Najlepšie akcie 2024: Rady a tipy na investície do akcií

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Tesla
ISIN: US88160R1014
|
Ticker: TSLA --- %

---
USD
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
Prejsť na Tesla Akcie
Najlepšie akcie 2024
Aké sú najlepšie akcie v roku 2024? Investičný expert spoločnosti LYNX Justin Blekemolen ponúka výber najlepších cenných papierov na rok 2024 a to so zohľadnením vysokých úrokových sadzieb, ochladzujúcej sa inflácie a možného zníženia úrokových sadzieb centrálnymi bankami, ako aj vyhliadok na miernu hospodársku recesiu.

V tomto článku sa najprv budeme venovať niektorým kľúčovým faktorom výberu najlepších akcií. Potom sa podelíme o témy a sektory, ktoré by mohli byť zaujímavé v nadchádzajúcom roku, a ponúkneme zoznam desiatich potenciálne zaujímavých akcií na rok 2024. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Ako si vybrať najlepšie akcie 2024?

V roku 2024 by mohlo dôjsť zo strany centrálnych bánk k očakávanému zníženiu úrokových sadzieb. Niektoré prognózy zároveň varujú pred miernou hospodárskou recesiou. Pre investorov by to teda mohol byť v mnohých ohľadoch skutočne zaujímavý rok.

Nákup akcií by však nemal byť len vecou náhodného výberu a spoliehania sa na šťastie. Dôležitý je strategický prístup a dôkladná analýza. Inteligentní investori hľadajú spoločnosti s pevnými základmi, silnou súvahou, udržateľným obchodným modelom a potenciálom rastu. Pozerajú sa aj na to, či spoločnosť dokáže ustáť náročné obdobia plné hospodárskej neistoty. Hľadajú odvetvia, ktoré sú odolné nielen v súčasnej hospodárskej situácii, ale ktoré dokážu profitovať aj z dlhodobých trendov, technologického pokroku, demografického vývoja a zmien v správaní spotrebiteľov.

Skôr ako si predstavíme potenciálne najlepšie akcie na rok 2024, pozrime sa na to, aké kritériá treba zohľadniť pri výbere najlepších akcií do svojho portfólia.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

 • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Hľadajte finančne zdravé spoločnosti

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba pri hodnotení akcií zohľadniť, je finančné zdravie spoločnosti. Nižšie uvádzame niekoľko dôležitých ukazovateľov finančného zdravia:

 • Silný rast tržieb: Spoločnosti, ktoré majú rastúce tržby, majú väčšiu šancu byť dlhodobo úspešné. Hľadajte spoločnosti s históriou silného rastu príjmov a spoločnosti s jasným plánom budúceho rastu.
 • Vysoká ziskovosť: Ziskovosť je meradlom toho, aký veľký zisk spoločnosť generuje v pomere k svojim tržbám. Spoločnosti s vysokou ziskovosťou sú vo všeobecnosti atraktívnejšími investíciami, pretože sú schopné generovať vysoké výnosy pre svojich akcionárov. Zisk tiež vo väčšej alebo menšej miere určuje ocenenie akcií a môže byť použitý k odmeňovaniu akcionárov vo forme dividend.
 • Prevádzková páka: Prevádzková páka je známa ako pomer medzi fixnými a variabilnými nákladmi, ktoré firma používa pri výrobe tovaru. Pri silnej prevádzkovej páke je firma schopná znížiť svoje celkové výrobné náklady, akonáhle vyrobí viac ako určité množstvo. V dôsledku toho zisky rastú rýchlejšie ako obrat.
 • Nízky dlh: Vysoký dlh môže pre investorov predstavovať veľké riziko. S rastom úrokových sadzieb sa môžu výrazne zvýšiť náklady na úver, čo môže ovplyvniť ziskovosť. Spoločnosti s nízkym dlhom bývajú finančne stabilnejšie a menej rizikové.

Najlepšie akcie 2024: Dôležitý je výber správneho sektora

Niektoré sektory majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky ako iné, v závislosti od ekonomických podmienok a ďalších faktorov. Hroziaca hospodárska recesia je v súčasnosti reálnym rizikom. Napríklad spoločnosti pôsobiace v sektore spotrebného tovaru majú tendenciu lepšie odolávať recesii. Ide o produkty, ako sú potraviny, nápoje a výrobky pre domácnosť. Tieto produkty sa často považujú za nevyhnutné a je po nich vysoký dopyt bez ohľadu na ekonomické podmienky. Spoločnosti v týchto sektoroch majú tendenciu dosahovať stabilné a konzistentné zisky, čo z nich robí potenciálne bezpečnú investíciu v čase hospodárskej neistoty.

Existujú však aj iné akcie odolné voči inflácii a recesii. Ide o spoločnosti, ktoré poskytujú základné služby, ako sú voda, elektrina a plyn. Tieto spoločnosti sú tiež často regulované vládnymi agentúrami. Nezabúdajme však ani na luxusný tovar. Dopyt po luxusných značkách zvyčajne rastom cien toľko netrpí, čo znamená, že spoločnosti ako LVMH sú obvykle schopné dobre znášať aj obdobia hospodárskej neistoty a inflácie.

Luxusný tovar niektorí vnímajú aj ako ukazovateľ spoločenského postavenia a kupujúci často na rast cien až tak nehľadia. Vďaka tomu si sektor luxusného tovaru získal povesť odvetvia, ktoré poskytuje ochranu pred infláciou. Okrem toho bohatých ľudí vo všeobecnosti hospodárske poklesy postihujú menej, čo tiež spôsobuje, že tento sektor je menej citlivý na ekonomické cykly. Ak vás zaujíma, do ktorých akcií investovať v čase neistoty, odporúčame náš článok: Ako investovať v čase krízy? Spoznajte anticyklické akcie.

Ďalšou možnosťou môže byť investovanie do akcií s vysokými dividendami. Ide o spoločnosti, ktoré vyplácajú významnú časť svojich ziskov akcionárom vo forme dividend. To môže zabezpečiť stabilný tok príjmov aj v čase hospodárskeho poklesu. Chcete sa dozvedieť viac o akciách s vysokou dividendou? Odporúčame vám náš článok: Najlepšie svetové dividendové akcie.

Hľadajte spoločnosti s konkurenčnou výhodou

Konkurenčná výhoda je niečo, čím sa spoločnosť odlišuje od ostatných a čo jej môže zaistiť výhodu a náskok. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov konkurenčných výhod.

 • Silné povedomie o značke: Spoločnosti so silnou značkou môžu často účtovať vyššie ceny za svoje produkty alebo služby, pretože zákazníci sú ochotní zaplatiť viac za značku, ktorej dôverujú. Vezmite si napríklad značky Apple alebo LVMH.
 • Duševné vlastníctvo: Spoločnosti, ktoré vlastnia patenty, ochranné známky alebo iné formy duševného vlastníctva, môžu často chrániť svoje produkty alebo služby pred konkurenciou a udržať si konkurenčnú výhodu. Vezmite si napríklad výrobky spoločnosti ASML.
 • Nižšie náklady: Spoločnosti s nižšími nákladmi môžu často ponúkať svoje produkty alebo služby lacnejšie, čo môže byť dôležitou konkurenčnou výhodou.

Sledujte zmeny vo vedení a manažmente podniku

Manažment a vedenie spoločnosti môžu mať zásadný vplyv na jej úspech. Vyhľadávajte spoločnosti so silnými vedúcimi tímami, ktoré sú úspešné a majú jasnú víziu do budúcnosti. Miera, do akej manažment spoločnosti spätne odkupuje alebo predáva vlastné akcie, môže vypovedať o dôvere lídrov vo vlastný úspech spoločnosti.

Zvážte potenciál budúceho rastu

Okrem pohľadu na minulé výsledky a výkonnosť spoločnosti je tiež dôležité pozrieť sa na jej potenciál budúceho rastu. Ten je náročné predpovedať, ale existujú faktory, ktoré môžu naznačovať, že spoločnosť má silný rastový potenciál:

 • Veľký a rastúci trh: Spoločnosti, ktoré pôsobia na veľkých a rastúcich trhoch, majú s väčšou pravdepodobnosťou priestor na rast a expanziu.
 • Jedinečný produkt alebo služba: Spoločnosti s unikátnymi produktmi alebo službami sa často môžu odlíšiť od svojich konkurentov a môžu mať silnejší rastový potenciál.
 • Silné partnerstvá a spolupráca: Spoločnosti so silnými partnerstvami alebo vzťahmi s inými spoločnosťami alebo organizáciami môžu byť schopné využiť tieto vzťahy na podporu rastu.

Diverzifikujte svoje portfólio

Diverzifikácia pomáha rozložiť vaše riziko a môže znížiť vplyv jednej investície na celkové portfólio. Vo všeobecnosti je dobré diverzifikovať svoje portfólio zahrnutím rôznych investičných nástrojov, ako sú akcie, dlhopisy, komodity a investície do nehnuteľností. To môže pomôcť znížiť celkové riziko portfólia a potenciálne zlepšiť dlhodobé výnosy. Je tiež dôležité pravidelne prehodnocovať jednotlivé investície a podľa potreby ich upravovať, aby portfólio zostalo v súlade s vašimi finančnými cieľmi.

Najlepšie akcie 2024: Spoznajte kľúčové odvetvia

Keď sa pozrieme na ekonomickú situáciu, prognózy sa líšia. Conference Board predpovedá na rok 2024 hospodársky rast len 0,9%, ale v roku 2025 možno očakávať rast HDP o 1,7%. Deutsche Bank a Societe Generale však očakávajú, že Spojené štáty sa v prvej polovici roka 2024 dostanú do miernej recesie. Potom podľa nich môže dva štvrťroky po sebe prísť pokles HDP. Európska komisia očakáva v roku 2024 rast HDP eurozóny o 1,2%. Inflácia síce klesá, ale jadrová inflácia zostáva príliš vysoká, čo vyvoláva pochybnosti o menovej politike centrálnych bánk.

V roku 2023 boli technologické akcie opäť motorom akciového trhu. Vzhľadom na obrovské váhy v indexoch je technologický sektor aj naďalej kľúčový pre pozitívny sentiment na akciovom trhu. V minulom roku sa význam technológií v našom každodennom živote ešte zvýšil vďaka rozvoju umelej inteligencie. NVIDIA v roku 2023 vzrástla približne o 250% vďaka vysokému dopytu po čipoch. Umelá inteligencia, cloud computing, internet vecí a kybernetická bezpečnosť naďalej ponúkajú dlhodobé príležitosti. S rastúcim dopytom po elektronických zariadeniach a elektrických vozidlách môžu byť dobrou voľbou aj spoločnosti, ktoré ťažia alebo spracovávajú drahé kovy.

Zdá sa však, že sa vracia aj záujem o biotechnológie. Akcie Eli Lilly minulý rok vzrástli o takmer 60% po tom, čo bol liek na cukrovku schválený ako prostriedok na chudnutie. Ďalšie spoločnosti, ako napríklad Moderna a Merck, pracujú na vakcínach proti rakovine. Biotechnologické spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na inovatívne terapie alebo vakcíny, môžu byť taktiež atraktívne.

Na záver je potrebné poznamenať, že investičné prostredie sa neustále mení a pre investorov je dôležité, aby sledovali najnovšie trendy a vývoj. To znamená sledovať ekonomické ukazovatele a neustále sledovať novinky v odvetví. Predchádzajúci vývoj nie je zárukou budúcich ziskov a vždy závisí aj na vhodne zvolenej stratégii a money managemente.

Najlepšie akcie 2024

S ohľadom na vyššie uvedené očakávania pre rok 2024 sme zostavili zoznam 10 akcií pre rok 2024. Majte však na pamäti, že tento zoznam nie je návodom, do ktorých akcií investovať. Nemožno ho považovať za radu, ako investovať do akcií. Nižšie uvedené akcie preto slúžia len ako inšpirácia. Päť vybraných akcií potom predstavíme podrobnejšie.

Loading ...
Company name Symbol Previous close 1D 1W 1M 6M 1Y 5Y
Ralph Lauren Corp. RL 165,31 -1,42 % -8,92 % -10,40 % 19,76 % 30,01 % 49,98 %
Ulta Salon Cosmetics & Fragrance Inc. ULTA 393,12 -0,56 % -5,33 % 3,31 % -17,28 % -15,45 % 9,50 %
Heineken N.V. HEIA 89,48 0,02 % 0,54 % -4,34 % -2,61 % -8,09 % -10,25 %
Tesla Motors Inc TSLA 249,23 -4,02 % -3,64 % 31,74 % 12,75 % -9,01 % 1.289,87 %
PayPal PYPL 60,00 -1,12 % -1,56 % -0,79 % -9,85 % -18,75 % -49,99 %
Target Corporation TGT 149,73 -1,51 % -2,00 % 4,47 % 8,43 % 11,25 % 70,20 %
IBM Corp. (International Business Machines) IBM 183,25 -1,06 % 0,24 % 5,37 % 6,87 % 32,43 % 28,18 %
Walt Disney Company DIS 96,79 -1,08 % -1,43 % -5,99 % 2,88 % 11,05 % -31,54 %
American Express Company AXP 242,38 -2,68 % 1,63 % 5,35 % 32,40 % 36,93 % 94,30 %
Barrick Gold Corp. GOLD 18,54 -0,81 % -0,70 % 8,43 % 17,81 % 6,42 % 6,86 %

Akcie Walt Disney Company (DIS)

Spoločnosť Walt Disney Company so svojím rozmanitým a rastúcim impériom ponúka jedinečnú kombináciu stability, inovácií a rastového potenciálu. Disney je ikonická značka s hlbokou históriou v oblasti zábavy a médií. Spoločnosť má rozmanité portfólio, ktoré zahŕňa filmové štúdiá, zábavné parky, televízne siete a streamovacie služby. Táto rozmanitosť poskytuje do určitej miery stabilitu, pretože ak sa jednému segmentu nedarí, ostatné to môžu kompenzovať.

Graf a vývoj ceny akcie DIS

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Akcie Disney klesli za menej ako dva roky o viac ako polovicu. Investori sa obávali najmä strát v oblasti streamovacích služieb Disney+ a Hulu. Tie však zaznamenali prudký rast a očakáva sa, že v tomto trende budú pokračovať, najmä preto, že spoločnosť Disney naďalej investuje do exkluzívneho obsahu a medzinárodnej expanzie. Okrem toho spoločnosť očakáva, že tieto služby zostanú ziskové aj v roku 2024. Spoločnosť Disney nedávno oznámila aj plány na výstavbu nových zábavných parkov.

Akcie Ulta Beauty (ULTA)

Spoločnosť špecializujúca sa na predaj kozmetiky a produktov starostlivosti o pleť ponúka investorom atraktívny rast. Ulta Beauty sa etablovala ako popredný predajca v oblasti kozmetického priemyslu. Spoločnosť ponúka široký sortiment produktov, ktoré oslovujú rôznorodú zákaznícku základňu. Ulta Beauty vyniká svojím obchodným modelom, ktorý kombinuje nakupovanie online a v predajniach.

Očakáva sa, že dopyt po kozmetických výrobkoch a výrobkoch starostlivosti o pleť bude naďalej rásť. Spoločnosť Ulta Beauty neustále vykazuje solídny rast tržieb a zisku. To naznačuje potenciál ďalšieho rastu.

Graf a vývoj ceny akcie ULTA

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

V aktuálnom fiškálnom roku 2024 sa očakáva nárast príjmov o viac ako 9% na 11,16 miliardy USD. V nasledujúcich dvoch rokoch sa očakáva, že rast tržieb o 5% ročne dosiahne vo fiškálnom roku 2026 12,3 miliardy USD. USD. To zahŕňa čistý zisk vo výške 1,36 miliardy USD.

Akcie PayPal (PYPL)

Akcie PayPal môžu v roku 2024 ponúknuť zaujímavú príležitosť pre investorov, ktorí hľadajú silného hráča v sektore finančných technológií (fintech). PayPal je popredná globálna technologická spoločnosť zameraná na digitálne platby a prevody peňazí. Spoločnosť ponúka rôzne služby vrátane online platieb, prevodov peňazí a peer-to-peer transakcií prostredníctvom svojej digitálnej peňaženky.

Rastúci prechod na online nakupovanie zvyšuje dopyt po bezpečných a pohodlných platobných metódach, čo má pozitívny vplyv na obchodný model spoločnosti PayPal. Spoločnosť pokračuje v inováciách zavádzaním nových produktov a služieb, ako sú mobilné platby, peer-to-peer transakcie a bezkontaktné platby. Nedávna expanzia, vrátane ponuky transakcií s kryptomenami, dokazuje ochotu spoločnosti prispôsobiť sa novým trendom a potrebám zákazníkov.

Graf a vývoj ceny akcie PYPL

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Predpokladané tržby na rok 2023 sú 29,51 miliardy USD s čistým ziskom 4,36 miliardy USD, čo by znamenalo nový rekord. Analytici potom očakávajú ďalší rast s príjmami vo výške 32,2 miliardy USD v roku 2024 a 35,05 miliardy USD v roku 2025. To zahŕňa čisté zisky vo výške 4,36 miliardy USD, resp. 3,81 miliardy USD. Voľný peňažný tok by mal byť ešte lepší, odhaduje sa na 6,8 miliardy USD v roku 2024 a 7,33 miliardy USD v roku 2025.

Akcie Target (TGT)

Target je jedným z najväčších maloobchodných predajcov v Spojených štátoch a môže byť potenciálne atraktívnou možnosťou pre investorov, ktorí chcú investovať do maloobchodu. Spoločnosť si vybudovala silnú značku a lojálnu zákaznícku klientelu. Je to vďaka tomu, že sa zameriava na spokojnosť zákazníkov, kvalitné produkty a dobré nákupné skúsenosti.

Target výrazne investoval do svojej stratégie, ktorá integruje online a fyzické nakupovanie. Zahŕňa to služby, ako je objednávanie online a vyzdvihnutie na predajni, doručenie domov a mobilné aplikácie. Tento prístup pomohol spoločnosti Target zvýšiť tržby a získať silnú konkurenčnú pozíciu v maloobchodnom odvetví. Target úspešne vyvinul niekoľko vlastných značiek, ktoré ponúkajú kvalitu a hodnotu. Tieto značky prispievajú k vyšším ziskovým maržiam a posilňujú jedinečné postavenie spoločnosti Target na trhu. Spoločnosť sa zamerala na rýchlo rastúce segmenty produktov, ako sú organické a prírodné produkty, bytové dekorácie a športové oblečenie. Využitím týchto trendov môže Target prilákať nové skupiny zákazníkov a zvýšiť svoj podiel na trhu.

Graf a vývoj ceny akcie TGT

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Spoločnosť trvale vykazuje silné finančné výsledky so zdravým rastom tržieb a ziskovými maržami. To svedčí o solídnom riadení firmy a dobrej pozícii pre budúci rast. Napriek tomu cena akcií spoločnosti Target v rokoch 2022 a 2023 výrazne klesla, predovšetkým v dôsledku meniacich sa spotrebiteľských návykov. S ukončením vládnych stimulov a zrušením obmedzení COVID-19 sa dopyt spotrebiteľov presunul z domácich produktov ku gastronómii a cestovaniu. To viedlo k nadmerným zásobám na skladoch a zľavám, čo výrazne znížilo ziskové marže spoločnosti Target. Analytici očakávajú, že v budúcom roku zostane obrat približne rovnaký, ale marže sa budú pomaly zlepšovať nad 5%. Za posledných päť rokov sa akcie obchodovali v priemere za 18,5-násobok zisku. Okrem toho Target ponúka atraktívny dividendový výnos na úrovni približne 3%. Aj preto sme túto spoločnosť zaradili medzi najlepšie akcie pre rok 2024.

Akcie Heineken (HEIA)

Investori, ktorí sa chcú chrániť pred možnou ekonomickou recesiou a neistou situáciou na akciovom trhu v roku 2024, môžu zvážiť akcie spoločnosti Heineken. Ako jeden z najväčších svetových pivovarov s bohatou históriou a silnou pozíciou medzinárodnej značky má Heineken jedinečnú pozíciu na to, aby profitoval z rôznych trhových trendov.

Heineken sa teší celosvetovej reputácii a má lojálnu zákaznícku základňu. Značka je synonymom kvality a tradície, čo predstavuje pevný základ pre pokračujúci úspech. Okrem vlajkovej lode značky Heineken vlastní spoločnosť aj niekoľko ďalších značiek piva a nealkoholických nápojov. Táto rozmanitosť produktov umožňuje spoločnosti Heineken obsluhovať rôzne segmenty trhu a znižovať riziká spojené so závislosťou na jednom produkte.

Graf a vývoj ceny akcie HEIA

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Heineken neustále investuje do výskumu a vývoja s cieľom predstaviť nové produkty a príchute. To spoločnosti pomáha udržať si relevantnosť na meniacom sa trhu a preniknúť do nových zákazníckych segmentov. Spoločnosť Heineken výrazne zvýšila svoju prítomnosť na rozvíjajúcich sa trhoch, ako sú Ázia, Afrika a Latinská Amerika. Tieto trhy ponúkajú významné príležitosti na rast vďaka rastúcej kúpnej sile a zvyšujúcemu sa dopytu po prémiových značkách piva.

Existuje jasný trend, kedy sú spotrebitelia ochotní platiť viac za prémiové výrobky. Spoločnosť Heineken, známa svojou kvalitou, môže z tohto trendu ťažiť. Spoločnosť sa tiež prispôsobuje meniacim sa chutiam a preferenciám spotrebiteľov. Táto schopnosť inovovať a prispôsobovať sa je nevyhnutná pre dlhodobý úspech.

V roku 2023 bude obrat pravdepodobne vyšší ako 30,3 miliardy EUR a pri niekoľkopercentnom ročnom raste sa očakáva, že v roku 2025 by sa obrat mal zvýšiť na 33,6 miliardy EUR.

Prečítajte si tiež:

O autorovi:

Investičný špecialista LYNX Justin Blekemolen sa dlhodobo venuje rozboru akciového trhu a pravidelne píše články pre holandskú pobočku LYNX. V minulosti pracoval aj ako technický analytik pre IEX a Tostrams Group.

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Beste aandelen voor 2024 volgens Justin Blekemolen (29. 12. 2022); https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beste-aandelen-2024/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.