Skúsení obchodníci s opciami nepochybne vedia, že americké opcie a európske opcie majú svoje odlišnosti. Aj pre začiatočníkov je dôležité poznať rozdiely medzi týmito typmi opcií. Najmä teraz, keď sú možnosti obchodovania po celom svete takmer neobmedzené.

Americký trh s opciami je veľmi rozsiahly a vyznačuje sa veľkou likviditou. Americké opcie majú preto v porovnaní s európskymi opciami množstvo výhod.

Spoznajte hlavné rozdiely medzi americkými a európskymi opciami a zistite výhody, ktoré americké opcie prinášajú.

Kedy otvára americká burza?

Európske opcie sa od amerických opcií v niekoľkých ohľadoch líšia. Najprv ale stojí za to spomenúť otváraciu dobu búrz. Americké burzy totiž otvárajú v iný čas ako burzy európske.

Hlavné obchodné hodiny americkej burzy začínajú o 15:30 a končia o 22:00 stredoeurópskeho času (SEČ). Pre európskych investorov to teda znamená, že môžu obchodovať od popoludnia do večera. Väčšina európskych búrz pritom otvára ráno. Napríklad burza v Amsterdame otvára o 9:00 a končí o 17:30 SEČ.

Otváracia doba americkej burzy: Výhoda pre európskych investorov?

Mnoho európskych investorov na burze pravidelne investuje, ale pre väčšinu z nich však trading nie je hlavným zdrojom príjmov. Často ide skôr o doplnok k ich zamestnaniu, prípadne o alternatívu k ich sporeniu. Na plánovanie svojich obchodov a kontrolu portfólia sa tak mnoho z nich dostane skôr popoludní a večer. Neskoršia otváracia doba americkej burzy tak môže byť pre mnoho z nich skôr výhodou.

Pri obchodovaní opcií je dôležité stav vášho portfólia pravidelne kontrolovať. Ceny opcií sa môžu rýchlo meniť. Dnešné obchodné platformy umožňujú kontrolu vašich obchodných pozícií kedykoľvek počas dňa aj z mobilného telefónu, napriek tomu je ale dobré venovať obchodovaniu opcií dostatok času. Mnoho európskych investorov si ho však môže nájsť až po pracovnom čase.

Likvidita opcií a americké opcie: Výhoda užších spreadov

Hlavný argument pri porovnávaní cenných papierov alebo opcií sa takmer vždy točí okolo likvidity. Likvidita opisuje, do akej miery je možné aktívum alebo cenný papier rýchlo kúpiť alebo predať na trhu za cenu, ktorá odráža jeho skutočnú hodnotu.

Spread je rozdiel medzi nákupnou (ask) a predajnou cenou (bid). Keď opciu kúpite, zaplatíte dopytovú cenu. Keď predáte, dostanete ponukovú cenu. Objednávky je možné samozrejme zadávať limitným príkazom v rozmedzí spreadu. Nemáte však záruku, že sa príkaz uskutoční. Pri obchodovaní opcií nám tak vďaka spreadu môžu vznikať dodatočné náklady.

Likvidita opcií teda môže výrazne ovplyvniť vaše zisky. Americké trhy sú mnohonásobne väčšie ako európske. Väčší počet tvorcov trhu (market makers), ktorí spolu súťažia, znamená, že spready medzi ponukovými a dopytovými cenami sú veľmi malé. Americké opcie tak majú často užšie spready ako európske opcie. To je spôsobené veľkými objemami kontraktov, ktoré sa denne obchodujú. Napríklad priemerný objem opcií na Tesle obchodovaných za 1 deň je viac ako 1 milión kontraktov.

Je teda dôležité si uvedomiť, že nepriame náklady vo forme spreadu majú obrovský vplyv na výkonnosť vašich investičných stratégií. Z dlhodobého hľadiska to môže byť dokonca kľúčový faktor, ktorý rozhodne, či je vaša stratégia zisková alebo stratová.

Americké opcie: Obrovská ponuka akcií

Ďalším dôležitým bodom je veľké množstvo rôznych akcií, ktoré sú obchodovateľné na amerických trhoch. Celkom je v USA asi 4 500 akcií, pri ktorých je možné obchodovať s opciami. To je skutočne veľká ponuka. Na väčšine európskych búrz nájdete iba zlomok tohto čísla. Navyše je likvidita prakticky nulová a spready obrovské. To je ďalšia nevýhoda pre európske opcie.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Americký typ opcie vs. európsky typ opcie

Opcie často rozlišujeme podľa typu. Medzi najbežnejšie patria európske opcie a americké opcie. Táto terminológia je nezávislá od krajiny alebo kontinentu, kde sa s danou opciou obchoduje. Ide najmä o spôsob uplatnenia opcie.

Americký typ opcie

Americký typ znamená, že vysporiadanie opcií (obvykle) prebieha fyzicky. V praxi fyzické vysporiadanie znamená, že po expirácii opcie obdržíte podkladové aktívum – napríklad akcie. Tento typ opcie je možné uplatniť kedykoľvek počas jej platnosti – teda aj pred dátumom expirácie. Technicky sa toto predčasné uplatnenie nazýva early exercise. Po uplatnení opcie do vášho investičného portfólia bezodkladne získate akcie, ku ktorým sú dané opcie vztiahnuté. LYNX si neúčtuje transakčné náklady za uplatnenie opcií, čo je veľká výhoda. Vďaka tomu môžete lacno získať podkladové akcie bez ďalších nákladov.

Európsky typ opcie

Opcie európskeho typu sa zásadne líšia. Po prvé, tieto opcie sú (obvykle) vysporiadané v hotovosti. Nedochádza tak k fyzickému doručeniu podkladového aktíva. Termín vysporiadania v hotovosti znamená, že hodnota opcie, ktorá je daná rozdielom medzi realizačnou cenou a cenou vysporiadania, bude pripísaná v na účet hotovosti po dni expirácie. Typickým príkladom sú opcie na index AEX. Každý tretí piatok v mesiaci sa medzi 15:30-16:00 určuje cenový priemer indexu AEX. Tento priemer je vyrovnacou cenou, za ktorú sú kúpne a predajné opcie vysporiadané v hotovosti. Je to tiež čiastka, ktorá vám bude po expirácii opcie pripísaná na účet. Niektoré akcie je možné obchodovať s oboma typmi opcií, preto venujte veľkú pozornosť tomu, aký typ zvolíte. Obvykle majú rôzne typy opcií na rovnakú akciu odlišný ticker.

Americké opcie a platforma TWS
V platforme TWS môžete zistiť, ktorý typ opcie je možné obchodovať. Zdroj: Trader Workstation (11. 7. 2022)

V rámci obchodnej platformy TWS môžete tieto informácie ľahko nájsť otvorením výberového menu pravým tlačidlom myši. Potom vyberte Informácie o finančnom nástroji > Popis. Nová obrazovka zobrazuje všetky dôležité informácie o opcii a spôsobe uplatnenia.

Obchodujte americké a európske opcie prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Handelen in Amerikaanse opties of Europese opties?. LYNX [online]. Vydané 9. 5. 2022 [cit. 11. 7. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/handelen-in-amerikaanse-opties-of-europese-opties/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart