Dow Jones

Aká je cena Dow Jones index indexu? Spoznajte, ktoré akcie ho tvoria a aktuálne rastúce a klesajúce akcie. Pozrite si ceny akcií na burze a Dow Jones graf. Všetko, čo potrebujete vedieť o tomto indexe.

Dow Jones: Aktuálna cena

ISIN: US2605661048
Symbol: INDU | Burza: ---

Naposledy aktualizované:--- hod.

---

bodov

---bodov
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Dow Jones graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

Dow Jones: Aktuálne rastúce akcie

Dow Jones: Aktuálne klesajúce akcie

Dow Jones: Aktuálne hodnoty a štatistiky

Posledná obchodná cena
Zmena v bodoch
Zmena v %
Dátum
Čas
Burza
Otváracia cena
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Denné maximum
Denné minimum
Ročné maximum
Ročné minimum

Akcie Dow Jones: Cena, novinky & analýzy

Akcie Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Posledná obchodná cena Maximum Minimum +/- % Čas Analýzy
3M --- --- --- --- --- --- ---
American Express --- --- --- --- --- --- ---
Apple --- --- --- --- --- ---
Boeing --- --- --- --- --- --- ---
Caterpillar --- --- --- --- --- --- ---
Chevron --- --- --- --- --- --- ---
Cisco Systems --- --- --- --- --- --- ---
Coca-Cola --- --- --- --- --- --- ---
Goldman Sachs --- --- --- --- --- --- ---
Home Depot --- --- --- --- --- --- ---
IBM --- --- --- --- --- --- ---
Intel --- --- --- --- --- --- ---
Johnson & Johnson --- --- --- --- --- --- ---
JPMorgan Chase --- --- --- --- --- --- ---
McDonald's --- --- --- --- --- --- ---
Merck & Co. --- --- --- --- --- --- ---
Microsoft --- --- --- --- --- ---
NIKE --- --- --- --- --- --- ---
Procter & Gamble --- --- --- --- --- --- ---
Travelers Companies --- --- --- --- --- --- ---
UnitedHealth --- --- --- --- --- --- ---
Verizon --- --- --- --- --- --- ---
Visa --- --- --- --- --- --- ---
Walgreens Boots Alliance --- --- --- --- --- --- ---
Walmart --- --- --- --- --- --- ---
Walt Disney --- --- --- --- --- --- ---
Dow Inc --- --- --- --- --- --- ---
Salesforce --- --- --- --- --- --- ---
Amgen --- --- --- --- --- --- ---
Honeywell International --- --- --- --- --- --- ---

Dow Jones index

Čo je Dow Jones?

Ide o skrátený názov amerického indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA). Jedná sa o najznámejší akciový index na svete a medzi investormi je veľmi obľúbený. Dow Jones sa skladá z 30 akcií. Zloženie indexu Dow Jones sa mení len sporadicky. Napriek tomu v indexe už nefiguruje žiadna z 12 spoločností, s ktorými Dow Jones začínal.

Dow Jones a nevýhody cenovo váženého indexu

Dow je cenovo vážený index, čo znamená, že spoločnosti s najvyššou absolútnou cenou akcie majú v indexe najväčšiu váhu. Mnohí to považujú za kontroverzný spôsob, pretože akcie s nižšou cenou, ale s prípadne vyššou trhovou kapitalizáciou, majú menší vplyv na pohyby indexu Dow Jones. Napríklad ak by sa cena akcie 3M dostala nad cenu akcie MSFT, mala by v indexe väčšiu váhu ako Microsoft. A to aj napriek tomu, že Microsoft môže mať niekoľkokrát vyššiu trhovú kapitalizáciu.

Ďalšia kritika sa týka toho, že sa tento americký index sa skladá iba z 30 akcií. To je podľa mnohých veľmi málo. Hoci teda Dow Jones nie je skutočným odrazom americkej ekonomiky, tento index sa často spomína v médiách alebo významnými politickými osobnosťami.

Dow Jones: História indexu

Index Dow Jones vďačí za svoju popularitu predovšetkým skutočnosti, že je najstarším indexom v Spojených štátoch. Index bol založený v roku 1896 a začínal na hodnote 40,94 bodu. Odvtedy dokázal vzrásť až nad 36 000 bodov.

Dow Jones založili Charles Dow (1851 až 1902) a jeho spolupracovník Edward Jones (1852 až 1920). Obaja muži boli v tom čase redaktormi slávneho obchodného denníka Wall Street Journal V čase svojho vzniku bol index zložený iba z 12 akcií vybraných amerických firiem. Najväčšiu váhu v indexe mali predovšetkým spoločnosti zo železničného priemyslu, ktoré v tom čase patrili medzi najväčšie spoločnosti na svete. Index získal svoj názov Dow Jones Industrial Average práve preto, že v danej dobe mu dominovali najmä priemyselné spoločnosti.

Poslednou spoločnosťou, ktorá bola súčasťou indexu Dow Jones od jeho založenia, bola firma General Electric, ktorá v ňom vydržala až do roku 2018. Medzi ďalšie názvy indexu Dow Jones patrí "Dow" alebo "Dow 30". Druhý názov súvisí s počtom akcií zahrnutých do indexu. Od roku 1928 zahŕňa Dow 30 kótovaných spoločností. Predchodcom Dow Jones bol Dow Jones Transportation Average. Ten bol vytvorený ako zmiešaný priemer deviatich dopravných spoločností a dvoch priemyselných spoločností v roku 1884.

Ako sa počíta cena Dow Jones

Cena indexu Dow Jones sa oficiálne počíta od 15:30 do 22:00 stredoeurópskeho času na základe akcií zahrnutých do indexu. Pri výpočte sa absolútne ceny akcií sčítajú. Potom sa pozícia vydelí takzvaným Dow Divisorom a určí sa cena indexu Dow Jones. Tento deliteľ sa môže v prípade potreby zmeniť v dôsledku rozdelenia akcií. Keďže index počíta iba s cenou akcie, nie sú do neho zahrnuté vyplatené dividendy. Zmena v štruktúre indexu je možná, ale neexistujú žiadne pevné pravidlá pre pravidelnú revíziu alebo úpravu jeho zloženia.

Poznajte viac o Dow Jones

S akciami Dow Jones sa neobchoduje iba na americkej burze, takže je možné ich obchodovať aj mimo bežných obchodných hodín. Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie zaujímavosti o tomto indexe, odporúčame náš článok zameraný na index Dow Jones. Dozviete sa v ňom historické míľniky aj rekordy, ktoré sa tomuto americkému indexu za svoju dlhú históriu podarilo dosiahnuť.