LYNX poskytuje investorom bohaté možnosti, ako obchodovať múdrejšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Prostredníctvom obchodnej platformy Trader Workstation (TWS) môžete využívať rôzne opčné nástroje. Na svoje si prídu aj traderi, ktorí sa zaujímajú o obchodovanie opcií.

V tomto článku si predstavíme najlepšie opčné nástroje, ktoré vám môžu pomôcť úspešne obchodovať s opciami. Podrobne pre vás rozoberieme nasledujúcich päť trading nástrojov: OptionTrader, Probability Lab, ComboTrader, Risk Navigator a Option Strategy Lab.

Opčné nástroje

Platforma Trader Workstation (TWS) je ideálna pre aktívnych investorov a obchodníkov. Ide o najpokročilejšiu obchodnú platformu, ktorá ponúka viac ako 60 typov obchodných príkazov a obrovské množstvo rôznych obchodných nástrojov.

Obchodná platforma TWS ponúka množstvo obchodných nástrojov a algoritmov, ktoré vám umožnia optimalizovať vaše investičné stratégie, obchodovať rýchlejšie a vykonávať podrobné analýzy. Nižšie sa budeme zaoberať piatimi najdôležitejšími nástrojmi na obchodovanie s opciami.

OptionTrader: Získajte ucelený prehľad o cenách opcií

Opčné nástroje by mali obchodníkom uľahčovať ich investovanie a trading. V rámci OptionTrader si môžete jednoducho prezrieť požadované opcie. A to vrátane nákupnej a predajnej ceny. Získate tak jasný prehľad o všetkých aktuálnych cenách daných opcií na trhu. Okrem toho sú zobrazené opčné grafy a implikovaná volatilita. Vďaka týmto uceleným informáciám môžete efektívne vyberať atraktívne opcie pre vaše investičné portfólio.

Trading nástroje v platforme TWS: OptionTrader
Opčné nástroje v platforme TWS – OptionTrader. Zdroj: Trader Workstation (14. 7. 2022)

V OptionTrader môžete vytvoriť nákupný príkaz kliknutím na dopytovú cenu alebo predajný príkaz kliknutím na ponukovú cenu. Po vytvorení príkazu môžete zmeniť množstvo, typ a dobu trvania príkazu a následne ho realizovať. Objednávku je možné vytvoriť aj na základe volatility.

Probability Lab: Obchodujte opcie na základe pravdepodobnosti

Probability Lab patrí medzi opčné nástroje, ktoré vám ponúkajú praktický a názorný spôsob práce s opciami bez toho, aby ste museli premýšľať o zložitej matematike. Pomocou tohto trading nástroja tak môžete analyzovať rozloženie pravdepodobnosti a určiť, ktorá kombinácia opcií najlepšie zodpovedá vašej investičnej stratégii.

Probability Lab a ďalšie trading nástroje nájdete v platforme TWS
Probability Lab: Opčný nástroj pre efektívne obchodovanie opcií v platforme TWS. Zdroj: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Vyššie vidíte rozdelenie pravdepodobnosti opcií na akcie Apple pre augustovú expiráciu. Toto rozdelenie vychádza z cien opcií. Z grafu napríklad vyplýva, že pravdepodobnosť, že opcia vyexpiruje pod 150 USD za akciu, je 57,15 %. Pravdepodobnosť, že sa Apple bude v auguste obchodovať nad 180 USD, je iba 1,24 % (100-98,76 = 2,26).

ComboTrader: Trading nástroj pre tvorbu opčných kombinácií

Vedeli ste, že prostredníctvom obchodnej platformy TWS môžete obchodovať so zložitými opčnými kombináciami? Opčné burzy (napr. Euronext) ponúkajú tzv. spread book. To znamená, že môžete obchodovať priamo s kombináciami opcií. Prostredníctvom opčného nástroja ComboTrader môžete zaujať pozíciu napríklad vo vertikálnom spreade, butterfly, straddle alebo iron condor.

Využite nástroje ComboTrader pre obchodovanie opcií
ComboTrader: Opčný nástroj pre trading opcií v platforme TWS. Zdroj: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Veľkou výhodou takéhoto kombinovaného príkazu je, že nemusíte zadávať samostatný príkaz na nákup a predaj pre každú časť formácie. Kombináciu môžete jednoducho pridať, aby ste na prvý pohľad videli, aká je ponuková a dopytová cena pre celú kombináciu. Prostredníctvom LYNX získate možnosť obchodovať na platforme TWS a využívať všetky spomínané opčné nástroje.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Risk Navigator: Majte svoje portfólio pod kontrolou

Pomocou tohto opčného nástroja získate prehľad o rizikách otvorených pozícií vo vašom portfóliu. Prehľadne sú zobrazené hodnoty delta, gama, vega a theta. Okrem toho sa vizuálne zobrazuje výsledok otvorenej pozície pri určitej cene podkladového aktíva.

V hornej časti sa najskôr zobrazia informácie o vašom účte. Nižšie sa môžete pozrieť, o ktoré pozície sa jedná a aké sú ceny jednotlivých opcií. Riadok All Underlyings zobrazuje podrobnosti o vašich pozíciách. Vidíte, že táto kombinácia opcií má delta -35, gama 2, vega 0 a nakoniec theta 0.

Obchodné nástroje: Risk Navigator
Opčné nástroje pre trading opcií v platforme TWS – Risk Navigator. Zdroj: Trader Workstation (16. 6. 2022)

V grafe vidíte zisk a stratu počas expirácie v auguste. Na osi x je zobrazená cena a na osi y váš zisk/strata. Týmto spôsobom môžete presne zistiť, na ktorej úrovni dosahujete aký výsledok.

Option Strategy Lab: Obchodný nástroj na vytváranie opčných stratégií

Option Strategy Lab patrí medzi sofistikovanejšie opčné nástroje. Umožňuje ľahko vytvárať zložitejšie opčné kombinácie. Systém navrhuje opčné stratégie na základe zadaných očakávaní ceny alebo volatility.

Výsledky môžete porovnať podľa rôznych charakteristík, ako je očakávaný zisk, Sharpe ratio a pravdepodobnosť zisku. Výsledky je možné tiež filtrovať podľa prémie, delty, striku a expirácie. Pri každej stratégii potom môžete vidieť potenciálny zisk a stratu a pomer rizika a výnosu.

Option Strategy Lab - účinný trading nástroj na obchodovanie opcií
Opčné nástroje na obchodovanie opcií v platforme TWS – Option Strategy Lab. Zdroj: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Opčné nástroje a obchodovanie opcií prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste optietools om succesvol opties te verhandelen. LYNX [online]. Vydané 16. 6. 2022 [cit. 12. 7. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/beste-optietools-succesvol-opties-verhandelen/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart