Akciové sektory

Rovnako ako v podnikaní sa spoločnosti na akciovom trhu delia na priemyselné odvetvia a sektory. A práve znalosť najlepších akcií v danom sektore môže byť veľmi užitočná pre diverzifikáciu vášho portfólia.

Existujú rôzne štandardy, podľa ktorých sa akcie zoskupujú. Dva z nich sú ale obzvlášť dôležité. Industry Classification Benchmark (ICB), ktorý bol predstavený vďaka Dow Jones STOXX a FTSE. Druhou normou je Global Industry Classification Standard (GICS), ktorá bola vyvinutá spoločnosťou MSCI a Standard & Poor ‘(S&P).

Rozpis akcií podľa odvetví a sektorov je využívaný národnými i medzinárodnými poskytovateľmi štatistík. Slúži na mapovanie a zhrnutie ekonomického vývoja v určitých oblastiach. Priemyselné odvetvia a sektory sú tiež reprezentované jednotlivými indexmi. Popri známych indexoch ako MSCI World alebo MSCI Emerging Markets, priemyselné a sektorové indexy sú dôležité meradlá pre poskytovateľov ETF. Veľké analytické firmy tiež používajú rozdelenie akcií do odvetvia a sektorov, aby mohli porovnávať jednotlivé akcie v nich.

Priemyselnú klasifikáciu ICB používajú napríklad NASDAQ OMX, Euronext a SIX Swiss Exchange. Slúži ku kategorizácii uvedených akciových spoločností.

Akciovej sektory 2024: aktuálny zoznam

Tu nájdete aktuálny zoznam akciových sektorov podľa ICB. Štruktúra ICB rozdeľuje verejné spoločnosti na priemyselné odvetvia. Tie delí ďalej na Supersektor, sektory a podsektor. Každému je priradený číselný kód. V súčasnej klasifikácii je v roku 2024:

  • 11 odvetví
  • 20 super sektorov
  • 45 sektorov
  • 173 podsektorov

1. Odvetvie: Technológia

Kód odvetvia: 10

Technologické odvetvie je jedným z najdôležitejších. A to ako z globálneho ekonomického hľadiska, tak z hľadiska súkromných investorov. Medzi najvýznamnejšie a najobchodovanejšie technologické akcie sa radí Google, Facebook, Apple a SAP.
Technologické odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Technológia

Technologický Supersektor zahŕňa dva sektory – software & počítačové služby a hardvér & technologické zariadenia. Tie zahŕňajú dôležitý podsektor s veľkým potenciálom do budúcnosti. Pre investorov je zaujímavá napríklad oblasť umelej inteligencie. Radí sa sem napríklad akcie NVIDIA.

Technológia

2. Odvetvie: Telekomunikácie

Kód odvetvia: 15

Vďaka rýchlo rastúcej digitalizácii je telekomunikačné odvetvie zaujímavou oblasťou pre investorov. Stále viac predmetov každodennej potreby je napojených na internet. Internet vecí a s ním spojené akcie sa čoraz viac dostávajú do hľadáčika investorov. S tým ruka v ruke rastie aj význam telekomunikačných spoločností. Telekomunikačné odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Telekomunikácie

Telekomunikačný Supersektor zahŕňa spoločnosti v odvetví telekomunikačných zariadení a poskytovateľov telekomunikačných služieb. Telekomunikačným službám sa darí aj v časoch krízy. Najmä v čase, keď narastá popularita streamovacích služieb a nutnosť práce na home office. Medzi hlavných hráčov v tomto odvetví patrí Deutsche Telekom a americký telekomunikačný gigant AT & T.

Telekomunikácie

3. Odvetvie: Zdravotná starostlivosť (Zdravotníctvo)

Kód odvetvia: 20

V súčasnej dobe, keď je svet sužovaný pandémiou koronavírusu, zohráva zdravotníctvo zásadnú úlohu. S rastúcou dĺžkou života rastie aj význam zdravotnej starostlivosti. Rýchly technologický pokrok farmaceutických spoločností význam zdravotníckeho sektoru naďalej posilňuje. Toto odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Zdravotná starostlivosť

Tento Supersektor zahŕňa sektor poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných prostriedkov. Rovnako tak farmaceutický a biotechnologický sektor. O biotechnologických akciách ešte v blízkej budúcnosti budeme veľa počuť, pretože v tejto oblasti dochádza k veľa investíciám a výskumom. Radia sa sem aj čoraz obľúbenejšie marihuanové akcie.

Zdravotná starostlivosť

Prečítajte si teraz

4. Odvetvie: Poskytovatelia finančných služieb

Kód odvetvia: 30

Toto odvetvie je veľmi dynamické a zažíva svoje vzostupy i pády. Všetky ostatné odvetvia sú na ňom navyše silne závislé. Banky a finanční poskytovatelia tak budú mať vždy veľký význam. Toto odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Banky

Bankový Supersektor je zložený zo stabilných zabehnutých spoločností ako Deutsche Bank a Bank of America. Tento Supersektor je silne ovplyvnený globálnym ekonomickým vývojom a kľúčovými úrokovými sadzbami.

Banky

Finančné služby

Supersektor finančných služieb zahŕňa sektory finančných úverových služieb, investičných bánk a maklérov. Radí sa sem aj hypotekárny REIT. Medzi známe spoločnosti v tomto sektore patrí Interactive Brokers a JPMorgan Chase & Co.

Finančné služby

Poisťovníctvo

Poisťovníctvo je nadsektorom odvetvia životného poistenia a neživotného poistenia. V prípade neživotného poistenia ICB rozlišuje medzi subsektormi kompletného poistenia, poisťovacími spoločnosťami a poistením majetku. Radia sa sem spoločnosti ako Allianz, AXA a Munich Re.

Poisťovníctvo

5. Odvetvie: Nehnuteľnosti

Kód odvetvia: 40

Vedľa investovania na burze je investovanie do nehnuteľností druhou najobľúbenejšou formou. Z toho profitujú realitné spoločnosti. Napríklad nemecká spoločnosť Deutsche Wohnen AG sa v roku 2020 dostala do známeho indexu DAX. Existujú aj iné medzinárodne úspešné spoločnosti, ako napríklad Welltower alebo Public Storage. Toto odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Nehnuteľnosti

Supersektor nehnuteľností sa skladá zo sektorov realitných investícií, rozvojových služieb a realitných fondov (REITs). Skratka REIT znamená Real Estate Investment Trust a zjednodušene sa jedná o spoločnosti, ktoré zarábajú peniaze v realitnom sektore. V prípade REIT sa rozlišuje medzi kancelárskymi REIT, bytovými REIT a skladovými REIT.

Nehnuteľnosti

6. Odvetvie: Spotrebný tovar

Kód odvetvia: 40

Odvetvie spotrebného tovaru sa vyznačuje tým, že kombinuje obzvlášť veľké množstvo rôznych sektorov. Od automobilového priemyslu, cez textilný priemysel a zábavnú elektroniku, až po reštaurácie. Toto odvetvie zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Automobily a náhradné diely

Radia sa sem spoločnosti ako VW, Daimler, BMW a Continental. Tie tvoria chrbticu nemeckej ekonomiky. Na medzinárodnej úrovni stojí za zmienku spoločnosť Tesla, ktorá dokazuje, že inovatívnymi technológiami možno dosiahnuť neuveriteľného úspechu. A to aj bez mnohoročných skúseností v tomto Supersektor.

Automobily a náhradné diely

Spotrebný tovar a služby

Supersektor spotrebného tovaru a služieb sa skladá zo sektoru spotrebiteľských služieb, domácich potrieb a bývania. Ďalej sa týka rekreačného tovaru a osobného tovaru. Patrí sem napríklad spoločnosť Activision Blizzard, E.A. a Nintendo.

Spotrebný tovar a služby

Médiá

Najdôležitejšie nemecké akciové spoločnosti v mediálnom priemysle sú RTL Group, ProSiebenSat.1 a Stroer. Z globálneho hľadiska tu dominujú predovšetkým americké mediálne skupiny. Medzi významné spoločnosti v tomto Supersektore sú napríklad Netflix a Walt Disney.

Médiá

Maloobchod

V tomto Supersektore sa nachádzajú maloobchodníci s oblečením, obchody s domácimi potrebami a špecializované maloobchody. Rozhodujúcou silou sa ale stávajú spoločnosti, ktoré sa sústredia na online služby a obchody. Vedúcu úlohu tu zaujíma spoločnosť Amazon.

Maloobchod

Cestovanie a voľný čas

Do tohto Supersektora sa radí letectvo, kasína, hotely a motely. Nájdete tu tiež voľnočasové aktivity, reštaurácie, bary a cestovný ruch. Medzi významné spoločnosti v tomto Supersektor patrí Booking.com, Strabucks, Deutsche Lufthansa a Pelotón.

Cestovanie a voľný čas

7. Odvetvie: Spotrebný tovar

Kód odvetvia: 45

Do odvetvia spotrebného tovaru patria výrobky dennej potreby ako potraviny a drogéria. Ďalej tu nájdeme luxusný tovar, tabakové výrobky a alkoholické nápoje. Odvetvie spotrebného tovaru zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Potraviny, nápoje a tabak

Jedlo a pitie potrebujeme každý deň. Či už sa ekonomike darí alebo nie. Preto sú potravinárske spoločnosti odolnejšie voči krízam. Potravinársky priemysel však môžu ovplyvniť napríklad zmeny v spotrebných návykoch. Príkladom je napríklad rastúci dopyt po ekologických výrobkoch. Svoju úlohu hrá tiež vplyv štátu. To sa prejavuje najmä u tabakového priemyslu.

Potraviny, nápoje a tabak

Toaletné potreby, drogéria a obchody s potravinami

Tento Supersektor zahŕňa maloobchod a veľkoobchod s potravinami, rovnako ako výrobky, ktoré podliehajú rýchlej skaze. Radí sa sem tiež rôzny spotrebný tovar a výrobky pre osobnú potrebu. Tento odbor zastupujú firmy ako Colgate-Palmolive, Unilever a Procter & Gamble, ktoré ponúka nepreberné množstvo produktov.

Toaletné potreby, drogéria a obchody s potravinami

8. Odvetvie: Priemyselné podniky

Kód odvetvia: 50

Priemyselné spoločnosti významne prispeli k hospodárskemu a sociálnemu rozvoju minulého storočia. Priemyselná revolúcia doslova zmenila svet. Aj v dnešnej technologickej dobe existuje mnoho tradičných spoločností, ktoré sú stále úspešné. Príkladom môže byť Siemens a General Electric.

Stavebníctvo a stavebné materiály

Stavebný priemysel je silne ovplyvnený ekonomickými výkyvmi. Napriek tomu existujú spoločnosti, ktorým sa na akciovom trhu nesmierne darilo. Tieto firmy realizujú stavebné projekty po celom svete.
Najvýznamnejšie nemecké spoločnosti v oblasti stavebníctva a stavebných materiálov sú HeidelbergCement a Hochtief.

Stavebníctvo a stavebné materiály

Priemyselný tovar a služby

Do tohto Supersektora patria tie odvetvia, ktoré nie sú zahrnuté v predošlom Supersektore. Ide napríklad o strojárske spoločnosti, výrobcov náradia a železničný priemysel. Nájdeme tu tiež prepravné a doručovacie služby zastúpené spoločnosťami ako sú Deutsche Post alebo FedEx. Patrí sem aj zbrojársky, letecký a obranný priemysel.

Priemyselný tovar a služby

9. Odvetvie: Základné materiály

Kód odvetvia: 55

Odvetvie základných materiálov zahŕňa suroviny a chemikálie. Tie sú medzi investormi stále populárnejšie. Patria sem ale aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ťažbou a spracovaním cenných kovov ako je zlato, striebro, lítium a platina. Odvetvie spotrebného tovaru zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Suroviny

Okrem ťažby drahých kovov zahŕňa Supersektor surovín tiež priemyselné kovy, ich ťažbu a spracovanie. Patria sem aj priemyselné materiály ako papier, alebo textilné výrobky. Obchodovanie so surovinami prostredníctvom futures alebo ETF je u investorov veľmi obľúbené.

Suroviny

Chemikálie

Tento Supersektor obsahuje subsektory – chemikálie, syntetické vlákna, hnojivá a špeciálne chemikálie. Vedľa amerických spoločností, ako je Dow Inc., sú v popredí chemického priemyslu nemeckej spoločnosti ako BASF, Wacker Chemie a Covestro.

Chemikálie

10. Odvetvie: Energia

Kód odvetvia: 60

V Nemecku je energetický sektor silne ovplyvnený energetickým prechodom k alternatívnym zdrojom energie. Klasické zdroje energie, ako je ropa, plyn a uhlie, sú stále viac na ústupe. To sa prejavuje najmä u palív, kde najmä vodíkové akcie zažívajú poslednou dobou naozajstný boom. Zmena sa ale stáva viditeľnou aj pri výrobe energie. Tu sa do popredia dostáva najmä solárna energia.
Energetický sektor zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Energia

Energia je jediným Supersektorom v energetickom priemysle. Zahŕňa dva sektory – ropu, plyn a uhlie a obnoviteľné zdroje energie. Čo sa prvého sektoru týka, tu figuruje mnoho spoločností. Od ťažby ropy, cez distribúciu, až po marketing a súvisiace služby. Zo známych spoločností menujme napríklad Exxon Mobile a Shell. Pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie, tu stojí za zmienku napríklad First Solar a Ballard Power.

Energia

Prečítajte si teraz

11. Odvetvie: Verejné služby

Kód odvetvia: 65

Otázka životného prostredia a klímy sú hlavnými výzvami pre verejné služby v 21. storočí. Konvenčná elektrina je stále viac nahradzovaná zelenou elektrinou (elektrina z obnoviteľných zdrojov). Ďalšími problémami, ktorým spoločnosť musí čeliť, sú ubúdajúce zásoby vody a značný nárast produkcie odpadu. Na význame tak získavajú akcie spoločností, ktoré prichádzajú s inovatívnymi riešeniami daných problémov. Odvetvie verejných služieb zahŕňa nasledujúci Supersektor:

Verejné služby

Do tohto Supersektoru patrí sektor elektriny so subsektormi konvenčnej elektriny a elektriny z alternatívnych zdrojov. Ďalej sa sem radí sektor plynu, vody a kombinovaných verejných služieb. Za zmienku tiež stojí sektor likvidácie odpadov. Medzi významné spoločnosti v tomto odvetví patrí American Water Works Company Inc., Waste Management Inc. a nemecká energetická skupina E.ON.

Verejné služby