Ako obchodovať ETF

ETF sú obzvlášť obľúbené u nováčikov na akciovom trhu, pretože sú ľahko pochopiteľné a umožňujú investovať s relatívne nízkym rizikom. S ETF môžete do svojho investičného portfólia zahrnúť akciový index, sektor, krajinu alebo celý svet zakúpením jedného produktu.

Pred investíciou do ETF je však dôležité vedieť, aký je rozdiel medzi fyzickým a syntetickým ETF, alebo ako sa líšia distribuujúce a reinvestičné ETF. Akonáhle pochopíte základy obchodovania s ETF, oveľa ľahšie potom nájdete najlepšie ETF pre vaše portfólio, pretože navyše k typicky odporúčaným ETF, ako sú MSCI World ETF, DAX ETF alebo Emerging ETFs, ponúkajú rôzne ETF mnoho ďalších sľubných investičných príležitostí s vysokou návratnosťou.

Ktoré ETF zvoliť pre začínajúcich investorov?

Pochopenie štruktúry a špecifík ETF a uvedomenie si potenciálnych rizík je kľúčom k zarábaniu peňazí z verejne obchodovaných fondov. ETF sú obľúbenou investíciou pre sporiteľa – dokonca aj pre malých investorov, ktorí sa inak tradingom nezaoberajú. Ponuka ETF a úsporných ETF plánov je obrovská. Iba s nevyhnutnými znalosťami môžu však nováčikovia dokonale integrovať verejne obchodované fondy do ich finančného plánovania a akumulácie aktív. Preto vám vysvetlíme, ako fungujú ETF a čo pri výbere a nákupe správneho ETF sledovať.

Ako funguje nákup a predaj ETF

Ak ste si vybrali trh, krajinu alebo priemysel, do ktorého chcete investovať prostredníctvom ETF, mali by ste byť schopní porovnať jednotlivé ETF sami. ETF sú k dispozícii od rôznych poskytovateľov, ako sú Amundi, Comstage alebo ETF Securities. Okrem toho sa ETF rôznych poskytovateľov na rovnaký index, ako je DAX alebo Dow Jones, môžu jasne líšiť vo výkone a cene. Po porovnaní vyberte ETF, ktorého typ a poplatky najlepšie vyhovujú vašim potrebám a investičným cieľom. Samotný nákup a predaj je potom celkom jednoduchý. Vzhľadom k tomu, že sa s ETF obchoduje na akciovom trhu, potrebujete investičný účet – najlepšie u špecializovaného online brokera. To vám umožní previesť vašu objednávku prostredníctvom obchodnej platformy na trh.

Naučte sa úspešne obchodovať s ETF v 2024