Cena ropy
Cena ropy je stále významným ukazovateľom ekonomiky. Ropa je najrozšírenejšou komoditou na svete a je dôležitá nielen pre dopravu ale aj spracovateľský priemysel.

V tomto článku sledujeme vývoj ceny ropy. Pozrieme sa na aktuálny graf ceny ropy a ukážeme si možné spôsoby investovania do tejto komodity. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Aký bude vývoj cien ropy?

Na cenu ropy v posledných mesiacoch vplývali rôzne geopolitické a hospodárske faktory. Hlavnú úlohu zohráva napätie na Blízkom východe (situácia okolo Iránu, Izraela a Sýrie). Situácii nepomáhajú ani útoky v Červenom mori a vojenské akcie v Jemene. To všetko viedlo k výkyvom cien ropy. Na cenu ropy má vplyv aj prebiehajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Pri pohľade na zvyšok roka 2024 analytici poukazujú na viaceré faktory, ktoré by mohli ovplyvniť cenu ropy. Medzi nimi môžu byť aj významné rozhodnutia OPEC+. Očakáva sa tiež, že dopyt po rope v priebehu roka porastie, čo by mohlo viesť k napätiu na trhu a prípadne aj k vyšším cenám.

Cena ropy tiež naďalej závisí od hospodárskeho rastu a dopytu vo veľkých ekonomikách vrátane USA a Číny. Vzhľadom na relatívnu rovnováhu medzi vyhliadkami ponuky a dopytu sa očakáva, že bez výraznej geopolitickej eskalácie na Blízkom východe zostanú ceny ropy na súčasnej úrovni.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Graf ceny ropy: Technická analýza

Cena ropy závisí od mnohých faktorov. Hoci je ťažké urobiť konkrétnu predpoveď, pokúsime sa o to pomocou technickej analýzy.

Celkovo sa cena ropy (Light Sweet Crude Oil (CL) za posledný rok a pol pohybovala do strany. Jasnú rezistenciu vidíme okolo úrovne 93,50 USD. Support sa naopak nachádza v oblasti okolo 67 USD, ktorá bola niekoľkokrát otestovaná, takže môžeme hovoriť o silnej úrovni supportu.

Cena ropy graf: Light Sweet Crude Oil (CL) na dennom grafe. Zdroj: LYNX+ (12. 4. 2024)

Z krátkodobého hľadiska je v posledných mesiacoch zrejmý rastúci trend. Vyššie maximá a minimá signalizujú zdravý rast. Za pozitívum možno považovať aj skutočnosť, že ropa sa nachádza nad svojím rastúcim 200-dňovým priemerom.

Pokiaľ bude rastový trend pokračovať, vidíme priestor na oživenie smerom k úrovni 93,50 USD. Prípadné prelomenie tejto úrovne by mohlo vyvolať ďalší rast smerom k vrcholu na úrovni 123,7 USD. Pokles pod 80 USD v kombinácii s prelomením 200-dňového priemeru by zrejme znamenal problémy. Potom bude mať cena ropy priestor na pokles až k supportu na úrovni 67 USD.

Vývoj ceny ropy: Ponuka a dopyt

Na ropu sa výrazne vzťahujú klasické ekonomické teórie ponuky a dopytu. Zvýšený dopyt alebo znížená ponuka môžu zvýšiť ceny a naopak.

Dopyt po rope bude naďalej rásť. Rast sa však spomalí

Dopyt po rope rastie už desaťročia a nedávno dosiahol nový rekord. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predpokladá, že na základe súčasných vládnych politík a trhových trendov sa celosvetový dopyt po rope v rokoch 2022 až 2028 zvýši o 6 % na 105,7 milióna barelov denne. Očakáva sa, že rast bude podporený silným dopytom v petrochemickom a leteckom sektore.

Napriek tomuto kumulatívnemu nárastu sa očakáva, že ročný rast dopytu klesne z 2,4 mil. barelov denne v tomto roku na iba 0,4 mil. barelov denne v roku 2028. Podľa IEA sa v roku 2026 očakáva pokles spotreby ropy najmä v oblasti pohonných hmôt, keďže nárast počtu elektrických vozidiel, rast biopalív a lepšia palivová účinnosť znižujú túto spotrebu.

Otázkou je, či z rastúceho dopytu po rope budú profitovať aj ropné akcie. Investori sa čoraz viac zameriavajú na udržateľné alternatívy a medzitým mnohí producenti ropy tiež obmedzili svoje investície do nových ropných polí. Väčšina ropných spoločností teraz sama investuje do udržateľných alternatív.

V roku 2024 globálny dopyt po rope vzrastie približne o 1,3 milióna barelov denne, čo znamená spomalenie rastu z 2,3 milióna barelov denne v roku 2023. Čiastočne je to spôsobené slabšími hospodárskymi vyhliadkami a pomalším rozvojom petrochemického sektora v Číne, kde rast dopytu po rope klesá. Konkrétne by mal klesnúť z 1,7 mil. barelov denne v roku 2023 na 620 000 barelov denne v roku 2024. Dopyt sa pravdepodobne bude naďalej presúvať do krajín mimo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Dodávky ropy taktiež porastú

Pokiaľ ide o dodávky ropy, v roku 2024 sa očakáva nárast o 800 000 barelov denne na 102,9 mil. barelov denne. Očakáva sa, že ťažba mimo OPEC+, na čele s USA, sa v roku 2024 zvýši o 1,6 mil. barelov denne v porovnaní s 2,4 mil. barelov denne v predchádzajúcom roku. Veľké príspevky sa očakávajú aj od Guyany, Brazílie a Kanady. Predpokladá sa tiež, že tieto krajiny do roku 2024 spolu pridajú 1,3 milióna barelov denne novej produkcie ropy.

Vývoj ceny ropy: Spoznajte kľúčové faktory

Cenu ropy ovplyvňuje mnoho faktorov. Teraz sa pozrieme na niektoré z nich.

Ponuka a dopyt po rope

Cenu ropy ovplyvňuje mnoho premenných vrátane základnej ekonomickej teórie ponuky a dopytu. Zákon ponuky a dopytu hovorí, že ak sa zvýši ponuka, ceny klesnú. A naopak, ak sa zvýši dopyt, ceny by mali rásť. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú ponuku a dopyt po rope, patrí úroveň spotreby ropy, zásoby ropy, globálne výmenné kurzy, environmentálne otázky, politika a špekulácie s ropou na finančných trhoch.

Čo je ropný zlom?

V ropnom priemysle je pojem peak oil alebo ropný zlom dobre známy. Tento pojem označuje bod, v ktorom sa dosiahne vrchol ťažby ropy. Predpovede dosiahnutia vrcholu ťažby ropy sa pohybujú v rozmedzí rokov 2025 až 2040, ale veľmi závisia od vývoja ekonomiky a od toho, ako rýchlo vlády prejdú na obnoviteľné zdroje energie.

Cena ropy a geopolitické napätie

Ťažba ropy sa často uskutočňuje v geopoliticky nestabilných regiónoch. Napätie a konflikty môžu narušiť ťažbu, čo môže ovplyvniť vývoj ceny ropy a viesť k vyšším cenám.

Technologický pokrok

Cenu ropy môžu ovplyvniť aj nové technológie ťažby ropy a alternatívne zdroje energie. Napríklad nástup bridlicového plynu v Spojených štátoch mal na cenu ropy tlmiaci účinok.

Pred rokom 2015 sa cena ropy pohybovala nad úrovňou 100 USD, ale v roku 2014 sa uskutočnila tzv. bridlicová revolúcia, ktorá výrazne ovplyvnila budúci vývoj ceny ropy. Hoci sa dopyt po rope v posledných rokoch zakaždým zvýšil, rýchlo sa zvýšila aj ponuka. Najmä produkcia ropy v USA mnohých prekvapila. Spojené štáty sa stali jedným z najväčších producentov ropy na svete. Tu sa zo zeme ťaží najmä bridlicová ropa.

Bridlicovú revolúciu odštartoval v roku 2014 prudký nárast cien ropy. Vďaka tomu sa táto forma ťažby ropy stala ziskovou aj napriek vysokým nákladom na ťažbu. Vďaka atraktívnemu trhu vyrástli ropné spoločnosti ako huby po daždi.

Ťažba ropy prudko vzrástla a OPEC z toho, samozrejme, nemal radosť. Zvýšenie ponuky vnímali ako konkurenciu. OPEC preto uvažoval o úplnom otvorení ropných kohútikov. Dôvodom boli mnohonásobne vyššie náklady na ťažbu ropy z bridlíc. V dôsledku toho ceny ropy klesli z približne 110 dolárov za barel na minimum pod 30 dolárov na začiatku roka 2016. Týmto spôsobom chcel OPEC vyradiť z prevádzky ťažiarov bridlicovej ropy.

Táto stratégia zlyhala a krajiny OPEC nakoniec samy pocítili dôsledky tohto konania. Ich vlastné príjmy sa na niekoľko rokov znížili o viac ako polovicu. Medzitým sa ťažiari bridlicovej ropy naučili pracovať lacnejšie a efektívnejšie a v súčasnosti sú ziskoví aj pri nižších cenách ropy. Pre tento typ ťažby ropy je typické, že ťažbu možno rýchlo zvyšovať. Spoločnosti sústreďujúce sa na ťažbu bridlicovej ropy sú zvyčajne relatívne malé a nezávislé, takže môžu rýchlo reagovať na zmeny cien.

Vplyv OPEC na cenu ropy

OPEC sa snaží obmedziť ťažbu, aby udržal vývoj ceny ropy na rozumnej úrovni. Dôvodom je skutočnosť, že väčšina krajín má prospech z mierne vyššej, ale aspoň stabilnej ceny ropy. Už od najnižšieho bodu ceny ropy v roku 2016 sa OPEC snaží nízku cenu ropy podporovať. Činí tak prostredníctvom dohôd o znížení produkcie s všetkými členskými krajinami OPEC. Nie vždy však chcú dohody prebiehať hladko, pretože krajiny ako Irán, Rusko a Irak je ich nie vždy dodržujú.

Investície do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opcie aj ETF

Futures

Najdostupnejšie futures na ropu sú pre investorov kontrakty na ľahkú sladkú surovú ropu známu aj ako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures sú však rizikové produkty a vyžadujú veľké znalosti, investičné skúsenosti a vysokú mieru akceptácie rizika. Vďaka tomu je produkt obzvlášť vhodný pre aktívneho a skúseného obchodníka. Z tohto dôvodu vám LYNX odporúča, aby ste boli vopred dobre informovaní o fungovaní a rizikách týchto finančných nástrojov. Viac informácií o futures nájdete tu – Obchodovanie s futures.

Ropné futures majú multiplikátor 1000, čo znamená, že jeden kontrakt predstavuje 1000 barelov ropy. Každá bodová zmena ceny ropy teda predstavuje hodnotu 1000 USD. Pri veľkosti ticku 0,01 je teda cenový rozdiel 10 USD.

Pretože fyzické dodanie je pre väčšinu investorov nežiaduce, obchodná platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavrie pozíciu, pokiaľ by malo dôjsť k realizácii fyzického dodania.

Opcie a turbo certifikáty

Opcie a turbo certifikáty sú ďalšie deriváty, ktoré vám umožňujú reagovať na pohyby ceny ropy. Tieto produkty môžete samozrejme zakúpiť a predať prostredníctvom obchodnej platformy. S týmito produktmi často obchodujete s veľkou pákou, takže je treba byť opatrný.

Ak sa chcete dozvedieť viac o obchodovaní opcií, odporúčame náš článok Opcie: Sprievodca obchodovania s opciami pre začiatočníkov. .

Investície do ropy prostredníctvom ETF

Traderi a obchodníci môžu na obchodovanie ropy použiť aj ETF, ktoré sledujú cenu ropy alebo ropné akcie z tohto sektora. Medzi ne patria ETF napríklad:

  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)

Investovanie do ropných akcií

Samozrejme, môžete tiež investovať do akcií ropných spoločností. Ponúkame vám niekoľko príkladov akcií spoločností, ktoré sú aktívne v ropnom sektore:

Loading ...
Company name Symbol Previous close 1M 3M 6M
Shell Plc SHELL 34,14 11,13 % 17,72 % 9,19 %
Chevron Corporation CVX 165,28 6,10 % 11,23 % 7,20 %
Exxon Mobil Corporation XOM 121,33 2,60 % 14,52 % 9,63 %
BP PLC (Spons. ADR) BP 39,62 5,37 % 10,78 % 1,67 %

Čo je to ropa?

Ropa je väčšinou viskózna kvapalina, ktorá má široké využitie. Táto komodita sa používa ako palivo, mazivo, elektrická izolácia a svoje využitie má dokonca aj v potravinárskom priemysle. V našom článku sa samozrejme zameriavame primárne na ropu, ktorá sa využíva ako pohonná hmota.

Typ ropy sa líši podľa zloženia a jednotlivé druhy môžu obsahovať aj viac ako sto rôznych typov uhľovodíkov. Pomery, v ktorých sa určité zložky nachádzajú v danej rope, určujú jej vlastnosti a charakteristiky. Dôležitými ukazovateľmi je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežiaduci a na jeho odstránenie sú v rafinácii potrebné ďalšie operácie. Ľahké surové ropy sú preto tiež drahšie ako kyslé ropy. Okrem toho existuje aj väčší dopyt po ľahších variantoch, ako je benzín, čo spôsobuje, že ľahké typy ropy sú všeobecne drahšie.

Hoci dopyt po ťažkej rope rastie v dôsledku vyššieho dopytu po nafte, cena ropy je najvyššia pri ľahkej surovej rope, ako sú Brent a West Texas Intermediate (WTI). Napriek tomu, že tieto dva druhy nedosahujú globálne najvyššiu produkciu, jedná sa o najdôležitejšie typy.

Druhy ropy

Existujú 2 typy komoditnej ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalším známym variantom je ropa Brent. Cena pri týchto dvoch typoch je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Ľahká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležitú mierku cien ropy. WTI je ľahká ropa s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.

Hustota API určuje hustotu danej ropy v porovnaní s vodou. S ropou WTI sa obchoduje vo veľkom meradle medzi ropnými spoločnosťami a investormi. Väčšina obchodovania prebieha prostredníctvom futures, ktoré zaisťuje CME Group. Futures na WTI sú po E-Mini a ZN futures najviac obchodovanými futures kontraktmi na svete.

Väčšina ropy tohto typu sa nachádza v Cushing – dôležitom uzle ropného priemyslu v Oklahome. Tu sú veľké skladovacie nádrže, ktoré sú pripojené k potrubiu, ktoré prepravujú ropu do všetkých oblastí v Spojených štátoch.

WTI je dôležitou surovinou pre rafinérie v stredozápadných Spojených štátoch a na pobreží Mexického zálivu. Pre ropných investorov preto môže byť zaujímavé sledovať ropné zásoby naviazané na uzol v Cushing. Stav zásob je ohlasovaný každú stredu o 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent sa týka hlavne Európy, Afriky a Stredného východu. Názov je odvodený od ropného poľa Brent v Severnom mori.

Toto ropné pole, ktoré patrí spoločnosti Royal Dutch Shell, bolo kedysi jedným z najproduktívnejších ropných polí vo Veľkej Británii, ale väčšina vrtov bola odvtedy vyradená z prevádzky.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Olieprijs verwachting 2022: waar gaat de olieprijs heen? LYNX [online]. Vydané 24. 8. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné tu.

LYNX: Cena ropy v roce 2024: Jaký bude další vývoj ceny ropy? (10. 4. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/komodity/cena-ropy/

Informácie o produkte:

iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/251954/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-stoxx-europe-600-oil-gas-ucits-etf-de-de000a0h08m3-sk.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Fyzickým Dodáním. (12. 5. 2023); cmegroup.com/market

-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-energy-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na Energetické Produkty s Peněžním Vypořádáním (12. 5. 2023); cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-

energy-futures-cash-settled.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart