Ako môžete využiť opcie na VIX na ochranu svojho portfólia?
Opce na VIX nabízí způsob, jak si můžete zajistit své akciové portfolio proti náhlým cenovým propadům. Opční obchodníci jsou zvyklí při svém obchodování zohledňovat volatilitu, aby mohli zvolit ideální strategii pro aktuální tržní podmínky. Volatilita jim pomáhá určit, jak velký pohyb by mohlo vybrané podkladové aktivum udělat.

V tomto článku si vysvětlíme specifika opcí na index VIX. Pokud hledáte brokera pro obchodování opcí, klikněte zde.

Opcie na VIX

Opcie na VIX boli zavedené v roku 2006. Sú to derivátové produkty, ktorých hodnota závisí od výkonnosti indexu VIX. Tento ukazovateľ volatility stanovuje Chicago Board Options Exchange (CBOE) a jeho hodnota je odvodená od implikovanej volatility opcií na index S&P 500. Podkladom opcií na VIX je CBOE Volatility Index (symbol: VIX).

Ide o aktuálny trhový odhad očakávanej volatility, ktorý sa vypočítava na základe nákupných a predajných kotácií opcií indexu S&P 500 (SPX)v reálnom čase. Na výpočet indexu VIX sa používajú len opcie SPX s piatkovou exspiráciou. Na výpočet indexu VIX sa zároveň používajú len opcie SPX, ktoré majú do piatkovej exspirácie viac ako 23 dní a menej ako 37 dní.

Historický graf indexu VIX
Týždenný graf jCBOE Volatility Index od začiatku roka 2019 do januára 2024. Zdroj: LYNX+ (26. 1. 2024)

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Opcie na VIX sú európskym typom opcie

Opcie európskeho typu nie je možné uplatniť pred ich exspiráciou. Ak opcia na VIX exspiruje v peniazoch (In The Money), nedochádza k dodaniu podkladového aktíva, ale k hotovostnému vyrovnaniu. Konkrétne z účtu vypisovateľa opcie na účet kupujúceho. Táto čiastka výplaty zodpovedá rozdielu medzi hodnotou opcie pri exspirácii a realizačnou cenou opcie, pričom tento rozdiel je vynásobený 100x.

Hodnota VIX opcií pri exspirácii sa neurčuje na základe ceny VIX k dátumu exspirácie, ale na základe hodnoty vyrovnania VRO. VRO sa vypočítava pomocou ceny opcií na SPX, ktorých platnosť vyprší za 30 dní. Napríklad, ak v deň exspirácie príslušnej opcie činí VRO 23,76 a vy ste si kúpili call opciu s realizačnou cenou 15, váš zisk bude činiť 23,76 – 15 = 8,76 x 100 = 876 USD.

Exspirácia

Opcie na VIX exspirujú každý týždeň v stredu. Posledným obchodným dňom je však utorok. Je však dôležité myslieť na to, že od utorka večera do stredy večera sa môže stať mnoho fundamentálnych udalostí a index SPX môže otvoriť na iných cenách, než na akých uzavrel v utorok večer.

Likvidita

Opcie na VIX sú medzi obchodníkmi pomerne obľúbené a trh zvyčajne ponúka dobrú likviditu. To znamená, že medzi nákupnou a predajnou cenou je relatívne malé rozpätie a tiež, že obchodníci môžu otvoriť alebo uzavrieť obchodnú pozíciu bez väčších ťažkostí alebo veľkého oneskorenia.

Ako obchodovať opcie na VIX?

Prepady na akciových trhoch zvyčajne sprevádza zvýšená volatilita. Ak teda očakávate medvedí trh, môžete staviť na zvýšenie volatility a kúpiť call opcie na VIX. Ak sa akciovému trhu darí a index S&P 500 je v dlhodobom býčom trende, VIX môže byť na nízkych úrovniach veľmi dlho.

Skúsení obchodníci môžu samozrejme použiť aj iné opčné stratégie, ak chcú špekulovať na vzostup indexu VIX. Možno použiť napríklad vertikálny call spread. Ak sa chcete dozvedieť viac o opčných stratégiách, odporúčame vám navštíviť našu stránku: Opčné stratégie.

Opcie na VIX ako zaistenie akciového portfólia?

Jednou z charakteristík indexu VIX je jeho všeobecná negatívna korelácia s indexom S&P 500. Podľa CBOE sa VIX od roku 1990 v 69% prípadov pohyboval v opačnom smere ako S&P 500. Vďaka tejto negatívnej korelácii môžete opcie na VIX použiť na ochranu svojho akciového portfólia. Nákupom call opcií na VIX sa chránite pred náhlym poklesom akciových trhov. Nákupom put opcií na VIX sa chránite pred náhlym rastom indexu S&P 500 a príslušných akcií.

Obchodovanie s opciami má svoje riziká

Predtým, ako sa rozhodnete obchodovať opcie, je dôležité pochopiť, že finančné nástroje ako sú opcie, so sebou nesú riziká. Ak sa trh vydá nesprávnym smerom, môže to viesť k značným stratám. Investori by preto mali pred obchodovaním s opciami pochopiť riziká, ktorým čelia. Ak sa s opciami ešte len zoznamujete, odporúčame vám náš článok Opcie: Sprievodca obchodovaním s opciami pre začiatočníkov.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Opce na VIX: Jak si zajistit portfolio nákupem call opcí (5. 3. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/opce/zaklady-opce/opce-na-vix/

Informácie o produkte:

Long Call
Short Call
Long Put
Short Put

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart