Cena striebra v roku 2024: Ako investovať do striebra?

od Tomáš Stráník

V tomto článku

Pan American Silver
ISIN: CA6979001089
|
Ticker: PAAS --- %

---
USD
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
Prejsť na Pan American Silver Akcie
Cena striebra: Aktuálny vývoj a prognóza
Zaujíma vás cena striebra a jej vývoj? V tomto článku sa venujeme najnovším informáciám o striebre a spôsoboch, ako do neho investovať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Investovanie do striebra: Prognóza na rok 2024

Nedávny rast ceny striebra je ovplyvnený viacerými faktormi. Kľúčovým faktorom je rastúci priemyselný dopyt, najmä v sektore solárnej energie a elektrifikácie. Tento trend ďalej podporujú inovácie vo fotovoltaickom a automobilovom priemysle, kde je striebro nevyhnutné na výrobu vysokoúčinných solárnych článkov a elektronických komponentov.

Ďalším aspektom je obmedzená ponuka. Očakáva sa, že celkový dopyt po striebre sa v nasledujúcich rokoch výrazne zvýši, zatiaľ čo ponuka bude mierne klesať.

Významnú úlohu zohrávajú aj ekonomické faktory. Očakávané zníženie úrokových sadzieb v USA v druhej polovici roka 2024 by mohlo investičný záujem o striebro podporiť. K vyššiemu dopytu po bezpečných aktívach, ako sú zlato a striebro, prispieva aj neistota spôsobená vojnou na Ukrajine a Blízkom východe.

A napokon aj technická analýza naznačuje, že cena striebra by mohla naďalej rásť, čo si nižšie ešte rozoberieme.

Čo môže zvýšiť cenu striebra?

Ochladenie inflácie, nižšie úrokové sadzby a slabší dolár sú ideálnou kombináciou pre rast ceny striebra. Investori môžu čerpať informácie aj z údajov o ponuke a dopyte.

Očakáva sa, že dopyt po fyzickom striebre bude v nasledujúcich rokoch naďalej prevyšovať ponuku. Rok 2024 by mohol byť pre striebro potenciálne rekordným rokom, pričom sa očakáva, že ceny dosiahnu desaťročné maximum. Podľa odhadov celosvetový dopyt po striebre vzrastie na 1,2 mld. uncí, a to najmä v dôsledku nárastu priemyselného využitia v odvetviach ako sú automobily, solárne panely, šperky a elektronika.

Podľa Randyho Smallwooda, generálneho riaditeľa spoločnosti Wheaton Precious Metals, sa striebro zvyčajne pohybuje spolu so zlatom, ale s určitým oneskorením. Spoločnosť očakáva v tomto roku 9% nárast dopytu po striebre a 6% nárast dopytu po šperkoch, pričom dopyt po šperkoch sa odhaduje najmä v Indii. Očakávané oživenie v sektore spotrebnej elektroniky by tiež mohlo trhu so striebrom dodať ďalší impulz.

Spomalenie čínskej ekonomiky a prípadné zvýšenie úrokových sadzieb by mohli mať negatívny vplyv na rastúcu cenu striebra. Väčšina analytikov však očakáva, že americká centrálna banka namiesto toho zníži úrokové sadzby.

Graf ceny striebra: Predpoveď ceny striebra

V roku 2020 zaznamenalo striebro silný rast, ale potom sa situácia zmenila. Hoci cena striebra zostala veľmi volatilná, išlo skôr o pokles a následný pohyb do strany. Zdá sa však, že situácia by sa teraz mohla zmeniť. Cena striebra sa dlhší čas konsolidovala v oblasti kĺzavého priemeru a následne bola zakreslená trendová línia prerazená smerom nahor. Teraz je dôležité, aby cena opäť neklesla pod EMA 200 a support v oblasti okolo 22 USD.

Týždenný graf ceny striebra
Týždenný graf ceny striebra od 2018 do apríla 2024. Zdroj: LYNX+ (4. 4. 2024)

Cena striebra: Pomer zlata k striebru a jeho význam?

Komoditní investori si niekedy kladú otázku, či by mali investovať do striebra alebo zlata. Trh so striebrom je omnoho menší než trh so zlatom, čo ho robí volatilnejším. Vo výsledku môže byť potenciálna návratnosť väčšia. S tým sú ale samozrejme spojené i väčšie riziká.

Pre zaujímavosť sa pozrime na historický vývoj pomeru kurzu medzi zlatom a striebrom. Tento pomer nám vyjadruje, ako je zlato oceňované vo vzťahu k striebru.

Čítate tiež > > Cena zlata v roku 2024: Ako investovať do zlata

V roku 1840 bol daný pomer 15,5. V novembri 2008 sa pomer pohyboval okolo hodnoty 80. To znamená, že zlato bolo v tej dobe 80krát drahšie než striebro.

Kurz striebra si nasledujúce roky polepšil a pomer sa znížil až na hodnotu okolo 31 v apríli 2011. Zaujímavá situácia nastala v apríli v roku 2020, kedy sa pomer zlata a striebra dostal na historicky najvyššiu úroveň 114,77.

Na grafe kurzu striebra nižšie vidíme, ako pomer potom opäť rýchlo klesol na úroveň z rokov 2014/2017. V uplynulom roku sa však tento pomer rýchlo vrátil na hodnotu tesne nad 90. Medzitým sa zdá, že pomer začína znovu klesať. Ak si myslíte, že tento pomer bude ďalej klesať, stojí za to zvážiť väčšiu pozíciu v striebre než v zlate.

Graf zachytávajúci pomer medzi zlatom a striebrom
Graf zachytávajúci pomer medzi zlatom a striebrom od roku 2008 do 2024. Zdroj: macrotrends.net (4. 4. 2024)

Všeobecné informácie o striebre

Čo je to striebro a na čo sa používa?

O zlate a striebre sa často hovorí jedným dychom. Obe sa používali ako platidlo a sú považované za pomerne vzácne. Striebro je chemický prvok, ktorý sa prvýkrát objavil na ostrovoch v Egejskom mori a Anatólii asi 4000-3500 rokov pred naším letopočtom. Má symbol Ag a atómové číslo 47. Tento drahý kov sa nachádza v rudách, ktoré často obsahujú ako zinok, tak meď a striebro.

Striebro je o niečo tvrdšie ako zlato, ale stále je to ľahko spracovateľný kov. Má “striebristý” biely lesk a zo všetkých kovov má najlepšiu elektrickú vodivosť a najnižší prechodový odpor. Striebro najlepšie vedie teplo a má najvyššiu optickú odrazivosť. Hoci je kov na čistom vzduchu a vo vode stály, pri pôsobení ozónu alebo sírovodíka sa sfarbí. Pokiaľ striebro príde do styku so sírou alebo jej zlúčeninami, vytvorí sa čierna vrstva sulfidu strieborného. Túto vrstvu však možno znova vyčistiť.

Až do konca 20. storočia boli mince zo striebra a zlata najdôležitejším platidlom na svete. Existuje najmenej 14 jazykov, v ktorých slovo striebro znamená aj peniaze. Striebro sa dnes vo veľkej miere používa v priemysle. Tento kov je tiež vyhľadávaný na výrobu šperkov a strieborných predmetov. Striebro sa však hojne používa aj v elektronike, lekárskych prístrojoch a batériách. Dokonca aj solárne panely obsahujú malé množstvo striebra. V zubnom lekárstve sa striebro používa v zliatine s ortuťou. Drahý kov sa používa aj na striebrenie predmetov z iných kovov.

Ako vzniká cena striebra?

Spotová cena striebra sa určuje podľa futures kontraktu (futures) mesiaca s najväčším objemom. Obvykle sa jedná o zmluvu s najbližším dátumom vypršania platnosti. S týmito futures sa obchoduje na rôznych komoditných burzách, napríklad na burze COMEX skupiny CME. Hodnotu striebra tak určujú priamo obchodníci, ponuka a dopyt.

Komoditné spoločnosti používajú futures na zabezpečenie garantovanej ceny komodít, ako je striebro alebo ropa. Tieto futures kontrakty zaručujú nákup alebo predaj podkladového aktíva za pevnú cenu ak vopred stanovenému dátumu. Takéto dohody výrazne znižujú riziko.

Striebro je často považované za menšieho brata zlata. Trh so striebrom je preto oveľa menší ako trh so zlatom, takže vývoj cien môžu byť ešte volatilnejší. Rovnako ako zlato ponúka striebro určitú ochranu pred infláciou, menovými rizikami a poklesom akciových trhov.

Zlato a striebro majú historicky nízku koreláciu s akciami. Malý podiel komodít, vrátane zlata a striebra, tak môže znížiť riziko dobre diverzifikovaného portfólia.

Vo svete sa cena striebra obvykle vyjadruje v dolároch. Od zavedenia eura sa však cena striebra stále častejšie uvádza aj v eurách. Dôvodom je výrazné kolísanie výmenného kurzu eura voči doláru, ktoré môže mať na vývoj ceny striebra tiež zásadný vplyv. Cena striebra je vyjadrená v trójskych unciach a 1 trójska unca sa rovná 31,1034768 gramov. Pokiaľ je teda cena striebra napríklad 16 dolárov, zaplatíte za niečo málo cez 31 gramov striebra 16 dolárov.

Cena striebra: Ako investovať do striebra?

Nákup fyzického striebra

Prostredníctvom rôznych webových stránok a spoločností je možné kúpiť fyzické striebro vo forme strieborných prútov alebo mincí. Nevýhodou je, že tieto nákupy musíte mať možnosť uložiť na bezpečnom mieste, za čo sa spravidla platí.

Strieborné futures

Najznámejší z futures na cenu striebra je (SI). Denne sa obchodujú stovky tisíc kontraktov. Tento futures predstavuje 5000-násobok podkladovej hodnoty, čo znamená, že na 1 dolár pohybu zarobíte alebo stratíte 5000 dolárov.

Futures majú často fyzickú dodávku, čo znamená, že po vypršaní kontraktu vám striebro skutočne môže byť doručené. Väčšina brokerov však zaisťuje včasné automatické zatvorenie obchodných pozícií, aby sa fyzickému doručeniu zabránilo.

Opcie na striebro

Opcie a štruktúrované produkty sú ďalšími derivátmi, ktoré umožňujú reagovať na pohyby ceny striebra. Prostredníctvom týchto produktov často obchodujete s vysokou pákou, preto je na mieste opatrnosť. Vždy obchodujte len také inštrumenty, ktorým rozumiete. Pokiaľ sa chcete dozvedieť o obchodovaní opcií viac, odporúčame náš článok, ktorý nájdete tu.

Investovanie do striebra prostredníctvom ETF

ETF sa obvykle používajú na sledovanie určitého indexu, preto sa týmto produktom často hovorí aj indexové trackery. Existujú však aj ETF, ktoré sledujú iné podkladové aktíva. Kto chce napríklad investovať do striebra, môže si kúpiť ETF, ktorý sleduje cenu striebra. Existujú však aj ETF, ktoré investujú do niekoľkých komodít naraz.

Investovanie do akcií ťažiarov striebra

Rovnako ako pri zlate a iných drahých kovoch, aj akcie spoločností, ktoré produkujú, či spracovávajú striebro, môžu byť pre investorov zaujímavou investičnou príležitosťou. Akcie spoločností ťažiacich striebro môžu byť ale veľmi volatilné – dokonca viac ako samotné striebro. Investícia do akcií ťažiarov striebra je preto odporúčaná pre skúsených investorov, ktorí dobre zvládajú riziko. Aj najmenšia zmena vývoja ceny striebra môže mať fatálny dopad na hodnotu akcií.

Nižšie je uvedený prehľad ôsmich akcií ťažiarov striebra.

Loading ...
Meno spoločnosti ISIN Symbol Mena Tržná kapitalizácia YTD 1D 1W 1M 6M 1Y 5Y
Silvercorp Metals Inc CA82835P1036 SVM USD 0,66 42,37 % 1,36 % -1,32 % 6,88 % 61,47 % 15,12 % 22,30 %
Wheaton Precious Metals Corp. CA9628791027 WPM USD 27,23 21,69 % -1,48 % 0,76 % 13,95 % 29,98 % 33,90 % 124,62 %
SSR Mining Inc CA7847301032 SSRM USD 1,07 -50,56 % -0,75 % 3,91 % 16,19 % -45,82 % -64,58 % -66,52 %
Fortuna Silver Mines Inc. CA3499151080 FSM USD 1,39 28,29 % -1,74 % -0,02 % -1,95 % 62,83 % 32,34 % 35,67 %
Pan American Silver Corp. CA6979001089 PAAS USD 8,17 37,91 % -1,83 % -5,06 % 13,00 % 65,59 % 33,73 %
Magna International Inc. CA5592224011 MGA USD 12,54 -26,12 % -3,64 % -1,80 % 3,07 % -20,00 % -29,36 % -9,42 %
Glencore PLC JE00B4T3BW64 GLEN GBP 64,07 -3,07 % -1,13 % -7,17 % -2,43 % 8,53 % 0,29 % 74,21 %
First Majestic Silver Corp. CA32076V1031 AG USD 1,78 -0,49 % -0,73 % -7,13 % -0,49 % 29,94 % -12,45 % -38,18 %

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Zilverprijs verwachting 2022 a 2023 – Waar gaat de zilverprijs heen? LYNX [online]. Vydané 6. 10. 2022 [cit. 20. 12. 2022]. Dostupné tu.

Informácie o produkte:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX