Trading

Všetko, čo potrebujete vedieť o tradingu – od základných rád pre začiatočníkov až po obchodné tipy pre odborníkov.

Na LYNX Investičnom portáli sa naučíte, ako úspešne obchodovať na akciovom trhu, aplikovať najlepšie investičné stratégie a dlhodobo zarábať peniaze.

Trading s technickou analýzou

V obchodovaní je technická analýza cenných papierov dôležitým nástrojom pre mnoho investorov.

Z grafu možno vyčítať vývoj cien a použiť aktuálny cenový trend k predpovedí budúceho cenového výkonu. Naučte sa všetky základy technickej analýzy s LYNX a využite ju pre zlepšenie vašich investičných stratégií.

Technická analýza

Fundamentálna analýza

Obchodovanie s fundamentálnou analýzou

Kým technická analýza sa zaoberá čisto cenovým výkonom podkladového aktíva (napríklad akcií), fundamentálna analýza skúma podnikové a ekonomické ukazovatele.

Fundamentálny prístup sa zameriava napríklad na vývoj príjmov a výdavkov, pomer cien a ziskov a ďalších ukazovateľov, z ktorých ktorých následne investori robia obchodné rozhodnutia.

Fundamentálna analýza

Psychológia

Obchodné psychológie

Odhaduje sa, že asi 80% úspechu v obchodovaní na burze je určené psychologickými faktormi.

Investor, ktorý sa intenzívne zaoberá psychológiou obchodovania, má teda jednoznačne výhodu. Ovládanie emócií, kontrola strachu a premoženie chamtivosti pomáha lepšie sa rozhodovať, vyhýbať sa chybám a znižuje riziko straty.

Obchodné psychológie

Riziko

Risk management a money management

Pre minimalizáciu obchodných rizík sú nevyhnutné znalosti v oblasti riadenia rizík a peňazí.

Cielená správa rizík umožňuje plánovane a kontrolovane zvládať problémy pomocou vhodných riešení, ako je napríklad nastavenie limitných príkazov. Money Management sa zaoberá metódami pre výpočet zmysluplných veľkostí pozícií pre jednotlivé obchody, aby ste minimalizovali riziko straty celého vášho kapitálu. Veľkosť pozícií by sa mala odvíjať od výšky disponibilného kapitálu, typu investičnej stratégie a tiež od osobnosti investora.

Risk a money management

Portfólio

Portfólio management

Portfólio management sa zaoberá zostavovaním investícií a rozumnou diverzifikáciou vlastného investičného portfólia.

Na jednej strane portfólio management zahŕňa diverzifikáciu investičného portfólia v rámci jednej triedy aktív – napríklad nákup akcií z rôznych sektorov alebo regiónov. Na druhej strane sa pracuje s diverzifikáciou kapitálu medzi rôznymi finančnými produktmi a triedami aktív.

Portfólio management

Nováčikovia
Ikona Trading od A do Z a LYNX webináre

Naučte sa obchodovať

Na začiatku sa trading môže zdať na naučenie značne náročný a komplikovaný. Mnoho technických termínov, možností analýz, stratégií a produktov na obchodovanie.

Ak sa chcete naučiť obchodovať, potrebujete k pochopeniu nielen základov tradingu jasný návod a jednoduché vysvetlenie. Nie je dobré podceniť komplexnosť búrz a trhov, preto získanie potrebných znalostí z dôveryhodných zdrojov a ich neustále rozširovanie vám zaistí žiadaný úspech.

Naučte sa obchodovať

Obchodný broker

Úspešné obchodovanie prostredníctvom online brokera LYNX

Úspešné obchodovanie nie je len otázkou techniky, výbere správnej obchodnej stratégie a mentálnej sily pri nákupe alebo predaji cenných papierov.

Výber vhodného brokera je tiež zásadné pre úspech na kapitálových trhoch. Dnes sa obchodovanie vykonáva online prostredníctvom špecializovaných obchodných platforiem, ktoré sa zaoberajú všetkými obchodnými činnosťami. Funkčnosť platformy, stabilita a použiteľnosť sa u jednotlivých online brokerov veľmi líšia. Obchodníci by preto mali vždy porovnávať okrem výšky poplatkov tiež šírku a kvalitu služieb, ktoré online brokeri poskytujú. Online broker LYNX poskytuje investorom a obchodníkom prístup k obzvlášť modernej a spoľahlivej obchodnej platforme, ktorá disponuje početnými obchodnými nástrojmi pre analýzu a optimalizáciu obchodov. Vďaka tomu je obchodovanie rýchlejšie, jednoduchšie a zrozumiteľnejšie. Rovnako tak neustály prístup k informáciám a novinkám zo sveta kapitálových trhov je nevyhnutné pre úspech pri investovaní. S burzovým portálom LYNX vám vždy poskytujeme aktuálne informácie o dianí na akciových trhoch, ktoré sú pre vaše obchodovanie nevyhnutné. Online obchodovanie cez LYNX ponúka všetko, čo od profesionálneho a renomovaného online brokera očakávate. Viac zistite.

Trading 1×1

Úspech na burze: 10 najdôležitejších bodov

  • Vytvorenie strategického obchodného plánu: Než začnete obchodovať, premýšľajte o tom, ktoré investičné inštrumenty chcete obchodovať, a ktoré obchodné stratégie vyhovujú vášmu obchodnému štýlu.
  • Nájdite si svoju metódu analýzy: Ak chcete určiť signály na kúpu alebo predaj, môžete vychádzať z technickej analýzy, posudzovať fundamentálne ukazovatele, alebo oba prístupy kombinovať. Přesvěčdte sa sami, ktorý prístup vám sedí najviac.
  • Vyberte si vhodného online brokera: Výber brokera ovplyvňuje váš obchodný úspech mnohými spôsobmi. Kritickými kritériami je ponuka produktov, výška poplatkov, efektivita obchodného softvéru a ponuka vzdelávania.
  • Použite demo účet: Každý úspešný obchodník by mal mať aktívny demo účet. Začiatočníci na burze tu môžu získať prvé obchodné skúsenosti. Pokročilí obchodníci tu môžu testovať novej stratégie bez rizika.
  • Veďte si obchodný denník: Zdokumentujte všetky svoje obchody v denníku. Pomocou takéhoto dokumentu môžete najlepšie vyhodnotiť svoj úspech, objaviť zdroje chýb a skontrolovať a optimalizovať svoje investičné stratégie.
  • Vypočítajte si rozumnú veľkosť pozície: Nestavte všetko na jednu kartu. Vyhnite sa obchodovanie s príliš veľkými pozíciami za účelom rýchleho zbohatnutia alebo pre rýchle získanie strát späť.
  • Rozvíjajte svoju psychiku: Mentálny tréning je pre úspech rovnako dôležitý ako správna analýza cenných papierov. Profesionálny obchodníci sa snažia mať svoju psychiku pod kontrolou za každej situácie, pretože si uvedomujú, že ich emócie sú na burze ich najväčším nepriateľom.
  • Robte pravidelné prestávky, aby ste sa zotavili: Pri obchodovaní by ste mali robiť pravidelné prestávky, aby ste zostali koncentrovaní a usporiadali si svoje myšlienky a emócie.
  • Vytvorte si vlastný názor: Vyberte si renomované zdroje pre svoje predpovede a investičné odporúčanie. Nesledujte slepo všetky zdroje, ktoré nájdete. Všetky informácie využite na vytvorenie si vášho osobného názoru, pretože na burze je každý zodpovedný sám za seba.
  • Neustále sa vzdelávajte: Získavanie nových obchodných znalostí je najlepší spôsob, ako dosiahnuť maximálneho úspechu na kapitálových trhoch. Nové poznatky získate napríklad obchodovaním s rôznymi triedami cenných papierov alebo uplatňovaním nových investičných stratégií. Veľmi dôležité je tiež kompletne si osvojiť obchodný softvér a využívať všetky jeho možnosti.

Čo je online obchodovanie?

Online obchodovanie označuje obchodovanie s cennými papiermi prostredníctvom internetových platforiem, ktoré spravidla prevádzkujú online brokeri. Tí poskytujú svojim zákazníkom rozhranie, vďaka ktorému majú investori prístup na burzu a prípadne tiež poskytujú možnosť mimoburzového obchodovania. Online obchodovanie do značnej miery nahradilo parketové obchodovanie, tým že každému obchodníkovi umožnilo nakupovať alebo predávať akcie z pohodlia svojho domova. Obzvlášť intradenné a swingové obchodovanie získalo v dôsledku online obchodovania obrovský význam. V online obchodovaní sú všetky objednávky spracovávané pomocou špeciálneho softvéru, tzv. obchodnej platformy. V súčasnej dobe trend v online obchodovaní smeruje k mobilnému obchodovaniu, čo znamená, že obchodovanie s cennými papiermi možno pohodlne riešiť z vášho smartphonu a tabletu prostredníctvom obchodných aplikácií optimalizovaných pre tieto zariadenia.