Shortovanie je medzi investormi čoraz populárnejšie. Predaj nakrátko (short selling) má však u niektorých ľudí aj negatívne konotácie, pretože investor špekuluje na pokles ceny aktíva a chce na tomto poklese zarobiť. V prípade shortovania akcií obchodník vsádza na to, že cenné papiere spoločnosti budú klesať. 

V tomto článku si vysvetlíme podstatu obchodovania nakrátko a predstavíme si jav, ktorý je nočnou morou mnohých obchodníkov, ktorí nakrátko obchodujú – Short Squeeze.  Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.

Čo je to shortovanie a ako funguje predaj nakrátko? 

Pri shortovaní investor špekuluje na pokles ceny daného aktíva. Predaj nakrátko je teda založený na predaji aktíva za vyššiu cenu s cieľom následného nákupu tohto aktíva za nižšiu cenu. Predávať nakrátko môžete akcie, indexy, komodity, menové páry a dlhopisy. 

Čo to znamená predávať nakrátko? 

Ako je možné predať niečo, čo nevlastníme vo svojom portfóliu? Všetko si vysvetlíme na zjednodušenom príklade. Predstavte si napríklad situáciu, že sa náhodou ako jeden z mála dozviete, že váš obľúbený obchod Apple v najbližších dňoch výrazne zlacní telefóny iPhone. Stále je síce po nich veľký dopyt, ale vy zrovna žiadny nevlastníte. Rozhodnete sa teda požičať si telefón od priateľa za poplatok a následne ho predať. 

Po niekoľkých dňoch cena iPhone telefónov naozaj klesne o desiatky percent. Vy si takto zľavnený telefón kúpite, vrátite ho priateľovi a odovzdáte mu dohodnutý poplatok. Váš priateľ teda bude stále vlastniť iPhone, pričom navyše zarobil na poplatku za vypožičanie. Vy ste zarobili na tom, že ste daný telefón predali za oveľa vyššiu cenu, než za akú ste ho následne kúpili, takže ste aj po zohľadnení zaplateného poplatku za požičanie stále v zisku. Podobne funguje aj predaj akcií nakrátko. Požičiate si akcie, ktoré predáte za určitú cenu a špekulujete o tom, že ich neskôr kúpite lacnejšie. 

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Samozrejme môže nastať i situácia, že vaše informácie boli nesprávne a že telefóny iPhone naopak mohli ešte zdražiť. V takom prípade budete musieť i tak dodržať svoje slovo a svojmu priateľovi kúpiť telefón za vyššiu cenu, než za akú ste ho predali. A naviac mu ešte musíte zaplatiť sľúbený poplatok. 

Treba tiež spomenúť, že nie všetky akcie je možné shortovať. V praxi je veľmi často k dispozícii len obmedzený počet akcií na shortovanie. U niektorých brokerov si môžete za poplatok “rezervovať” akcie na daný deň. Budete tak mať istotu, že v daný deň môžete shortovať určitý počet akcií vybranej spoločnosti. Prostredníctvom spoločnosti LYNX je predaj nakrátko možný pre klientov s maržovým účtom. Ak sú akcie k dispozícii na shortovanie, klient si ich nemusí rezervovať a môže ich k short sellingu využiť. 

Aké sú riziká shortovania? 

Predaj nakrátko je vo všeobecnosti spojený s vyšším rizikom ako obchodovanie na „long“ strane. Ak napríklad špekulujeme na rast ceny akcií spoločnosti Tesla, vieme, že v najhoršom prípade môžu akcie spoločnosti klesnúť na nulu. Strata je preto obmedzená. 

Cena akcií spoločnosti však môže teoreticky rásť donekonečna, a preto pri obchodovaní nakrátko zvyčajne hrozia neobmedzené straty. Pri obchodovaní nakrátko by sme preto mali mať vždy jasne definované riziko a stratégiu pre prípad, že cena aktíva začne rásť proti nám. U akcií sa tiež môže vždy stať, že nebudú k dispozícii na shortovanie a my nebudeme môcť potenciálne zaujímavý obchod zrealizovať. 

Čo je to Short Squeeze? 

V preklade ide doslova o “stlačenie” obchodníkov, ktorí sú v krátkej pozícii. Ak sa obchodník rozhodne pre shortovanie, znamená to, že špekuluje na pohyb ceny smerom dole. Pozíciu teda otvára predajným príkazom. Následne použije nákupný príkaz na ukončenie obchodu. 

Teraz si predstavme, že väčšina obchodníkov špekuluje na pokles ceny vybranej akcie a cena náhle začne rásť. Títo obchodníci sa ocitnú v strate a sú nútení svoje pozície uzavrieť. Masívne uzatváranie pozícií pomocou nákupných príkazov tak vyvoláva lavínový efekt a ešte väčší tlak na rast ceny. Cena akcie v takýchto situáciách zvyčajne rastie rýchlo a dramaticky. Všetci špekulanti na pokles ceny sa mýlili a teraz sú vyžmýkaní ako citrón. To je princíp tzv. Short Squeezu. 

Mnohí obchodníci sa s ním počas obchodovania nakrátko stretli už veľakrát. Z poslednej doby stojí za zmienku situácia z januára 2021, ktorú sme popísali v našom článku Akcie spoločnosti GameStop (GME) vďaka Reddit WallStreetBets vzrástli až o 978%. 

Ako rozpoznať potenciálny Short Squeeze? 

Keď už vieme, čo je to Short Squeeze, je na mieste otázka, ako takýmto situáciám predchádzať alebo kedy takúto udalosť očakávať. Pre tento účel je dôležité zoznámiť sa s pojmom Short Interest. 

Short Interest predstavuje počet akcií, ktoré boli predané nakrátko, ale ešte neboli kryté. Inými slovami nám tento údaj udáva počet akcií, ktoré sú v súčasnosti short. 

Pomocou Short Interestu tak môžeme do určitej miery odhadnúť sentiment na trhu alebo náladu obchodníkov u jednotlivých akcií. Ak je Short Interest vysoký, znamená to, že veľa obchodníkov zrejme nakupuje nakrátko. 

Často sa tiež používa ukazovateľ Short Interest Ratio. Ten nám hovorí, koľko z verejne dostupných akcií (Float) bolo predaných v pomere k celkovému počtu akcií v obehu (Outstanding shares). 

Float vyjadruje počet akcií danej spoločnosti, s ktorými môže verejnosť voľne na trhu obchodovať.  Počet takto dostupných akcií sa u jednotlivých spoločností často líši. 

Ak je na trhu vysoký dopyt po akciách spoločnosti s malým počtom verejne dostupných akcií, cena týchto akcií môže prudko vzrásť. 

Short Squeeze nie je nikdy možné vopred presne odhadnúť, ale práve u akcií, kde je vysoký Short Interest a nízky Float, je potrebná opatrnosť. A tej pri shortovaní nie je nikdy dosť. 

Přečtěte si také:

Ďalšie použité zdroje: 

BLEKEMOLEN, J. Wat is short gaan? Hoe werkt short gaan precies? Wat zijn de voordelen en de risico’s?. LYNX [online]. Vydáno 11. 11. 2022 [cit. 8. 2. 2023]. Článek naleznete zde.

O’BRIEN, S. Short selling: What it is, why it’s risky and how the ‘squeeze’ happens. CNBC [online]. Vydáno 29. 1. 2021 [cit. 8. 2. 2023]. Článek naleznete zde.

Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart