Cena ropy je stále dôležitým ukazovateľom ekonomiky. Ropa je najpoužívanejšou surovinou na svete a je dôležitá ako pre dopravu, tak aj pre spracovateľský priemysel. V tomto článku preberáme očakávania ohľadom ceny ropy. Pozrieme sa na nedávny vývoj, kurz ropy a ukážeme si možné spôsoby, ako je možné investovať do ropy.

Po prečítaní tohto článku budete mať prehľad o nedávnom vývoji na trhu s ropou a budete vedieť, ako investovať do ropného sektora. Pritom sa pozrieme na fundamentálne aspekty, ako aj na technické signály, ktoré nám dáva graf ceny ropy.

Vývoj ceny ropy

V prvej polovici roka bol v centre pozornosti investorov obrovský nárast ceny ropy. Vysoké ceny energií sú hlavnou príčinou vysokej inflácie a s vyššími nákladmi sa stretávalo aj mnoho podnikov. Keď v polovici júna začala klesať cena ropy, trochu to znížilo inflačné očakávania. Pokles bol spôsobený predovšetkým obavami z globálnej recesie, vysokou infláciou a miernym poklesom dopytu.

Nedostatok energie sa podpísal na cene ropy

Kým bude pokračovať vojna na Ukrajine a Západ nebude chcieť nakupovať ropu a plyn z Ruska, ceny energií pravdepodobne príliš neklesnú. V súčasnej dobe je na trhu tiež zvýšený dopyt po vykurovacom oleji na zimu. Nedávna rally na americkom trhu s vykurovacím olejom a rastúce ceny zemného plynu ďalej podporili očakávania silnejšieho dopytu po vykurovacom oleji.

OPEC+ a zníženie ťažby

OPEC+ sa rozhodol od novembra 2022 znížiť ťažbu ropy o 2 milióny barelov denne. Daný krok predstavuje zásadný obrat v produkčnej politike ropného kartelu. Ten začiatkom roku 2020 znížil produkciu o rekordných 10 miliónov barelov denne, keď sa dopyt prepadol kvôli pandémii Covid-19.

Saudskoarabský minister energetiky v decembri vyhlásil, že ostro kritizovaný krok OPEC+ znížiť ťažbu ropy sa ukázal ako správne rozhodnutie. Tieto komentáre naznačujú, že OPEC+ môže aj naďalej udržiavať napätú ponuku.

Cena ropy: Rastúce obavy ohľadom dopytu v Číne

OPEC očakáva rast dopytu po rope v roku 2023. Potenciálny rast by mohol byť spôsobený Čínou, ktorá je najväčším svetovým dovozcom. Očakáva sa, že čínsky dopyt po rope sa v budúcom roku oživí po poklese spôsobenom striktnými opatreniami proti Covid-19. Podľa údajov došlo v Číne k prudkému oživeniu cestnej a leteckej dopravy.

Čínske úrady navyše nedávno oznámili rozsiahle zmeny v súvislosti s koronavírovými opatreniami. Tie majú uľahčiť vnútroštátne cestovanie, zachovať prevádzku podnikov a umožniť nakazeným pacientom domácu karanténu. Nejedná sa o úplné uvoľnenie reštrikcií, ale napríklad pre vnútroštátne cestovanie už nie je potrebný negatívny test. Analytici však upozorňujú, že krajina má ďaleko k rýchlemu návratu k situácii pred pandémiou.

EÚ sa dohodla na cenovom strope 60 USD za ruskú ropu

EÚ sa dohodla na cenovom strope pre ropu a ropné oleje z Ruska. Ten bol stanovený na 60 USD za barel. Ustanovenie nadobudlo účinnosť 5. decembra 2022. Ide tak o ďalší krok, ktorý nadväzuje na rozhodnutie zo 6. októbra 2022, kedy sa EÚ uzniesla na zákaze dovozu ropy z Ruska.

Fungovanie mechanizmu cenového stropu bude každé dva mesiace preskúmané, aby sa reagovalo na vývoj na trhu. Strop bude stanovený najmenej 5 % pod priemernou trhovou cenou ruskej ropy a ropných produktov vypočítanou na základe údajov poskytovaných Medzinárodnou energetickou agentúrou.

Vyššie spomenuté skutočnosti zrejme tiež prispeli k tomu, že futures na ropu sa počas roku 2022 dostali do backwardation.

Čo je to backwardation?

K backwardation dochádza vtedy, keď je spotová cena vyššia ako cena budúcich dodávok (ceny futures). Ceny futures kontraktov s dlhšou dobou dodania budú nižšie ako ceny futures kontraktov, ktoré vypršia skôr, tj “proceed to delivery”. Backwardation (reverzný trh) môže vzniknúť napríklad v dôsledku krátkodobého nedostatku, ktorý vedie k vysokému dopytu po okamžitej dodávke. Situácia môže nastať aj vtedy, keď investori očakávajú, že dopyt v budúcnosti poklesne, napríklad v dôsledku neistoty ohľadom ekonomiky.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Cena ropy graf: Aktuálny rozbor

Cena ropy v prvej polovici roku 2022 zaznamenala výrazný rast. V marci 2022 neúspešne atakovala hranicu $115. Následne došlo ku korekcii. Oblasť medzi $113 a $115 bola otestovaná ešte v júni 2022, ale opäť došlo k pokesu. Kurz ropy sa následne dostal až k oblasti okolo 70 dolárov.

Cena ropy Light Sweet Crude Oil (CL)
Cena ropy Light Sweet Crude Oil (CL), február 2023. Zdroj: Trader Workstation (22. 12. 2022)

Vyzerá to však, že support v oblasti $72,50 zafungoval a cena ropy sa od neho zatiaľ odrazila smerom nahor. Ďalšia rezistencia sa potom nachádza v oblastiach okolo $82,50 a $92,50. Pokiaľ by však kurz ropy opäť klesol pod vyznačený support, zrejme by nás čakal ďalší pokles.

Nezabúdajme však, že ropa dokáže byť veľmi volatilná a nemali by sme sa spoliehať len na technickú analýzu. Vždy je dôležité sledovať fundamenty a makroekonomické udalosti. A hlavne dodržiavať pravidlá money manažmentu a vašej obchodnej stratégie.

Čo je to ropa?

Ropa je väčšinou viskózna kvapalina, ktorá má široké využitie. Táto komodita sa používa ako palivo, mazivo, elektrická izolácia a svoje využitie má dokonca aj v potravinárskom priemysle. V našom článku sa samozrejme zameriavame primárne na ropu, ktorá sa využíva ako pohonná hmota.

Typ ropy sa líši podľa zloženia a jednotlivé druhy môžu obsahovať aj viac ako sto rôznych typov uhľovodíkov. Pomery, v ktorých sa určité zložky nachádzajú v danej rope, určujú jej vlastnosti a charakteristiky. Dôležitými ukazovateľmi je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežiaduci a na jeho odstránenie sú v rafinácii potrebné ďalšie operácie. Ľahké surové ropy sú preto tiež drahšie ako kyslé ropy. Okrem toho existuje aj väčší dopyt po ľahších variantoch, ako je benzín, čo spôsobuje, že ľahké typy ropy sú všeobecne drahšie.

Hoci dopyt po ťažkej rope rastie v dôsledku vyššieho dopytu po nafte, cena ropy je najvyššia pri ľahkej surovej rope, ako sú Brent a West Texas Intermediate (WTI). Napriek tomu, že tieto dva druhy nedosahujú globálne najvyššiu produkciu, jedná sa o najdôležitejšie typy.

Druhy ropy

Existujú 2 typy komoditnej ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalším známym variantom je ropa Brent. Cena pri týchto dvoch typoch je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Ľahká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležitú mierku cien ropy. WTI je ľahká ropa s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.

Hustota API určuje hustotu danej ropy v porovnaní s vodou. S ropou WTI sa obchoduje vo veľkom meradle medzi ropnými spoločnosťami a investormi. Väčšina obchodovania prebieha prostredníctvom futures, ktoré zaisťuje CME Group. Futures na WTI sú po E-Mini a ZN futures najviac obchodovanými futures kontraktmi na svete.

Väčšina ropy tohto typu sa nachádza v Cushing – dôležitom uzle ropného priemyslu v Oklahome. Tu sú veľké skladovacie nádrže, ktoré sú pripojené k potrubiu, ktoré prepravujú ropu do všetkých oblastí v Spojených štátoch.

WTI je dôležitou surovinou pre rafinérie v stredozápadných Spojených štátoch a na pobreží Mexického zálivu. Pre ropných investorov preto môže byť zaujímavé sledovať ropné zásoby naviazané na uzol v Cushing. Stav zásob je ohlasovaný každú stredu o 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent sa týka hlavne Európy, Afriky a Stredného východu. Názov je odvodený od ropného poľa Brent v Severnom mori.

Toto ropné pole, ktoré patrí spoločnosti Royal Dutch Shell, bolo kedysi jedným z najproduktívnejších ropných polí vo Veľkej Británii, ale väčšina vrtov bola odvtedy vyradená z prevádzky.

Bridlicová revolúcia a jej vplyv na cenu ropy v posledných rokoch

Hoci dopyt po rope neustále rastie, rýchlo rástol aj jej ponuka. Najmä americká ťažba bridlicovej ropy bola pre mnohých prekvapením. Spojené štáty sa vďaka tejto ťažbe stali jedným z najväčších ropných producentov na svete.

Náklady na ťažbu bridlicovej ropy sú pomerne vysoké. V roku 2014 ale došlo k prudkému zvýšeniu ceny ropy, a aj napriek vysokým nákladom tak bola ťažba z bridlice výhodná.

Rozbehla sa tzv. bridlicová revolúcia a objavilo sa mnoho ťažobných firiem, ktoré sa týmto štýlom ťažby zaoberali. Produkcia ropy začala rýchlo rásť, čo znepokojilo OPEC, ktorý videl v nových ťažobných spoločnostiach konkurenciu.

OPEC sa rozhodol bridlicovú revolúciu zastaviť tým, že sa rozhodol zvýšiť ťažbu ropy. Zvýšená produkcia a ponuka na trhu tak zrazili cenu ropy nadol.

Začiatkom roku 2016 klesla cena ropy zo 110 USD za barel až na 30 USD. Kvôli vysokým nákladom tak ťažba bridlicovej ropy opäť prestala byť výhodná.

Týmto spôsobom OPEC dúfal, že znevýhodní producentov bridlicovej ropy, čo sa však nepodarilo. Producenti vyvinuli lacnejšie a efektívnejšie postupy ťažby a teraz dokážu ziskovo fungovať aj pri nižšej cene. Pre túto formu extrakcie ropy je typické, že produkcia môže byť rýchlo zvýšená.

Producenti bridlicovej ropy môžu preto rýchlo reagovať na rastúce či klesajúce ceny, hoci často ide o relatívne malé spoločnosti.

Amerika už vyprodukuje viac ako 12 miliónov barelov ropy denne, čo je úroveň, ktorá nebola pozorovaná od začiatku sedemdesiatych rokov. Podľa IEA produkcia naďalej výrazne rastie a USA nedávno prekonali ťažbu ropy v Saudskej Arábii a Rusku.

Cena ropy: Ako sa vyvíja dopyt po rope?

Dopyt po rope po desaťročia rastie, napriek tomu cena ropy nie je na historickom maxime. Navyše nie všetky akcie pôsobiace v tomto sektore plne využívajú zvýšený dopyt po rope. Investori sa čoraz viac zameriavajú na udržateľné alternatívy a mnoho producentov ropy medzitým výrazne obmedzilo svoje investície do nových ropných polí. Väčšina ropných spoločností teraz sama investuje do (viac) udržateľných alternatív. Napriek tomu stále vidíme rastúci dopyt po rope.

Známym pojmom v ropnom priemysle je ropný zlom. Tento termín označuje okamih, kedy je dosiahnutý vrchol ťažby ropy. Predpovede ropného vrcholu sa pohybujú od roku 2025 do roku 2040, ale veľmi závisia od ekonomiky a od toho, ako budú vlády ďalej reagovať na globálne otepľovanie.

Aj napriek klesajúcim nákladom v dôsledku nových ťažobných techník zaznamenala IEA v posledných rokoch výrazne menej investícií mimo USA. Tieto investície sú nevyhnutné na udržanie kroku s rastúcim dopytom. Stále viac ropy sa však nachádza v mori okolo Južnej Ameriky. V posledných rokoch boli urobené obrovské nálezy ropy, najmä pri pobreží Surinamu.

Po korona kríze bola spotreba chvíľu nad produkciou. Teraz sme v bode, keď sú ponuka a dopyt po rope viac v rovnováhe. V nasledujúcich rokoch môže dopyt po rope vzrásť.

Graf svetovej produkcie a spotreby ropy od roku 2017
Graf svetovej produkcie a spotreby ropy od roku 2017 do roku 2023. Zdroj: www.ogj.com (7. 6. 2022)

Cena ropy: Vplyv členov OPEC

Cieľom OPEC je udržať cenu ropy na rozumnej úrovni. Podľa OPEC by malo byť do ropného priemyslu v nasledujúcich 20 rokoch investovaných viac ako 11 000 miliárd USD. Ak tak výrobcovia ropy neurobia, bude na trhu nedostatočná ponuka. Posledné roky investície prebiehali najmä u ťažobných spoločností, ktoré sa sústredia na ropu z bridlíc.

OPEC tiež uvádza, že dopyt stále rastie napriek nárastu elektrických automobilov. Najmä obrovské rozšírenie leteckej dopravy vedie k väčšiemu dopytu po rope, ktorý nemôže zredukovať ani nárast alternatívnych zdrojov energie.

Od roku 2016 sa OPEC dlhodobo snaží, aby cena ropy neklesala. Tomu mala pomôcť dohoda o výrobných obmedzeniach medzi členmi OPEC.

Avšak nie všetky štáty tieto dohody dodržiavajú – napríklad Irán a Irak. Nenahráva tomu ani neustále rastúca ťažba v USA a ďalších krajinách.

Investície do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opcie aj ETF

Futures

Najdostupnejšie futures na ropu sú pre investorov kontrakty na ľahkú sladkú surovú ropu známu aj ako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures sú však rizikové produkty a vyžadujú veľké znalosti, investičné skúsenosti a vysokú mieru akceptácie rizika. Vďaka tomu je produkt obzvlášť vhodný pre aktívneho a skúseného obchodníka. Z tohto dôvodu vám LYNX odporúča, aby ste boli vopred dobre informovaní o fungovaní a rizikách týchto finančných nástrojov. Viac informácií o futures nájdete tu – Obchodovanie s futures.

Ropné futures majú multiplikátor 1000, čo znamená, že jeden kontrakt predstavuje 1000 barelov ropy. Každá bodová zmena ceny ropy teda predstavuje hodnotu 1000 USD. Pri veľkosti ticku 0,01 je teda cenový rozdiel 10 USD.

Pretože fyzické dodanie je pre väčšinu investorov nežiaduce, obchodná platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavrie pozíciu, pokiaľ by malo dôjsť k realizácii fyzického dodania.

Opcie a turbo certifikáty

Opcie a turbo certifikáty sú ďalšie deriváty, ktoré vám umožňujú reagovať na pohyby ceny ropy. Tieto produkty môžete samozrejme zakúpiť a predať prostredníctvom obchodnej platformy. S týmito produktmi často obchodujete s veľkou pákou, takže je treba byť opatrný.

Ak sa chcete dozvedieť viac o obchodovaní opcií, odporúčame náš článok Opcie: Sprievodca obchodovania s opciami pre začiatočníkov. .

Investície do ropy prostredníctvom ETF

Traderi a obchodníci môžu na obchodovanie ropy použiť aj ETF, ktoré sledujú cenu ropy alebo ropné akcie z tohto sektora. Medzi ne patria ETF napríklad:

  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)

Investovanie do ropných akcií

Samozrejme, môžete tiež investovať do akcií ropných spoločností. Ponúkame vám niekoľko príkladov akcií spoločností, ktoré sú aktívne v ropnom sektore:

Loading ...
Company name Symbol Previous close 1M 3M 6M
Shell Plc SHELL 29,33 -2,92 % 0,68 % 9,38 %
Chevron Corporation CVX 142,42 0,95 % -13,70 % -9,16 %
Exxon Mobil Corporation XOM 98,42 -4,05 % -13,89 % -7,30 %
BP PLC (Spons. ADR) BP 34,69 0,63 % -8,71 % -0,48 %

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Olieprijs verwachting 2022: waar gaat de olieprijs heen? LYNX [online]. Vydané 24. 8. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné tu.

Informácie o produkte:

iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/251954/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-stoxx-europe-600-oil-gas-ucits-etf-de-de000a0h08m3-sk.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart