Najlepšie akcie pre rok 2022

Aké akcie kúpiť v roku 2022? Každý rok investori hľadajú tie najlepšie akcie pre svoje portfólio. Napriek tomu je niekedy dosť ťažké nájsť lukratívne akcie s perspektívnymi vyhliadkami. Najmä po obrovskom náraste cien v rokoch 2020 a 2021 sa obchodníci pýtajú, do ktorých akcií sa teraz oplatí investovať.

Aké kúpiť akcie v nasledujúcom roku sa vám pokúsi poradiť investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen. Justin sa dlhodobo venuje rozboru akciového trhu a píše pravidelné články pre holandskú pobočku LYNX. V minulosti tiež pracoval ako technický analytik pre IEX a Tostrams Group.

Nasledujúci článok teda berte ako inšpiráciu a Justinov osobný tip na cenné papiere, ktoré by v roku 2022 mohli patriť medzi najvýnosnejšie akcie.

Najlepšie akcie v roku 2022

V tomto článku rozoberáme akcie solídnych spoločností, ktoré z určitých dôvodov klasifikujeme ako najlepšie akcie na rok 2022. Zoznam zahŕňa spoločnosti, ktoré môžu dlhodobo poskytovať zaujímavé výnosy.

Ide o kombináciu hodnotových a rastových akcií, ktorá ale sama o sebe nepredstavuje ideálne vzorové portfólio. Vždy by ste mali sami posúdiť, či je daná akcia vhodná pre váš investičný zámer a či zodpovedá vašej chuti riskovať. Tento zoznam navyše nepredstavuje individuálne investičné poradenstvo, ale slúži čisto na inšpiráciu a vzdelávanie.

Diverzifikácia vo vašom investičnom portfóliu je veľmi dôležitá. Jej prostredníctvom znížite riziko a všeobecne zaistíte stabilnejší vývoj hodnoty vášho portfólia. Svoje investície môžete rozdeliť napríklad podľa sektorov.

Ekonomický výhľad na rok 2022

Než prejdeme k jednotlivým akciám, pozrime sa na aktuálny ekonomický výhľad. Medzinárodný menový fond (MMF) v správe zverejnenej v októbri minulého roka predikoval rast svetovej ekonomiky v roku 2022 o 4,9 %. To je o 1 % menej ako v roku 2021. V roku 2023 sa potom očakáva rast ekonomiky o ďalších 3,7 %. To stavia očakávania pre najbližších niekoľko rokov nad „ideálne“ tempo rastu v rozmedzí 2-3 %.

Konferenčná rada so sídlom v New Yorku je pre druhú polovicu tohto desaťročia o niečo pesimistickejšia. Organizácia predpovedá vyšší ako normálny rast do roku 2026 a následný pokles na tradičnú rastovú úroveň medzi 2 % a 3 % v rokoch 2027-2031.

MMF očakáva rast americkej ekonomiky 3,5 % v roku 2022 a 2,9 % v roku 2023. Pre eurozónu sa očakáva rast 4,3 % v roku 2022 a 2,5 % v roku 2023. Základnými východiskami pre optimistické predikcie sú zlepšujúce sa trh práce, priaznivé podmienky financovania (nízke úrokové sadzby) a plné nasadenie Nástroje pre oživenie a odolnosť (RRF).

Menový výhľad v roku 2022

S takto pozitívnym výhľadom sa takmer môže zdať, že ďalšia pomoc zo strany centrálnych bánk nie je potrebná. Alebo naopak, že za takto pozitívny výhľad vďačíme práve peňažnej podpore? Je všeobecne známe, že sa takmer všetkým triedam aktív v posledných rokoch darilo vďaka nízkym úrokovým sadzbám.

Úroková sadzba stanovená Európskou centrálnou bankou (ECB) sa od roku 2016 tiež nepohla z nulovej hranice. Tieto historicky nízke úrokové sadzby spôsobili, že investori museli hľadať iné spôsoby, ako dosiahnuť výnosy. Popri akciách sa začalo hojne investovať aj do dlhopisov, nehnuteľností, kryptomien a umení.

K tomu sa v roku 2020 pridali masívne podporné programy, ktoré mali podať pomocnú ruku ekonomikám zasiahnutým pandémiou COVID-19. Fed aj ECB sa rozhodli nakupovať dlhopisy za desiatky miliárd dolárov mesačne. Niektorí analytici si myslia, že centrálne banky vytvorili obrovskú investičnú bublinu. Teraz panuje obava, že uvoľnenie týchto programov by mohlo spôsobiť prudký pokles akciových trhov.

Očakávané úrokové sadzby v roku 2022

Christine Lagarde z Európskej centrálnej banky už naznačila, že v roku 2022 neočakáva zvýšenie úrokových sadzieb. Poukázala na nový vzostup koronaviru a označila vysokú infláciu za dočasnú. Obáva sa, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo oslabiť rast, a označila za veľmi nepravdepodobné, že budú v budúcom roku splnené podmienky na zvýšenie úrokových sadzieb.

Fed však uvažuje úplne inak. S infláciou na úrovni 6,8 % chce už v polovici marca úplne ukončiť program nákupu dlhopisov. Zároveň je naznačené zvýšenie úrokových sadzieb, ktoré má udržať vysokú infláciu pod kontrolou. Trh očakáva aspoň jedno zvýšenie úrokových sadzieb do mája 2022. Analytici sa domnievajú, že Fed zvýši úrokové sadzby celkom trikrát do konca roku 2022. To by mohlo posunúť americkú základnú sadzbu k 1 %.

Toto zvýšenie sadzieb bude mať negatívny vplyv na cenu dlhopisov a možno aj na cenu akcií. Trpieť budú najmä rastové akcie. Rast úrokových sadzieb znižuje hodnotu budúcich ziskov spoločností a práve pri rastových akciách sú budúce zisky spravidla najdôležitejšie. Tieto spoločnosti majú často aj veľké dlhy, ktoré sa tým pádom predražujú. To samozrejme neznamená, že by akciový trh ako celok nemohol s mierne vyššími úrokovými sadzbami fungovať dobre. Je však dôležité staviť na správnej spoločnosti na základe dôkladného prieskumu.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

5 najlepších akcií pre rok 2022

Nižšie vám prinášame 5 tipov na to, aké akcie kúpiť v nasledujúcom roku. Majte však prosím na pamäti, že nejde o investičné odporúčania. Každý trader a obchodník by si mal tvoriť svoje portfólio na základni vlastnej investičnej stratégie a money manažmentu.

Obchodovanie na akciových trhoch je rizikové a vždy je potrebné vychádzať z vašich osobných možností a investičných skúseností. Predchádzajúce výsledky tiež nie sú zárukou budúceho vývoja. Medzi najlepšie akcie roku 2022 by sa podľa investičného špecialistu LYNX mohli radiť cenné papiere týchto spoločností:

• Polo Ralph Lauren (RL)
• Alphabet (GOOGL)
• Alibaba (BABA)
• ASR Nederland (ASRNL)
• CM.com (CMCOM)

Akcie Polo Ralph Lauren (RL)

Hoci sa maloobchodné spoločnosti roky stretávajú s problémami, zdá sa, že silné značky si vedú dobre. Stačí sa pozrieť na výkon LVMH alebo Kering. Tieto spoločnosti majú vo svojich portfóliách niekoľko obľúbených luxusných odevných značiek a ich akcie prudko posilňovali. Luxusné značky sú odolné proti inflácii, pretože môžu pomerne ľahko zvyšovať ceny svojich produktov bez toho, aby klesal dopyt. Polo Ralph Lauren Corporation je americká spoločnosť s viac ako 400 vlastnými obchodmi po celom svete.

Ralph Lauren používa prerušený fiškálny rok, ktorý začína 1. mája. Počas fiškálneho roku 2021 (od 1. mája 2020 do 30. apríla 2021) sa tržby znížili o 28,5 % na 4,4 mld. USD. Pre Ralph Lauren to bol samozrejme katastrofálny rok kvôli koronavírusovej kríze. V aktuálnom fiškálnom roku však spoločnosť vykazuje veľkú odolnosť. Počas svojich posledných štvrťročných výsledkov z 2. novembra Ralph Lauren oznámil 26% nárast tržieb na 1,5 mld. USD. V tomto procese sa spoločnosti tiež podarilo zlepšiť prevádzkové marže na 16,7 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2013.

Spoločnosť vlani vykázala silný rast a podarilo sa jej rozšíriť svoj podiel na trhu. Investovala tiež viac do rastu, aby využila pozitívnu dynamiku. Aktívne to bolo vidieť napríklad na veľkých športových podujatiach, ako je US Open Tennis Championship. V uplynulom štvrťroku spoločnosť utratila za marketing o ohromných 83% viac ako v minulom roku. Ralp Lauren sa tiež plne venuje online predaju, pričom globálne výnosy z tohto segmentu v druhom štvrťroku vzrástli zhruba o 45 %. A to napriek skutočnosti, že sa opäť vracia do normálnej prevádzky kamenné obchody.

V konečnom výsledku spoločnosť dosiahla zisk 193 mil. USD a zisk na akciu 2,57 USD. Ralph Lauren zakončil druhý štvrťrok fiškálneho roku 2022 s 3,1 mld. USD v hotovosti a investíciách a celkovým dlhom 1,6 mld. USD. To dáva spoločnosti silnú bilanciu a dostatok priestoru na investície.

Týždenný graf akcie RL od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Ralph Lauren očakáva, že počas fiškálneho roku 2022 vzrastú tržby o 36 %. Spoločnosť sa teda usiluje o tržby vo výške viac ako 5,9 mld. USD, čo je tesne pod 6,16 mld. dosiahnutých v roku pred koronavírusovou krízou. Vďaka lepším maržiam bude čistý zisk 532 mil. USD oveľa vyšší ako vtedajších 384 mil. USD. To znamená, že pri súčasnej trhovej kapitalizácii 8,84 mld. USD sa akcie Ralph Lauren obchodujú iba za 16,6-násobok očakávaných ziskov pre aktuálny fiškálny rok. Pre porovnanie – vyššie zmienené konkurenčné spoločnosti Kering a LVMH sa obchodujú za 28-násobok a 33-násobok.

Spoločnosť tiež oznámila, že od druhej polovice fiškálneho roku 2022 obnoví svoj program spätného odkúpenia akcií vo výške zhruba 580 mil. USD. Ralph Lauren bude tiež vyplácať štvrťročnú dividendu vo výške 0,6875 USD na akciu. Pri súčasnej cene 120 USD to zodpovedá dividendovému výnosu 2,29%.

Akcie Alphabet (GOOGL)

Napriek tomu, že cena akcií GOOGL prudko vzrástla, určitý potenciál tu stále je. Neustály rozvoj online reklamy spoločnosti značne zvyšuje zisky. Alphabet navyše neustále zvyšuje marže svojich produktov.

Očakáva sa, že celkové tržby v roku 2021 vzrastú zhruba o 39,5 % na 254 mld. USD. V roku 2022 by podľa analytikov mohli tržby ďalej vzrásť na 298 mld. USD a na viac ako 344 mld. USD v roku 2023. Vyššie marže tiež viedli k výrazne vyšším ziskom. Očakáva sa, že v roku 2022 bude zaznamenaný čistý zisk viac ako 75 mld. USD. Pri súčasnej cene sa akcie GOOGL obchodujú zhruba za 26-násobok očakávaného zisku v budúcom roku.

Toto ocenenie bude s pokračujúcim rastom rýchlo klesať. Okrem toho má spoločnosť veľmi štedrú hotovostnú pozíciu vo výške 142 mld. USD. Pokiaľ túto hotovostnú pozíciu odpočítame od trhovej hodnoty, očakávané P/E dokonca klesne na iba 24. To je veľmi atraktívne ocenenie pre spoločnosť, ktorá je schopná rásť takým tempom.

Týždenný graf akcie GOOGL od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Alphabet nevypláca dividendy, ale realizuje program spätného odkúpenia vlastných akcií s veľkou časťou svojho voľného cash flow. V dôsledku toho sa v posledných rokoch výrazne znížil počet voľne obchodovateľných akcií.

Spoločnosť navyše ročne investuje miliardy USD do sľubných projektov, ktoré označuje ako „other bets“. Medzi tieto projekty patrí napríklad Nest Thermostat, Google Home a platforma Google Cloud. Sľubnými divíziami sú samozrejme Google AI a Waymo. Od týchto projektov možno v budúcnosti očakávať solídne zisky, vďaka čomu nesmie Alphabet chýbať na našom zozname najlepších akcií na rok 2022.

Akcie ASR Nederland (ASRNL)

ASR Nederland je jedna z najväčších holandských poisťovní. Spoločnosť má silné pozície v mnohých oblastiach – napríklad v segmente neživotného poistenia, invalidného poistenia a životného poistenia. Kvôli nízkym úrokovým sadzbám a tvrdej konkurencii sú poisťovne oceňované na veľmi nízkych pomeroch.

Väčšina investičných príjmov poisťovní pochádza úrokov a peňazí, ktoré obdrží od poistníkov. V dobe trvale nízkych úrokových sadzieb sa rozdiel medzi získaným úrokom a príjmom zákazníka zužuje. Tým sa nielen znižuje čistý príjem poisťovateľa, ale tiež je vystavený riziku, že nebude schopný plniť zmluvne garantované záväzky voči poistencom.

Očakáva sa však, že časom úrokové sadzby opäť mierne vzrastú, čo môže prospieť ziskovosti bánk a poisťovní. Historicky, keď rastú úrokové sadzby, sa ziskovosť spoločností v segmente poisťovníctva zvyšuje. Okrem toho poisťovne často vystavujú dlhodobé dlhopisy. Keď úrokové sadzby rastú, hodnota dlhopisu alebo iné investície s pevným výnosom obvykle klesá. V dôsledku toho často investori kupujú nové dlhopisy, ktoré ponúkajú vyššiu úrokovú sadzbu.

ASR Nederland má trhovú kapitalizáciu 5,31 mld. EUR av roku 2020 vykázala tržby vo výške 5,27 mld. EUR. V roku 2021 analytici očakávajú zvýšenie výnosov o viac ako 9 % na 5,77 mld. EUR. Spoločnosť očakáva čistý zisk vo výške 836 mil. EUR a zisk na akciu 5,98 EUR. Za prvých 6 mesiacov roku 2021 sa spoločnosti podarilo zvýšiť prevádzkový zisk o 20,2 % na 536 mil. EUR. So skóre ESG 10,0 je spoločnosť najudržateľnejším poisťovateľom na svete. To umožnilo ASR spustiť silnú kampaň a potenciálne prilákať viac zákazníkov.

Týždenný graf akcie ASRNL od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Spoločnosť naznačila, že chce rásť ako organicky, tak prostredníctvom akvizícií. V druhom štvrťroku ASR získala Brand New Day IORP. Touto transakciou ASR posilnila svoju pozíciu na holandskom dôchodkovom trhu a naplnila svoju ambíciu rast ako poskytovateľ kapitálovo nenáročných dôchodkových poistení. Tento krok zvýšil podiel spoločnosti v segmente poisťovníctva na holandskom trhu na približne 15 %. Prostredníctvom ďalších akvizícií spoločnosť cieli na ďalšiu konsolidáciu holandského poistného trhu. Tým by spoločnosť mohla profitovať z vyšších marží a dosiahnuť tak lepšiu ziskovosť.

Veľkou výhodou bánk a poisťovní je často dobrá a stabilná dividenda. ASR Nederland má výplatný pomer 45-55 % a plánuje dividendu mierne zvýšiť. Dividenda je vo výške 1,28 EUR. Vzhľadom na stabilné výsledky a kvalitnú históriu dividend sa aktuálna výška zdá udržateľná.

Akcie Alibaba (BABA)

Akcie Alibaba nemusia byť pre každého, ale to nič nemení na tom, že sa jedná o veľmi zaujímavú spoločnosť. Po silnom poklese je akcia teraz atraktívne ocenená. Na druhej strane pri čínskych akciách vždy existuje riziko externého zásahu zo strany čínskej vlády. Tiež možné vyradenie z burzy stále vyvoláva medzi investormi mnoho nepokojov. Napriek tomu sa zdá, že Alibaba má v dohľadnom horizonte najhoršie časy za sebou.

Vďaka obrovskému poklesu ceny akcií zaplatíte pri súčasnej cene iba zhruba 13-násobok zisku za uplynulý fiškálny rok. Tento zisk mierne klesne vo fiškálnom roku 2022 (ktorý potrvá do 31. marca 2022), ale aj tak zaplatíte iba zhruba 14,6-násobok zisku. V porovnaní s konkurenčnými spoločnosťami je akcia Alibaba ohodnotená veľmi atraktívne. Napríklad JD.com sa obchoduje za 36-násobok zisku a Amazon dokonca za 70-násobok zisku. Analytici navyše predpokladajú, že sa výsledky spoločnosti v dohľadnej dobe znateľne zlepšia. Do roku 2023 Alibaba cieli na vyššie zisky ako v roku 2021.

Týždenný graf akcie BABA od marca 2017 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Obrovské príležitosti pre pokračujúci rast má spoločnosť aj v divízii cloudových služieb, ktorej tržby v minulom štvrťroku vzrástli o 33 % na 3,10 mld. USD. Príjmy z cloudovej divízie teraz tvoria asi 10 % z celkových príjmov spoločnosti. Tomuto odvetviu sa darí predovšetkým vďaka silnému rastu tržieb z internetových služieb, finančných služieb a maloobchodu. Koncom októbra čínsky technologický gigant oznámil, že vyvinul vlastný veľmi výkonný 5-nanometrový serverový čip, ktorý spoločnosti pomáha lepšie optimalizovať dátové centrá a pracovnú záťaž. Vďaka tomu Alibaba zostáva inovatívnym a relevantným hráčom na poli cloud computingu.

Akcie CM.com (CMCOM)

Spoločnosť CM.com založená v holandskej Brede v roku 1999, sa rozrástla na významného hráča v oblasti cloudového a komunikačného softvéru. Služby spoločnosti umožňujú ďalším firmám poskytovať klientom vynikajúci zákaznícky servis. Medzi najvýznamnejších zákazníkov CM.com patria napríklad spoločnosti Mediamarkt, BMW a Just Eat Takeaway.

Hoci sa fundamentálne ukazovatele zdajú byť veľmi sľubné, cena akcií CM.com sa od svojho maxima vlani v lete prepadla asi o 45%. Spoločnosť v posledných rokoch vykonala množstvo akvizícií, z ktorých by v dohľadnej dobe snáď mala začať profitovať.

Počas prvej polovice roku 2021 sa spoločnosti podarilo takmer zdvojnásobiť svoje príjmy v porovnaní s rokom 2020. Tržby za celý rok 2021 sa budú pohybovať v rozmedzí 220-240 mil. EUR. Tempo rastu tejto spoločnosti je pôsobivé a podľa očakávania bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Analytici predpokladajú tržby približne 310 mil. EUR v roku 2022 a takmer 400 mil. EUR v roku 2023. Dovtedy sa CM.com tiež pravdepodobne dostane do čiernych čísel.

Týždenný graf akcie CMCOM od marca 2018 do januára 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.1.2022)

Vzhľadom na to, že spoločnosť zatiaľ negeneruje zisk, pozrieme sa na pomer ceny akcie a obratu spoločnosti. S trhovou kapitalizáciou 784 mil. EUR je spoločnosť v súčasnosti ocenená na približne 3,25-násobok očakávaných tržieb v roku 2021. Konkurenčné spoločnosti v USA, ako je napríklad LivePerson, sa obchodujú za 6,8-násobok tržieb. Akcie CM.com je teda v tomto ohľade značne podhodnotená. Spoločnosť očakáva, že jej tržby v nasledujúcich rokoch porastú 20-30% tempom.

Investujte do najlepších akcií v roku 2022 prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Čítajte viac:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beste aandelen voor 2022 volgens beleggingsexpert Justin Blekemolen. LYNX [online]. Vydáno 24.12.2021 [cit. 10.1.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beste-aandelen-2022-volgens-justin-blekemolen/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart