Cena ropy je stále dôležitým ukazovateľom ekonomiky. Ropa je najpoužívanejšou surovinou na svete a je dôležitá ako pre dopravu, tak aj pre spracovateľský priemysel. V tomto článku preberáme očakávania ohľadom ceny ropy v roku 2022. Pozrieme sa na nedávny vývoj a ukážeme si možné spôsoby, ako je možné investovať do ropy.

Cena ropy v roku 2022: Vplyv lockdownov a vojny na Ukrajine na vývoj ceny ropy

Cena ropy v poslednom čase rastie. Firmy sa tak stretávajú s vyššími nákladmi na dopravu a rast cien zaznamenáva aj spracovateľský priemysel. V dôsledku toho rastú ceny takmer všade. Ropa je tak jednou z hlavných príčin trvale vysokej inflácie.

V priebehu roku 2021 cena ropy rástla predovšetkým kvôli oživeniu dopytu po koronavíre. Cena ropy rástla aj vďaka obmedzeniu produkcie OPEC a nedostatku investícií do ropného sektora. Po ruskej invázii na Ukrajinu ceny ropy vystrelili na najvyššiu úroveň od roku 2008. S cenami ropy okolo 100 USD za barel zisky ropných spoločností (napr. Shell) raketovo rastú.

EÚ a zákaz dovozu ruskej ropy

EÚ chce úplný zákaz dovozu ruskej ropy. Tieto plány sú pomerne ambiciózne. Rusko dodáva viac ako štvrtinu ropy, ktorú EÚ spotrebuje. Rusko v apríli zastavilo ťažbu takmer 1 milióna barelov ropy denne a podľa IEA by tento objem mohol počas druhej polovice roku 2022 dosiahnuť približne 3 milióny barelov denne.

Koncom mája 2022 sa členské krajiny EÚ dohodli, že do konca roka zakážu 90 % ruskej ropy v rámci šiesteho balíka sankcií. Väčšina krajín EÚ má teraz šesť mesiacov na postupné ukončenie dovozu ruskej ropy a osem mesiacov na všetky ostatné ropné produkty.

OPEC+ navyše plánuje zvýšiť v júli aj v auguste ťažbu o 648 000 barelov denne, čím urýchli koniec historického obmedzenia ťažby, ktoré OPEC+ zaviedol v čase pandémie koronaviru. V posledných mesiacoch sa produkcia každý mesiac zvýšila o 400 000 až 432 000 barelov denne. Samotný OPEC+ sa ale stretáva s problémami pri plnení produkčných kvót.

„Mnohé členské štáty OPEC+ už narazili na svoje kapacitné limity.“

Giovanni Staunovo – Stratég investičnej banky UBS

Dodatočné barely, ktoré sa majú dostať na trh, navyše nevykompenzujú potenciálnu stratu viac ako 1 milióna barelov denne z Ruska.

Cena ropy: Lockdowny v Číne utlmili dopyt. Udrží sa ropa nad 100 USD?

Nedávne lockdowny v Číne dopyt po rope utlmili, ale očakáva sa, že aj tak zostane v dohľadnej dobe vysoká. S tým, ako pandémia v jednotlivých štátoch slabne, začne tiež vzrastať dopyt po rope. Čína, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, začína zmierňovať reštrikcie.

Zvýšený dopyt zo strany Číny by tak mohol tlačiť ceny nahor. Čína by aj mohla ďalej zvýšiť dovoz ropy z Ruska. Odhaduje sa, že Čína v máji doviezla 1,1 milióna barelov ruskej ropy denne, čo je približne o 37 % viac ako v minulom roku.

Matt Smith, hlavný analytik ropného trhu analytickej spoločnosti Kpler tvrdí, že cena ropy sa nad 100 USD pravdepodobne udrží.

„Ak sa po výlukách vráti čínsky dopyt av Rusku bude pokračovať pokles ťažby, potom nie je vylúčené, že sa cena znovu dostane na najvyššiu hodnotu 139 USD, ktorá bola zaznamenaná na začiatku roka.“

Matt Smith, hlavný analytik ropného trhu v spoločnosti Kpler

Aj keď prudko rastúca inflácia a pomalý rast zvyšujú riziko recesie, je nepravdepodobné, že by celosvetový dopyt po rope klesol natoľko, aby znížil ceny, ako tomu bolo v roku 2008. Keďže je problém na strane ponuky, ani v prípade recesie by nemuselo dôjsť k poklesu cien.

Vzrastá dopyt po rope mimo Rusko

Dôsledkom embarga ruskej ropy je zvýšený dopyt po rope z ostatných krajín. Podľa údajov spoločnosti Kpler sa napríklad dovoz ropy z Angoly od začiatku vojny strojnásobil. Objem ropy dovážanej z Brazílie a Iraku vzrástol o viac ako 40 %. Získavanie ropy zo vzdialenejších miest bude udržiavať ceny na vysokej úrovni. Priamym vplyvom sú vyššie náklady na prepravu kvôli dlhším plavbám a následne aj náklady na dodanú ropu.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Cena ropy: Aktuálny graf

Cena ropy graf
Cena ropy Brent vyjadrená pomocou decembrového futures kontraktu (BZ). Zdroj: Trader Workstation (7 .6. 2022)

Čo je to ropa?

Ropa je väčšinou viskózna kvapalina, ktorá má široké využitie. Táto komodita sa používa ako palivo, mazivo, elektrická izolácia a svoje využitie má dokonca aj v potravinárskom priemysle. V našom článku sa samozrejme zameriavame primárne na ropu, ktorá sa využíva ako pohonná hmota.

Typ ropy sa líši podľa zloženia a jednotlivé druhy môžu obsahovať aj viac ako sto rôznych typov uhľovodíkov. Pomery, v ktorých sa určité zložky nachádzajú v danej rope, určujú jej vlastnosti a charakteristiky. Dôležitými ukazovateľmi je hustota API a obsah síry.

Vysoký obsah síry je často nežiaduci a na jeho odstránenie sú v rafinérii potrebné ďalšie operácie. Ľahké surové ropy sú preto tiež drahšie ako kyslé ropy. Okrem toho existuje aj väčší dopyt po ľahších variantoch, ako je benzín, čo spôsobuje, že ľahké typy ropy sú všeobecne drahšie.

Hoci dopyt po ťažkej rope rastie v dôsledku vyššieho dopytu po nafte, cena je najvyššia pri Ľahkej surovej rope, ako sú Brent a West Texas Intermediate (WTI). Hoci tieto dva druhy nedosahujú globálne najvyššiu produkciu, jedná sa o najdôležitejšie typy.

Druhy ropy

Existujú 2 typy komoditnej ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalším známym variantom je ropa Brent. Cena týchto dvoch typov je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Ľahká sladká ropa – Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležitú mierku cien ropy. WTI je ľahká ropa s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.

Hustota API určuje hustotu danej ropy v porovnaní s vodou. S ropou WTI sa obchoduje vo veľkom meradle medzi ropnými spoločnosťami a investormi. Väčšina obchodovania prebieha prostredníctvom futures, ktoré zaisťuje CME Group. Futures na WTI sú po E-Mini a ZN futures najviac obchodovanými futures kontraktmi na svete.

Väčšina ropy tohto typu sa nachádza v Cushing – dôležitom uzle ropného priemyslu v Oklahome. Tu sú veľké skladovacie nádrže, ktoré sú pripojené k potrubiu, ktoré prepravujú ropu do všetkých oblastí v Spojených štátoch.

WTI je dôležitou surovinou pre rafinérie v stredozápadných Spojených štátoch a na pobreží Mexického zálivu. Pre ropných investorov preto môže byť zaujímavé sledovať ropné zásoby naviazané na uzol v Cushing. Stav zásob je ohlasovaný každú stredu o 16:30.

Ropa Brent

Ropa brent sa týka hlavne Európy, Afriky a Stredného východu. Názov je odvodený od ropného poľa Brent v Severnom mori.

Toto ropné pole, ktoré patrí spoločnosti Royal Dutch Shell, bolo kedysi jedným z najproduktívnejších ropných polí vo Veľkej Británii, ale väčšina vrtov bola odvtedy vyradená z prevádzky.

Bridlicová revolúcia a jej vplyv na cenu ropy v posledných rokoch

Hoci dopyt po rope neustále rastie, rýchlo rástol aj jej ponuka. Najmä americká ťažba bridlicovej ropy bola pre mnohých prekvapením. Spojené štáty sa vďaka tejto ťažbe stali jedným z najväčších ropných producentov na svete.

Náklady na ťažbu bridlicovej ropy sú pomerne vysoké. V roku 2014 ale došlo k prudkému zvýšeniu ceny ropy, a aj napriek vysokým nákladom tak bola ťažba z bridlice výhodná.

Rozbehla sa tzv. bridlicová revolúcia a objavilo sa mnoho ťažobných firiem, ktoré sa týmto štýlom ťažby zaoberali. Produkcia ropy začala rýchlo rásť, čo znepokojilo OPEC, ktorý videl v nových ťažobných spoločnostiach konkurenciu.

OPEC sa rozhodol bridlicovú revolúciu zastaviť tým, že sa rozhodol zvýšiť ťažbu ropy. Zvýšená produkcia a ponuka na trhu tak zrazili cenu ropy nadol.

Začiatkom roku 2016 klesla cena ropy zo 110 USD za barel až na 30 USD. Kvôli vysokým nákladom tak ťažba bridlicovej ropy opäť prestala byť výhodná.

Týmto spôsobom OPEC dúfal, že znevýhodnia producentov bridlicovej ropy, čo sa však nepodarilo. Producenti vyvinuli lacnejšie a efektívnejšie postupy ťažby a teraz dokážu ziskovo fungovať aj pri nižšej cene. Pre túto formu extrakcie ropy je typické, že produkcia môže byť rýchlo zvýšená.

Producenti bridlicovej ropy môžu preto rýchlo reagovať na rastúce či klesajúce ceny, hoci často ide o relatívne malé spoločnosti.

Amerika už vyprodukuje viac ako 12 miliónov barelov ropy denne, čo je úroveň, ktorá nebola pozorovaná od začiatku sedemdesiatych rokov. Podľa IEA produkcia naďalej výrazne rastie a USA nedávno prekonali ťažbu ropy v Saudskej Arábii a Rusku.

Ako sa vyvíja dopyt po rope?

Dopyt po rope po desaťročia rastie, napriek tomu cena ropy nie je na historickom maxime. Navyše nie všetky akcie pôsobiace v tomto sektore plne využívajú zvýšený dopyt po rope. Investori sa čoraz viac zameriavajú na udržateľné alternatívy a mnoho producentov ropy medzitým výrazne obmedzilo svoje investície do nových ropných polí. Väčšina ropných spoločností teraz sama investuje do (viac) udržateľných alternatív. Napriek tomu stále vidíme rastúci dopyt po rope.

Známym pojmom v ropnom priemysle je ropný zlom. Tento termín označuje okamih, kedy je dosiahnutý vrchol ťažby ropy. Predpovede ropného vrcholu sa pohybujú od roku 2025 do roku 2040, ale veľmi závisia od ekonomiky a od toho, ako budú vlády ďalej reagovať na globálne otepľovanie.

Aj napriek klesajúcim nákladom v dôsledku nových ťažobných techník zaznamenala IEA v posledných rokoch výrazne menej investícií mimo USA. Tieto investície sú nevyhnutné na udržanie kroku s rastúcim dopytom. Stále viac ropy sa však nachádza v mori okolo Južnej Ameriky. V posledných rokoch boli urobené obrovské nálezy ropy, najmä pri pobreží Surinamu.

Po korona kríze bola spotreba chvíľu nad produkciou. Teraz sme v bode, keď sú ponuka a dopyt po rope viac v rovnováhe. V nasledujúcich rokoch môže dopyt po rope vzrásť.

Graf zachytávajúci produkciu a spotrebu ropy
Graf svetovej produkcie a spotreby ropy od roku 2017 do roku 2023. Zdroj: www.ogj.com (7. 6. 2022)

Vplyv členov OPEC

Cieľom OPEC je udržať cenu ropy na rozumnej úrovni. Podľa OPEC by malo byť do ropného priemyslu v najbližších 20 rokoch investovaných viac ako 11 000 miliárd USD. Ak tak výrobcovia ropy neurobia, bude na trhu nedostatočná ponuka. Posledné roky investície prebiehali najmä u ťažobných spoločností, ktoré sa sústredia na ropu z bridlíc.

OPEC tiež uvádza, že dopyt stále rastie napriek nárastu elektrických automobilov. Najmä obrovské rozšírenie leteckej dopravy vedie k väčšiemu dopytu po rope, ktorý nemôže zredukovať ani nárast alternatívnych zdrojov energie.

Od roku 2016 sa OPEC dlhodobo snaží, aby cena ropy neklesala. Tomu mala pomôcť dohoda o výrobných obmedzeniach medzi členmi OPEC.

Avšak nie všetky štáty tieto dohody dodržiavajú – napríklad Irán a Irak. Nenahráva tomu ani neustále rastúca ťažba v USA a ďalších krajinách.

Investície do ropy: Obchodujte, akcie, futures, opcie aj ETF

Futures

Najdostupnejšie futures na ropu sú pre investorov kontrakty na ľahkú sladkú surovú ropu známu aj ako Light Sweet Crude Oil future (CL). Futures sú však rizikové produkty a vyžadujú veľké znalosti, investičné skúsenosti a vysokú mieru akceptácie rizika. Vďaka tomu je produkt obzvlášť vhodný pre aktívneho a skúseného obchodníka. Z tohto dôvodu vám LYNX odporúča, aby ste boli vopred dobre informovaní o fungovaní a rizikách týchto finančných nástrojov. Viac informácií o futures nájdete tu – Obchodovanie s futures.

Ropné futures majú multiplikátor 1000, čo znamená, že jeden kontrakt predstavuje 1000 barelov ropy. Každá bodová zmena ceny ropy teda predstavuje hodnotu 1000 USD. Pri veľkosti ticku 0,01 je teda cenový rozdiel 10 USD.

Pretože fyzické dodanie je pre väčšinu investorov nežiaduce, obchodná platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavrie pozíciu, pokiaľ by malo dôjsť k realizácii fyzického dodania.

Opcie a turbo certifikáty

Opcie a turbo certifikáty sú ďalšie deriváty, ktoré vám umožňujú reagovať na pohyby ceny ropy. Tieto produkty môžete samozrejme zakúpiť a predať prostredníctvom obchodnej platformy. S týmito produktmi často obchodujete s veľkou pákou, takže je treba byť opatrný.

Investície do ropy prostredníctvom ETF

Traderi a obchodníci môžu na obchodovanie ropy použiť aj ETF, ktoré sledujú cenu ropy alebo ropné akcie z tohto sektora. Medzi ne patria napríklad:

ETF sledujúci cenu ropy:

  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)

ETF investujúci do ropných akcií:

  • SPDR® S&P® U.S. Energy Select Sector UCITS ETF (SCLE)
  • iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (EXH1)
  • Lyxor STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF (OIL)

Investovanie do ropných akcií

Samozrejme, môžete tiež investovať do akcií ropných spoločností. Ponúkame vám niekoľko príkladov akcií spoločností, ktoré sú aktívne v ropnom sektore:

Meno spoločnosti Symbol Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1M 3M 6M
BP ADR BP ADR BP BP 0,00 0,00 0,00 0,00
Chevron Chevron CVX CVX 0,00 0,00 0,00 0,00
Total Total FP FP 0,00 0,00 0,00 0,00
Exxon Mobil Exxon Mobil XOM XOM 0,00 0,00 0,00 0,00
Shell Shell SHELL SHELL 0,00 0,00 0,00 0,00

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Olieprijs verwachting 2022: waar gaat de olieprijs heen? LYNX [online]. Vydané 20. 5. 2022 [cit. 7. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/olieprijs-verwachting/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart