Najstabilnejšie akcie
Dlhodobá akumulácia aktív – najúčinnejšia forma investovania, ktorú preferuje jeden z najznámejších svetových investorov – Warren Buffett. Ten vyhlásil, že najlepší investičný horizont je “naveky”. Buffet napísal v roku 1988 list akcionárom svojej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorom konštatoval: “Keď vlastníme akcie vo vynikajúcej spoločnosti s vynikajúcim manažmentom, potom naša preferovaná doba držania je navždy”.

Berkshire Hathaway dosiahla za svoju existenciu impozantný ročný návratnosti viac ako 20%. Celkovo vzaté je to celkový nárast hodnoty od roku 1965 o neuveriteľných 2 750 000%. Index S&P 500 posilnil za rovnaké obdobie “iba” o 20 000%. Niet divu, že desiatky tisíc investorov každý rok putujú do Nebrasky na valné zhromaždenie Berkshire Hathaway.

Ak chcete robiť to isté ako “Oracle of Omaha”, mali by ste sa pravdepodobne skôr pozerať na akciový trh z dlhodobého horizontu, než sledovať krátkodobé výkyvy.

“Navždy” znamená najdlhší možný investičný horizont, ktorý môžete ako investor mať. Takže, ktoré akcie stojí za to držať navždy? Práve túto otázku chceme rozobrať v nasledujúcom článku, kde objavíte najlepšie akcie, ktoré môžete držať naveky. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Trendy prichádzajú a odchádzajú, ale ktoré akcie zostávajú?

Akciový trh neustále stúpa a klesá. Po veľkolepom raste cien nasledujú dramatické pády, akým je napríklad nedávny krach v dôsledku pandémie COVID-19. V priebehu rokov prichádzajú a odchádzajú nespočetné trendy, akými boli napríklad 3-D tlačiarne, marihuana, lítium alebo technológie palivových článkov. Každý humbuk prináša nového dočasného víťaza, ktorí najprv prudko stúpa a potom často ešte rýchlejšie padá a upadá do zabudnutia. Pre investorov je stále ťažšie sledovať nespočetné množstvo informácií a môžu tak prehliadnuť mnoho zaujímavých akcií.

Predpoklad: silná pozícia na trhu, široká diverzifikácia a vysoká ziskovosť

Ktoré spoločnosti vytvárajú dlhodobú hodnotu a sú dlhodobo solídne a stojí za to investovať do ich akcií? V jednej vete – spoločnosti so vzostupným potenciálom, ktoré pevne ustoja ekonomickej krízy a zároveň ťažia z hospodárskych konjunkcii.

Hľadáme spoločnosti so solídnymi obchodnými modelmi a produktmi alebo službami, ktoré budú v budúcnosti aj naďalej žiadané. Tieto kvalitné spoločnosti by mali mať silné postavenie na trhu, mali by byť široko diverzifikované a mali by stabilne dosahovať vysoké výsledky. V najlepšom prípade sú to tiež veľmi spoľahliví platcovia dividend.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Desať akcií, ktoré možno držať na večnosť

V nasledujúcej tabuľke nájdete zoznam 10 kvalitných akcií, ktoré možno držať veľmi dlhodobo. Každú z desiatich spoločností následne stručne rozoberieme.

AkcieISINSymbolOdvetvieMena
Abbott LaboratoriesUS0028241000ABTFarmaceutické a lekárske technológieUSD
AllianzDE0008404005ALVPoistenieEUR
Alphabet (Google)US02079K3059GOOGInternetUSD
Coca-ColaUS1912161007KONápojeUSD
Colgate-PalmoliveUS1941621039CLSpotrebný materiálUSD
HDFC BankUS40415F1012HDBFinančné službyUSD
International Flavors & FragrancesUS4595061015IFFVonné a aromatické látkyUSD
NestléCH0038863350NESNJedloCHF
MedtronicIE00BTN1Y115MDTLekárske technológieGBP
Thermo Fisher ScientificUS8835561023TMOLabortechnikUSD

Akcie Abott Laboratoires – dividendový aristokrat z farmaceutického priemyslu

Abbott Laboratories (ISIN: US0028241000 – Symbol: ABT – Mena: USD) vyvíja a predáva lieky, predovšetkým pre kardiovaskulárne (srdcové a cievne) a neuromodulačné (nervové) ochorenia. Okrem farmaceutických prípravkov spoločnosť vyrába tiež zdravotnícke výrobky a zariadenia používané denne v zdravotníctve. Patria medzi ne glukomery, detská výživa a zariadenia pre diagnostiku a starostlivosť o diabetes. Celkovo má Abott Laboratories veľmi vyrovnaný sortiment produktov v zdravotníctve a nie je nijako silno závislý na žiadnej zo svojich obchodných oblastí.

Za posledné tri roky dosiahla spoločnosť priemerného rastu tržieb 12%, zatiaľ čo zisky vzrástli približne o 13%. Spoločnosť tiež zvyšovala dividendu 40 rokov v rade – naposledy na 1,44 USD za akciu. Ako je obvyklé v USA, platby sa realizujú štvrťročne.

Abott Laboratoires patria do skupiny dividendové šľachty, čo je prestížny titul, ktorý dostane spoločnosť, ktorá dokázala stabilne a nepretržite zvyšovať svoje dividendy po dobu najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov. Pre dlhodobých investorov je to veľmi silný argument.

Akcie Allianz – Poistenie bude potrebné aj vo vzdialenej budúcnosti

Allianz (ISIN: DE0008404005 – Symbol: ALV – Mena: EUR) má tiež solídne dlhodobý obchodný model a vedúce postavenie na trhu. Poistenie je nutné, kým sa ľudia a spoločnosti chcú chrániť pred rizikami, neistotami a finančnými stratami – čo bude pravdepodobne vždy. Hoci výsledky poisťovní kolíšu, obchodný model ako taký pravdepodobne v dlhodobom horizonte zrušený nebude.

Najväčšia európska poisťovacia spoločnosť je jedným z najspoľahlivejších platiteľov dividend v nemeckom indexe DAX; za posledných sedem rokov sa dividenda neustále zvyšovala. Allianz plánuje v budúcnosti zachovať existujúci pomer výplaty 50% čistého príjmu. Za rok 2019 bude vyplatená dividenda vo výške 9,60 eur, čo pri súčasnej cene akcií 155 EUR zodpovedá zaujímavému dividendovému výnosu 6%. Táto akcia je teda zaujímavá nielen pre dlhodobých investorov, ale aj pre lovcov dividend.

Akcie Alphabet – Oveľa viac než len internetový vyhľadávač

Alphabet (ISIN: US02079K3059 – Symbol: GOOG – Mena: USD) sa stala nadnárodnou technologickou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje internetové služby ako Google a YouTube. Spoločnosť je aktívna aj na trhoch s cloud computingom, umelou inteligenciou (AI), online reklamou, softvérom, hardvérom a dokonca autonómnym riadením, čo z Alphabet robí jednu zo 4 najvplyvnejších technologických spoločností na svete – vedľa spoločností Amazon, Apple a Facebook. Spoločnosť so sídlom v Mountain View v Kalifornii neustále vyvíja nové obchodné oblasti – napríklad finta.

Dôležitými finančnými produktmi sú Google Pay a Google Wallet. Veľký rozruch však vyvolalo oznámenie nového produktu – Cache. Jedná sa o bežný účet, ktorý by mal byť klientom prístupný koncom tohto roka. Za týmto účelom už bola uzavretá partnerstvá so spoločnosťami Citigroup a Stanford Federal Credit Union. Služba je zameraná predovšetkým na mladšie ľudí, ktorí chcú prevádzkovať svoje bankové podnikanie výhradne pomocou svojho smartphonu alebo prostredníctvom internetu. Google je skutočný automat, ktorý má mnoho zdrojov príjmov.

Vzhľadom k tomu, že spoločnosť disponuje hotovosťou viac ako 120 miliárd USD a takmer nulovým dlhom, je pre ňu jednoduché udržať si dominantné postavenie na trhu. Väčšinu potenciálnych menších konkurentov, ktorí sa na trhu objavia, spoločnosť spravidla kúpi.

Akcie Coca-Cola – Sila na trhu s nápojmi

Každý pozná spoločnosť Coca-Cola (ISIN: US1912161007 – Symbol: KO – Mena: USD). Avšak sortiment spoločnosti je oveľa širší, než ochutené nápoje Coca-cola, Fanta a Sprite. Nealkoholické nápoje a sýtené energetické nápoje síce predstavujú majoritný podiel na tržbách spoločnosti s viac ako dvoma tretinami. Nezanedbateľný zvyšok ale tvorí napríklad športové nápoje pod značkami Vio, Apollinaris, Valser Wasser alebo Powerade. V sortimente spoločnosti nájdeme tiež džúsy, kokteily, mliečne výrobky, zeleninové nápoje, kávu a čaju. Najznámejšími značkami v majetku spoločnosti sú napríklad Coca-Cola, Schweppes, Chaqwa, Lift Apple Spritzer, Fuze Tea a Minute Maid. Celkovo má Coca-Cola okolo 500 rôznych značiek nápojov vo viac než 200 krajinách.

Rovnako ako Abott Laboratoires je Coca-Cola jedným z dividendových aristokratov. Za pozoruhodných 57 rokov sa výplaty akcionárom každoročne zvyšovali. Očakáva sa, že dividendy sa budú stabilne zvyšovať aj naďalej. Spoločnosť v súčasnosti vypláca svojim akcionárom ročne 1,64 USD, rozdelených do štyroch štvrťročných dividend, z ktorých každá predstavuje 0,41 USD. Pri súčasnej cene akcií 45 USD to zodpovedá dividendovému výnosu okolo 3,6%. Dopyt po produktoch spoločnosti je stabilná po celom svete.

Akcie Colgate-Palmolive – líder v segmente spotrebného tovaru so silným portfóliom značiek

Colgate-Palmolive (ISIN: US1941621039 – Symbol: CL – Mena: USD) je nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa spotrebným tovarom so zameraním na hygienu, ktorá vyrába a predáva svoje výrobky po celom svete. Sortiment spoločnosti zahŕňa zubné pasty, zubné kefky, mydlá, sprchové gély, šampóny, dezodoranty, výrobky na starostlivosť o ruky, pokožku a ústnu hygienu, čistiace a umývacie prostriedky a hygienické prípravky pre zvieratá. Spoločnosť so sídlom v New Yorku profituje zo skutočnosti, že po hygienických výrobkoch je pomerne stabilný dopyt počas ktoréhokoľvek ekonomického cyklu. Posledná kríza v dôsledku pandémie COVID-19 naopak hrala spoločnosti do kariet, pretože dopyt po hygienických produktoch – prevažne dezinfekciách mnohonásobne vzrástla.

Medzi najznámejšie značky spoločnosti patria Colgate, Elmex, Ajax, Meridol, Palmolive a Fab. V poslednej dobe bol zavedený program znižovania nákladov a zavádzané početné inovatívne produkty. Online obchodovanie bolo tiež silne rozšírené, takže manažment plánuje stabilnú mieru organického medziročného rastu 3-4%. Od roku 2000 sa výška ročnej dividendy stabilne zvyšovala na súčasných 1,76 USD. Pri súčasnej cene akcie 69 USD sa jedná o dividendový výnos 2,6%. Vďaka širokej ponuke produktov a silným značkám je spoločnosť Colgate-Palmolive právom na našom zozname najstabilnejších spoločností.

Akcie HDFC Bank – Najväčšia banka v Indii

HDFC Bank (ISIN: US40415F1012 – Symbol: HDB – Mena: USD) je najväčšou indickou bankou a lídrom na trhu. Od svojho založenia v roku 1994 otvorila finančné inštitúcie viac ako 5 000 pobočiek a vybudovala pozoruhodný online obchod. India čoskoro predbehne Čínu v počte obyvateľov a očakáva sa, že sa stane počas nasledujúcich 2 dekád jednou z najväčších ekonomických mocností na svete. Hoci akcie indickej banky obchodované v USA prostredníctvom (ADR) majú relatívne vysoký pomer P / E 19, spoločnosť má voči svojim konkurentom oveľa väčšiu mieru rastu tržieb a výnosov – približne 15-20%.

HDFC Bank už dosiahla na indickom trhu veľkých úspor z rozsahu a získala tak konkurenčnú výhodu. Potenciál rastu na rozvíjajúcom sa indickom trhu je stále obrovský a vyhliadky do budúcnosti o indickej ekonomike sú zaujímavé. Dividenda je v súčasnej dobe 0,63 USD a cena akcií je 37,20 USD. Každý, kto chce v nadchádzajúcich desaťročiach zarobiť na indickom ekonomickom raste, môže nakúpiť akcie banky HDFC s veľmi dlhým investičným horizontom.

Akcie International Flavors & Fragrances – skrytý favorit

International Flavours & Fragrances (ISIN: US4595061015 – Symbol: IFF – Mena: USD) je spoločnosť, ktorú málokto pozná, hoci pravdepodobne prichádza do styku s jej produktmi na dennej báze. IFF vyrába príchute a vône pre 13 kategórií produktov, vrátane kozmetiky, parfumov, nápojov a sladkých príchutí. Tržby a zisky spoločnosti neustále rastú. Vyhliadky na rast sú dobré vo všetkých divíziách, pretože vylepšené recepty a vône sľubujú vyššie objemy predaja priemyselným zákazníkom.

Tržby spoločnosti sa za posledné tri roky zvýšili v priemere o 21%, ale zisky stagnovali. Analytici očakávajú, že zisky od roku 2021 opäť vzrastú vo dvojciferných percentách. International Flavours & Fragrances od roku 2001 neustále zvyšuje dividendu; súčasná ročná distribúcia je 3,00 USD. Pri cene akcie 130 USD je dividendový výnos 2,3%. IFF je široko diverzifikovaná spoločnosť a jej aktivity zasahujú do celého spektra priemyselných odvetví. Chute a vône väčšiny produktov nemožno jednoducho nahradiť konkurenčnými produktmi, pretože presné recepty sú samozrejme tajné. Svetový líder v mnohých segmentoch si pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti, ak nie navždy, udrží svoju silnú pozíciu na trhu.

Akcie Nestlé – Jedlo a pitie budú potrebné vždy

Ľudia budú jesť a piť vždy. Aj pri ekonomických recesiách si musia ľudia zabezpečiť základné fyziologické potreby. Švajčiarska spoločnosť Nestlé (ISIN: CH0038863350 – symbol: nezje – mena: CHF) vyrába dojčenskú výživu, hotové a mrazené výrobky, nápoje a produkty pre domáce zvieratá. Niektoré zo známych značiek, okrem samotného Nestlé, sú After Eight, Bärenmarke, Caro, Choco Crossies, Herta, Maggi, Lion, Nescafé, Nesspresso, Nesquik, Thomu a Wagner. Každý z vás teda pravdepodobne často konzumuje niektoré produkty Nestlé.

Nestlé vždy ide s trendom doby; heslom je “kontinuita a zmena”. Napríklad miliardová dohoda so Starbucks spoločnosťou umožní v budúcnosti predávať ich obľúbené kávové produkty v supermarketoch. Bezmäsité výroby, ako sú vegetariánske hamburgery a alternatívy zo švajčiarskeho veganského syra, tiež dobývajú police supermarketov. Dividendy boli každoročne zvyšované po dobu 24 rokov. V súčasnej dobe je akcionárom vypláca 2,70 CHF, čo pri cene akcie 105 CHF predstavuje dividendový výnos 2,6%. Akcie Nestlé možno držať navždy.

Akcie Medtronic – medicínske technológie pre liečbu chorôb

Zdravotnícke zariadenia írskej spoločnosti Medtronic (ISIN: IE00BTN1Y115 – Symbol: MDT – Mena: USD) sú základnou súčasťou modernej medicíny, od kardiostimulátorov cez inzulínovej pumpy, stenty, kostné štepy až po monitorovacie systémy. Viac ako polovica všetkých kardiostimulátorov implantovaných do nemocníc po celom svete vyrába Medtronic. Technológie spoločnosti Medtronic sa teraz používajú na liečbu takmer 40 chorôb.

Medtronic je tiež dividendová istota. Za posledných 42 rokov sa podiel na zisku akcionárov každoročne zvyšuje. Takto pôsobivá konzistencia je základným predpokladom, ktorý by mali spĺňať dlhodobé investície do akcií. Len za posledných desať rokov sa dividenda zvýšila takmer o 150%. V súčasnej dobe sú vyplácané štyri štvrťročné dividendy vo výške 0,54 USD, čo pri súčasnej cene akcie 98 USD zodpovedá dividendovému výnosu 2,2%.

Akcie Thermo Fisher Scientific – široko diverzifikovaná spoločnosť laboratórnych technológií

Thermo Fisher Scientific (ISIN: US8835561023 – Symbol: TMO – Mena: USD) vyrába širokú škálu nástrojov a produktov laboratórneho vybavenia. Vďaka veľkej diverzifikáciu je obchodný model dlhodobo stabilný a odolný voči kríze. V roku 2019 pripadalo viac ako 41% tržieb na laboratórne výrobky a služby, 27% na biologické vedy, 22% na analytické nástroje a 15% na špeciálne diagnostiku.

Spoločnosť je veľmi všestranná a rad jej produktov má svoje využitie v boji proti COVID-19. Okrem iného vyvinula spoločnosť test na COVID-19, ktorý používajú milióny ľudí. Hoci je spoločnosť veľmi výnosná a dosahuje vysokých ziskových marží, vypláca veľmi nízku dividendu vo výške 0,76 USD, čo pri cene akcie 340 USD zodpovedá dividendovému výnosu púhych 0,2%. Vzhľadom k tomu, že sa cena akcie v poslednej dobe prudko zvýšila, a preto je nepriaznivo ocenená, investori by pred nákupom akcií mali počkať na korekciu. S trvalým investičným horizontom by nepriaznivé ocenenie však nemalo byť veľkou prekážkou.

Čítajte viac

Profituje z klesajúcich cien

Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart