Ako obchodovať so zlatom
Cena zlata opäť prekročila historické maximum. Dôvodom sú najmä zverejnené ekonomické údaje v USA a zvýšené geopolitické napätie. Cenu zlata v roku 2024 pravdepodobne podporí viacero faktorov, ktorým sa v tomto článku budeme podrobne venovať.

Prečítajte si, ako investovať do zlata a aký vývoj ceny zlata môžete očakávať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s futures, kliknite sem.

Ako dlho bude ešte cena zlata rásť?

Cena zlata v posledných týždňoch láme rekordy a niektorí analytici sa domnievajú, že tento rast by mohol trvať až do druhej polovice roka 2024. Ceny zlata majú často inverzný vzťah k úrokovým sadzbám. S poklesom úrokových sadzieb sa zlato stáva atraktívnejším v porovnaní s aktívami s pevným výnosom (napr. dlhopismi), ktoré by v prostredí nízkych úrokových sadzieb prinášali slabšie výnosy.

Týždenný graf zlata od konca roka 2018 do apríla 2024. Zdroj: LYNX+

Podľa analytika a spoluzakladateľa spoločnosti Allegiance Gold Alexa Ebkariana bude zlato na vysokej úrovni aj v nasledujúcich rokoch. Peter Boockvar (investičný riaditeľ spoločnosti Bleakley Financial Group) sa domnieva, že cena zlata v tomto roku vzrastie. Prispieť by k tomu mohlo aj zníženie úrokových sadzieb a slabší dolár.

Očakávané zníženie sadzieb zo strany Fedu spolu s pretrvávajúcou geopolitickou neistotou, ktorá zvyčajne posiela investorov do bezpečných aktív, by mali udržať vysoký dopyt po zlate. Geopolitickú neistotu zvyšuje najmä vojna na Ukrajine a izraelsko-palestínsky konflikt.

Podľa správy od banky JPMorgan sa očakáva, že ceny zlata budú štvrťročne stabilne rásť, až kým nedosiahnu svoj vrchol v druhej polovici roka 2025. V súčasnosti už zlato prekonalo prognózy JPMorgan na tento rok. Veľký počet investorov tiež zrejme očakáva, že americká centrálne banka v júni zníži úrokové sadzby.

“Veľa ľudí tvrdilo, že cena zlata sa zrúti, keď dosiahne 2 000 USD za uncu. Je jasné, že sa mýlili.”

Nick Fulton, prezident Mississippi Pawn Association

Hoci nikto z týchto odborníkov nepredpokladá, že ceny zlata v blízkej dobe klesnú, a hoci sa zdá, že zlato v súčasnosti priťahuje záujem mnohých investorov, mali by ste byť stále na pozore predtým, že pôjdete do zlata tzv. all-in. Finanční odborníci vo všeobecnosti odporúčajú alokovať do zlata maximálne 10 % svojho portfólia. To môže pomôcť diverzifikovať vaše portfólio a ochrániť vás pred poklesom iných aktív, do ktorých investujete. “Staré príslovie ‘nedávajte všetky vajcia do jedného košíka’ platí aj dnes,” hovorí Fulton.

Nie všetci sú však presvedčení, že ceny zlata budú naďalej rásť. Bob Parker, hlavný poradca obchodnej organizácie International Capital Markets Association, poukazuje na tzv. efekt dobiehania. Poukazuje na to, že vo vzťahu k svetovým akciovým trhom cena zlata v uplynulom roku výrazne zaostávala, čo si investori uvedomovali. Spomína tiež koreláciu medzi zlatom a bitcoinom. Bob Parker sa domnieva, že fundamenty zlata vykresľujú skôr medvedí obraz, pričom uvádza silu amerického dolára a rastúce výnosy dlhopisov. Poukazuje tiež na pochybnosti o plánoch Fedu na zníženie úrokových sadzieb a na možné zvýšené nákupy tohto drahého kovu, najmä zo strany ázijských centrálnych bánk.

“Všetky tieto faktory v skutočnosti naznačujú, že rast zlata je, úprimne povedané, minimálny a myslím si, že zlato je teraz veľmi náchylné na neúspech.”

Bob Parker, hlavný poradca obchodnej organizácie International Capital Markets Association

Bude zlato zatienené striebrom?

Edmund Shing, investičný riaditeľ spoločnosti BNP Paribas Wealth Management, hovorí, že zo strednodobého hľadiska je veľmi povzbudivé, že sa zlato už úplne odklonilo od svojej tradičnej korelácie s reálnymi úrokovými sadzbami a americkým dolárom. Shing zdôraznil úlohu dopytu centrálnych bánk a jeho vplyv na zvyšovanie cien zlata. Poukázal na to, že centrálne banky na celom svete (najmä v Číne a Indii) neustále akumulujú zásoby zlata. V rokoch 2022 až 2023 centrálne banky nakúpili v priemere 1 060 ton v porovnaní s 509 tonami nakúpenými v rokoch 2016 až 2019.

Shing sa domnieva, že striebro by mohlo (najmä v druhej polovici roka) byť schopné zlato zatieniť. Ceny zlata a striebra tradične vykazujú silnú pozitívnu koreláciu, hoci striebro sa niekedy označuje za “chudobnejšieho bratranca” zlata. Ak vás zaujíma, ako sa v súčasnosti vyvíja striebro, odporúčame vám náš článok Cena striebra v roku 2024: Ako investovať do striebra?.

Čo ovplyvňuje vývoj ceny zlata?

Skôr ako sa pozrieme na konkrétne prognózy, kam by sa cena zlata mohla dostať v roku 2024, pozrime sa najprv na faktory, ktoré ovplyvňujú cenu zlata.

  1. Ekonomická neistota: V prípade globálnej ekonomickej neistoty môžu investori považovať zlato za bezpečný prístav. S rastúcimi obavami z ekonomickej recesie, inflácie alebo geopolitického napätia sa môže zvýšiť dopyt po zlate, čo má pozitívny vplyv na jeho cenu.
  2. Opatrenia menovej politiky: Na cenu zlata môžu mať vplyv aj zmeny v menovej politike, ako sú úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie. Nižšie úrokové sadzby môžu zlato zatraktívniť, keďže investori hľadajú alternatívy na dosiahnutie výnosov.
  3. Inflácia: Zlato je často vnímané ako zaistenie proti inflácii. Ak existujú obavy z rastúcej inflácie, investori sa môžu obrátiť k zlatu, čo môže zvýšiť dopyt, a tým aj cenu zlata.
  4. Pohyby mien: So zlatom sa celosvetovo obchoduje v dolároch. Keď hodnota doláru klesá, môže to zvýšiť cenu zlata, pretože pre investorov mimo Spojených štátov sa nákup zlata stáva atraktívnejším.
  5. Ponuka a dopyt: Cenu môžu ovplyvniť zmeny v ponuke zlata, napríklad nové náleziská alebo nedostatok ťažby, ako aj zmeny v dopyte zo strany priemyselných odvetví a investorov. Ak dopyt prevyšuje ponuku, môže to viesť k rastu ceny.

Treba zdôrazniť, že cenu zlata zvyčajne ovplyvňuje viacero faktorov naraz. Budúci vývoj preto nie je jednoduché presne predpovedať. Napriek tomu vám prinášame odhady a názory odborníkov na to, ako by sa cena tohto drahého kovu mohla v roku 2024 vyvíjať.

Dlhodobý vývoj ceny zlata: Prognóza na rok 2024

Prinášame vám názory odborníkov na to, čo bude mať najväčší vplyv na cenu tohto drahého kovu v roku 2024.

Prezidentské voľby v USA a rozhodnutie Fedu môžu mať vplyv na cenu zlata

Vzhľadom na pokračujúce spomaľovanie inflácie v Spojených štátoch a v reakcii na nedávne rozhodnutia Federálneho rezervného systému nezvyšovať úrokové sadzby sa zdá, že účastníci trhu sa čoraz viac prikláňajú k tomu, že Fed v roku 2024 sadzby zníži.

Cena zlata pritom často rastie, keď úrokové sadzby z rôznych dôvodov klesajú. Výnosy štátnych dlhopisov totiž v takejto situácii zvyčajne začínajú klesať a nižšie očakávané výnosy môžu investorov motivovať k hľadaniu lepších alternatív. Zlato v konečnom dôsledku slúži ako zabezpečenie proti ekonomickým rizikám a slúži na diverzifikáciu portfólií investorov, keďže nie je v korelácii s dlhopismi a akciami.

Z nedávnej štúdie, ktorú uskutočnila spoločnosť WisdomTree, vyplýva, že zlato má tendenciu dosahovať dobré výsledky v časoch hospodárskej neistoty. Keď ekonomika zažíva prudký pokles, cena zlata často rastie, zatiaľ čo akcie často nedosahujú také dobré výsledky. Zlato tiež dosahuje lepšie výsledky ako štátne dlhopisy. Vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby v USA v novembri 2024 a možnú ostrú politickú kampaň by sa politická neistota v USA mohla zintenzívniť, čo by mohlo byť ďalším faktorom pre rasta ceny zlata.

Geopolitické problémy a ťažkosti v bankovom sektore môžu mať pozitívny vplyv na cenu zlata

Hedge Fund manažér Paul Tudor Jones sa domnieva, že v súčasnosti sa nachádzame v najnáročnejšom geopolitickom prostredí. A to v čase, keď USA čelí najslabšej fiškálnej pozícii od konca 2. svetovej vojny. Podľa jeho názoru nie je na škodu, ak zlato (podobne ako bitcoin) tvorí väčšiu časť investičného portfólia ako v minulosti. Bank of America tiež odhaduje, že ak sa Fed skutočne uchýli k skoršiemu zníženiu sadzieb, zlato by sa v roku 2024 mohlo dostať až na úroveň 2 400 USD za uncu.

John Hathaway, senior portfólio manažér spoločnosti Sprott Asset Management USA, sa obáva, že pretrvávajúce problémy v bankovom sektore a na trhu práce by mohli cenu zlata ešte viac posilniť.

“Sme presvedčení, že zlato môže byť v nasledujúcich mesiacoch pripravené na lepší výkon.”

John Hathaway, senior portfólio manažér v Sprott Asset Management USA

ING tiež očakáva, že cena zlata v roku 2024 vzrastie. Podľa prieskumu holandskej banky možno nedávny nárast cien zlata, najmä v poslednom štvrťroku 2023, pripísať zvýšenému apetítu po bezpečných aktívach v čase rastúcej neistoty. Vypuknutie konfliktu medzi Izraelom a Hamásom v októbri posunulo zlato blízko k rekordným hodnotám. Napriek zmierneniu obáv zo širšieho konfliktu na Blízkom východe si zlato udržalo svoju silu, na čo mal vplyv tiež slabší americký dolár.

ING očakáva obnovenie záujmu investorov o zlato v roku 2024. Napriek pokračujúcim odlivom z ETF krytých zlatom sa nálada v októbri zmenila na pozitívnu, čo sa prejavilo v čistej dlhej pozícii. To naznačuje, že stále existuje priestor pre špekulantov, aby v nadchádzajúcom roku prispeli k čistým dlhým pozíciám.

Kľúčovým faktorom určujúcim výhľad zlata je podľa ING politika Fedu. Sila amerického doláru a opatrenia centrálnej banky vyvíjali tlak na pokles ceny zlata počas celého roka 2023. Nedávne údaje naznačujúce ochladenie trhu práce spolu s očakávaniami trhu týkajúcimi sa zníženia sadzieb v najbližších mesiacoch by však mohli túto situáciu zmeniť.

“Keď centrálne banky prestanú uťahovať a začnú sadzby uvoľňovať, čo by mohlo nastať v budúcom roku, zlato pravdepodobne vzrastie.”

Bruce Liegel, autor spravodaja Global Macro Playbook

Bruce Liegel tiež dodáva, že ak dôjde ku globálnej recesii, ovplyvní to mieru uvoľňovania, ktorú budú centrálne banky vykonávať. Ak pôjde o tvrdé pristátie, cena zlata pravdepodobne vzrastie oveľa viac, pretože centrálne banky budú musieť viac poľaviť. Mäkké pristátie znamená, že bude potrebné menšie uvoľňovanie.

Vzrastie cena zlata v prípade recesie?

Svetová rada pre zlato vo svojej správe uviedla, že rast ceny zlata by mohol pokračovať, ak sa ekonomika USA spomalí. Vo svojom výhľade na rok 2024 potom predpokladá najmä recesiu alebo mäkké pristátie. Bez ohľadu na presný výsledok by však práve táto neistota ohľadom budúceho vývoja mala mať pozitívny vplyv aj na rast dopytu po zlate. Rada tiež načrtla, že len jeden z jej troch ekonomických scenárov by mohol viesť k tlaku na pokles ceny zlata. K tomu by došlo v prípade ekonomickej expanzie bez spomalenia rastu. Šanca, že sa tento scenár naplní, je však podľa nich len 5% až 10%.

Podľa správy vyššie je oveľa pravdepodobnejšie spomínané “mäkké ekonomické pristátie” charakterizované spomaľujúcim, ale pokračujúcim hospodárskym rastom, alebo tvrdé pristátie s recesiou. Najmä v prípade recesie by cena zlata mohla v roku 2024 citeľne vzrásť. Ceny zlata totiž v tomto roku profitovali z pokračujúcich nákupov centrálnych bánk. Podobne ako mnohí investori sa aj centrálne banky v posledných dvoch rokoch čoraz viac obracali k zlatu ako k poistke proti inflácii.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Dlhodobý vývoj ceny zlata: Akciám sa darí lepšie

Akciový index S&P 500 dosiahol v rokoch 1970 až 2022 priemerný celkový ročný výnos 10,43%. Zlato dosiahlo za rovnaké obdobie výnos 7,7%. Cena zlata zvyčajne rastie v časoch strachu a hospodárskej neistoty. Napríklad v prvých dňoch pandémie Covid-19 sa cena zlata vyšplhala na niekoľkoročné maximá a prudko vzrástla aj po ruskej invázii na Ukrajinu.

Čo je zlato?

Zlato je jedným z najdôležitejších drahých kovov na svete. Zlato je odolné proti korózii. Striebro je o niečo menej vzácne a po určitej dobe sčernie, čo sa dá vyleštiť. O zlato sa bojuje už tisíce rokov. Kov je žiaduci ako vďaka svojej vonkajšej atraktivite, tak vďaka svojej vzácnosti. Tento lesklý kov slúži ako platidlo už po stáročia. Približne do polovice 20. storočia nášho letopočtu sa zlato dokonca stále hojne používalo na výrobu mincí.

Zlato je vzácny drahý kov, ktorý nemožno znova vytlačiť ani vyrobiť. V skutočnosti je všetko zlato na Zemi prítomné už od vzniku planéty. Je zvláštne, že zlato sa na Zemi netvorí, pretože na jeho vznik sú potrebné termojadrové reakcie. Zlato vzniká po tom, čo hviezdy ukončia svoj “život” výbuchom supernovy. Počas tejto explózie vznikajú jadrovými reakciami ťažké kovy vrátane zlata. Po výbuchu sú prachové častice obsahujúce drobné kúsky zlata vymrštené do vesmíru.

Čo určuje cenu zlata?

Zlato je investormi vnímané ako forma zaistenia v dobách neistoty. Ponúka ochranu pred infláciou, menovými rizikami a poklesmi akciových trhov. V zásade je veľmi ťažké povedať, aká je skutočná hodnota zlata. Samozrejme existujú náklady spojené s jeho ťažbou, ale kurz zlata je silne závislý od aktuálnej ponuky a dopytu.

Cena zlata je najčastejšie vyjadrená v USD, hoci sa posledné roky začína viac a viac presadzovať EUR. Výmenný kurz EUR k USD je tiež nestály, čo má často vplyv aj na samotnú cenu tohto drahého kovu.

Hodnota zlata je vyjadrená v trójskych jednotkách za uncu a 1 trójska unca zodpovedá 31,1034768 gramov. Napríklad ak je cena zlata na $ 1400, zaplatíte $ 1400 za niečo málo cez 31 gramov zlata.

Cena zlata sa odvíja od mnohých rôznych faktorov. Ako sme už povedali, investori vnímajú drahé kovy ako bezpečnú investíciu v dobách neistoty. V neistých dobách tak často kurz zlata zažíva dobré časy, hoci v čase hospodárskych kríz sa nezriedka dopyt po tomto cennom kove znižuje.

Keďže je zložité dlhodobo predvídať svetovú ekonomiku či udalosti, je aj dosť zradné predvídať dlhodobý vývoj ceny zlata. Tiež majme na pamäti, že hoci cena často silne trenduje, intradenné pohyby môžu byť veľmi divoké.

5 dôvodov, prečo investovať do zlata

Historicky sa zlato využívalo na to, aby krylo nejaké iné ceniny – typicky peniaze. Mnoho krajín pri vydávaní svojich bankoviek zaviedlo tzv. zlatý štandard, ktorý mal zviazať hodnotu vydaných bankoviek s hodnotou zlata.

Postupom času sa od tohto štandardu stále viac upúšťalo, až sme sa dostali do bodu, keď bankovky kryté zlatom nie sú. Hoci zlato nie je predmetom každodenných transakcií, je stále dôležité pre globálnu ekonomiku.

Poďme sa teraz pozrieť na 5 dôvodov na nákup zlata:

1. Ochrana proti inflácii

Zatiaľ čo zlato je schopné uchovať si hodnotu po mnoho generácií, o papierových peniazoch toto povedať často nemožno. Investícia do zlata môže slúžiť ako dobrá ochrana proti inflácii, ktorá je schopná peniaze znehodnotiť.

2. Ochrana proti klesajúcemu USD

Zlato je globálne oceňované v amerických USD. Pokiaľ USD klesá, tento cenný kov z toho ťaží. Existujú dva dôvody na tento vzťah. Po prvé, tí, ktorí investujú do zlata, musia predávať svoje americké USD, čo vedie k poklesu tejto meny.

Druhý dôvod má čo do činenia s tým, že oslabenie USD robí zlato lacnejšie pre investorov, ktorí držia iné meny ao investovanie do zlata prejavia záujem. To má za následok väčší dopyt od investorov, ktorí držia meny, ktoré voči americkému USD posilnili.

3. Bezpečný prístav v dobách neistoty

Zlato má schopnosť uchovať si hodnotu aj v ťažkých dobách. História je plná ekonomických kríz, politických sporov a burzových krachov. V takých časoch sa mnoho investorov upiera k zlatu. Aj to je dôvod, prečo v dobách neistoty investície do zlata naberajú na sile.

4. Prostriedok diverzifikácie

Zlato je všeobecne považované za diverzifikačnú zložku. Je zrejmé, že zlato historicky slúžilo ako investícia, ktorá môže do portfólia pridať onen potrebný prvok zaistenia. Bez ohľadu na to, či sa obávate inflácie, klesajúceho USD alebo chránite majetok pred kolapsom.

Pokiaľ sa zameriavate iba na diverzifikáciu, zlato nekoreluje s akciami, dlhopismi, energiami ani nehnuteľnosťami.

5. Dividendová investícia

Zlaté akcie, o ktorých bude reč ďalej, všeobecne väčšinou rastú a klesajú s cenou zlata ako takého. Sú tu ale spoločnosti, ktoré môžu vykazovať zisk aj v dobách, kedy cena kovu klesá. Mnoho týchto spoločností navyše vypláca dividendy a jedná sa tak o ďalší zaujímavý zdroj príjmov.

Aj pomerne malé zvýšenie ceny zlata môže viesť k významnému zisku na zlatých akciách. Ich vlastníci tak obvykle získajú oveľa vyššiu návratnosť svojich investícií, než držitelia fyzického zlata.

Brettonwoodsky systém

Naposledy bola cena zlata naviazaná na menu v roku 1944. To bolo v čase, keď bola cena zlata naviazaná na americký USD prostredníctvom brettonwoodskeho systému. Finančná a hospodárska dohoda predpokladala zavedenie systému pevných výmenných kurzov. Zvláštnosťou tejto dohody bolo, že v americkej centrálnej banke bolo možné vymeniť iba 1 USD za pevne stanovené množstvo zlata. Pre všetky ostatné meny bol stanovený pevný výmenný kurz k USD, ale neboli priamo zameniteľné za zlato. Brettonwoodsky systém nepriamo znamenal znovuzavedenie zlatého štandardu.

S vytvorením brettonwoodskeho systému vznikol aj MMF a Svetová banka. Úlohou MMF bolo rýchlo a účinne zasiahnuť v prípade akútnej finančnej krízy. Hlavnou úlohou Svetovej banky bolo financovať investície v zaostalých krajinách.

Koniec Bretton Woods

Brettonwoodsky systém bol opäť zrušený v rokoch 1971-1973 po tom, čo USA jednostranne ukončili zameniteľnosť USD za zlato. Napriek tomu, že zlato nemožno vykúpiť, viazanosť na USD nakoniec spôsobila problém. Pretože sa americká vláda kvôli vojne vo Vietname rozhodla navyše natlačiť mnoho USD, vznikli pochybnosti o zlatom štandarde.

V máji 1971 mnoho európskych krajín začalo rušiť pevný kurz voči USD. Vlády rýchlo začali meniť svoje USD zásoby za zlato, čo spôsobilo prudký pokles veľkých zlatých rezerv v Spojených štátoch. Jeden z najväčších zásahov prišiel v roku 1971, keď Veľká Británia previedla tri miliardy USD na zlato. Systém to už nedokázal zvládnuť a Američania boli nútení opustiť zlatý štandard, čo bolo označované ako Nixonov šok. V roku 1973 prešli zúčastnené krajiny na súčasný systém plávajúcich výmenných kurzov.

Vývoj ceny zlata: Pohľad do histórie

Cena zlata od jeho oddelenia od USD prudko vzrástla. V rokoch 1973-1980 vzrástla cena zlata z približne 100 na viac ako 800 USD za trójsku uncu. V nasledujúcich 20 rokoch klesala a pohybovala sa prevažne do strany okolo 400 USD. Od roku 2000 začala cena zlata opäť stúpať av roku 2020 dosiahol lesklý kov vrchol na úrovni 2 074 USD. V roku 2008, keď vrcholila finančná kríza, cena zlata krátko prudko klesla, ale aj v nasledujúcich rokoch bolo zlato stále žiadané medzi investormi, ktorí tento kov považujú za bezpečný prístav.

Kríza v roku 2008 a zlato ako zabezpečenie proti peňažnému systému

Kríza z roku 2008 prebudila u mnohých investorov obavy, že menový systém nemusí ďalšiu krízu prežiť. To sa prejavuje aj pri pohľade na popularitu bitcoinu. Digitálna mena je v posledných rokoch stále častejšie označovaná za „digitálne zlato“. Investícia do zlata alebo bitcoinu je preto stále viac vnímaná ako poistka proti kolapsu “systému” fiat peňazí.

Cena zlata v rokoch 2011 až 2019

Cena zlata klesla v novembri 2015 na minimum 1 050 USD. Pokles o 45 % sa zdá byť extrémny, ale vo veľmi dlhodobom pohľade ho možno označiť za pomerne normálnu korekciu. Veď medzi rokmi 2000 a 2011 cena zlata vzrástla o viac ako 600 %, takže taká prudká korekcia nie je prekvapivá. Zlato, ktoré je tradične považované za bezpečný prístav, je v posledných rokoch menej obľúbené kvôli politike centrálnych bánk. Nízke úrokové sadzby a hospodárske oživenie urobili zo zlata neatraktívnu investíciu. Podporná politika centrálnych bánk zatraktívnila akcie, a tak sme boli svedkami odlivu kapitálu zo zlata do akcií a nehnuteľností.

Rast ceny zlata a obavy z inflácie a makroekonomickej situácie

Od konca roku 2019 sa popularita zlata opäť zvýšila a jeho cena zaznamenala impozantný nárast. Z fundamentálneho hľadiska môžeme rast zlata vysvetliť zvýšenou neistotou ohľadom ekonomiky. Extrémne nízke úrokové sadzby centrálnych bánk investorov znepokojujú. Navyše rozsiahle stimulačné nákupy priniesli do systému veľké množstvo nových peňazí, v dôsledku čoho investori začali počítať s infláciou.

Čína a Rusko nakupujú zlato rýchlym tempom

Zaujímavé je, že Čína je v posledných rokoch najväčším kupcom zlata. Iba v rokoch 2017 a 2018 krajina nenakúpila žiadne nové zlato. V roku 2019 však krajina začala zlato opäť nakupovať. Čínska centrálna banka nakúpila zlato za stovky miliónov. Do júna 2021 sa zásoby zlata zvýšili z 61,10 milióna trójskych uncí na 61,61 milióna trójskych uncí. To predstavuje hodnotu približne 700 miliónov USD.

Aj Rusko nakúpilo v posledných rokoch zlato za miliardy. Ruské zlaté rezervy majú hodnotu približne 100 miliárd USD, čo predstavuje asi 20 % celkových rezerv krajiny. Rusko má v súčasnosti viac zlatých rezerv ako USD. Najväčšími kupcami zlata sú tak centrálne banky Číny a Ruska.

Koronavírusová kríza dostala zlato na historické maximum

V posledných rokoch sa toho na finančných trhoch udialo pomerne dosť. Počas koronavírusovej krízy cena zlata solídne rástla. Dokonca dosiahla nového historického maxima. Od tej doby bolo zlato veľmi volatilné a nemalo žiadny skutočný smer. Po ruskej invázii na Ukrajinu sme v marci 2022 videli ďalšie solídne rally, ktoré však dosiahla dvojitého vrcholu okolo 2075 USD.

Koniec roku 2022 a obavy z recesie: Cena zlata klesla

Až do novembra 2022 ale cena zlata opäť klesala. A to i napriek tomu, že na akciových trhoch došlo k pomerne veľkým otrasom. Zmes negatívnych faktorov, vrátane obáv z recesie, rastúcich úrokových sadzieb a silného USD, silne zasiahla cenu zlata. Vyššie úrokové sadzby majú na zlato spravidla negatívny dopad kvôli rastúcej konkurencii investícii s vyšším výnosom. Zlato totiž neprináša žiadne úročenie, ako napríklad americké štátne dlhopisy.

Svetová banka sa domnieva, že cena zlata do roku 2030 klesne k 1400 USD za uncu. Inštitút varuje, že ruská centrálna banka sa môže zbaviť veľkého množstva tejto komodity, aby uvoľnila hotovosť. Obzvlášť teraz, keď je krajina z veľkej časti odstrihnutá od globálneho finančného systému. Na druhú stranu sa tu a tam objavujú zvesti, že Rusko zvažuje možnosť skutočnej väzby svojej meny na zlato. To by mohlo cenu zlata výrazne podporiť.

Ako investovať do zlata?

Zlato je najznámejším kovom a jedným z najlikvidnejších trhov na svete. Spôsobov, ako investovať do lesklého kovu, je mnoho.

Nákup fyzického zlata

Asi najznámejším spôsobom investovania do zlata je nákup fyzického zlata. Prostredníctvom rôznych obchodov a spoločností je možné kúpiť fyzické zlato vo forme zlatých prútov alebo zlatých mincí. Nevýhodou je, že toto zlato musíte mať možnosť uložiť na bezpečnom mieste, za čo sa spravidla platí. Keďže je táto forma investovania do zlata spojená s mnohými problémami a nákladmi, boli vytvorené iné spôsoby, ako na cene zlata zarobiť.

Investície do zlata prostredníctvom futures

Zlato sa ako komodita často obchoduje cez burzové termínované kontrakty, ktoré označujeme ako futures. Futures je zmluva o budúcom dodaní nejakého podkladového aktíva. Podkladovým aktívom je v tomto našom prípade fyzické zlato.

Futures sú kontrakty, ktoré sú štandardizované a pákové. Štandardizácia nám hovorí, že ak nakúpite futures, nakúpite vždy rovnaké množstvo komodity v rovnakej kvalite.

Ak je niečo pákové, potom to znamená, že sa využíva na obchodovanie tzv margin. Tieto špecifikácie určuje burza a sú záväzné pre všetkých účastníkov trhu. Margin je možné chápať ako minimálnu zálohu, ktorú treba zložiť, aby sme mohli kúpiť futures kontrakt. Býva násobne menšia ako reálna cena podkladu.

Fyzické doručenie komodity však u väčšiny brokerov nie je možné. Futures sa tak všeobecne využívajú skôr na zaisťovanie alebo na krátkodobé špekulácie.

Vyššie sme si povedali, že burza vždy stanovuje pravidlá pre konkrétne kontrakty. Existuje niekoľko futures kontraktov, ktoré je možné na investovanie do zlata využiť. Každý má iné špecifiká.

Najviac využívaným je futures kontrakt, ktorý sa označuje ako GC (Gold Comex). Druhý futures kontrakt na zlato, ktorý je možné využiť, je E-mini Gold, ktorý sa označuje ako QO. Tento kontrakt je „menší“ a má násobne menšiu likviditu ako GC. Tretí futures kontrakt vhodný na obchodovanie zlata, je E-micro Gold (označuje ako MGC). Všetky tri vyššie zmienené futures kontrakty sa obchodujú na americkej burze NYMEX.

Investície do zlata prostredníctvom opcií

Na investovanie do zlata je možné využiť aj opcie, resp. opcie na futures. Existujú dva typy opcií. Call opcie (kúpne) a put opcie (predajné). Kúpna opcia dáva kupujúcemu opcie právo kúpiť určité podkladové aktívum (napr. akcie) za určitú cenu (strike cena) až do dátumu expirácie opcie. Za toto právo platí investor opčné prémium. Predajca kúpnej opcie obdrží túto prémiu, a je preto pri uplatnení opcie povinný dodať podkladové aktívum za realizačnú cenu. Pri predajných opciách je tomu naopak.

Put opcie dáva kupujúcemu opcie právo predať podkladové aktívum za vopred stanovenú realizačnú cenu až do dátumu expirácie opcie. Predaj (alebo vydanie) opcie bez jej vlastníctva sa označuje ako „vypísanie opcie“. Investori, ktorí vypisujú opcie za účelom získania prémie, sa tiež nazývajú vypisovatelia.

Investovanie do zlata prostredníctvom ETF

Skratka ETF označuje burzovo obchodované fondy, ktoré sledujú vývoj určitých podkladových aktív. Zlatá ETF sledujú vývoj ceny zlata, či už spotového alebo cez nejaké finančné inštrumenty.

Problematiku burzovo obchodovaných fondov rozoberáme v ETF sprievodcovi. Ide o investičné fondy, ktoré nakúpia finančné či nefinančné aktíva a následne vydajú svoje vlastné akcie s ktorými je možné obchodovať na burze. Zlaté ETF nakupujú buď spomínané futures kontrakty na zlato alebo fyzické zlato. Často aj akcie firiem, ktoré sú s ťažbou zlata spojené.

Tým, že investičné fondy nakúpia a držia aktíva a následne vydajú svoje cenné papiere, je zaručená veľmi silná korelácia. Ak bude cena fyzického zlata rásť, bude rásť aj cena akcií fondov, ktoré držia napríklad fyzické zlato.

Výhodou takejto investície do zlata je diverzifikácia. Namiesto kúpy jednej zlatej akcie investujete do ETF, ktoré vo svojom portfóliu spravidla držia akcie viacerých spoločností z daného sektora.

Obchodovanie ETF prebieha podobne ako pri akciách. Nebýva u nich (väčšinou) žiadny pákový efekt ako pri futures.

Investovanie do akcií ťažiarov zlata

Jedná sa o akcie spoločností, ktoré sa aktívne podieľajú najmä na lokalizácii zlatých ložísk v krajine. Ťažba zlata je veľmi nákladná. Spoločnosti musia bežne platiť zamestnancov, stroje, zariadenia, povolenia, administratívu a mnoho ďalších položiek.

Príjmy firiem ťažiacich zlato pochádza z produkcie tohto kovu samotného. Na cenu zlata však nemajú vplyv. Jediným spôsobom, akým môže spoločnosť zvýšiť svoje zisky, je zvýšenie objemu ťažby zlata. Prípadne zníženie nákladov na jeho ťažbu.

Za účelom úspory nákladov sú malé ťažobné spoločnosti neustále skupované väčšími hráčmi. Tento trend viedol k vzniku niekoľkých obrovských hráčov na trhu, ktorí často pracujú oveľa lacnejšie a efektívnejšie ako menší konkurenti.

Akcie ťažiarov zlata sú na cene tohto drahého kovu do určitej miery závislé. Pokiaľ cena rastie, rastie aj hodnota akcií. Pokiaľ cena klesá, nedarí sa obvykle ani akciám.

Nezabudnite sa tiež pozrieť na článok o najlepších akciách ťažiarov zlata.

Zo zlatých akcií stojí za zmienku napríklad:

Loading ...
Company name ISIN Symbol Currency YTD Market capitalisation 1D 1W 1M 6M 1Y
Gold Fields Limited US38059T1060 GFI USD 25,59 % 15,47 -0,16 % 8,87 % 21,31 % 38,52 % 23,37 %
Kinross Gold Corporation CA4969024047 KGC USD 5,45 % 7,83 -1,54 % 1,59 % 16,42 % 29,15 % 24,12 %
SSR Mining Inc CA7847301032 SSRM USD -51,68 % 1,06 -2,81 % 9,49 % 25,97 % -60,83 % -66,84 %
Franco Nevada Corp CA3518581051 FNV USD 6,53 % 23,36 -2,70 % -0,91 % 4,11 % -13,71 % -23,27 %
Wheaton Precious Metals Corp. CA9628791027 WPM USD 4,99 % 23,26 -1,56 % 3,54 % 16,04 % 24,79 % 4,54 %
Agnico Eagle Mines Ltd. CA0084741085 AEM USD 12,03 % 30,54 -0,36 % 1,42 % 11,06 % 29,23 % 8,21 %
Royal Gold Inc US7802871084 RGLD USD -0,75 % 8,08 -2,19 % -1,92 % 7,15 % 12,15 % -13,28 %
Newmont Mining Corp. US6516391066 NEM USD -6,64 % 45,03 -1,10 % -2,55 % 12,42 % -0,36 % -22,27 %
Barrick Gold Corp. CA0679011084 GOLD USD -1,27 % 31,43 -1,00 % 0,00 % 11,76 % 17,97 % -9,02 %

Bitcoin ako alternatíva k zlatu?

Kryptomeny za posledných pár rokov naberajú na popularite. Jednou z najznámejších digitálnych mien je bezpochyby bitcoin. Ten začiatkom roku 2021 zaznamenal silný rast av novembri 2021 dokonca zaznamenal nové historické maximum nad úrovňou 68 000 USD. O bitcoine sa stále viac hovorí ako o „digitálnom zlate“. Najmä mladšia generácia v ňom vidí bezpečné útočisko v dobách neistoty av tomto ohľade by táto kryptomena mohla čoraz viac zastávať úlohu zlata. Po veľkom raste v roku 2021 sa v súčasnej dobe bitcoinu veľmi nedarí a jeho cena dlhodobo klesá. Názory na jeho budúci vývoj sa veľmi líšia. Zároveň mnoho ľudí volá po zavedení pravidiel pre kryptomeny celkovo. Ide tak stále o silne rizikový a volatilný produkt.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Cena zlata 2024: Jak investovat do zlata a vývoj ceny zlata (1. 1. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/komodity/cena-zlata

Informácie o produkte:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s fyzickým dodaním. (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na kovy s peňažným vysporiadaním. (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-metals-futures-cash-settled.pdf

Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart