Eurex

Ikona burzy Eurex vo farbách LYNX a s nemeckou vlajkou

Eurex, tiež známe ako European Exchange, je jednou z popredných medzinárodných termínových búrz pre finančné deriváty. Eurex je čisto počítačová burza, čo znamená, že všetky transakcie sú vykonávané prostredníctvom elektronického obchodného systému, bez toho aby investori museli aktívne zverejňovať svoju ponuku / dopyt a hľadať protistranu obchodu.

Eurex ponúka obchodovanie s úrokovými derivátmi, derivátmi akciových indexov, akciovými derivátmi, derivátmi volatility, dividendovými derivátmi, forex derivátmi, komoditnými derivátmi, derivátmi verejne obchodovaných fondov a nehnuteľnostnými derivátmi. Eurex má tiež market maker systém. To zaisťuje kotácie pre opcie a futures a vytvára likvidný trh. S cieľom zabezpečiť spravodlivé ceny existuje niekoľko zodpovedných tvorcov trhu pre každé podkladové aktívum, ktorí si navzájom konkurujú. Eurex pôsobí ako clearingový dom v každej transakcii, a je preto zodpovedný za plnenie všetkých záväzkov plynúcich z forwardových transakcií. To ponúka všetkým obchodníkom na Eurex istotu, že sa nemusia starať o dôveryhodnosť svojho obchodného partnera.

Burza Eurex bola vytvorená v roku 1998 zlúčením DTB (German Derivatives Exchange) a SOFFEX (Swiss Option a Financial Futures Exchange), ktorá je súčasťou SWX Swiss Exchange. Okrem harmonizácie sortimentu bolo cieľom zlúčenia vytvoriť spoločnú obchodnú a zúčtovaciu platformu pre deriváty. Po svojom vzniku sa z Eurex rýchlo stál významný globálny termínový trh, ktorý každoročne pokoruje nové rekordy v počte obchodovaných kontraktov. Na Eurex sa spravidla obchoduje viac ako 2 miliardy kontraktov. Vďaka tomu je Eurex dôležitou burzou pre obchodovanie s futures a opciami.


Poplatky

Obchodovanie na Eurex s LYNX

S online brokerom LYNX môžete obchodovať s opciami a futures na Eurex iba za 3,00 EUR na zmluvu. U futures mini-DAX platíte poplatok 3,00 EUR za zmluvu.

Eurex poplatky

InštrumentĎalšie poplatkyPoplatok
Opcie0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt
Futures0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt
Mini-DAX0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt

Príklad poplatku pre Eurex pri nákupe opcií DAX: 3 opcie x 3,00 EUR = poplatok 9,00 EUR


Obchodné hodiny

Obchodné hodiny na Eurex

Obchodné hodiny pre väčšinu obchodovaných produktov na Eurex zvyčajne začínajú každý obchodný deň o 7:30 a končia o 22:00 SEČ. Aby bola príťažlivejšia pre ázijský trh, rozšírila Eurex v decembri 2018 obchodné hodiny pre dôležité likvidné futures. Od tej doby je možné s vybranými futures na akciové indexy a futures s pevným výnosom obchodovať od 1:00 SEČ.

Kompletný prehľad obchodných hodín na Eurex nájdete tu: Prehľad obchodných hodín na Eurex.

Obchodovanie na Eurex je rozdelené do troch fáz: predobchodné, obchodné a poobchodné. Fáza po obchodovaní je potom rozdelená do rôznych období, v ktorých sú k dispozícii rôzne funkcie.

Fáza pred obchodovaním zvyčajne začína v 7:30 SEČ. Výnimky: Fáza pred obchodovaním pri swapovej EUR futures začína o 07:59 SEČ a pre produkt Eurex KOSPI o 09:30 SEČ.

Nie je možné urobiť všeobecné vyhlásenie o obchodných hodinách opcií a futures, pretože Eurex ponúka veľmi odlišné obchodné hodiny pre každý výrobok.