Cena zlata na maximách. Aký bude vývoj ceny zlata v roku 2025?

od Ondřej Likeš

V tomto článku

AngloGold ADRS
ISIN: US0351282068
|
Ticker: AU --- %

---
USD
---% (1D)
1W ---
1M ---
1Y ---
Prejsť na AngloGold ADRS Akcie
Ako obchodovať so zlatom
Cena zlata sa od roku 2019 zdvojnásobila a v súčasnosti je rekordne vysoká. Čo stojí za týmto rastom a bude rast zlata v najbližšom období pokračovať?

Prečítajte si o faktoroch ovplyvňujúcich cenu zlata. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Obsah

Prekoná cena zlata hranicu 3 000 USD?  

Mnohí analytici predpovedajú, že cena zlata bude naďalej rásť a dosahovať nové rekordy, pričom niektorí očakávajú, že cena komodity v nasledujúcich troch mesiacoch prekročí hranicu 2 800 USD. Podľa spoločnosti Sprott Asset Management sa zlato v súčasnosti nachádza v novej býčej fáze, pričom 21. októbra 2024 cena žltého kovu vzrástla na dovtedy rekordnú úroveň 2 700 USD za uncu.

“Zlato sa teraz nachádza v novej býčej fáze, ktorú poháňajú faktory ako nákupy centrálnych bánk, rastúci dlh USA a potenciálny vrchol amerického dolára.”  

Paul Wong, trhový stratég spoločnosti Sprott Asset Management

Wong tiež uviedol, že rastúci pomer dlhu USA k HDP v minulosti viedol k vyšším cenám zlata v dôsledku obáv o udržateľnosť dlhu, devalváciu meny a monetizáciu dlhu. Congressional Budget Office (CBO), teda Rozpočtový úrad Kongresu USA, očakáva, že verejný dlh USA pravdepodobne vzrastie z 98 % HDP v roku 2023 na 181 % HDP v roku 2053, čo by znamenalo jeho najvyššiu úroveň v histórii krajiny.

Graf ceny zlata: Dlhodobý vývoj ceny zlata od konca roka 2020 do októbra 2024. Zdroj: LYNX+ (23. 10. 2024)

Podľa Wonga existuje riziko, že vlády sa k deficitu priblížia tlačením peňazí a devalváciou meny. Podľa neho oslabenie dôvery v menu zvyšuje atraktívnosť zlata ako spoľahlivého uchovávateľa hodnoty. Pretrvávajúce inflačné tlaky a zložité makroekonomické podmienky, ktoré trápia svetové ekonomiky, podľa neho naznačujú, že centrálne banky a investori skôr presunú svoje prostriedky do drahých kovov.

Analytici Citi sa domnievajú, že zlato dosiahne 3 000 USD v priebehu nasledujúcich 6 až 9 mesiacov. Tento rast by navyše mohla podporiť rastúca cena ropy v dôsledku možnej eskalácie konfliktu na Blízkom východe. A to aj napriek poklesu čínskeho maloobchodného dopytu za posledné 3 mesiace. Domnievajú sa tiež, že cena zlata by mala pokračovať v raste až do roku 2025. Keďže podľa ich názoru sa ekonomika USA nachádza na konci cyklu, očakávajú ďalšie zhoršenie situácie na americkom trhu práce a mnohé centrálne banky zostávajú aktívnymi nákupcami.

Podľa mnohých analytikov tak bude cena zlata naďalej rásť až na 3 000 USD, pričom niektorí očakávajú, že v nasledujúcich troch mesiacoch táto komodita prekročí hranicu 2 800 USD. 

“Ceny zlata vyzerajú teraz lepšie ako kedykoľvek predtým. Myslím, že sa blížime k 3000 dolárom.”

Michael Widmer, komoditný stratég Bank of America 

Podľa Widmera je to spôsobené najmä zvýšenou úrovňou vládneho dlhu a rastúcou geopolitickou neistotou. Zvyšujúce sa geopolitické napätie zvyčajne vedie investorov k tomu, aby sa obrátili k bezpečným aktívam, ako je zlato, s cieľom chrániť sa pred rizikami a nestabilitou na svetových trhoch.

O pozitívnom vývoji sú presvedčení aj analytici Goldman Sachs.

“Opakovane sme odporúčali držať zlato vzhľadom na postupný rast vyvolaný nižšími globálnymi úrokovými sadzbami, štrukturálne vyšším dopytom centrálnych bánk a výhodami zlata ako zabezpečenia proti geopolitickým, finančným a recesným rizikám.” 

Analytici Goldman Sachs, vyjadrenie z 30. septembra 2024

Analytici JP Morgan 23. septembra 2024 uviedli, že silný dopyt zo strany Číny a centrálnych bánk podporil ceny zlata v posledných dvoch rokoch, ale kľúčovým faktorom ďalšieho udržateľného rastu zostáva nárast ETF zameraných na retailových investorov a zníženie sadzieb FEDu. FED zahájil svoj cyklus uvoľňovania 18. septembra 2024 znížením úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu, pričom do konca tohto roka predpokladá ďalšie zníženie o 50 bázických bodov a v budúcom roku celkovo o jeden percentuálny bod.

Dopyt centrálnych bánk po zlate sa za dva roky zdvojnásobil

Podľa Svetovej rady pre zlato sa čisté nákupy zlata centrálnymi bankami v prvej polovici roka 2024 zvýšili na 483 ton, čo je o 5 % viac ako predchádzajúci rekordný objem v prvej polovici roka 2023.

Podiel zlata na rezervách centrálnych bánk vo vybraných ekonomikách. Zdroj: www.banque-france.fr/en/publications-and-statistics/publications/how-can-we-account-increase-price-gold (23. 10. 2024)

Očakáva sa, že hlavnými kupujúcimi budú centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov na čele s Ruskom a Čínou (graf 4). Finančné sankcie (často využívajúce dolár ako nástroj) a geopolitické napätie môžu podnietiť niektoré centrálne banky rozvíjajúcich sa trhov, aby diverzifikovali svoje devízové rezervy do zlata, preč od aktív denominovaných v dolároch. Hoci dolár zostáva dominantnou menou, jeho podiel na rezervách centrálnych bánk klesol na 59 %, čo je najnižšia úroveň za posledných 25 rokov (MMF). Celkovo sa dopyt centrálnych bánk po zlate za posledné dva roky (od 30. marca 2021 do 30. marca 2023) zdvojnásobil, čo malo podľa Svetovej rady pre zlato zásadný vplyv na jeho cenu.

Okrem toho od roku 2024 čínske a indické domácnosti výrazne zvýšili svoje investície do zlata, ktoré nie sú šperkami (medzi 1. štvrťrokom 2023 a 1. štvrťrokom 2024 o 68 % a 19 %), pravdepodobne s cieľom diverzifikovať svoje investície v reakcii na prudký pokles čínskych trhov nehnuteľností a akcií a zvýšenú schopnosť Indie sporiť.

Čo ovplyvňuje vývoj ceny zlata?

Zlato býva preferovanou investíciou v prostredí nízkych úrokových sadzieb a počas geopolitických nepokojov. Podľa niektorých analytikov by na cenu zlata mohli mať vplyv aj prezidentské voľby v USA, keďže potenciálna volatilita na trhu by mohla investorov priviesť k zlatému bezpečnému prístavu. Ak vás zaujíma, aký vplyv by mohli mať prezidentské voľby v USA na finančné trhy a ako sa zabezpečiť proti prípadnej zvýšenej volatilite, odporúčame vám našu stránku Voľby USA v 2024: Pripravte si portfólio s LYNX, kde nájdete aktuálne články a webové semináre venované tejto problematike.

Zhrňme si teraz 5 hlavných faktorov, ktoré podľa niektorých analytikov ovplyvňujú cenu zlata.

1. Ekonomická neistota

V prípade globálnej ekonomickej neistoty môžu investori považovať zlato za bezpečný prístav. S rastúcimi obavami z ekonomickej recesie, inflácie alebo geopolitického napätia sa môže zvýšiť dopyt po zlate, čo má pozitívny vplyv na jeho cenu.

2. Opatrenia menovej politiky

Na cenu zlata môžu mať vplyv aj zmeny v menovej politike, ako sú úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie. Nižšie úrokové sadzby môžu zlato zatraktívniť, keďže investori hľadajú alternatívy na dosiahnutie výnosov.

3. Inflácia

Zlato je často vnímané ako zaistenie proti inflácii. Ak existujú obavy z rastúcej inflácie, investori sa môžu obrátiť k zlatu, čo môže zvýšiť dopyt, a tým aj cenu zlata.

4. Pohyby mien

So zlatom sa celosvetovo obchoduje v dolároch. Keď hodnota doláru klesá, môže to zvýšiť cenu zlata, pretože pre investorov mimo Spojených štátov sa nákup zlata stáva atraktívnejším.

5. Ponuka a dopyt

Cenu môžu ovplyvniť zmeny v ponuke zlata, napríklad nové náleziská alebo nedostatok ťažby, ako aj zmeny v dopyte zo strany priemyselných odvetví a investorov. Ak dopyt prevyšuje ponuku, môže to viesť k rastu ceny.

    Ťažba naďalej zabezpečuje až 75 % ponuky zlata 

    Pri poslednom bode sa trochu pozastavíme, pretože podľa publikácie francúzskej centrálnej banky (The Banque de France), ktorá bola zverejnená 13. septembra 2024 pod názvom How can we account for the increase in the price of gold?, je cena zlata do veľkej miery určovaná výkyvmi dopytu. Zlato je komodita a zároveň finančné aktívum, ktorého cenu určuje ponuka a dopyt. Ponuka závisí od objemu produkcie a recyklácie. Je rozdelená medzi ťažobnú produkciu (75 % ponuky v roku 2023) a recykláciu (25 %). Ťažobná produkcia je medziročne relatívne konštantná a náklady na výrobu jednej unce zlata sa odhadujú na 1 300 USD. Podiel recyklácie sa zvyšuje (o 9 % v roku 2023) v dôsledku rastúcich cien, ale zostáva mierny.

    Až 49 % dopytu po zlate predstavuje šperkársky sektor  

    Dopyt je ťahaný najmä šperkárskym sektorom (49 %), za ktorým nasledujú centrálne banky (23 %), finanční investori (21 %) a elektronický sektor (7 %), ktorý sa spolieha na zlato ako na kľúčovú surovinu. Väčšinu dopytu po šperkoch tvoria Čína a India (57 %), zatiaľ čo Amerika a Európa zohrávajú okrajovú úlohu (spolu 21 %).

    Celkové trendy ponuky a dopytu sú od roku 2018 relatívne stabilné (s výnimkou roku 2020 v dôsledku nízkeho dopytu spôsobeného pandémiou). Ponuka sa pomaly zvyšuje, najmä v dôsledku zvýšenia recyklácie zlata, zatiaľ čo rast dopytu sa pripisuje najmä centrálnym bankám rozvíjajúcich sa trhov.

    Dlhodobý vývoj ceny zlata: Akciám sa darí lepšie

    Akciový index S&P 500 dosiahol v rokoch 1970 až 2022 priemerný celkový ročný výnos 10,43%. Zlato dosiahlo za rovnaké obdobie výnos 7,7%. Cena zlata zvyčajne rastie v časoch strachu a hospodárskej neistoty. Napríklad v prvých dňoch pandémie Covid-19 sa cena zlata vyšplhala na niekoľkoročné maximá a prudko vzrástla aj po ruskej invázii na Ukrajinu.

    Čo je zlato?

    Zlato je jedným z najdôležitejších drahých kovov na svete. Zlato je odolné proti korózii. Striebro je o niečo menej vzácne a po určitej dobe sčernie, čo sa dá vyleštiť. O zlato sa bojuje už tisíce rokov. Kov je žiaduci ako vďaka svojej vonkajšej atraktivite, tak vďaka svojej vzácnosti. Tento lesklý kov slúži ako platidlo už po stáročia. Približne do polovice 20. storočia nášho letopočtu sa zlato dokonca stále hojne používalo na výrobu mincí.

    Zlato je vzácny drahý kov, ktorý nemožno znova vytlačiť ani vyrobiť. V skutočnosti je všetko zlato na Zemi prítomné už od vzniku planéty. Je zvláštne, že zlato sa na Zemi netvorí, pretože na jeho vznik sú potrebné termojadrové reakcie. Zlato vzniká po tom, čo hviezdy ukončia svoj “život” výbuchom supernovy. Počas tejto explózie vznikajú jadrovými reakciami ťažké kovy vrátane zlata. Po výbuchu sú prachové častice obsahujúce drobné kúsky zlata vymrštené do vesmíru.

    5 dôvodov, prečo investovať do zlata

    Historicky sa zlato využívalo na to, aby krylo nejaké iné ceniny – typicky peniaze. Mnoho krajín pri vydávaní svojich bankoviek zaviedlo tzv. zlatý štandard, ktorý mal zviazať hodnotu vydaných bankoviek s hodnotou zlata.

    Postupom času sa od tohto štandardu stále viac upúšťalo, až sme sa dostali do bodu, keď bankovky kryté zlatom nie sú. Hoci zlato nie je predmetom každodenných transakcií, je stále dôležité pre globálnu ekonomiku.

    Poďme sa teraz pozrieť na 5 dôvodov na nákup zlata:

    1. Ochrana proti inflácii

    Zatiaľ čo zlato je schopné uchovať si hodnotu po mnoho generácií, o papierových peniazoch toto povedať často nemožno. Investícia do zlata môže slúžiť ako dobrá ochrana proti inflácii, ktorá je schopná peniaze znehodnotiť.

    2. Ochrana proti klesajúcemu USD

    Zlato je globálne oceňované v amerických USD. Pokiaľ USD klesá, tento cenný kov z toho ťaží. Existujú dva dôvody na tento vzťah. Po prvé, tí, ktorí investujú do zlata, musia predávať svoje americké USD, čo vedie k poklesu tejto meny.

    Druhý dôvod má čo do činenia s tým, že oslabenie USD robí zlato lacnejšie pre investorov, ktorí držia iné meny ao investovanie do zlata prejavia záujem. To má za následok väčší dopyt od investorov, ktorí držia meny, ktoré voči americkému USD posilnili.

    3. Bezpečný prístav v dobách neistoty

    Zlato má schopnosť uchovať si hodnotu aj v ťažkých dobách. História je plná ekonomických kríz, politických sporov a burzových krachov. V takých časoch sa mnoho investorov upiera k zlatu. Aj to je dôvod, prečo v dobách neistoty investície do zlata naberajú na sile.

    4. Prostriedok diverzifikácie

    Zlato je všeobecne považované za diverzifikačnú zložku. Je zrejmé, že zlato historicky slúžilo ako investícia, ktorá môže do portfólia pridať onen potrebný prvok zaistenia. Bez ohľadu na to, či sa obávate inflácie, klesajúceho USD alebo chránite majetok pred kolapsom.

    Pokiaľ sa zameriavate iba na diverzifikáciu, zlato nekoreluje s akciami, dlhopismi, energiami ani nehnuteľnosťami.

    5. Dividendová investícia

    Zlaté akcie, o ktorých bude reč ďalej, všeobecne väčšinou rastú a klesajú s cenou zlata ako takého. Sú tu ale spoločnosti, ktoré môžu vykazovať zisk aj v dobách, kedy cena kovu klesá. Mnoho týchto spoločností navyše vypláca dividendy a jedná sa tak o ďalší zaujímavý zdroj príjmov.

    Aj pomerne malé zvýšenie ceny zlata môže viesť k významnému zisku na zlatých akciách. Ich vlastníci tak obvykle získajú oveľa vyššiu návratnosť svojich investícií, než držitelia fyzického zlata.

    Nevýhody investovania do zlata

    Investování do zlata má ale samozřejmě také své nevýhody, které by měl každý investor zvážit a brát v potaz. Níže si uvedeme některé z nich:

    1. Výkonnost v čase

    Zlato může v určitých obdobích překonat jiná aktiva, ale nemusí si udržet stejný dlouhodobý růst cen.

    2. Investice založené na strachu

      Lidé mají často tendenci obracet se ke zlatu, když trhy kolísají, což vede k rozhodnutím založeným na strachu, místo na dlouhodobé úspěšné strategii.

      3. Zlato nevytváří příjem

        Jediný způsob, jak vydělat na tomto cenném kovu, je spekulace na vývoj ceny zlata. U některých jiných druhů investičních instrumentů je možné více. Například akcie mohou přinášet dividendy, dluhopisy úroky a investice do nemovitostí generují příjem ve formě nájmu.

        4. Náklady spojené s uchováváním zlata

        S vlastnictvím a uchováváním zlata jsou často spojeny další, často skryté, náklady. Pokud si zlato necháte doma, možná budete muset zaplatit za jeho dopravu a pravděpodobně budete chtít pojištění proti krádeži. Uchovávat velké množství zlata doma je však rizikové. Bezpečnější je uložit zlato do bezpečnostní schránky v bance nebo použít službu zlatého trezoru. Tyto další náklady snižují váš celkový výnos.

          Brettonwoodsky systém a jeho prínos

          Naposledy bola cena zlata naviazaná na menu v roku 1944. To bolo v čase, keď bola cena zlata naviazaná na americký USD prostredníctvom brettonwoodskeho systému. Finančná a hospodárska dohoda predpokladala zavedenie systému pevných výmenných kurzov. Zvláštnosťou tejto dohody bolo, že v americkej centrálnej banke bolo možné vymeniť iba 1 USD za pevne stanovené množstvo zlata. Pre všetky ostatné meny bol stanovený pevný výmenný kurz k USD, ale neboli priamo zameniteľné za zlato. Brettonwoodsky systém nepriamo znamenal znovuzavedenie zlatého štandardu.

          S vytvorením brettonwoodskeho systému vznikol aj MMF a Svetová banka. Úlohou MMF bolo rýchlo a účinne zasiahnuť v prípade akútnej finančnej krízy. Hlavnou úlohou Svetovej banky bolo financovať investície v zaostalých krajinách.

          Koniec Bretton Woods

          Brettonwoodsky systém bol opäť zrušený v rokoch 1971-1973 po tom, čo USA jednostranne ukončili zameniteľnosť USD za zlato. Napriek tomu, že zlato nemožno vykúpiť, viazanosť na USD nakoniec spôsobila problém. Pretože sa americká vláda kvôli vojne vo Vietname rozhodla navyše natlačiť mnoho USD, vznikli pochybnosti o zlatom štandarde.

          V máji 1971 mnoho európskych krajín začalo rušiť pevný kurz voči USD. Vlády rýchlo začali meniť svoje USD zásoby za zlato, čo spôsobilo prudký pokles veľkých zlatých rezerv v Spojených štátoch. Jeden z najväčších zásahov prišiel v roku 1971, keď Veľká Británia previedla tri miliardy USD na zlato. Systém to už nedokázal zvládnuť a Američania boli nútení opustiť zlatý štandard, čo bolo označované ako Nixonov šok. V roku 1973 prešli zúčastnené krajiny na súčasný systém plávajúcich výmenných kurzov.

          Vývoj ceny zlata: Pohľad do histórie

          Cena zlata od jeho oddelenia od USD prudko vzrástla. V rokoch 1973-1980 vzrástla cena zlata z približne 100 na viac ako 800 USD za trójsku uncu. V nasledujúcich 20 rokoch klesala a pohybovala sa prevažne do strany okolo 400 USD. Od roku 2000 začala cena zlata opäť stúpať av roku 2020 dosiahol lesklý kov vrchol na úrovni 2 074 USD. V roku 2008, keď vrcholila finančná kríza, cena zlata krátko prudko klesla, ale aj v nasledujúcich rokoch bolo zlato stále žiadané medzi investormi, ktorí tento kov považujú za bezpečný prístav.

          Kríza v roku 2008 a zlato ako zabezpečenie proti peňažnému systému

          Kríza z roku 2008 prebudila u mnohých investorov obavy, že menový systém nemusí ďalšiu krízu prežiť. To sa prejavuje aj pri pohľade na popularitu bitcoinu. Digitálna mena je v posledných rokoch stále častejšie označovaná za „digitálne zlato“. Investícia do zlata alebo bitcoinu je preto stále viac vnímaná ako poistka proti kolapsu “systému” fiat peňazí.

          Cena zlata v rokoch 2011 až 2019

          Cena zlata klesla v novembri 2015 na minimum 1 050 USD. Pokles o 45 % sa zdá byť extrémny, ale vo veľmi dlhodobom pohľade ho možno označiť za pomerne normálnu korekciu. Veď medzi rokmi 2000 a 2011 cena zlata vzrástla o viac ako 600 %, takže taká prudká korekcia nie je prekvapivá. Zlato, ktoré je tradične považované za bezpečný prístav, je v posledných rokoch menej obľúbené kvôli politike centrálnych bánk. Nízke úrokové sadzby a hospodárske oživenie urobili zo zlata neatraktívnu investíciu. Podporná politika centrálnych bánk zatraktívnila akcie, a tak sme boli svedkami odlivu kapitálu zo zlata do akcií a nehnuteľností.

          Rast ceny zlata a obavy z inflácie a makroekonomickej situácie

          Od konca roku 2019 sa popularita zlata opäť zvýšila a jeho cena zaznamenala impozantný nárast. Z fundamentálneho hľadiska môžeme rast zlata vysvetliť zvýšenou neistotou ohľadom ekonomiky. Extrémne nízke úrokové sadzby centrálnych bánk investorov znepokojujú. Navyše rozsiahle stimulačné nákupy priniesli do systému veľké množstvo nových peňazí, v dôsledku čoho investori začali počítať s infláciou.

          Čína a Rusko nakupujú zlato rýchlym tempom

          Zaujímavé je, že Čína je v posledných rokoch najväčším kupcom zlata. Iba v rokoch 2017 a 2018 krajina nenakúpila žiadne nové zlato. V roku 2019 však krajina začala zlato opäť nakupovať. Čínska centrálna banka nakúpila zlato za stovky miliónov. Do júna 2021 sa zásoby zlata zvýšili z 61,10 milióna trójskych uncí na 61,61 milióna trójskych uncí. To predstavuje hodnotu približne 700 miliónov USD.

          Aj Rusko nakúpilo v posledných rokoch zlato za miliardy. Ruské zlaté rezervy majú hodnotu približne 100 miliárd USD, čo predstavuje asi 20 % celkových rezerv krajiny. Rusko má v súčasnosti viac zlatých rezerv ako USD. Najväčšími kupcami zlata sú tak centrálne banky Číny a Ruska.

          Koronavírusová kríza dostala zlato na historické maximum

          V posledných rokoch sa toho na finančných trhoch udialo pomerne dosť. Počas koronavírusovej krízy cena zlata solídne rástla. Dokonca dosiahla nového historického maxima. Od tej doby bolo zlato veľmi volatilné a nemalo žiadny skutočný smer. Po ruskej invázii na Ukrajinu sme v marci 2022 videli ďalšie solídne rally, ktoré však dosiahla dvojitého vrcholu okolo 2075 USD.

          Koniec roku 2022 a obavy z recesie: Cena zlata klesla

          Až do novembra 2022 ale cena zlata opäť klesala. A to i napriek tomu, že na akciových trhoch došlo k pomerne veľkým otrasom. Zmes negatívnych faktorov, vrátane obáv z recesie, rastúcich úrokových sadzieb a silného USD, silne zasiahla cenu zlata. Vyššie úrokové sadzby majú na zlato spravidla negatívny dopad kvôli rastúcej konkurencii investícii s vyšším výnosom. Zlato totiž neprináša žiadne úročenie, ako napríklad americké štátne dlhopisy.

          Svetová banka sa domnieva, že cena zlata do roku 2030 klesne k 1400 USD za uncu. Inštitút varuje, že ruská centrálna banka sa môže zbaviť veľkého množstva tejto komodity, aby uvoľnila hotovosť. Obzvlášť teraz, keď je krajina z veľkej časti odstrihnutá od globálneho finančného systému. Na druhú stranu sa tu a tam objavujú zvesti, že Rusko zvažuje možnosť skutočnej väzby svojej meny na zlato. To by mohlo cenu zlata výrazne podporiť.

          Ako investovať do zlata?

          Zlato je najznámejším kovom a jedným z najlikvidnejších trhov na svete. Spôsobov, ako investovať do lesklého kovu, je mnoho.

          Nákup fyzického zlata

          Asi najznámejším spôsobom investovania do zlata je nákup fyzického zlata. Prostredníctvom rôznych obchodov a spoločností je možné kúpiť fyzické zlato vo forme zlatých prútov alebo zlatých mincí. Nevýhodou je, že toto zlato musíte mať možnosť uložiť na bezpečnom mieste, za čo sa spravidla platí. Keďže je táto forma investovania do zlata spojená s mnohými problémami a nákladmi, boli vytvorené iné spôsoby, ako na cene zlata zarobiť.

          Investície do zlata prostredníctvom futures

          Zlato sa ako komodita často obchoduje cez burzové termínované kontrakty, ktoré označujeme ako futures. Futures je zmluva o budúcom dodaní nejakého podkladového aktíva. Podkladovým aktívom je v tomto našom prípade fyzické zlato.

          Futures sú kontrakty, ktoré sú štandardizované a pákové. Štandardizácia nám hovorí, že ak nakúpite futures, nakúpite vždy rovnaké množstvo komodity v rovnakej kvalite.

          Ak je niečo pákové, potom to znamená, že sa využíva na obchodovanie tzv margin. Tieto špecifikácie určuje burza a sú záväzné pre všetkých účastníkov trhu. Margin je možné chápať ako minimálnu zálohu, ktorú treba zložiť, aby sme mohli kúpiť futures kontrakt. Býva násobne menšia ako reálna cena podkladu.

          Fyzické doručenie komodity však u väčšiny brokerov nie je možné. Futures sa tak všeobecne využívajú skôr na zaisťovanie alebo na krátkodobé špekulácie.

          Vyššie sme si povedali, že burza vždy stanovuje pravidlá pre konkrétne kontrakty. Existuje niekoľko futures kontraktov, ktoré je možné na investovanie do zlata využiť. Každý má iné špecifiká.

          Najviac využívaným je futures kontrakt, ktorý sa označuje ako GC (Gold Comex). Druhý futures kontrakt na zlato, ktorý je možné využiť, je E-mini Gold, ktorý sa označuje ako QO. Tento kontrakt je „menší“ a má násobne menšiu likviditu ako GC. Tretí futures kontrakt vhodný na obchodovanie zlata, je E-micro Gold (označuje ako MGC). Všetky tri vyššie zmienené futures kontrakty sa obchodujú na americkej burze NYMEX.

          Investície do zlata prostredníctvom opcií

          Na investovanie do zlata je možné využiť aj opcie, resp. opcie na futures. Existujú dva typy opcií. Call opcie (kúpne) a put opcie (predajné). Kúpna opcia dáva kupujúcemu opcie právo kúpiť určité podkladové aktívum (napr. akcie) za určitú cenu (strike cena) až do dátumu expirácie opcie. Za toto právo platí investor opčné prémium. Predajca kúpnej opcie obdrží túto prémiu, a je preto pri uplatnení opcie povinný dodať podkladové aktívum za realizačnú cenu. Pri predajných opciách je tomu naopak.

          Put opcie dáva kupujúcemu opcie právo predať podkladové aktívum za vopred stanovenú realizačnú cenu až do dátumu expirácie opcie. Predaj (alebo vydanie) opcie bez jej vlastníctva sa označuje ako „vypísanie opcie“. Investori, ktorí vypisujú opcie za účelom získania prémie, sa tiež nazývajú vypisovatelia.

          Investovanie do zlata prostredníctvom ETF

          Skratka ETF označuje burzovo obchodované fondy, ktoré sledujú vývoj určitých podkladových aktív. Zlatá ETF sledujú vývoj ceny zlata, či už spotového alebo cez nejaké finančné inštrumenty.

          Problematiku burzovo obchodovaných fondov rozoberáme v ETF sprievodcovi. Ide o investičné fondy, ktoré nakúpia finančné či nefinančné aktíva a následne vydajú svoje vlastné akcie s ktorými je možné obchodovať na burze. Zlaté ETF nakupujú buď spomínané futures kontrakty na zlato alebo fyzické zlato. Často aj akcie firiem, ktoré sú s ťažbou zlata spojené.

          Tým, že investičné fondy nakúpia a držia aktíva a následne vydajú svoje cenné papiere, je zaručená veľmi silná korelácia. Ak bude cena fyzického zlata rásť, bude rásť aj cena akcií fondov, ktoré držia napríklad fyzické zlato.

          Výhodou takejto investície do zlata je diverzifikácia. Namiesto kúpy jednej zlatej akcie investujete do ETF, ktoré vo svojom portfóliu spravidla držia akcie viacerých spoločností z daného sektora.

          Obchodovanie ETF prebieha podobne ako pri akciách. Nebýva u nich (väčšinou) žiadny pákový efekt ako pri futures.

          Investovanie do akcií ťažiarov zlata

          Jedná sa o akcie spoločností, ktoré sa aktívne podieľajú najmä na lokalizácii zlatých ložísk v krajine. Ťažba zlata je veľmi nákladná. Spoločnosti musia bežne platiť zamestnancov, stroje, zariadenia, povolenia, administratívu a mnoho ďalších položiek.

          Príjmy firiem ťažiacich zlato pochádza z produkcie tohto kovu samotného. Na cenu zlata však nemajú vplyv. Jediným spôsobom, akým môže spoločnosť zvýšiť svoje zisky, je zvýšenie objemu ťažby zlata. Prípadne zníženie nákladov na jeho ťažbu.

          Za účelom úspory nákladov sú malé ťažobné spoločnosti neustále skupované väčšími hráčmi. Tento trend viedol k vzniku niekoľkých obrovských hráčov na trhu, ktorí často pracujú oveľa lacnejšie a efektívnejšie ako menší konkurenti.

          Akcie ťažiarov zlata sú na cene tohto drahého kovu do určitej miery závislé. Pokiaľ cena rastie, rastie aj hodnota akcií. Pokiaľ cena klesá, nedarí sa obvykle ani akciám.

          Zo zlatých akcií stojí za zmienku napríklad:

          Loading ...
          Company name ISIN Symbol Currency YTD Market capitalisation 1D 1W 1M 6M 1Y
          Gold Fields Limited US38059T1060 GFI USD -0,48 % 12,88 3,60 % -0,76 % -8,92 % -7,34 % 2,13 %
          Kinross Gold Corporation CA4969024047 KGC USD 63,97 % 12,19 1,74 % 0,00 % -5,25 % 34,05 % 72,52 %
          SSR Mining Inc CA7847301032 SSRM USD -33,52 % 1,44 12,44 % 19,00 % 25,26 % 42,51 % -36,42 %
          Franco Nevada Corp CA3518581051 FNV USD 10,23 % 23,51 1,24 % -0,38 % -0,24 % 3,90 % 12,59 %
          Wheaton Precious Metals Corp. CA9628791027 WPM USD 26,02 % 28,21 1,39 % -1,46 % -4,07 % 18,24 % 31,43 %
          Agnico Eagle Mines Ltd. CA0084741085 AEM USD 54,11 % 42,44 1,12 % -1,70 % 0,82 % 32,49 % 64,97 %
          Royal Gold Inc US7802871084 RGLD USD 22,69 % 9,76 2,88 % 0,03 % -1,01 % 19,98 % 25,57 %
          Newmont Mining Corp. US6516391066 NEM USD 0,82 % 47,51 1,51 % 0,38 % -7,35 % 3,39 % 6,78 %
          Barrick Gold Corp. CA0679011084 GOLD USD -5,58 % 29,86 1,85 % -3,01 % -7,17 % 5,76 % 1,73 %

          Bitcoin ako alternatíva k zlatu?

          Kryptomeny za posledných pár rokov naberajú na popularite. Jednou z najznámejších digitálnych mien je bezpochyby bitcoin. Ten začiatkom roku 2021 zaznamenal silný rast av novembri 2021 dokonca zaznamenal nové historické maximum nad úrovňou 68 000 USD. O bitcoine sa stále viac hovorí ako o „digitálnom zlate“.

          Prečítajte si tiež:

          Ďalšie použité zdroje:

          LYNX: Cena zlata na maximách. Aký bude vývoj ceny zlata v roku 2025? (8. 11. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/komodity/cena-zlata

          Informácie o produkte:

          Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

          Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s peňažným vysporiadaním. (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-cash-settled.pdf

          Chceli by ste obchodovať na burze?

          Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.


          Chceli by ste obchodovať na burze?

          Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.