- Čo je opcia?
- Čo je call opcia?
- Čo je put opcia?
- Čo znamená uplatnenie a priradenie opcie?
- Čo to znamená práva a povinnosti pri opciách?
- Čo je podkladové aktívum?
- Čo je deň expirácie?
- Čo je strike cena?
- Čo je opčná prémia?
- Open interest v opčnom obchodovaní
- Ako na obchodovanie s opciami?
- Cena opcie
- Vnútorná hodnota opcie
- Časová hodnota opcie
- Opcie v peniazoch, opcie na peniazoch a opcie mimo peniaze
- Americký vs. európsky typ opcie
- Obchodovanie opcií na stranu long a short
- 8 dôvodov, prečo obchodovať opcie
- Obchodovanie opcií u LYNX
Chcete byť v obchodovaní s opciami pokročilý, ale stále máte nejako problém prehrýzť sa začiatkom?
Nie ste sami. Opcie sa zdajú byť na prvý pohľad komplikované a radu ľudí odrádzajú svojou zdanlivou zložitosťou.
Sme si však istí, že po prečítaní tohto článku budete mať jasnú predstavu o tom, ako tento inštrument funguje a prečo je tak populárny.
Článok je koncipovaný ako stručný úvod, ktorý vysvetľuje základné pojmy a problematiku obchodovania s opciami pre úplných začiatočníkov.
Čo je opcia?
Vo financiách označuje pojem opcia zmluvu, ktorá dáva kupujúcemu právo, nie však povinnosť, kúpiť alebo predať podkladové aktívum alebo nástroj za vopred špecifikovanú realizačnú cenu pred alebo k určitému dátumu, v závislosti na forme opcie. Cena opcie sa označuje ako realizačná alebo strike cena. Hodnota nakúpenej opcie sa odvíja predovšetkým od ceny podkladového aktíva, realizačnej ceny, doby expirácie opcie a volatility. Opcia je finančný derivát a považuje sa za komplexný produkt.
Existujú dva typy opcií, call opcie a put opcie. Call opcia dáva majiteľovi právo nakúpiť podkladové aktívum, zatiaľ čo put opcia právo predať podkladové aktívum. Podkladom môžu byť napr. akcie, index, volatilita, mena, aj.
Čo je call opcia?
Call opcia je finančný produkt, ktorý dáva majiteľovi právo nakúpiť podkladové aktívum na vopred stanovenej cene. Toto právo trvá iba po určitú dobu a potom zaniká, tzv. expiruje.
Posledný deň, kedy je možné toto právo uplatniť, sa nazýva deň expirácie. Cena, ktorú kupujúci call opcie za toto právo zaplatí, sa nazýva opčná prémia.
Call opcie a opcie všeobecne sú medzi českými investormi stále viac používaným inštrumentom. Ich využitie je široké, ale najčastejšie investori využívajú pre špekuláciu na rast ceny akcií, ktorou sú podkladovým aktívom call opcie. Výhodou oproti nákupu akcií je, že zaplatíte výrazne menej a vytvoríte si väčšiu pozíciu.
Pokiaľ cena nakúpenej akcie rastie, tak ste v zisku, ak cena klesá, tak ste v strate. Ste v tzv. dlhej pozícii. Graf zisku a straty obchodovania akcií vidíte na obrázku nižšie.
Pri nákupe 100 ks akcií za cenu 50 USD je počiatočná investícia a teda maximálna strata 5 000 USD.
Nákup call opcie
Poďme sa na tento obchod pozrieť alternatívnou stratégiou – nákupom call opcie. Call opcia dáva kupujúcemu právo kúpiť podkladové aktívum za dopredu stanovenú cenu, k určitému dátumu alebo pred týmto dátumom. Pre opcie na akcie platí, že jeden opčný kontrakt umožňuje kúpiť alebo predať 100 ks akcií.
Cena opcie na burze je stanovená na jeden opčný kontrakt a preto je potrebné túto opčnú prémiu vynásobiť 100, aby sme získali celkovú cenu, ktorú za opciu zaplatíme. Pre nákup opcie si zvolíme realizačnú cenu 50, expiráciu za dva mesiace. V prípade, že opčnú prémiu je 2 USD / kontrakt, za opciu zaplatíme 200 USD, čo je počiatočná investícia a teda maximálna možná strata, viď. graf nižšie.
Z grafu dokážeme veľmi jednoducho vyčítať, že k ziskovosti stratégie musí cena podkladu pred expiráciou presiahnuť 52 USD, pretože náklady na obchod sú 50 USD na akciu a 2 USD na opciu. V prípade, že cena podkladu narastie na 110 USD, máme právo daný podklad kúpiť za 50 USD. Zisk po odpočítaní ceny opcie je 58 USD / akcie (110 – 50 – 2). V prípade, že cena akcie klesne na 5 USD, právo nákupu akcie za 50 USD neuplatníme, pretože by sme boli v strate 47 USD (5 – 50 – 2).
Akcie máme právo nakúpiť za 50 USD, na trhu by sme ich ale mohli predať iba za 5 USD, teda so stratou 45 USD / akcia. Stratou je len 200 USD na nákup opcie. Výhodou nákupu call opcie oproti nákupu akcie je menšia požiadavka na kapitál (200 USD oproti 5 000 USD) a obmedzené riziko. Nevýhodou je to, že opcie po čase expirujú, majiteľ opcie nemá nárok na dividendu a mimo smeru vývoja podkladu je potrebný správny aj čas, pretože opcie expirujú k určitému dátumu.
Predaj call opcie čiže výpis opcie
Vypisovateľ opcie je v presne opačnej pozícii ako kupujúci opcie. Call opcia dáva predávajúcemu opcie povinnosť predať podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu k určitému dátumu alebo pred týmto dátumom. Graf zisku a straty predaja call opcie vidíte na obrázku nižšie.
Vypisovateľ opcie predajom získava okamžite 200 USD, čo je jeho maximálny potencionálny zisk. V prípade, že pri expirácii bude cena podkladu pod 50 USD, opcia expiruje bezcenná a predávajúci si ponechá celých 200 USD. Pokiaľ cena podkladu pri expirácii bude nad 52 USD, vzniká predávajúcemu strata. Rovnako ako má kupujúci call opcie obmedzenú stratu a teoreticky neobmedzený zisk, tak predávajúci call opcie má obmedzený zisk a teoreticky neobmedzenú stratu.
Výhodou výpisu opcií proti ich nákupu je to, že predávajúci je v zisku, ak cena podkladu ide odhadovaným smerom, zostane na mieste, alebo mierne ide proti do expirácie. S ubiehajúcim časom tiež klesá časová hodnota opcie, ktorá je jedným z hlavných faktorov, prečo obchodníci predávajú opcie. Tejto téme bude, ale venovaný samostatný článok.

Čo je put opcia?
Predajné opcie čiže put opcie kupujú obchodníci špekulujúci na pokles ceny podkladového aktíva. Put opcia je finančný produkt, ktorý dáva majiteľovi právo predať podkladové aktívum na vopred stanovenej cene. Toto právo trvá po obmedzený čas a zaniká dňom expirácie.
Cena, ktorú nakupujúci za put opciu zaplatí, sa nazýva opčná prémia.
Put opcie sa využívajú ako zabezpečenie akcií, ktoré sú určené na dlhé držanie. Ďalej pomocou nich môžeme špekulovať na pokles trhov. Špekulanti obchodujú put opcie, keď chcú vykonať krátkodobý obchod na pokles a nechcú si požičať akcie nakrátko. Pri obchodovaní je možné mimo nákupu (dlhá pozícia) vstupovať aj do krátkej pozície, teda vstúpiť do pozície predajom a vystúpiť z pozície kúpi.
Predaj nakrátko využívame vtedy, keď očakávame pokles ceny daného inštrumentu. Na rozdiel od call opcií, pri poklese ceny akcie dosahujeme zisku.
Nákup put opcie
Pri krátkej pozícii sme v zisku, ak cena podkladu po vstupe klesá. Graf zisku a straty krátkej pozície v akciách vidíte na obrázku nižšie.
Pri predaji 100 ks akcií za cenu 50 USD je maximálna strata teoreticky neobmedzená. Počiatočná investícia je závislá na brokerovi, ktorý stanovuje výšku marže. Marža je závislá na rôznych faktoroch, ako je likvidita, cena a volatilita podkladu. Maximálny zisk je vo výške 5 000 USD (predaj za 50 USD a spätný nákup za 0 USD). Podobne ako pri nákupe akcií sa na tento obchod poďme pozrieť alternatívnou stratégiou – nákupom put opcie.
Put opcia dáva kupujúcemu opcie právo predať podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu, k určitému dátumu alebo pred týmto dátumom. Pre nákup put opcie si zvolíme realizačnú cenu 50 USD, expiráciu za dva mesiace. V prípade, že opčná prémia je 2 USD / kontrakt, za opciu zaplatíme 200 USD, čo je počiatočná investícia aj maximálna možná strata, viď. obrázok nižšie.
Z grafu veľmi jednoducho dokážeme vypočítať, že k ziskovosti stratégia musí cena podkladu pred expiráciou byť pod 48 USD, pretože príjem z predaja je 50 USD za akciu a náklady sú 2 USD za opciu. Výhodou nákupu put opcie oproti krátkej pozícii v akciách je menšia požiadavka na kapitál a výrazne obmedzené riziko. Nevýhodou je to, že opcie po čase expirujú, obmedzený potenciálny zisk a okrem smeru vývoja podkladu je potreba určiť správne aj čas, pretože opcie expirujú k určitému dátumu.
Predaj put opcie
Vypisovateľ opcie je presne v opačnej pozícii ako kupujúci opcie. Put opcia dáva predávajúcemu opcie povinnosť kúpiť podkladové aktívum za vopred stanovenú cenu, k určitému dátumu alebo pred týmto dátumom. Graf zisku a straty z predaja put opcie vidíte na obrázku nižšie.
Vypisovateľ opcie predajom získava okamžite 200 USD, čo je jeho maximálny potencionálny zisk. V prípade, že v deň expirácie bude cena podkladu nad 50 USD, opcia expiruje bezcenná a predávajúci si ponechá celých 200 USD. Pokiaľ cena expirácie bude pod 48 USD, vzniká predávajúcemu strata. Tak ako má kupujúci put opcie obmedzený zisk aj stratu, tak má predávajúci put opcie tiež obmedzený zisk aj obmedzenú stratu.
Výhodou výpisu put opcie oproti ich nákupu je to, že predávajúci je v zisku, ak cena podkladu rastie, zostáva na mieste, alebo mierne klesá do expirácie. S ubiehajúcim časom taktiež klesá časová hodnota opcie, ktorá je jedným z hlavných faktorov, prečo obchodníci predávajú opcie.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.