Kedy je opce out of the money?
Out Of The Money opcie sa často označujú aj ako opcie mimo peňazí. Keď sú opcie Out Of The Money, aktuálna tržná cena podkladového aktíva nie je pre kupujúceho opcie výhodná.

V prípade call opcií to znamená, že aktuálna tržná cena podkladového cenného papiera je nižšia ako realizačná cena opcie. Pri put opciách je to naopak. Aktuálna tržná cena je vyššia ako realizačná cena opcie.

V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo sú to Out Of The Money opcie a aké sú ich výhody a nevýhody. Preskúmame tiež spôsoby, akými investori OTM opcie využívajú.

Čo sú to Out Of The Money opcie?

Termín Out Of The Money (OTM) označuje opciu, ktorá nemá vnútornú hodnotu, ale len vonkajšiu hodnotu alebo časovú hodnotu. Out Of The Money opcie sú preto lacnejšie ako In The Money opcie. Je to preto, že In The Money opcie majú vnútornú hodnotu. Je menej pravdepodobné, že OTM opcia bude uplatnená, a preto je prémia zaplatená za opciu zvyčajne nižšia. OTM opcie nesú väčšie riziko a zvyčajne vyžadujú väčší pohyb ceny, aby sa dostali do peňazí.

To, či je opcia mimo peňazí (OTM), môžete určiť porovnaním aktuálnej ceny podkladového aktíva s realizačnou cenou opcie:

  • Call OTM opcia má realizačnú cenu, ktorá je vyššia ako cena podkladového aktíva.
  • Put OTM opcia má naopak realizačnú cenu, ktorá je nižšia ako cena podkladového aktíva.

Kedy je call a put opcia Out Of The Money?

Vezmime si ako príklad akciu, ktorá sa v súčasnosti obchoduje za 10 USD. V prípade takejto akcie by call opcie s realizačnou cenou nad 10 USD boli Out Of The Money. V prípade put opcií by k tomu došlo, ak by realizačná cena bola nižšia ako 10 USD.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Prečo kupovať opcie mimo peňazí?

Nákup Out of The Money opcií môže osloviť investorov, ktorí chcú vysoké výnosy pri menšej investícii a sú ochotní podstúpiť väčšie riziko.

Jedným z hlavných dôvodov nákupu Out Of The Money opcií je, že bývajú lacnejšie ako In The Money (ITM) opcie alebo At The Money (ATM) opcie. Nižšia cena umožňuje investorovi kúpiť väčší počet opcií. Ak sa potom podkladové aktívum pohybuje správnym smerom, výnosy z OTM opcií môžu byť značné.

Veľkou nevýhodou nákupu OTM opcií je, že šanca na úspech je menšia než pri ITM alebo ATM opciách. Koniec koncov, OTM opcie nemajú žiadnu vnútornú hodnotu a je pravdepodobnejšie, že vypršia bezcenné. Investori kupujúci OTM opcie by si preto mali byť vedomí vyššieho rizika a mali by byť pripravení akceptovať úplnú stratu svojej investície.

Aké je využitie Out Of The Money opcií?

Vždy závisí od konkrétnych investičných cieľov a ochoty investorov podstupovať riziko. Tu sú uvedené niektoré stratégie.

  • Špekulácia: Investori, ktorí veria, že hodnota podkladového aktíva opcie výrazne vzrastie (alebo klesne), môžu kúpiť OTM opcie, aby využili tento očakávaný pohyb. To môže viesť k vyššiemu výnosu ako nákup ITM alebo ATM opcií, ale s vyšším rizikom straty.
  • Ochrana: Investori môžu nakupovať opcie mimo peňazí ako formu ochrany pred potenciálnym poklesom hodnoty podkladového aktíva.
  • Dodatočný príjem: Predajcovia opcií môžu použiť opcie mimo peňazí k vytvoreniu dodatočnej prémie na vlastnených akciách. V prípade neuplatnenia opcie si celú prémiu ponechá vypisovateľ ako zisk. Toto môže byť efektívny spôsob generovania príjmu, ak podkladové aktívum zostáva relatívne stabilné.
  • Opčné kombinácie: Investori môžu využiť OTM opcie pri tvorbe opčnej kombinácie. Ide napríklad o stratégie Butterfly alebo Iron Condor.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Out of the money (OTM) bij opties (27. 4. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/basisprincipes-handelen-opties/out-of-the-money-opties/

Vynikajúca obchodná platforma

Obchodujte s cennými papiermi, ako sú akcie, ETF, opcie, futures, certifikáty, warranty a ďalšie. Investovanie na 135 trhoch a burzách v 33 krajinách prostredníctvom moderných a profesionálnych obchodných platforiem. Viac informácií nájdete tu: Trader Workstation

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart