcich, tak na rastúcich trhoch. Pri stratégii Wheel využívame na dosiahnutie príjmu iba rastúci trend. Preto pre túto stratégiu hľadáme akcie s nižšou volatilitou a rastúcim trhom. Indexové ETF môžu byť tiež kandidátom na túto stratégiu, ale zvyčajne majú vyššiu cenu, a preto sú kapitálovo náročnejšie.

Akcie, ktorým nedôverujete, si preto v tejto stratégii nezaslúžia svoje miesto. Vyššie prémie pri akciách s vysokou volatilitou môžu pôsobiť atraktívne, ale obvykle nie sú pre túto stratégiu príhodné. Pokiaľ sa cenné papiere dostanú do vášho portfólia po nákupe prostredníctvom vypísané predajné opcie a cena bude naďalej klesať, možno budete musieť pozíciu nejakú dobu držať alebo ju uzavrieť so stratou. Preto si vyberajte akcie, ktorým rozumiete a pri ktorých si myslíte, že dlhodobý výhľad je pozitívny.

Stratégia Wheel: Príklad

Ako príklad pre vysvetlenie stratégie Wheel uveďme akcie spoločnosti Intel (INTC). Ako investor vidíte u tejto spoločnosti po vykonanej analýze žiarnu budúcnosť. Vypíšete predajnú opciu s realizačnou cenou 24 USD na budúci mesiac, čo by pre vás bola prijateľná nákupná cena. Dostali by ste prémiu 140 USD. To znamená, že náš Break Even je 22,6 USD (24-140/100 (cena opcie sa vzťahuje na 100 kusov akcií)).

Wheel stratégie pre obchodovanie opcií
Vypísaná put opcie na akcie Intel. Zdroj: Trader Workstation (12. 10. 2022)
  • Scenár 1: Cena zostáva nad 24 USD a my si ponechávame zisk v podobe prémie 140 USD. Budúci mesiac môžeme postup opäť zopakovať.
  • Scenár 2: Cena klesne pod 24 USD na 22 USD a my máme povinnosť akcie kúpiť. Vtakom prípade sme v strate -60 USD (Strata -200 USD zrozdielu ceny + 140 USD zaobdržané opčné prémium).

Ďalej vychádzame zo scenára 2. Držíme 100 kusov akcií na súčasnej cene 22 USD a súčasná strata na tejto stratégii po pripočítaní obdržaného prémia + 140 USD je -60 USD.

Teraz použijeme krok 2 a vypíšeme call opciu nad našou nákupnou cenou, napríklad na realizačnej cene 25 USD a dátumom expirácie budúci mesiac. Získame tak prémiu 70 USD. Opäť existujú dva scenáre.

  • Scenár 1: Cena zostane pod 25 USD na cene napr. 22 USD a my si ponecháme prémiu 70 USD. Aktuálne tak sme celkovo vrealizovanom zisku + 10 USD (rozdiel medzi nákupnou a aktuálnou cenou -200 USD, obdržané put opčné premium +140 a obdržané call opčné prémium + 70 USD) a stále držíme 100 akcií. Budúci mesiac môžeme výpis call opcie opäť zopakovať.
  • Scenár 2: Za vypísanú call opciu na cene 25 USD obdržíme prémiu +70 USD. Cena vzrastie na 26 USD a my máme povinnosť akcie predať za cenu 25 USD. Keďže sme akcie nakupovali na cene 24 USD, zisk spredaja akcií činí +100 USD. Dohromady sprémiou za predchádzajúci výpis put opcie +140 USD a následného výpisu call opcie +70 USD ide teda o celkový zisk tejto stratégie +310 USD.

Zhrnutie opčnej Wheel stratégie

  • V rámci tejto stratégie opakovane vypisujeme OTM put opcie na vybrané akcie, kým nie sme nútení ich nakúpiť.
  • Predávate OTM call opcie na tie isté akcie, kým nemusíme akcie predať.
  • Proces opakujeme.

Je veľmi dôležité poznať a pochopiť všetky riziká spojené s opciami. Môžeme kombinovať znalosti zoblasti technickej analýzy, fundamentálnej analýzy a opčnej analýzy. Vtejto stratégii nie je priestor pre akcie, ktorým neveríte.

Obchodovanie opcií prostredníctvom LYNX

Obchodujte opcie na akcie, indexové opcie alebo opcie na futures ľahko a rýchlo na mnohých opčných burzách po celom svete. Prostredníctvom online brokera LYNX je možné obchodovať opcie na akcie na viac ako 3.000 amerických akcií. Získajte prístup k efektívnym opčným nástrojom ako je OptionTrader, OptionPortfolio, ComboTrader a Option Strategy Lab, ktoré posúvajú analýzu opcií a jednoduchosť zadávania opčných pokynov a kombinácií na vyššiu úroveň.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

DHONDT, J. Wheel stratégia: extra rendement op uw aandelen (met opties). LYNX [online]. Vydané 25. 4. 2022 [cit. 13. 10. 2022].

Webináre

Chceli by ste sa viac dozvedieť, ako o trhoch premýšľajú naši investiční špecialisti? Poznať ich obchodné prístupy a stratégie? To je možné. Zúčastnite sa našich webinárov, kde získate znalosti nielen o technickej a fundamentálnej analýze. Posuňte svoje investovanie pod vedením našich investičných špecialistov. Zistite viac o webinároch LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart