Cena striebra: Aktuálny vývoj a prognóza
Cena striebra je dôležitá pre mnoho investorov. V tomto článku sa venujeme najnovším informáciám o striebre a spôsobom, ako do neho investovať. Samozrejme nechýba ani technická analýza s očakávaním vývoja ceny striebra. V grafe sa pozrieme na dôležité oblasti pre ďalšie smerovanie kurzu striebra. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Investovanie do striebra: Najnovšie správy o striebre

Cena striebra je pod tlakom už viac ako rok. Investori sa obvykle domnievajú, že zlato a striebro dobre profitujú v dobách neistoty. Stále vyššie úrokové sadzby však majú na ceny zlata a striebra negatívny dopad.

Investorom do zlata a striebra navyše hádže polená pod nohy silný dolár. Vzhľadom na to, že zlato, striebro (a mnoho ďalších komodít) sa na finančných trhoch bežne vysporiadava v dolároch, má to negatívny vplyv na vývoj ceny drahých kovov. Pri silnom dolári totiž krajina s inou menou musí za nákup tovaru platiť relatívne viac peňazí. Naopak slabý dolár mal v minulosti priaznivý vplyv na vývoj ceny zlata a striebra.

Čo môže zvýšiť cenu striebra?

Ochladenie inflácie, nižšie úrokové sadzby a slabší dolár sú ideálnou kombináciou pre rast ceny striebra.

Investori môžu čerpať nádej aj z údajov o ponuke a dopyte. Očakáva sa, že dopyt po fyzickom striebre zostane v nasledujúcich rokoch vyšší ako ponuka.

Obrázok nižšie od Silver Institute ukazuje, že celková ponuka striebra v roku 2022. Ide o 32 045 ton. Dopyt je pritom 34 270 ton striebra, takže chýba 2 224 ton. S rastúcim dopytom zo strany priemyslu elektromobilov sa môže nedostatok v nadchádzajúcich rokoch ďalej zvyšovať. Batérie v elektromobiloch spotrebujú 25-50 gramov striebra na jedno auto. Striebro sa tiež hojne používa v solárnych paneloch a dopyt po ňom exponenciálne rastie.

Cena striebra
Zdroj: Metals Focus/ World Silver Survey 2022

Cena striebra graf: Technická analýza

Kurz striebra zaznamenal silný rast najmä v druhej polovici roku 2020, keď sa blížil až k $30. Vývoj ceny striebra sa následne pohyboval skôr do strany až do mája 2022, kedy došlo k poklesu pod dôležitý support na úrovni $22. Prepad sa zastavil až v oblasti okolo $18. Vyššie dno sa vytvorilo blízko supportu okolo $18,50 a koncom novembra 2022 sa cena striebra opäť dostala nad úroveň $22.

Týždenný graf ceny striebra (XAGUSD)
Týždenný graf ceny striebra od polovice roku 2019 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (22. 12. 2022)

Pre ďalší vývoj ceny striebra by bolo dobré, aby zafungoval vyznačený support a cena pri svojom raste naďalej tvorila vyššie dna. Pokiaľ sa podarí presvedčivo preraziť oblasť okolo $25, v ideálnom prípade by sme sa mohli dočkať otestovania rezistencie na úrovni $28,50. Z dlhodobého hľadiska je ale dôležité, aby cena už významne neklesla pod vyznačený support.

Cena striebra: Pomer zlata k striebra a jeho význam?

Komoditní investori si niekedy kladú otázku, či by mali investovať do striebra alebo zlata. Trh so striebrom je oveľa menší ako trh so zlatom, čo ho robí volatilnejším. Vo výsledku môže byť potenciálna návratnosť väčšia. S tým sú ale samozrejme spojené aj väčšie riziká.

Pre zaujímavosť sa pozrime na historický vývoj pomeru kurzu medzi zlatom a striebrom. Tento pomer nám vyjadruje, ako je zlato oceňované vo vzťahu k striebra.

V roku 1840 bol daný pomer 15,5. V novembri 2008 sa pomer pohyboval okolo hodnoty 80. To znamená, že zlato bolo v tom čase 80-krát drahšie ako striebro.

Kurz striebra si nasledujúce roky polepšil a pomer sa znížil až na hodnotu okolo 31 v apríli 2011. Zaujímavá situácia nastala v apríli roku 2020, kedy sa pomer zlata a striebra dostal na historicky najvyššiu úroveň 114,77.

Na grafe kurzu striebra nižšie vidíme, ako pomer potom opäť rýchlo klesol na úroveň z rokov 2014/2017. V uplynulom roku sa však tento pomer rýchlo vrátil na hodnotu tesne nad 95. Medzitým sa zdá, že pomer začína znova klesať. Pokiaľ si myslíte, že tento pomer bude ďalej klesať, stojí za to zvážiť väčšiu pozíciu v striebre ako v zlate.

Graf zachytávajúci pomer medzi zlatom a striebrom
Graf zachytávajúci pomer medzi zlatom a striebrom od roku 2012 do 2022. Zdroj: macrotrends.net

Všeobecné informácie o striebre

Čo je to striebro a na čo sa používa?

O zlate a striebre sa často hovorí jedným dychom. Obe sa používali ako platidlo a sú považované za pomerne vzácne. Striebro je chemický prvok, ktorý sa prvýkrát objavil na ostrovoch v Egejskom mori a Anatólii asi 4000-3500 rokov pred naším letopočtom. Má symbol Ag a atómové číslo 47. Tento drahý kov sa nachádza v rudách, ktoré často obsahujú ako zinok, tak meď a striebro.

Striebro je o niečo tvrdšie ako zlato, ale stále je to ľahko spracovateľný kov. Má “striebristý” biely lesk a zo všetkých kovov má najlepšiu elektrickú vodivosť a najnižší prechodový odpor. Striebro najlepšie vedie teplo a má najvyššiu optickú odrazivosť. Hoci je kov na čistom vzduchu a vo vode stály, pri pôsobení ozónu alebo sírovodíka sa sfarbí. Pokiaľ striebro príde do styku so sírou alebo jej zlúčeninami, vytvorí sa čierna vrstva sulfidu strieborného. Túto vrstvu však možno znova vyčistiť.

Až do konca 20. storočia boli mince zo striebra a zlata najdôležitejším platidlom na svete. Existuje najmenej 14 jazykov, v ktorých slovo striebro znamená aj peniaze. Striebro sa dnes vo veľkej miere používa v priemysle. Tento kov je tiež vyhľadávaný na výrobu šperkov a strieborných predmetov. Striebro sa však hojne používa aj v elektronike, lekárskych prístrojoch a batériách. Dokonca aj solárne panely obsahujú malé množstvo striebra. V zubnom lekárstve sa striebro používa v zliatine s ortuťou. Drahý kov sa používa aj na striebrenie predmetov z iných kovov.

Ako vzniká cena striebra?

Spotová cena striebra sa určuje podľa futures kontraktu (futures) mesiaca s najväčším objemom. Obvykle sa jedná o zmluvu s najbližším dátumom vypršania platnosti. S týmito futures sa obchoduje na rôznych komoditných burzách, napríklad na burze COMEX skupiny CME. Hodnotu striebra tak určujú priamo obchodníci, ponuka a dopyt.

Komoditné spoločnosti používajú futures na zabezpečenie garantovanej ceny komodít, ako je striebro alebo ropa. Tieto futures kontrakty zaručujú nákup alebo predaj podkladového aktíva za pevnú cenu ak vopred stanovenému dátumu. Takéto dohody výrazne znižujú riziko.

Striebro je často považované za menšieho brata zlata. Trh so striebrom je preto oveľa menší ako trh so zlatom, takže vývoj cien môžu byť ešte volatilnejší. Rovnako ako zlato ponúka striebro určitú ochranu pred infláciou, menovými rizikami a poklesom akciových trhov.

Zlato a striebro majú historicky nízku koreláciu s akciami. Malý podiel komodít, vrátane zlata a striebra, tak môže znížiť riziko dobre diverzifikovaného portfólia.

Vo svete sa cena striebra obvykle vyjadruje v dolároch. Od zavedenia eura sa však cena striebra stále častejšie uvádza aj v eurách. Dôvodom je výrazné kolísanie výmenného kurzu eura voči doláru, ktoré môže mať na vývoj ceny striebra tiež zásadný vplyv. Cena striebra je vyjadrená v trójskych unciach a 1 trójska unca sa rovná 31,1034768 gramov. Pokiaľ je teda cena striebra napríklad 16 dolárov, zaplatíte za niečo málo cez 31 gramov striebra 16 dolárov.

Cena striebra: Ako investovať do striebra?

Nákup fyzického striebra

Prostredníctvom rôznych webových stránok a spoločností je možné kúpiť fyzické striebro vo forme strieborných prútov alebo mincí. Nevýhodou je, že tieto nákupy musíte mať možnosť uložiť na bezpečnom mieste, za čo sa spravidla platí.

Strieborné futures

Najznámejší z futures na cenu striebra je (SI). Denne sa obchodujú stovky tisíc kontraktov. Tento futures predstavuje 5000-násobok podkladovej hodnoty, čo znamená, že na 1 dolár pohybu zarobíte alebo stratíte 5000 dolárov.

Futures majú často fyzickú dodávku, čo znamená, že po vypršaní kontraktu vám striebro skutočne môže byť doručené. Väčšina brokerov však zaisťuje včasné automatické zatvorenie obchodných pozícií, aby sa fyzickému doručeniu zabránilo.

Opcie na striebro

Opcie a štruktúrované produkty sú ďalšími derivátmi, ktoré umožňujú reagovať na pohyby ceny striebra. Prostredníctvom týchto produktov často obchodujete s vysokou pákou, preto je na mieste opatrnosť. Vždy obchodujte len také inštrumenty, ktorým rozumiete. Pokiaľ sa chcete dozvedieť o obchodovaní opcií viac, odporúčame náš článok, ktorý nájdete tu.

Investovanie do striebra prostredníctvom ETF

ETF sa obvykle používajú na sledovanie určitého indexu, preto sa týmto produktom často hovorí aj indexové trackery. Existujú však aj ETF, ktoré sledujú iné podkladové aktíva. Kto chce napríklad investovať do striebra, môže si kúpiť ETF, ktorý sleduje cenu striebra. Existujú však aj ETF, ktoré investujú do niekoľkých komodít naraz.

Investovanie do akcií ťažiarov striebra

Rovnako ako pri zlate a iných drahých kovoch, aj akcie spoločností, ktoré produkujú, či spracovávajú striebro, môžu byť pre investorov zaujímavou investičnou príležitosťou. Akcie spoločností ťažiacich striebro môžu byť ale veľmi volatilné – dokonca viac ako samotné striebro. Investícia do akcií ťažiarov striebra je preto odporúčaná pre skúsených investorov, ktorí dobre zvládajú riziko. Aj najmenšia zmena vývoja ceny striebra môže mať fatálny dopad na hodnotu akcií.

Nižšie je uvedený prehľad ôsmich akcií ťažiarov striebra.

Loading ...
Meno spoločnosti ISIN Symbol Mena Tržná kapitalizácia YTD 1D 1W 1M 6M 1Y 5Y
Silvercorp Metals Inc CA82835P1036 SVM USD 0,41 -20,95 % 0,86 % -7,14 % -7,51 % -35,54 % 14,15 % -2,90 %
Wheaton Precious Metals Corp. CA9628791027 WPM USD 18,22 2,94 % -3,18 % -9,90 % -4,37 % -14,37 % 36,28 % 133,35 %
SSR Mining Inc CA7847301032 SSRM USD 2,67 -16,34 % -2,74 % -11,95 % -9,59 % -10,39 % -0,83 % 52,80 %
Fortuna Silver Mines Inc. CA3499151080 FSM USD 0,82 -28,80 % -0,74 % -8,87 % -10,40 % -25,21 % 26,54 % -37,91 %
Pan American Silver Corp. CA6979001089 PAAS USD 5,16 -1,19 % -12,49 % -9,87 %
Magna International Inc. CA5592224011 MGA USD 15,03 -6,57 % -0,57 % -5,24 % -7,16 % 3,57 % 4,90 % -2,07 %
Glencore PLC JE00B4T3BW64 GLEN GBP 64,39 -16,56 % 0,11 % -1,82 % 4,43 % 1,83 % -0,48 % 40,97 %
First Majestic Silver Corp. CA32076V1031 AG USD 1,41 -41,01 % 1,44 % -7,34 % -17,03 % -26,57 % -25,23 % -10,71 %

Obchodovanie striebra prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Zilverprijs verwachting 2022 a 2023 – Waar gaat de zilverprijs heen? LYNX [online]. Vydané 6. 10. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné tu.

Informácie o produkte:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart