Svetové burzy

Tu nájdete prehľad najdôležitejších medzinárodných búrz pre obchodovanie cenných papierov.

Na celom svete existuje veľký počet búrz. Takmer každá krajina má jedno alebo viac obchodných miest pre cenné papiere, ako sú akcie, opcie, futures alebo ďalšie deriváty. Burzy možno tiež rozlišovať podľa typov na akciové burzy, futures burzy, forexové burzy či komoditné burzy. Burzu možno definovať ako miesto, kde fyzicky dochádza k prepojeniu ponuky a dopytu. To sa deje napríklad na newyorskej burze (NYSE) alebo londýnskej burze (LSE).

Burza - Miesto pre obchodovanie s cennými papiermi

Pod pojmom cenný papier sa zahŕňa mnoho finančných produktov. Najznámejšie typy cenných papierov sú akcie. Medzi cenné papiere, s ktorými je možné obchodovať na burze, však ďalej patria aj ETF, dlhopisy, certifikáty alebo derivátové finančné nástroje, ako sú opcie.

Existujú rôzne obchodné miesta pre rôzne triedy cenných papierov alebo aktív. Napríklad americké akcie sa obchodujú na NYSE, forwardy sú zase vykonávané na špeciálnych termínových burzách, ako je Eurex. Väčšina obchodných miest sú dnes tzv. počítačové burzy, kde sa obchodovanie uskutočňuje elektronicky. Rozhodnutie o tom, na ktorej burze obchodovať, nezávisí len od druhu cenných papierov, ktoré chcete kúpiť alebo predať. Veľkú úlohu hrajú tiež poplatky, objem obchodovania, spready a aktuálne ceny. Hoci rozdiely v cene medzi burzami sú v dnešnej automatizovanej dobe minimálne.

Veľké medzinárodné burzy

Väčšina investorov dnes obchoduje na medzinárodných burzách po celom svete.

Najväčší burzy sa momentálne nachádzajú v Severnej Amerike a Ázii. Americké burzy NYSE a NASDAQ často udávajú tempo svetového obchodu. Pri obchodovaní na zahraničných burzách by ste mali venovať pozornosť otváracím hodinám príslušných búrz, pretože vzhľadom k rôznym časovým pásmam sa obchodné hodiny jednotlivých búrz veľmi líšia. Nižšie je tabuľka najväčších svetových búrz s cennými papiermi.

BurzaKrajinaSkratka
NYSEUSAXNYS
NASDAQUSAXNAS
Tokyo Stock ExchangeJapanXJPX
Shanghai Stock ExchangeChinaXSGE
London Stock ExchangeEnglandXLON
EuronextEurozoneXBRU, XPAR
Hong Kong Stock ExchangeChinaXHKG
Shenzhen Stock ExchangeChinaXSHE
Toronto Stock ExchangeKanadaXTSE
Bombay Stock ExchangeIndienXBOM