Investície do komodít v 2024: Veľký sprievodca obchodovaním s komoditami

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Keď sa povie obchodovanie s komoditami, väčšine ľuďom sa vybaví zlato a ropa. Práve o týchto komoditách sa najčastejšie hovorí v spojitosti so surovinami. Nie sú to ale jediné významné komodity, ktoré sa dajú obchodovať na finančných trhoch.
Už priemyselná revolúcia začala obchodovanie s komoditami, jednalo sa ale predovšetkým o poľnohospodárske produkty. Ich popularita ani po storočiach neodchádza.
Komodity sú dnes stále populárnou voľbou, obchodovanie ale nezostalo obmedzené len na poľnohospodárstvo.
Ktoré ďalšie zaujímavé komodity vedľa zlata či ropy možno obchodovať na burze?
V tomto článku sa budeme zaoberať nielen zlatom a ropou, ale aj ďalšími komoditami ako sú zemný plyn, striebro, meď, káva, kakao, obilie, ale aj urán, lítium či kobalt. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Krátky úvod do histórie obchodovania komodít

Po tisíce rokov obchod fungoval len na základe uspokojovania základných potrieb človeka. Výmena tovaru prebiehala formou barterového obchodu, kedy prebytočný tovar bol vymenený za tovar nedostatkový. Neskôr tento spôsob smeny nahradili platidlá vo forme vzácnych kovov. Išlo predovšetkým o zlato a striebro.

V novodobej histórii sa začalo užívanie peňazí ako prostriedok výmeny, čím bol jednoduchší prepočet ceny komodít medzi sebou. Vďaka tomu ale vzniklo riziko vyplývajúce z kolísania hodnoty výmenných kurzov. Preto ďalším medzníkom v histórii v rámci obchodovania s komoditami bol vznik komoditných derivátov. Tieto inštrumenty priniesli možnosť pokryť riziko.

Komodita

Komodita je druh tovaru, ktorý ich na trhu obchoduje bez rozdielov na jeho kvalite, pretože dodávky od rôznych dodávateľov sú navzájom zastupiteľné. Medzi komodity patria napr. nerastné suroviny, poľnohospodárske produkty či ropa, pretože to sú homogénne produkty, ktoré možno obchodovať za jednotnú cenu na globálnych trhoch. Príklad nekomodity je napr. predaj automobilov, mobilných telefónov atď.

Energetické komodity

Prvý typ komodity, ktorým sa v tomto článku budeme zaoberať, patrí do oblasti energetického priemyslu. Práve ropa a zemný plyn sú najobchodovanejšie suroviny na komoditných burzách. Ropa ako základné palivo a surovina pre výrobu plastov je ideálnym ukazovateľom hospodárskeho vývoja. Veľké výkyvy v cene ropy majú vplyv nielen na komoditné trhy, ale aj na tie akciové.

Ropa & Obchodovanie ropy

Ropný priemysel rozlišuje dva typy ropy podľa jej pôvodu. Tou prvou je severoamerická ropa nazývaná WTI (West Texas Intermediate). Možno ju tiež nájsť pod pojmom Crude. Ak by ste chceli nakupovať ropu Brent, budete obchodovať s ropou z nálezísk v Severnom mori.

Špekulovať na cene ropy je možné pomocou nasledujúcich inštrumentov: futures, ETF sledujúcich cenu ropy, štruktúrovaných produktov a samozrejme pomocou akcií ropných spoločností. Najznámejšie príklady inštrumentov pre obchodovanie ropy nájdete v nasledujúcej tabuľke:

ProduktNázovZnačka
FuturesCrude OilCL
Brent OilBZ
Štrukturované produktyCertifikáty od poskytovateľov ako Commerzbank, ING či Goldman Sachs.
AkcieRoyal Dutch ShellRDSA
Scorpio TankersSTNG
ConocoPhillipsCOP
EnbridgeENB

Zemný plyn & Obchodovanie zemného plynu

Zemný plyn patrí tiež medzi ďalšie veľmi populárne suroviny obchodované na burze. Túto komoditu možno zobchodovať pomocou nasledujúcich inštrumentov:

ProduktNázovZnačka
FuturesHenry Hub Natural GasNG
Štrukturované produktyCertifikáty od emitentov ako BNP, Commerzbank alebo ING
AkcieAntero ResourcesAR
Cabot Oil & GasCOG
Philips 66PSX

Vzácne kovy

V rámci investovania do komodít nesmieme opomenúť druhú významnú skupinu surovín. Predstavme si kategóriu (vzácnych) kovov. O ušľachtilosti kovu rozhoduje odolnosť kovu voči korózii a oxidácii na vzduchu. Práve zlato odoláva týmto vplyvom najviac, najmenej naopak meď.

Zlato & Obchodovanie zlata

Zlato, najpopulárnejší a zároveň najobchodovanejší kov, nájde svoje využitie v priemysle, bankovníctve, ale aj lekárstve. Zlato je možné obchodovať prostredníctvom niekoľkých inštrumentov, ktoré nájdete nižšie. CFD kontrakty sú potom vhodnou voľbou pre menších investorov, ktorí nemajú záujem vkladať príliš veľké množstvo kapitálu na obchodovanie zlata cez futures kontrakty.

ProduktNázovZnačka/ISIN
FuturesGold FuturesGC
Štrukturované produktyInvestiční certifikáty
AkcieAngloGold AshantiAGG
GoldcorpGG
Barrick Gold Corp.ABX
Royal GoldRGLD
Kirkland Lake GoldKL
Agnico Eagle MinesAEM
Corvus GoldKOR
Maya Gold & SilverMYA
Wesdome Gold MinesWDO
Great Bear ResourcesGBR
CFDSpotové zlatoXAUUSD

Striebro & Obchodovanie striebra

Striebro patriace do rodiny ušľachtilých kovov sa vyznačuje volatilnejšou cenou v porovnaní so zlatom. Rovnako ako zlato sa táto komodita používa ako platidlo a svoje využitie nachádza dodnes medzi šperkami.

ProduktNázovZnačka
FuturesSilver futuresSI
Štrukturované produktyInvestičné certifikáty
AkcieFresnilloFRES
Silver Wheaton Corp.SLW
First Majestic Silver Corp.AG
Pan American SilverPAAS
GoldcorpGG
Hochschild MiningHOC
CFDSpotové striebroXAGUSD

Meď & Obchodovanie medi

Meď, tento červenkastý kov, je základom zliatin ako je mosadz či bronz a nachádza široké využitie v stavebníctve. Na cenu medi má silný vplyv ekonomická situácia v ázijských krajinách, a to okrem iného kvôli veľkému dopytu zo strany Číny.

ProduktNázovZnačka
FuturesNYMEX Copper IndexHG
AkcieBHP BilitonBHP
Rio TintoRIO
Southern Copper Corp.SCCO
Štrukturované produktyInvestičné certifikáty

Poľnohospodárske výrobky

Obchodovanie s komoditami v oblasti poľnohospodárstva naberá veľkej dôležitosti predovšetkým pre farmára. Vďaka finančným derivátom sú schopní predchádzať neprijateľným stratám v dôsledku nepredvídateľných prepadov cien týchto produktov.

Káva & Obchodovanie kávy

Z produkcie kávy, ako najobchodovanejšej poľnohospodárskej komodity, zarába každý rok viac ako 100 miliónov ľudí. Jedná sa o veľmi populárnu komoditu, ktorej cena je závislá na úrode kríku kávovníka. Kávu možno obchodovať napríklad za pomoci nasledujúcich inštrumentov.

ProduktNázovZnačka
FuturesCoffee futuresKC
AkcieStarbucks Corp.SBUX
Whitewave Foods CompanyWMAV
Farmer Brothers CompanyFARM
Štrukturované produktyInvestičné certifikáty

Obilie & Obchodovanie obilia

Obchodovať obilie je hitom predovšetkým z dôvodu volatility cien týchto komodít. Vyznačuje sa sezóna suchom či veľmi daždivým obdobím? Obchodovanie s komoditami, predovšetkým ako sú obilniny, je závislé na aktuálnych podmienkach a počasia. Tieto faktory sú neľahko predvídateľné, preto sa farmári zaisťujú finančnými derivátmi. Medzi obilniny počítame predovšetkým kukuricu a pšenicu. Príklady týchto inštrumentov nájdete v tabuľke nižšie.

ProduktNázovZnačka
FuturesCorn futures (kukurica)ZC
Wheat futures (pšenica)ZW
Soybean futures (sójové bôby)ZS
Rough Rice futures (ryža)ZR
Štrukturované produktyInvestičné certifikáty

Kakao & Obchodovanie kakaa

Kakao – základná surovina na výrobu čokolády. Z tejto skupiny je kakao poslednou komoditou, u ktorej sa zoznámime s burzovými inštrumentmi.

ProduktNázovZnačka
FuturesCocoa futuresC
Štrukturované produktyInvestičné certifikáty

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Chemické prvky

Štvrtou skupinou surových materiálov sú chemické prvky. Na rozdiel od tradičných surovín, ktorými sme sa tu už zaoberali, sa prvky z tejto skupiny vyrábajú predovšetkým synteticky. Ťažba týchto surovín je nákladná a nevypláca sa.

Urán & Obchodovanie uránu

Urán je známy pre svoje využitie v nukleárnych reaktoroch. Jadrová energetika je to, čo robí urán tak atraktívnym prvkom. V jadrových reaktoroch zastáva rolu paliva na výrobu energie.

Výroba energie práve týmto spôsobom je celosvetovo kontroverznou témou. V histórii boli zaznamenané udalosti, ktoré na popularite tejto metódy výroby energie príliš nepridali, spomeňme si na elektráreň Fukušima. Ešte menej populárnym použitím sú potom jadrové zbrane.

Rastúce geopolitické napätie a odstup Spojených štátov od Parížskej dohody o klíme robí tento prvok horúcou témou. Pozrite sa, ako možno urán zobchodovať na finančných trhoch.

ProduktNázovZnačka
AkcieCameco Corp.CCJ
NexGen Energy LimitedNXE
Westwater ResourcesWWR
Altius MineralsALS
Uranium Participation Corp.YOU
Uranium EnergyUEC

Lítium & Obchodovanie lítia

Rovnako ako urán, tak i lítium nachádza svoje uplatnenie v jadrovej energetike. Čo viac, lítium je vhodný prvok k dlhodobému uchovaniu elektrickej energie v podobe lítiových batérií a akumulátorov.

Popularita lítia zatiaľ nepoznala hraníc, ceny tohto prvku v posledných rokoch rastú. Využitie batérií vo smartphonoch a rastúca popularita elektrického pohonu ženú lítium na vysoké priečky z pohľadu dopytu po komoditách.

A za pomoci akých inštrumentov môžete profitovať z tohto prvku?

ProduktNázovZnačka
ETFGlobal X Lithium ETFLIT
AkcieAlbemarle CorporationALB
Advanced MetallurgicalAMG
Tianqi Lithium2466
Lithium AmericasLAC
Sociedad Quimica Minera de ChileSQM
OrocobreORE

Kobalt & Obchodovanie kobaltu

Ďalším kovom patriacim do tejto skupiny je kobalt. Vďaka jeho malej dostupnosti a zložitému procesu výroby je jeho cena vysoká, podobná obdobnej cene striebra. Kobalt sa pridáva do zliatin, pretože disponuje vlastnosťami ako je tvrdosť, odolnosť a pevnosť. Možno ho tiež využiť ako ochranu proti korózii či v sklárskom priemysle.

ProduktNázovZnačka
AkcieSherritt InternationalS
Cobalt 27KBLT
China Molybdenum3993

Zaujala ma možnosť obchodovať komodity, kam ďalej?

Dostali sme sa na záver prehľadu o obchodovaní s komoditami. Ako ste zistili, okrem zlata či ropy možno obchodovať i ďalšie viac či menej tradičné komodity.

Špekulovať nad komoditami možno niekoľkými burzovými inštrumentmi ako sú akcie, futures či ETF a ďalšie, pozri tabuľky vyššie. Nemožno povedať, ktorými inštrumentmi je obchodovanie s komoditami tou najlepšou voľbou, to vždy záleží na konkrétnom type obchodníka a jeho štýle, ďalej potom aj na aktuálnej situácii na trhu. Hlavné premenné sú očakávaná doba držania a kapitálové možnosti.

Čítajte viac

Produktové informácie:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na energetické komodity s fyzickým dodaním. (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-energy-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na energetické komodity s peňažným vysporiadaním (12. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-energy-futures-cash-settled.pdf

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním (16. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na poľnohospodárske komodity s fyzickým dodaním (16. 5. 2023); www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX