ETF

Všetko, čo potrebujete vedieť o ETF – aké sú ETF, aké sú ich výhody a nevýhody a aké sú najlepšie ETF?

Tu na LYNX Investičnom portáli zistíte, ako fungujú fondy obchodované na burze a ako ich úspešne obchodovať. Pripravujeme pre vás tiež výber tých aktuálne najlepších ETF z jednotlivých sektorov.

Najlepšie ETF

Tu vám predstavíme tie najlepšie ETF, ktoré môžeme obchodovať z jednotlivých sektorov.

ETF sú obľúbenou formou investície, napríklad pre akumuláciu aktív a zabezpečenie na dôchodok, pretože investície do ETF sú jednoduché a lacné, zatiaľ čo môžu generovať zaujímavé výnosy. Ako vhľad do sveta ETF a inšpiráciu pre vaše investície do ETF, vám tu predstavíme tie najlepšie ETF z rôznych ekonomických sektorov.

Najlepšie ETF z celého svetaZáklady

Investície do ETF - Všetko o obchodovaní s ETF

Nákup ETF je veľmi moderná forma investície. Najmä pre drobných investorov a nováčikov na trhu je táto trieda aktív veľmi atraktívna.

Obchodovanie ETF je populárne, pretože obchod je obzvlášť priamočiary a aj za nízkych finančných prostriedkov je možné dosiahnuť širokej diverzifikácie portfólia. Aby sme vám pomohli začať s obchodovaním ETF, ponúkame vám všetky relevantné základy a špeciálne funkcie fondov obchodovaných na burze. Vysvetlíme vám, ako fungujú ETF, ukážeme príležitosti a riziká a poskytneme vám praktické tipy, ako nakupovať ETF lacno, vyhýbať sa investičným chybám a dlhodobo úspešne investovať.

Logo kúpiť ETF
Naučte sa, čo je dôležité pri nákupe ETF

Tu nedávame len tipy na ETF pre začiatočníkov. Vysvetľujeme tiež komplexné vzťahy a špecifické charakteristiky ETF.

Investície do ETF


Najčastejšie otázky týkajúce sa ETF

Čo je to ETF?

ETF je fond verejne obchodovaný na burze. Na rozdiel od aktívne spravovaných fondov ETF pasívne sledujú vývoj hodnoty podkladového indexu, ako je napr. DAX.

Ako funguje ETF?

ETF funguje ako klasický fond s tým rozdielom, že je verejne obchodovaný na burze. ETF možno obchodovať kedykoľvek počas bežných obchodných hodín. Fond nie je riadený správcom fondu, čo znamená, že ETF je spravovaný lacnejšie než aktívne riadené fondy.

Aké sú výhody ETF?

ETF majú mnoho výhod, pretože kombinujú výhody akcií s výhodami tradičných podielových fondov. ETF možno ľahko a lacno nakupovať a predávať na burze. Verejne obchodované fondy ponúkajú transparentnú, flexibilnú a diverzifikovanú investíciu.

Pre ktoré triedy aktív existujú ETF?

ETF sú k dispozícii pre mnoho tried aktív a umožňujú jednoduchú investíciu napríklad do akcií, indexov, komodít, mien, nehnuteľností a dlhopisov.

Čo sú výhody úsporného ETF plánu?

S úsporným ETF plánom investujete pravidelne každý mesiac peniaze do vybraného ETF. Úsporné ETF plány sú ideálnou formou pre jednoduché a priebežné investovanie na akciovom trhu. K dispozícii je niekoľko intervalov investícií – mesačné, štvrťročné, polročné alebo ročné. Úsporné ETF plány sú zvyčajne veľmi flexibilné a možno ich kedykoľvek spustiť, ukončiť, upraviť alebo pozastaviť.

Čo je to reinvestičné ETF?

Reinvestičné ETF automaticky reinvestuje príjmy, ako sú dividendy alebo úroky, späť do svojej činnosti. Investor z tohto typu ETF ťaží z efektu zloženého úroku.

Čo je distribuujúce ETF?

Distribuujúce ETF distribuuje príjmy z dividend alebo úrokov priamo akcionármi. To umožňuje investorovi ťažiť z pravidelného pasívneho príjmu.

Aké sú náklady na ETF?

Náklady na ETF sa skladajú z niekoľkých zložiek – obchodné ceny stanovenej na burze, obchodných poplatkov vyberaných online brokerom a prevádzkových nákladov. Pomer celkových nákladov (TER = total expense ratio) je percento, ktoré určuje priebežné náklady daného ETF na ročnom základe.

Kto spúšťa ETF?

ETF sú spúšťané a spravované tzv. poskytovateľom. Známymi poskytovateľmi ETF sú Amundi ETF, ComStage, iShares, Lyxor alebo Vanguard. Dôležité ETF, ako je MSCI World ETF, ktoré sleduje svetový akciový index MSCI World, ponúka mnoho emitentov. Preto je vhodné porovnať poplatky a výkonnosť ETF od rôznych poskytovateľov.

Ako obchodovať s ETF?

ETF sa obchodujú ako akcie na burze. Ako investor potrebujete investičný účet v banke alebo online brokera. ETF môžete kedykoľvek kúpiť alebo predať na burze.