Cena zlata je pre mnoho obchodníkov dôležitá, pretože investície do zlata sú aj v dnešnej dobe veľmi vyhľadávaným spôsobom, ako diverzifikovať portfólio. Zlato je niekedy nazývané meradlom ekonomickej úzkosti. Akonáhle dôjde k zmätkom a investori sa obávajú, že akciové trhy pôjdu dole, obracajú sa k zlatu.
V článku sa pozrieme na aktuálny cenový graf zlata a ukážeme si dôležité oblasti pre ďalší vývoj hodnoty tohto drahého kovu. Uvedieme si hlavné dôvody, prečo sa zaujímať o obchodovanie zlata a prezradíme, ako sa dá do cenného kovu investovať.
Vývoj ceny zlata
V posledných rokoch sa toho na finančných trhoch udialo pomerne veľa. Počas koronavírovej krízy cena zlata solídne rástla. Dokonca dosiahla nové historické maximum. Odvtedy bolo zlato veľmi volatilné a nemalo žiadny skutočný smer. Po ruskej invázii na Ukrajinu sme v marci videli ďalšiu solídnu rely, ktorá však dosiahla dvojitý vrchol okolo 2075 USD.
Až do novembra 2022 ale cena zlata opäť klesala. A to aj napriek tomu, že na akciových trhoch došlo k pomerne veľkým otrasom. Zmes negatívnych faktorov, vrátane obáv z recesie, rastúcich úrokových sadzieb a silného USD, silne zasiahla cenu zlata. Vyššie úrokové sadzby majú na zlato spravidla negatívny vplyv kvôli rastúcej konkurencii investícií s vyšším výnosom. Zlato totiž neprináša žiadne zúročenie ako napríklad americké štátne dlhopisy.
Svetová banka sa domnieva, že cena zlata do roku 2030 klesne k 1400 USD za uncu. Inštitút varuje, že ruská centrálna banka sa môže zbaviť veľkého množstva tejto komodity, aby uvoľnila hotovosť. Zvlášť teraz, keď je krajina z veľkej časti odrezaná od globálneho finančného systému. Na druhej strane sa tu a tam objavujú zvesti, že Rusko zvažuje možnosť skutočnej väzby svojej meny na zlato. To by mohlo cenu zlata výrazne podporiť.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.