Rok 2021 bude určite na akciových trhoch vzrušujúci. Rok 2020 priniesol vďaka COVID-19 najprv pokles, ale v jesenných mesiacoch došlo k opätovnému silnému nárastu.

Investície do akcií sa tiež minulý rok stali populárnejšími medzi retailovými investormi, čo má obrovský vplyv na akciový trh.

Nadštandardne si viedli technologické akcie, ktoré profitovali z drastických zmien v dôsledku zavedenia karantén po celom svete. Populárne akcie, ako je napríklad Tesla si tiež viedli dobre, ale došlo napríklad k pádu nemeckej Wirecard.

Ďalšou dôležitou udalosťou boli obrovské zmeny v cene ropy, ktorá bola dokonca určitú dobu v USA záporná.

S novým rokom tak pred nami stojí nová výzva urobiť správne investičné rozhodnutia. V nasledujúcom článku vám podrobne predstavíme 21 najlepších akcií, ktoré by mohli stáť v roku 2021 na stupňoch víťazov!

Čo priniesol rok 2020 na akciovom trhu a čo očakávať v roku 2021?

Historicky nízke úrokové sadzby nútia investorov opustiť dlhopisy a nájsť vhodnejšie alternatívy. Akcie sú bezpochyby jednou z nich. Návratnosť spoločností bola za uplynulý rok historicky vyššia ako u dlhopisov a mnoho investorov teda presúva svoj kapitál do priameho vlastníctva spoločností. To možno jasne vidieť na enormnom raste súkromného kapitálu.

Najviac z koronavírovej krízy profituje technologický sektor. Rad spoločností bola nútená zabezpečiť prácu svojich zamestnancov z domova, čo sa pozitívne odrazilo u akcií spoločností, ktoré sprostredkovávajú potrebný softvér.

Značne boli zasiahnuté cyklické akcie, ktoré však následne v druhej polovici roka 2020 vykázali silné zotavenie. U špekulatívnych akcií je najväčšia otázka, ako rýchlo sa svet vráti do normálu a do akej miery koronavírová kríza poznamená každodenný život ľudí. Veľa vecí sa môže už navždy zmeniť.

Svetové udalosti, akou bezpochyby súčasná pandémia je, často urýchľujú prijatie nových návykov a technológií.

Aktuálne fiškálne a monetárne situácie

Pandémia COVID-19 znamenala obrovské zaťaženie pre rozpočet takmer všetkých štátov. Táto kríza bohužiaľ ešte nie je zažehnaná a je dôležité si pripomenúť, že mnoho štátov sa dostávalo do ekonomických problémov ešte pred vypuknutím koronavírovej krízy.

Fiškálna situácia

V roku 2019 dominovali svetovej ekonomike USA so schodkom 4,6%. Japonsko čelilo so schodkom 3,8%, Čína s 2,8% a eurozóna so schodkom 0,6%. Na jednotlivé oblasti však pandémia dopadla rozdielne a líšil sa aj postup v boji s touto infekčnou chorobou.

Situácia je po roku teda trochu odlišná. Vláda v Číne očakáva schodok 2,8%, Japonsko 4,7% a v eurozóne sa očakáva schodok 8,7%. Najhoršia situácia je však v USA, kde sa očakáva schodok 16%.

Ide o obrovský deficit, s ktorým si bude musieť novozvolený prezident Joe Biden poradiť. Je to aj jeden z dôvodov, prečo americký dolár v poslednej dobe stráca časť zo svojho lesku.

Menová situácia

Okrem všetkých fiškálnych opatrení zo strany štátov boli nútené reagovať aj centrálne banky po celom svete. Bolo vytvorené obrovské množstvo peňazí a úroková sadzba bola tlačená ešte nižšie. Výsledkom bolo, že hodnota aktív vo vzťahu k stále sa zvyšujúcemu objemu peňazí v obehu vzrástla.

ECB má po koronavírovej kríze úrokovú sadzbu 0%, úrokovú sadzbu vkladov – 0,5%, pôžičky vo výške 1 € 850 miliárd a ďalej odkúpila ďalšie cenné papiere v hodnote € 20 miliárd. Banky si navyše môžu od ECB požičiavať za -1% úrok.

Fed má úrokovú sadzbu 0%, úrokovú sadzbu vkladov 0,25% a mesačne nakupuje dlhopisy v hodnote $ 120 miliárd. Jedná sa o vládne dlhopisy v hodnote $ 80 miliárd a podnikové dlhopisy v hodnote 40 $ miliárd.

Japonská centrálna banka (BOJ) udržuje úrokovú sadzbu u desaťročných japonských vládnych dlhopisov na 0%. Navyše bol opäť obnovený program spätného odkupu dlhopisov a akcií, ktorý BOJ v roku 2019 ukončila.

Do septembra 2021 chce BOJ kúpiť ďalšie dlhopisy v hodnote 15 biliónov JPY a bilancia centrálnej banky tak výrazne prekročí HDP Japonska.

Devalvácia meny je preto jasným rizikom a jedným z hlavných aspektov, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri výbere akcií a sektorov pre nasledujúci rok.

Najlepšie odvetvie v roku 2021

Nie všetkým sektorom sa vždy darí rovnako a odlišné sektory reagujú na rôzne zmeny inak. Rok 2020 bol v znamení ekonomickej neistoty a nízkeho hospodárskeho rastu. Riziko inflácie je tiež vysoké.

Nižšie sa pozrieme na odvetvie, ktoré by mohli v roku 2021 príjemne prekvapiť.

Tvrdé aktíva

Najlepšou ochranou proti inflácii sú tzv. tvrdé aktíva alebo silné značky s veľkou kúpnou silou. Medzi 21 najlepšími akciami v našom zozname je rad akcií so silnou obchodnou značkou. Tieto spoločnosti môžu ľahko zvýšiť svoju hodnotu v časoch inflácie a rýchlejšie dosiahnuť atraktívneho ocenenia.

Príkladom sú ťažobné spoločnosti Rio Tinto a Norilsk Nickel, rovnako ako kanadský vlastník nehnuteľností a developer Melcor Developments. Do tejto kategórie možno čiastočne zaradiť tiež japonský obchodný dom Sumitomo a švédsky SCA.

Energetický sektor

Z rastu cien profitujú tiež producenti plynu Gazprom a Tourmaline. Zemný plyn je dlhodobo propagovaný ako čistejšou alternatívou k rope, biomase a uhlia. Nižšia cena ropy dostala ropné ťažiare pod silný tlak, čo by tiež malo pomôcť oživiť cenu zemného plynu.

Technologický sektor

Technologický sektor je stále dôležitejší. Väčšina technologických akcií je však veľmi drahá a nemá osvedčený obchodný model. Rýchle zmeny navyše nie sú len príležitosťou, ale aj rizikom pre spoločnosti v tomto odvetví.

Dnešní víťazi môžu zajtra kvôli novému vývoju zaostávať. V našom zozname nie sú obsiahnuté akcie IBM a Intel, ktorým sa dostatočne nedarí držať krok so stále sa zrýchľujúcim tempom technologického sektora.

Atraktívnym spôsobom, akým je možné investovať do čínskeho technologického gigantu Tencent a ďalších rozvíjajúcich sa trhov je spoločnosť presušte. Alphabet má aj ďalšie sľubné projekty vedľa svojho vyhľadávača Google. Tieto investície sú realizované v súčasnej dobe na úkor ziskov, ale v budúcnosti ponúkajú obrovský potenciál.

Brands

Zabehnuté stabilnej spoločnosti a silné značky sú často schopné lepšie prečkať nepriaznivá obdobie. Náš zoznam zahŕňa niekoľko spoločností so silnou pozíciou vo svojom odvetví. Mnoho z nich je však z nášho zoznamu zámerne vynechané, vďaka špecifickým problémom vo svojich sektoroch, alebo zvyšujúcej sa konkurencii – napríklad Amazon.

Holdingové spoločnosti

Holdingové spoločnosti sú zaujímavou alternatívou k ETF, ktoré môžu obsahovať množstvo nadhodnotených akcií.

Berkshire Hathaway tento rok profituje z chytrej investície do spoločnosti Apple. Medzi zaujímavé holdingové tituly v našom zozname sú CK Hutchison a Jardine Strategic.

Zdravotná starostlivosť

Hoci zdravotnícky sektor určitú dobu trochu zaostával, v týchto neistých časoch je zdravotníctvo pomerne defenzívnym sektorom, v ktorom viac než kde inde, hrajú úlohu odborné znalosti a know-how.

Samozrejme existuje aj rad špecifických rizík. V našom zozname z tohto sektoru nájdete 2 akcie.

21 najlepších akcií pre rok 2021

Poďme sa pozrieť na zaujímavé akcie, ktoré by v roku 2021 mohol čakať rast. Prinášame vám podrobné informácie o daných spoločnostiach aj pohľad na graf s aktuálnym vývojom ceny akcií.

Akcie Ahold Delhaize

Ahold Delhaize je príkladom toho, že COVID-19 priniesol aj rad investičných príležitostí. To možno vyčítať z prevádzkových výsledkov. V prvých troch štvrťrokoch roku 2020 vzrástli tržby o 12,9%, čistý zisk o 15,4%, zisk na akciu o 19,6% a prevádzkový zisk o 38,6%.

Tieto vynikajúce výsledky boli dosiahnuté v období, keď online predaj vzrástol o 53%. Investície do online segmentu umožňujú podnikaniu rast, zatiaľ čo akcionári sú odmeňovaní dividendami a spätným odkúpením akcií.

Spoločnosť vypláca zaujímavú dividendu vo výške 4,1% a s pomerom P / E vo výške 13 akcia nie je príliš drahá. Ahold navyše aktuálnej situácie využil a neustále zvyšuje maržu na svoje produkty.

Spoločnosť je jedným z popredných hráčov v oblasti supermarketov a navyše stále viac rozširuje svoje online služby, ktoré už samy o sebe majú hodnotu niekoľko miliárd eur. Stručne povedané – Ahold Delhaize je defenzívne akcie, ktorá ťaží z koronavírovej krízy, je ocenená veľmi rozumne a má vzostupný potenciál.

Týždenný graf AD od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Tourmaline

Tourmaline je najväčším producentom zemného plynu v Kanade. Má najnižšie náklady a ťažba je najčistejšia zo všetkých kanadských producentov. Okrem toho sa jej emisie od roku 2013 do roku 2018 znížili o 46%.

Vďaka nízkym nákladom zostala spoločnosť zisková aj napriek veľkej konkurencii ťažiarov bridlicové ropy v Severnej Amerike. Po problémoch ohľadom ceny ropy z minulého roka konkurencie zo strany ropných spoločností značne oslabila.

Pandémie COVID-19 však spôsobila aj pokles ceny zemného plynu, ktorá teraz však opäť rastie, čo zvyšuje aj zisky Tourmaline.

Na rozdiel od mnohých konkurentov má Tourmaline konzervatívny súvahu s dlhom vo výške 27% aktív a 1,3 násobok EBITDA.

Silná súvaha umožní spoločnosti v budúcnosti rásť a realizovať atraktívne akvizície. Účtovná hodnota akcie je $ 28,73 a trhová hodnota akcie je $ 17,31. Spoločnosť vypláca 3,2% dividendu a pomer P / E je 14,7.

Týždenný graf TOU od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Berkshire Hathaway

Akcie Berkshire Hathaway v poslednej dobe zaostáva za svojimi výsledkami. Mnoho investorov považuje spoločnosť vedenú Warrenom Buffettom (90) a Charlie Mungerom (96) za fosíliu minulosti.

Najväčšiu pozíciu v portfóliu má však technologická spoločnosť Apple, ktorá tvorí 47,8% akciového portfólia. Avšak akcie Berkshire Hathaway výrazne zaostáva za výkonom samotnej akcie Apple. To je prinajmenšom zaujímavé, pretože Berkshire Hathaway dividendy nevypláca, ale reinvestuje.

Americké akciové trhy opäť rastú, ale akcie Berkshire Hathaway stagnuje. Čiastočne z tohto dôvodu pokleslo ocenenie iba na 1,3násobok účtovnej hodnoty, čo je úroveň, na ktorej Warren Buffett v minulosti naznačoval spätné odkúpenie akcií.

Akciové trhy od 30. septembra naďalej rastú a akcie sú naďalej podhodnotené. Ide o zaujímavý titul pre investorov, ktorí chcú investovať do americkej ekonomiky.

Týždenný graf BRK.B od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Sumitomo

Sumitomo je jedným z hlavných japonských obchodných domov. Úrokové sadzby sú nízke, a preto by ste očakávali, že ocenenie pre stabilné diverzifikované spoločnosti budú tiež vysoké.

To však nie je prípad Japonska. Sumitomo je aktívna v mnohých sektoroch. Aktivity spoločnosti možno rozdeliť do 6 kategórií.

  • Dopravné a stavebné systémy
  • Ťažba, chémia a energie
  • Nehnuteľnosti
  • Kovové výrobky
  • Infraštruktúra
  • Médiá a digitálne médiá

Spoločnosť tak disponuje veľmi širokým portfóliom aktivít s niekoľkými cyklickými zložkami, ktoré teraz znižujú ziskovosť. V posledných rokoch však Sumitomo dokázala z týchto diverzifikovaných aktivít realizovať návratnosť investovaného kapitálu vo výške 10%.

Berkshire Hathaway má tiež záujem o japonské obchodné domy a nedávno prevzala 5% podiel v piatich najväčších – vrátane Sumitomo.

Akcie spoločnosti Sumitomo sa v súčasnosti obchodujú za 0,7násobok účtovnej hodnoty. To príliš nereflektuje skutočnosť, že spoločnosť je vo všeobecnosti vysoko zisková a vypláca dividendu 5,1%. Aj s takto vysokou dividendou zvyčajne zostáva zhruba polovica zisku na investície do rastu.

Týždenný graf SMFG od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Regeneron

Regeneron je prvá lekárska spoločnosť v tomto zozname. Vypuknutie pandémie COVID-19 znížilo počet osobných ošetrení. Jedná sa pravdepodobne len o dočasný pokles.

Výskum nových liekov je bezpochyby veľmi dôležitý pre kvalitu života ľudí. Z dlhodobého hľadiska je zdravotná starostlivosť pomerne atraktívne odvetvie s dobrými výsledkami.

Vďaka dobrým výskumným technikám, inteligentnému zameranie a schopnosti rýchlo zastaviť neperspektívne projekty má Regeneron stabilne dobré výsledky vo vývoji nových liekov.

Akcie Regeneron je s pomerom P / E vo výške 18,2 pomerne drahá. Avšak sa jedná o veľmi kvalitnú spoločnosť. S EYLEA a DUPIXENT má Regeneron vo svojom produktovom portfóliu 2 lieky proti očným a kožným chorobám, ktorých predaj prudko rastie.

Ďalším významným liekom je LYBTAYO proti rakovine kože, ktorý, prípadne v kombinácii s inými liekmi, môže tiež pôsobiť proti iným typom rakoviny.

Napriek spätnému odkupu vlastných akcií držaných spoločnosťou Sanofi je s čistou hotovostné pozíciou vo výške $ 300 miliónov bilancia spoločnosti stále extrémne silná. S rýchlym rastom a potenciálom nových liekov je pomer P / E vo výške 18,2 pomerne atraktívne.

Týždenný graf REGNO od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Prosus

Presušte rozvíjajúci sa technologický gigant s primárnym zameraním na Čínu. Spoločnosť je známa pre svoj 31% podiel v čínskom technologickom konglomeráte Tencent, ktorý má momentálne samotnú hodnotu € 179,7 miliárd.

Aktivity presušte však siahajú oveľa ďalej:

  • Predné online trhovisko v rozvíjajúcich sa krajinách s OLX a AVITA.
  • Rôzne investície do finty a online platobných riešení.
  • Záujem o online rozvoz jedla prostredníctvom 61% podielu v iFood, 21% podielu v Delivery Hero a 40% podielu v Swiggy.

Hodnotu online trhovísk je ťažké určiť, pretože neexistuje žiadny priamy konkurent porovnateľnej veľkosti. Keď boli na začiatku roka 2019 vykúpené posledné externé akcionári spoločnosti Avita, jej hodnota bola ocenená sumou $ 3,85 miliardy.

Hodnota Delivery Hero na burze je aktuálne € 5 miliárd. Rozvíjajúce sa trhy boli pandémiou COVID-19 zasiahnuté viac, ale iFood a Swiggy majú spolu trhovú hodnotu približne € 4 miliardy.

Aj hodnotu finty projektov v portfóliu presušte je ťažké určiť. V poslednom štvrťroku však tržby medziročne vzrástli o 32% na $ 135 miliónov.

Týždenný graf PRX od októbra 2019 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie CK Hutchison

CK Hutchison je dôležitým pilierom v spoločnostiach, ktoré vlastnia Li Ka-Shing. Hoci spoločnosť sídli v Hong-Kongu, 57% zisku pochádza z Európy.

23% celkového zisku pochádza zo Spojeného kráľovstva. To znamená, že pre CK Hutchison sú problémy ohľadom brexitu dôležitejšie ako nepokoje v Hongkongu.

V novembri uzavrela CK Hutchison so spoločnosťou Cellnex dohodu o predaji všetkých európskych telefónnych veží za € 10 miliárd. Vďaka tejto transakcii CK Hutchison splatila takmer polovicu svojich dlhov.

Spoločnosť má hodnotu necelých € 35 miliárd. Zhruba tretina kapitálu pochádza z dlhov, ale vzhľadom k predvídateľným výnosom z prístavov, telekomunikácií a infraštruktúry ide o veľmi miernu úroveň dlhu.

Výsledky za polrok neboli zlé. Dôvodom je, že mnoho aktivít spoločnosti je veľmi anticyklickými a fungovali prakticky rovnako aj v čase pandémie.

Napriek tomu poklesol zisk o 29%. Pomer P / E vo výške 5,9 je tiež atraktívne. Zaujímavý je tu tiež menový faktor. Od zverejnenia najnovších údajov hodnota EUR prudko vzrástla, zatiaľ čo akcie CK Hutchison je kótovaná v HKD.

Konglomeráty všeobecne nie sú v túto chvíľu populárne, ale ocenenie CK Hutchison je v túto chvíľou veľmi atraktívne a investori ako bonus obdrží dividendu vo výške 5,5%.

Týždenný graf CK Hutchison od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Melcor Developments

Kanadské nehnuteľnosti nie sú lacné. Najmä v miestach, ako je Vancouver a Toronto, ceny dlhodobo prudko rastú. Melcor sa však zameriava hlavne na Albertovi.

Tento región je závislý na ťažbe ropy a zemného plynu a v posledných rokoch tu bola situácia pomerne komplikovaná. To sa tiež odrazilo na nízkych cenách nehnuteľností. Ak sa opäť zvýšia ceny ropy a zemného plynu, Melcor z toho môže profitovať.

Nielen rastom príjmov z prenájmu, ale aj rastom hodnoty stavebných pozemkov v majetku spoločnosti. Populácia v Alberte stále rastie, čo z dlhodobého hľadiska vyžaduje stavbu nových nehnuteľností.

Účtovná hodnota akcie Melcor je 32,83 CAD, zatiaľ čo trhová cena po nedávnom zotavenie je 8,05. Dividenda bola počas pandémie COVID-19 znížená na približne 3,98% ročne. V treťom štvrťroku 2020 Melcor zaznamenala opäť rast tržieb vo výške 35%.

Týždenný graf MRD od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie KKR

KKR je jedným z popredných hráčov v oblasti súkromných investičných fondov – typu spoločností, ktoré so svojimi klientmi realizujú súkromné ​​investície. Dividenda vo výške 1,37% je pomerne nízka, ale spoločnosť má v porovnaní s konkurenciou väčší priestor pre rast.

Investície v Ázii a novej stratégie prinesú v budúcnosti rad nových príležitostí. Za jeden rok vzrástol spravovaný majetok spoločnosti KKR z $ 153 miliardy na $ 177 miliárd, čo predstavuje nárast o 15,7%. S pomerom P / E vo výške 24 a účtovnou hodnotou 1,58 je akcia KKR pomerne lacná.

Týždenný graf KKR od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Rio Tinto

Akcie ťažobných spoločností mnoho investorov považuje za vysoko špekulatívne. Detekcia nových ložísk nerastných surovín je veľmi nákladná a riskantná.

Viac ako inde u tohto sektoru platí, že sa oplatí investovať do zavedených ťažobných spoločností a veľkých hráčov na trhu, ktorí majú dostatočné odborné znalosti a rad stabilných ziskových projektov. Nevyhnutnou podmienkou pre životnosť ťažobných spoločností sú nízke náklady na ťažbu.

Príkladom takejto ťažobné spoločnosti je Rio Tinto. Spoločnosť sa zameriava na ťažbu železnej rudy, medi a hliníka. Vďaka svojim nízkym nákladom je Rio Tinto schopná zostať ziskovú vo všetkých obdobiach ekonomického cyklu. V skutočnosti Rio Tinto často využila ekonomických kríz, aby za výhodnú cenu kúpila menších konkurentov.

V dôsledku koronavírovej krízy klesli zisky o viac než 20% na $ 3,3 miliardy. Pomer P / E je 17,5 a spoločnosť vypláca 4,93% dividendu. Toto ocenenie je pre jedného z najväčších ťažobných spoločností železnej rudy na svete primerané.

Týždenný graf RIO od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Gazprom

Hlavným dôvodom, prečo sa USA dlhodobo darí znižovať emisie CO2 je prechod od uhlia k plynu, ktorý je z hľadiska vplyvu na životné prostredie oveľa prívetivejšie. Gazprom je najväčším svetovým producentom zemného plynu.

Ruské akcie sú však zo svojej podstaty veľmi špekulatívne. Akcie bola silne zasiahnutá zníženými cenami zemného plynu počas pandémie COVID-19. Teraz však ceny plynu celosvetovo opäť rastú, čo sa v budúcnosti odrazí na ekonomickom výsledku spoločnosti.

Dividendový výnos je 7,2%. Spoločnosť nedávno sprevádzkovala nový plynovod do Číny. Teraz, keď je tento drahý projekt dokončený, kapitálové výdavky značne poklesnú. To znamená, že spoločnosť by mala v budúcnosti disponovať dostatočným kapitálom pre ďalšie navýšenie dividend.

Týždenný graf GAZP od júna 2019 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie NN Group

NN Group je holandská poisťovacia spoločnosť. Poisťovne samozrejme teraz všeobecne trpia v dôsledku nízkych úrokových sadzieb.

Na druhú stranu vplyv pandémie COVID-19 na poisťovníctvo bol v porovnaní s inými sektormi pomerne malý. Ziskovosť NN Group sa zlepšuje a pomer P / E vo výške 6,1 je veľmi atraktívny.

Zdá sa, že na dôležitom holandskom trhu spoločnosti klesá konkurencie. To znamená, že zisky sa môžu v budúcnosti ďalej zvyšovať. Spoločnosť vypláca 6,4% dividendy a nedávno obnovila program spätného odkupu akcií.

Týždenný graf NN od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Heijmans

Stavebná spoločnosť Heijmans si počas pandémie viedla pomerne dobre a v treťom štvrťroku sa jej dokonca darilo lepšie ako v predchádzajúcom roku. Za celý rok 2020 očakáva spoločnosť rast 5-10%, čo je v porovnaní s konkurentmi vynikajúci výsledok.

Heijmans je stále ocenená iba 0,9násobkom jej účtovnej hodnoty. S trhovou hodnotou € 195 miliónov sa nejedná o príliš veľkú spoločnosť. S ohľadom na silnú súvahu je pomer P / E vo výške 6,5 veľmi zaujímavý.

Týždenný graf HEIJM od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Liberbank

Úrokové sadzby v krajinách južnej Európy sú zatiaľ vyššie a banky z toho majú prospech. Španielska banka Liberbank výrazne znížila svoj pomer nesplácaných úverov (NPL), ktorý je v súčasnej dobe na skromných 3,0%, pričom priemer v sektore je 4,7%. Banka už vyčlenila € 76 miliónov na dôsledky krízy Covid-19.

Avšak počet nových hypoték stále rastie. Investičné fondy Liberbank tiež rastú a za 4 roky sa ich hodnota zdvojnásobila.

Účtovná hodnota akcie je € 1,03 a trhová cena akcie je € 0,25. Pomer P / E vo výške 10,1 je tiež priaznivý. Akcia Liberbank je stále veľmi lacná. Spoločnosť je konzervatívna a cez všetky problémy stále zisková. Banka je teda v dobrej pozícii, aby z koronavírovej krízy vyšla medzi víťazmi.

Týždenný graf LME od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Biogen

Biogen sa zameriava primárne na neurovedy. Na základe svojich odborných znalostí spoločnosť vyvíja nové lieky a terapie. Spoločnosť má úchvatnú históriu s celým radom prelomových objavov v oblasti medicíny.

Počas niekoľkých posledných rokov cena akcií stagnuje. Biogen sa teraz zameriava primárne na liečbu roztrúsenej sklerózy, mozgových príhod a Alzheimerovej choroby

V dôsledku konkurencie v podobe generických liekov poklesli tržby v treťom štvrťroku o 4% a zisky poklesli o 18%. Ocenenie je však tiež veľmi lacné s pomerom P / E vo výške 8,2.

Súvaha spoločnosti je $ 38,2 miliardy a dlh iba $ 2,8 miliardy. Dobré výsledky pri vývoji nových liekov by mohli naštartovať nový dlhodobý rastúci trend.

Týždenný graf BIIB od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie ForFarmers

ForFarmers je lídrom na európskom trhu v oblasti krmív pre zvieratá. Po slabom roku 2019 došlo v roku 2020, napriek koronavírovej kríze, k silnému oživeniu.

EBITDA vzrástol v prvej polovici roka 2020 o 35% a zisky vzrástli o 81% na € 21,5 milióna. Spoločnosť má silnú súvahu s vlastným kapitálom € 379 miliónov a dlhom € 51 miliónov.

Trhová hodnota spoločnosti je € 502 miliónov. V prvej polovici roka 2020 bol realizovaný zisk € 21,5 miliónov. Pomer P / E je 18,7 a spoločnosť vypláca akcionárom 3,6% dividendu.

Týždenný graf FFARM od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Alphabet

Aj u technologických gigantov možno stále nájsť investičné príležitosti. Cena akcie nedávno prudko posilnila, ale s ňou sa zvýšili aj zisky.

Spoločnosť Alphabet, ktorá je známa najmä pre svoj internetový vyhľadávač Google, je s pomerom P / E vo výške 34,4 pomerne drahá. Avšak do ocenenie je potrebné vziať do úvahy všetky nedávno realizované investície.

Alphabet momentálne investuje značné sumy do vývoja samoříditelných vozidiel a cloudových služieb. Investície sú samozrejme realizované na úkor ziskov, ale ponúka obrovský potenciál do budúcnosti.

To isté platí pre služby Google Maps a YouTube. Známy video web až teraz skutočne začína ukazovať svoj obrovský potenciál.

Hlavné činnosti v treťom štvrťroku priniesli zisk $ 12,6 miliárd, čo je navýšenie o 18%. Rovnako sa však drasticky zvýšili náklady na nové investície a došlo k strate $ 1,1 miliardy, zatiaľ čo rok predtým predstavovala strata $ 941 miliónov.

Alphabet má tiež pravdepodobne najsilnejšiu súvahu na svete s čistou hotovostnou pozíciou vo výške $ 117,2 miliardy. Vývoj Other Bets za posledných 12 mesiacov stál Alphabet $ 5,4 miliardy, zatiaľ čo prevádzkový zisk z Other Bets predstavoval $ 40,9 miliárd.

Súčasná trhová hodnota spoločnosti je $ 1170 miliárd. Pomer P / E je 22, čo je prijateľné. Najmä ak vezmeme do úvahy dominantné postavenie spoločnosti na trhu, obrovský rastový potenciál a nové projekty, ktoré spoločnosti v budúcnosti prinesú značný profit.

Týždenný graf GOOGL od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Norilsk nickel

Batérie a elektrický pohon sú podporované vládami celého radu štátov. Pre výrobu batérií sa využíva primárne paládium, platina, nikel a meď.

A práve na ťažbu týchto 4 kovov sa Norilsk Nickel zameriava. Ruská spoločnosť profituje z rastu cien svojich produktov a vypláca dividendu vo výške 5,1%.

Po veľkej havárii na naftové nádrži v jednom z komplexov spoločnosti v minulom roku poklesli zisky, v dôsledku čoho sa zvýšil pomer P / E na 20. V Rusku má Norilsk Nickel minimálnu konkurenciu.

Okrem toho vďaka vysokej kvalite svojich dole a nízkym nákladom na ťažbu je spoločnosť zisková aj pri nižších cenách ťažených kovov. Ceny paládia ďalej rastú a oživenie cien medi by mohlo ďalej podporiť cenu akcií Norilsk Nickel.

Ruský trh je všeobecne lacný a ponúka mnoho príležitosti pre investorov. Na druhú stranu ruské akcie sú zo svojej podstaty veľmi špekulatívne.

Týždenný graf GMKN od júna 2019 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Jardine Strategic

Pre tých, ktorí stále veria v rýchlo rastúcej región juhovýchodnej Ázie, môže by Jardine Strategic zaujímavou voľbou. Táto holdingová spoločnosť, ktorú od roku 1832 ovláda škótska rodina Keswick, ponúka prístup na tento trh so značnou zľavou.

Jardine Strategic má zložitú štruktúru, ktorá ju chráni pred akvizíciou. Skutočná trhová hodnota, s prihliadnutím k tejto kruhovej štruktúre, je $ 13,9 miliárd. Spoločnosť má dlhú históriu rastu dividend aj účtovnej hodnoty.

V portfóliu spoločnosti nájdeme významné tituly na čele s Astra, Hong Kong Land, Dairy Farm alebo Mandarin Oriental. Mnoho z týchto spoločností sa na burze obchoduje individuálne a sú atraktívne ohodnotené. Jardine Strategic investorom vypláca dividendu vo výške 1,44%.

Týždenný graf J37 od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Ralph Lauren

Akcie odevných spoločností v posledných rokoch prudko vzrástli – zvlášť, ak sa pozrieme na luxusné alebo známe značky, akými sú napríklad LVMH, Hermes, Nike alebo Adidas.

Výborná výkonnosť išla však ruka v ruke so zvyšujúcou sa cenou akcií. Značka z odevného priemyslu s oveľa rozumnejším ocenením a obdobne silnú rozvahou je Ralph Lauren.

Odevný priemysel bol samozrejme silne zasiahnutý korona krízou, počas ktorej došlo k uzavretiu kamenných predajní. Avšak následný rast online segmente je pre odevné spoločnosti do budúcna príležitostí na zníženie nákladov a zvýšenie ziskovosti.

V prerušenom fiškálnom roku uzavretom na konci marca 2020 bol realizovaný zisk na akciu $ 4,98. V nasledujúcich dvoch štvrťrokoch došlo k ťažkej strate $ 2,27 na akciu.

Silná rozvaha však znamená, že by spoločnosť mala túto krízu dôstojne prekonať. Vlastný kapitál predstavuje $ 5,2 miliardy. Na druhej strane má Ralph Lauren dlhodobý dlh vo výške $ 1,6 miliardy. Pomer P / E je teraz 20, čo je pomerne lacné v porovnaní s ostatnými spoločnosťami v odevnom sektore.

Týždenný graf RL od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Akcie Svenska Cellulosa SCA

SCA je najväčším súkromným vlastníkom lesov v Európe. Okrem sadby stromov pre lesníctvo sú pozemky SCA využívané aj inými spôsobmi – napríklad pre veterné elektrárne.

Spoločnosť disponuje veľkým voľným cash-flow a neustále rozširuje svoje pozemky. SCA nedávno začala nakupovať lesy tiež v pobaltských štátoch.

Ide o vysoko defenzívnu akciu, ktorá poskytuje relatívne bezpečný a rastúci zdroj príjmov. Spoločnosť má solídnu súvahu a pomer P / E je momentálne 30. SCA momentálne vypláca dividendu vo výške 1,41% a dlhodobo ju zvyšuje.

Týždenný graf SCA od júna 2016 až do konca roka 2020. Zdroj: LYNX Trading.com.

Obchodujte s akciami u LYNX

LYNX ponúka obchodovanie s akciami priamo na domácich burzách. To našim klientom garantuje vysoký objem obchodovania a úzky spread.

Či už ste intradenné obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúce ponuky spoločnosti LYNX, pretože vám umožníme obchodovať s akciami, ETF, futures, opciami, CFD, či forexom za priaznivé poplatky.

U LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom našich profesionálnych platforiem. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre.

Čítajte viac

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart