IPO - všetko o prvej verejnej ponuke akcií

Tu si vysvetlíme všetko podstatné okolo IPO a prečo a ako k nemu dochádza. Tiež vám predstavíme najzaujímavejších potenciálnych kandidátov na IPO v roku 2021.

IPO (Initial Public Offering) je skratka pre prvú verejnú ponuku. Ide o taký proces, pri ktorom spoločnosť vstupuje na burzu a verejnosť dostane prvýkrát príležitosť zakúpiť akcie danej firmy.

Dôvodov, prečo sa konkrétna spoločnosť rozhodne pre IPO, býva niekoľko. Jedným z hlavných je snaha firmy získať ďalší kapitál pre rozvoj a financovanie svojho podnikania, prípadne pre pokrytie pohľadávok. Nech už sú dôvody akékoľvek, IPO spravidla zvýši dôveryhodnosť a firemnú prestíž.

Spoločnosti pri ňom využívajú služby externých finančných inštitúcií (tzv. Underwriter), ktorými sú väčšinou veľké investičné banky. Práve ony sú zodpovedné za prípravu a zdarné dokončenie celého procesu IPO.

Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasných a plánovaných IPO v roku 2024

IPO je spravidla zdĺhavý a nákladný proces. Často sa stáva, že do sveta uniká veľa nepotvrdených informácií a odhadov o prvých verejných ponukách firiem, bez toho, aby bolo ešte jasné, kedy, za akých podmienok, a či vôbec k danému IPO v odhadovanej dobe dôjde.

Budeme vám prinášať pravidelné aktuality a detaily o najzaujímavejších potenciálnych IPO v roku 2024.

Keďže IPO akcie neboli nikdy predtým verejne obchodované, nie je sa možné v tomto prípade spoľahnúť na technickú analýzu grafov a historické pohyby cien. Pri obchodovaní IPO je teda nutné spoľahnúť sa najmä na fundamentálnu analýzu spoločnosti.

Záujemcovia o investície do IPO tak často sledujú aj vývoj ceny akcií podobných spoločností po IPO, aby sa zoznámili s možnými scenármi.

Prečo obchodovať IPO?

Z pohľadu investorov je IPO pozoruhodné preto, že novo upísané akcie môžu mať nižšiu cenu a ponúknuť tak zaujímavú investičnú príležitosť. U žiadaných akcií nie je nezvyčajné, že niekoľko prvých dní po IPO dochádza k prudkému rastu ceny akcií.

Aj tu je ale treba dôkladnej fundamentálnej analýzy a byť pripravený aj na situácie, že cena akcií môže aj klesať. Existuje mnoho príkladov, kedy síce cena po prvej verejnej ponuke rýchlo vzrástla, ale následne došlo k dlhodobému poklesu. Napríklad akcie Uber sa 4 mesiace po IPO obchodovali viac ako 10% pod svojou otváracou cenou, hoci mnoho investorov očakávalo strmý rast

Obchodovanie IPO akcií je teda zaujímavá investičná príležitosť, ale rozhodne to nie je záruka bezpečných ziskov.

Pre uľahčenie vašich investičných rozhodnutí preto sledujeme všetky spoločnosti aktuálne plánujúce IPO a prinášame dôležité informácie.

Obchodovanie IPO

Ak vás zaujala investícia do IPO, sledujte náš IPO kalendár, kde pre vás priebežne aktualizujeme všetky novinky ohľadom pripravovaných IPO.

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, u spoločnosti LYNX máte široké možnosti, ako investovať do rôznych inštrumentov. S LYNX môžete obchodovať akcie, futures, opcie, forex či CFD za priaznivé poplatky s prístupom na viac ako 150 svetových búrz vo viac ako 33 štátoch.

Obchodovať môžete z pohodlia svojho domova prostredníctvom našej profesionálnej platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství, abyste včas zaregistrovali důležité události na kapitálových trzích.

Môžete tiež využiť najrôznejšie konverzie z viac ako 130 svetových mien.

IPO Novinky