ETF, známe ako indexové fondy, sú ideálne investičné inštrumenty pre investorov, ktorí nemôžu, alebo nechcú venovať obchodovaniu príliš veľa času.

Akcie s vysokými dividendami sú nesmierne atraktívne pre investorov, najmä so strednodobým a dlhodobým časovým horizontom.

Kombináciou oboch sú potom ETF, ktoré sa sústredia na akcie s vysokými dividendami. 5 najznámejších dividendových ETF vám predstavíme v nasledujúcom článku. Objavte najlepšie indexové fondy a dividendové ETF.

ETF – silný nástroj pre investorov

Skratka ETF znamená Exchange Traded Fund, česky často označované ako indexové fondy. Jedná sa o fondy, ktoré sú obchodovateľné na burze rovnakou formou ako akcie. ETF má vždy špecifickú skladbu. To znamená, že je zostavené z titulov podľa určitej “témy”. Môže kopírovať index, zameriavať sa na špecifické komodity, alebo napríklad na akcie ekologických spoločností. Slovenský názov indexový fond je teda trochu zavádzajúci, keďže ETF zďaleka nemusia kopírovať iba určitý index.

Výhodou ETF je ich okamžitá a trvalá obchodovateľnosť a veľmi nízke poplatky v porovnaní s tradičnými investičnými fondmi.

Akcie s vysokými dividendami – stabilnej spoločnosti so zaujímavým extra profitom

Akcie s vysokými dividendami predstavujú stabilný, veľké spoločnosti, ktoré po mnoho rokov generujú významné zisky a umožňujú investorom podieľať sa na týchto ziskoch vyplácaním vysokých dividend. Spoločnosti ako Daimler, Deutsche Telekom, BMW a E.ON sú v hornej časti indexe DAX z hľadiska dividendového výnosu (výnos dividend = dividenda / cena akcie).

Zvyčajne sa nejedná o akcie, ktoré by počas krátkej doby mali potenciál zdvojnásobiť cenu. Spoločnosti s veľkým rastovým potenciálom potrebujú na svoju expanziu peniaze a teda spravidla vyplácajú veľmi malé dividendy alebo vôbec žiadne.

Akcie s vysokými dividendami sa hodia skôr ako dlhodobá investícia. Fungujú ako pevný základ pre zostavenie investičného portfólia, ktoré ponúka stabilné príjmy na pravidelnej báze.

PRIIP: Dočasné rozhodnutíie emitentov, ale nie možností

Naša prezentácia najzaujímavejších vysokodividendových ETF v súčasnosti neobsahuje americké produkty, ktoré sú momentálne nedostupné súkromným investorom v Českej republike. Dôvodom sú takzvané PRIIP. Pod touto skratkou sa skrýva súslovie Packaged Retail and Insurance-based Investment Products. Ide o nariadenie EÚ z konca roka 2014, ktoré nariaďuje, že všetky “zabalené” investičné produkty musia byť poskytované s jednotnou informáciou, ktorá objasňuje charakteristiky a riziká daných produktov, aby bola zaistená potrebná transparentnosť pre investora.

Od 1. januára 2018 vstúpilo toto nariadenie do platnosti. Keďže americkí emitenti ETF zatiaľ neposkytli informačné dokumenty PRIIP, nie sú momentálne obchodovateľné na európskych burzách cenných papierov, kým nesplní túto požiadavku.

To však neznamená, že niektoré oblasti ako sú akcie Wall Street nemožno získať ako dividendové ETF. Nejedná sa o to, čo sa v týchto ETF obchoduje, ale iba o ich emitentov. Príležitosti investorov, vybrať si najzaujímavejšie cieľové oblasti, zostávajú nezmenené.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Top 5 dividendových ETF roku 2022

Naše najzaujímavejšie dividendové ETF som vybrali nielen z hľadiska čistého výkonu. Vybrané indexové fondy by tiež mali vykazovať zodpovedajúcu rozmanitosť, pretože aj u dividendových ETF je vhodné rozložiť vaše investície do rôznych hospodárskych regiónov a stanoviť určité priority.

Ak USA, Európa alebo Ázie rozvíjajú relatívnu silu voči iným regiónom. Dvaja z piatich tu predstavených ETF investujú v USA, jeden fond sa zameriava na eurozónu, jeden fond sa zameriava na rozvíjajúce sa trhy a jeden fond investuje globálne.

Do grafov sme zahrnuli zodpovedajúce indexy ku každému regiónu, aby sme ukázali, že silná kombinácia ETF a vysokých dividend môže priniesť značnú výkonnosť, ak sa zameriame na najlepšiu dividendové ETF.

Všetky grafy zobrazujú obdobie dvoch rokov a mapujú vývoj daného ETF, pričom neberieme do úvahy vyplácanie dividend. Dané fondy sú mapované na nemeckej burze XETRA a teda v EUR, hoci základné menou pre tieto fondy je stále USD.

Poradie tu uvedených ETF nepredstavuje rating z hľadiska ich predchádzajúceho úspechu ani vyhliadok. Všetkých 5 ETF je veľmi kvalitných, ale nedajú sa medzi sebou relevantne priamo porovnať kvôli rozdielom v investičnej oblasti a rozdielnemu prístupu vyplácanie dividend.

Aké sú teda najlepšie indexové fondy – dividendové ETF? Nižšie nájdete 5 najlepších dividendových ETF na rok 2022:

5. SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF

S objemom fondu presahujúcom 3,1 miliardy EUR je SPDR S & P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B6YX5D40 – symbol: SPYD – mena: USD) jednou z najväčších mien v oblasti dividendových ETF. Štvrťročne rozdeľuje svoje zárobky a na všetkých nemeckých burzách sa obchoduje v eurách.

Tento ETF investuje do akcií kótovaných v S&P Composite Index, ktorých dividendy sa za posledných 20 po sebe nasledujúcich rokov nepretržite zvyšovali. ETF je samozrejme k nájdeniu v platforme LYNX.

4. SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B5M1WJ87 – symbol: SPYW – mena: EUR) investuje do akcií spoločností v eurozóne, ktorých dividendy sa za posledných 10 po sebe nasledujúcich rokov nepretržite zvyšovali. S objemom fondu 1,8 miliardy EUR sa jedná o jeden z najväčších dividendových ETF. Dividendy sú vyplácané každých 6 mesiacov a obchoduje sa na všetkých nemeckých burzách. ETF je samozrejme k nájdeniu v platforme LYNX.

3. SPDR S&P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF

SPDR S & P Global Dividend Aristocrats UCITS ETF (ISIN: IE00B9CQXS71 – symbol: ZPRG – mena: USD) bol uvedený na trh v roku 2013. Môžeme o ňom teda hovoriť ako o veteránovi medzi dividendovými ETF.

Objem fondu je necelých 600 miliónov EUR, čo je pre túto kategóriu ETF relatívne veľké. Fond investuje do najlukratívnejších dividendových akcií na svete a svoje dividendy vypláca štvrťročne. Základnou menou ETF je USD, ale na všetkých nemeckých burzách je obchodovateľný v EUR. ETF je samozrejme k nájdeniu v platforme LYNX.

2. iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF

iShares Asia Pacific Dividend UCITS ETF (ISIN: IE00B14X4T88 – symbol: IAPD – mena: USD) si neviedol v posledných rokoch príliš presvedčivo. Ale opäť je potrebné vziať do úvahy, že v grafickom znázornení sa jedná o samotný pohyb ceny daného dividendového ETF, čo neznamená jeho výkon, pretože je potreba pripočítať dividendy. Tie sú v tomto prípade vyplácané štvrťročne.

Fakt, že ázijsko-tichomorský región je momentálne slabšia, je dôsledok prebiehajúcej obchodnej vojny medzi Čínou a USA, ktorá sa však podľa mnohých analytikov pomaly blíži svojmu koncu. ETF je samozrejme k nájdeniu v platforme LYNX.

1. iShares Emerging Markets Dividend ETF

iShares Emerging Markets Dividend ETF (ISIN: IE00B652H904 – symbol: EUNY – mena: USD) investuje do akcií spoločností na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré boli schopné dlhodobo stabilne vyplácať svoje dividendy. Tento ETF si momentálne na rozvíjajúcich sa trhoch vedie najlepšie. ETF bol založený v roku 2011. Svoje dividendy distribuuje štvrťročne.

Graf ukazuje čisto vývoj ceny ETF, bez toho aby sa zohľadnilo rozdelenie dividend. S distribúciou je výkon oveľa lepší, ako môžete vidieť v tabuľke nižšie. To isté platí tu, rovnako ako u ázijsko-tichomorského ETF: Skutočnosť, že tento ETF v súčasnosti nemôže držať krok s tými, ktoré investujú v USA alebo Európe, má pravdepodobne iba dočasný charakter. Preto sme aj tento ETF zaradili na náš zoznam. Toto ETF je samozrejme tiež k nájdeniu v platforme LYNX.

Zhrnutie najlepších dividendových fondov 2022

V nasledujúcej tabuľke sme pre vás zhrnuli prezentované dividendové fondy a ich charakteristiky.

NázovCieľová oblasťVeľkosť fonduDividendyVýkonnosť za 1 rokVýkonnosť za 3 rokyMenaTickerISIN
SPDR S&P US Dividend AristocratsUSA3,1 Mld.ano / štvrťročne17.49%32.85%USDSPYDIE00B6YX5D40
SPDR S&P Euro Dividend AristocratsEU1,83 Mld.ano / kvartálne17.56%32.52%EuroSPYWIE00B5M1WJ87
SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETFGlobálna0,59 Mld.ano / štvrťročne15.20%25.66%USDZPRGIE00B9CQXS71
iShares Asia Pacific DividendÁzia0,43 Mld.ano / štvrťročne13.42%11.45%USDIAPDIE00B14X4T88
iShares Emerging Markets Dividend ETFRozvíjajúce sa trhy0,39 Mld.ano / štvrťročne11.42%28.32%USDEUNYIE00B652H904

Porovnanie výkonnosti všetkých spomínaných dividendových ETF. Zdroj: www.justetf.com

Dividendové fondy – vynikajúci základ pre vaše investičné portfólio

Samozrejme, existujú ETF s oveľa rýchlejším výkonom, napríklad tie, ktoré sa sústredia na akcie technologických firiem. Ale dynamika na určitých tituloch ide aj ruka v ruke s vyššími rizikami. Ak hľadáte pevné základy pre vaše investičné portfólio, kombinácia dividendových ETF je úplne ideálna.

Či už chcete investovať globálne, sústrediť sa len na USA, Ázii, Európu, alebo Nemecko, medzi dividendovými ETF určite nájdete zástupcu, ktorý sedí vášmu investičnému cieľu.

Chcete obchodovať ETF na burze cenných papierov?

Obchodovanie ETF u LYNX je jednoduché. LYNX ponúka obchodovanie s vybranými ETF priamo na domácich burzách. Môžete ťažiť z vysokého objemu obchodovania a z úzkeho spreadu.

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúce ponuky spoločnosti LYNX, pretože vám umožníme obchodovať s akciami, ETF, futures, opciami či forexom za priaznivé poplatky.

U LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom našich profesionálnych platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien na viac ako 130 mien.

Čítajte viac

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart