Čo sú Penny Stocks a aké sú ich výhody a riziká?
Za Penny stocks sa zvyčajne považujú akcie spoločností s hodnotou nižšou ako 5 USD. S akciami Pink Sheets sa obchoduje na mimoburzovom trhu, ale môžu byť kótované aj na tradičnej burze cenných papierov. V tomto článku si vysvetlíme, čo sú to Penny Stocks a aké sú ich výhody a nevýhody. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s penny stocks, kliknite sem.

Co jsou Penny Stocks?

Penny Stocks sú akcie, ktorých cena je zvyčajne nižšia ako 1 USD. Niektoré Penny Stocks sa dokonca obchodujú i za menej ako 1 cent za kus. Hranica 1 USD je však skôr ilustratívna. Niektoré Penny Stocks môžu mať hodnotu niekoľko dolárov za kus, niektoré len niekoľko centov za kus. V Spojených štátoch amerických definoval regulačný orgán amerického akciového trhu (SEC) Penny Stocks ako akcie, ktoré sa obchodujú za menej ako 5 USD.  

Väčšina spoločností, ktorých akcie sa označujú ako Penny Stocks, sú buď začínajúce podniky (start-ups), alebo spoločnosti s nižšou kapitalizáciou. Takéto spoločnosti sa obchodujú mimo hlavných búrz, čo znamená, že nemusia dodržiavať prísne pravidlá amerického burzového regulátora SEC. 

Stretnete sa aj s pojmom OTC akcie. OTC obchodovanie (Over-The-Counter) označuje transakcie, ktoré sa neuskutočňujú na oficiálnej burze. 

Ďalším známym označením sú Pink Sheets a Pink Sheet stocks. Je to preto, že v minulosti sa kotácie akcií na Pink Sheets tlačili na ružový papier. 

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Penny Stocks vs. klasické akcie 

Penny Stocks sú vo všeobecnosti oveľa špekulatívnejšie tituly ako klasické akcie. Vyznačujú sa zvýšenou volatilitou, vyšším rizikom, ale aj vyššími potenciálnymi výnosmi. V porovnaní s klasickými akciami majú tiež oveľa nižšiu likviditu. Typickým znakom titulov Penny Stocks je aj nízka tržná kapitalizácia spoločností. Pink Sheets tvoria akúsi protiváhu veľkých, silných a stabilných blue chip spoločností. 

S Pink Sheets sa spravidla obchoduje na mimoburzových trhoch. Primárne burzové trhy vyžadujú prísnejšie štandardy, ktoré Pink Sheets často nespĺňajú. Nie všetky Penny Stocks sa musia nevyhnutne obchodovať na mimoburzových trhoch. Existujú aj akcie s nízkou hodnotou, s ktorými sa môže obchodovať na hlavných regulovaných burzách. 

Výhody Penny Stocks

Výhodou je samozrejme ich nízka cena. V porovnaní s akciami spoločností ako Apple, Amazon alebo Google sú mnohonásobne lacnejšie. Vzhľadom na ich volatilitu ponúkajú aj veľký potenciál zhodnotenia. 

Ale pozor, tieto akcie majú aj nevýhody. Mnohé tituly Penny Stocks sú v podstate bezcenné. Vyššia volatilita, ktorá je typická pre Pink Sheets, môže byť pre niektorých výhodou, pre iných hrozbou. 

Nevýhody Penny Stocks

Vyšší potenciál je pochopiteľne vykúpený výrazne vyšším rizikom. Mnohé tituly Penny Stocks dlho neprežijú. Opatrnosť je na mieste. Penny Stocks sú totiž opradené aj neslávne známymi manipulačnými technikami. 

Neprehľadnosť hospodárenia firmy a z toho vyplývajúca nedôveryhodnosť je ďalšou nevýhodou Pink Sheets. Tieto spoločnosti nemusia zverejňovať toľko informácií o svojej činnosti a nepodliehajú regulačným požiadavkám (napr. pravidelnému zverejňovaniu finančných údajov) ako spoločnosti obchodované na burze. 

Veľkým lákadlom Pink Sheets je skutočnosť, že môžete zarobiť desiatky a niekedy i stovky percent v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Treba si však uvedomiť, že niektoré spoločnosti, ktoré vydávajú Penny Stocks, často nemajú žiadne vlastné aktíva ani neponúkajú žiadny tovar alebo služby. 

Veľkým rizikom je aj nízka likvidita, ktorá je pri tituloch Pink Sheets bežná. Nízka likvidita spôsobuje dva základné problémy. Prvým môže byť nemožnosť vystúpenia z pozície a predaja akcie, keď zrovna potrebujete. Dôvodom je, že nemusí existovať protistrana, ktorá by bola ochotná ich kúpiť. Druhým problémom spojeným s nízkou likviditou trhu je možnosť ľahšej manipulácie s cenou. Jednou z najrozšírenejších manipulačných techník používaných u Pink Sheets je tzv. pump and dump. 

Čo je Pump and Dump?

Pump and Dump je manipulačná technika používaná pri obchodovaní s Pink Sheets a všeobecne na trhoch s nízkou likviditou a nízkym objemom (volume). Cena na nelikvidnom trhu totiž reaguje veľmi rýchlo na prichádzajúci objem. Technika Pump and Dump spočíva v nalákaní investorov na tie isté akcie, ktoré predtým kúpila určitá osoba alebo skupina osôb. 

Spôsob, ako prilákať viac investorov, je prostredníctvom investičných odporúčaní a tipov, bulletinov, seminárov, webinárov atď. Prilákaním ďalších kupujúcich sa trh s nízkou likviditou rýchlo vyšplhá nahor. Následne osoba, ktorá nakúpila ako prvá a zmanipulovala ostatných, predá akcie so ziskom. Ide o nezákonnú, ale často používanú techniku. 

Kde sa Penny Stocks obchodujú? 

Na rozdiel od akcií sa s Penny Stocks väčšinou obchoduje na mimoburzových trhoch (tzv. OTC trhoch), ako sú OTCQX, OTCQB a iné. Nemusí to tak byť vždy. S niektorými sa však obchoduje i na hlavných amerických burzách (AMEX, NYSE, NASDAQ) a ich emitenti nie sú malé spoločnosti. Ide však skôr o výnimky. 

Penny Stocks 2024

Nájsť sľubné Penny Stocks je mimoriadne náročné. Na svete ich sú tisíce a ich prieskum zaberá veľa času. Nižšie sme zostavili zoznam spoločností, o ktorých sa v poslednom čase medzi investormi viac hovorí. V žiadnom prípade to však nepovažujte za investičné odporúčanie. Ide len o niekoľko príkladov Pink Sheets, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia. 

Lion Electric (LEV)

Táto spoločnosť sa špecializuje na elektrické nákladné vozidlá a rýchlo sa rozvíja. Mohla by tiež ťažiť z urýchlenia energetickej transformácie v roku 2024. Najmä preto, že mnohé krajiny podporujú prechod z tradičných vozidiel na elektrické.

IAMGOLD (IAG)

Táto spoločnosť ťažiaca zlato zaznamenala v posledných rokoch silný rast. Ak bude inflácia naďalej klesať, mohla by profitovať z prípadného rastu ceny zlata.

Tilray Brands (TLRY)

Akcie tejto farmaceutickej a konopnej spoločnosti sa obchodujú na historicky nízkych cenách. Existuje však potenciál silného zotavenia.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Wat zijn Penny Stocks? Kenmerken, voordelen & nadelen (16. 3. 2023); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/penny-stock/penny-stocks-kenmerken/

Najlepšie a najhoršie akcie významných indexov

Ktoré akcie hlavných indexov v poslednom čase najviac vzrástli a ktoré klesli? Aké sú najlepšie akcie v roku 2024? Ktoré cenné papiere dosiahli za posledných 5 rokov najlepšiu výkonnosť a ktoré naopak zaznamenali prepad? Spoznajte najlepšie a najhoršie akcie podľa ich cien pri týchto indexoch: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart