Akcie

Novinky a vzdelávanie o akciách

Najnovšie správy a informácie o akciách vrátane aktuálnych cien, grafov, analýz a najlepších akcií pre každý deň. 

LYNX Investičný portál vám ponúka praktický obsah o investovaní do akcií. Naši investiční špecialisti pre vás pravidelne hľadajú najlepšie akcie z jednotlivých sektorov a prinášajú novinky o chystaných IPO. Tešiť sa môžete aj na vzdelávacie webináre a aktuálne analýzy svetových akcií.


Ceny akcií

Ceny akcií

Aktuálne ceny akcií, grafy a fundamentálne dáta pre americké a európske akcie. Objavte všetko, čo potrebujete vedieť o vývoji cien akcií na trhoch.

Dnes najúspešnejšie akcie na indexoch S & P 500 aj Dow Jones. Alebo najvýraznejšie pohyby cien akcií v jednotlivých sektoroch. Prehľad cien akcií, ktoré musíte poznať.

Dow Jones ziskové akcie

Dow Jones stratové akcie


Najlepšie akcie

Najlepšie akcie

Najlepšie svetové akcie z jednotlivých sektorov. Objavte tipy na rozšírenie vášho akciového portfólia.

Investiční špecialisti LYNX pravidelne prechádzajú akcie z hlavných ekonomických sektorov a krajín a zaraďujú ich podľa najdôležitejších kritérií, ako sú tržby, zisky, trhová hodnota alebo história vývoja cien. O tých najlepších si môžete prečítať tu.

Vaše obľúbené akcie

Tipy na najlepšie akcie pre rok 2024

Technologické, dividendové alebo rastové akcie. Pozrite sa, aké akcie sú teraz najlepšie.

Najlepšie akcie


Dividendové akcie

Akcie spoločností vyplácajúcich vysoké dividendy sú medzi investormi žiadané. Pre mnohých je nákup silných dividendových akcií cennou investičnou stratégiou a alternatívou k úrokovým výnosom zo sporiacich účtov alebo dlhopisov.

Okrem výsky dividendy alebo dividendového výnosu je zásadné, ako je spoločnosť vyplácajúca dividendy stabilná. V tejto sekcii vám predstavíme tie najlepšie.

Kalendár a najlepšie distribučné akcie pre rok 2024

Distribučné akcie môžu byť nápomocné na vybudovanie dlhodobého bohatstva. Pozrite sa na aktuálne najlepšie dividendové akcie a dividendový kalendár.


Kvartálne výsledky

Kvartálne výsledky

Zverejnenie kvartálnych výsledkov často spôsobuje výrazné pohyby cien akcií. To môže byť investičnou príležitosťou aj rizikom.

Ak sa chcete vyhnúť prekvapeniu, pozrite sa na dáta zverejnení štvrťročných výsledkov najväčších európskych a amerických akciových spoločností.

Kvartálne výsledky

IPO

IPO - Prvá verejná ponuka akcií

Vstup spoločnosti na burzu a upísanie jej akcií môže byť zaujímavou príležitosťou pre investíciu. Buďte informovaní o plánovaných IPO úspešných svetových firiem.

Prehľadný kalendár, najnovšie správy a analýzy najlepších spoločností plánujúcich IPO. Všetko, čo potrebujete vedieť k uskutočneniu investície do IPO.


Nákup akcií
Ikona ako obchodovať akcie za použitia technickej i fundamentálnej analýzy

Ako obchodovať akcie - Prehľadný manuál pre začiatočníkov

Naučte sa nakupovať a predávať akcie úspešne. Ukážeme vám zásady a kritériá výberu tej správnej akcie pre vás.

Vďaka našim základom je nákup akcií pre začiatočníkov jednoduchý a zrozumiteľný. Odhaľte čo to sú akcie, ako fungujú a aké výhody a riziká majú oproti iným inštrumentom, ako sú ETF alebo opcie.

Základy akcií


Často kladené otázky o akciách

Čo je to akcia?

Akcie sú cenným papierom, na základe ktorého kupujúci získa podiel vo vydávajúcej spoločnosti. Každý, kto si kúpi akciu, sa tak stane akcionárom spoločnosti. Preto sú akcie označované aj ako podielové listy. Spoločnosti využívajú predaj svojich vlastných akcií na burze k zvýšeniu kapitálu.

Ako nakupovať akcie?

K nákupu akcií potrebujete najprv obchodný účet, ktorý vám umožní obchodovať s akciami. Tento typ účtov spravidla ponúkajú a spravujú banky a online brokeri. Prostredníctvom obchodnej platformy môžete vyhľadávať akcie, ktoré chcete kúpiť pomocou názvu, symbolu, ISIN alebo WKN. Banka alebo online broker potom odovzdá vaše príkazy na burzu ako prostredník. Okrem nákupu na burze možno s akciami obchodovať i mimo burzu – tomu sa hovorí priamy obchod.

Ako sa zarábajú peniaze na akciách?

S akciami môžete zarábať peniaze rôznymi spôsobmi – buď nárastom hodnoty samotných akcií, alebo dividendami vyplácanými spoločnosťami, ktoré akcie emitovali. Kým sa však akcie na investičnom účte nepredajú, zisky z nárastu ceny sú účtovné zisky. Aby bol skutočný zisk realizovaný, musí dôjsť k odpredaju akcií.

Aké druhy akcií existujú?

Akcie sa rozlišujú podľa rôznych kritérií a charakteristík, a preto existujú rôzne typy akcií, ako sú kmeňové akcie, prioritné akcie, akcie na majiteľa a na meno, par value akcie a no-par value akcie, nové a staré akcie.

Čo je to dividenda?

Mnoho verejne obchodovaných spoločností pravidelne distribuuje časť svojich ziskov akcionárom. Čiastka zaplatená za akciu sa nazýva dividenda. Výplaty dividend môžu byť ročné, polročné, štvrťročné alebo dokonca mesačné. Spoločnosti nie sú povinné platiť – o tom, či a v akej výške budú dividendy rozdelené, sa rozhoduje na výročnom valnom zhromaždení spoločnosti.

Čo je akciový účet?

Akciový účet je investičný účet, na ktorom sú akcie držané. Akciové účty ponúkajú online brokeri a banky. Bez akciového účtu nemôžete kúpiť akcie, pretože drobní investori nemajú priamy prístup na akciový trh.

Kedy akcie rastú?

V zásade cena akcií rastie, keď je dopyt vyšší ako ponuka, takže je viac kupcov ako predajcov. Dôvody zvýšeného dopytu sú rozmanité. Hlavným dôvodom je zvyčajne pozitívny vývoj spoločnosti alebo dobré vyhliadky spoločnosti do budúcnosti. Napríklad oznámenia kľúčových údajov spoločnosti alebo podobných správ o akciových trhoch môže viesť k okamžitému zvýšeniu cien. Makroekonomické faktory, ako je všeobecný ekonomický rast alebo prostredie s nízkou úrokovou sadzbou pre fixné vklady, môžu navyše viesť k zvýšenému dopytu na akciovom trhu.

Aká je nominálna hodnota akcie?

Nominálna hodnota akcie je menovitá hodnota akcie, ktorú je možné chápať ako podiel na základnom imaní spoločnosti. Pri vydávaní akcií je každej akcii pridelená menovitá hodnota. Celková hodnota spoločnosti je teda súčin počtu vydaných akcií a ich hodnoty. Menovitá hodnota akcie, a teda veľkosť podielu na spoločnosti, sa nemení v dôsledku obchodovania s akciami (ani ak je trhová cena akcie vyššia ako jej nominálna cena). Trhová a nominálna cena akcie sa môže veľmi líšiť.

Aká je trhová cena akcie?

Trhová hodnota akcie zodpovedá aktuálnej trhovej cene, za ktorú sa akcie obchodujú. Je vytvorená na základe pomeru ponuky a dopytu, ktorý sa neustále mení a môže podliehať veľkým výkyvom. Trhová hodnota akcie nemá žiadny vplyv na nominálnu hodnotu alebo na základné imanie spoločnosti.

Čo znamená značka akcií?

Ak novej spoločnosti vydávajú nové akcie, napríklad prostredníctvom IPO alebo nové emisie akcií, môžu byť získané pred oficiálnym obchodovaním na burze počas tzv. upisovacieho obdobia. Tento proces sa nazýva “subscribing for shares”. Jednoducho povedané sa jedná o zvláštny typ objednávky alebo predobjednávky, v rámci ktorej sa zaväzujete zakúpiť počet akcií, ku ktorým ste sa prihlásili. Avšak doručenia daného počtu akcií nie je prihlásením zaručené.