Investori často chcú kombinovať niekoľko opcií dohromady. Zadanie kombinovaného opčného príkazu však môže byť časovo veľmi náročné. Vďaka obchodnej platforme Trader Workstation je však vytvorenie opčnej kombinácie otázkou niekoľkých sekúnd.

V tomto článku si vysvetlíme, ako odoslať kombinovaný príkaz na burzu pomocou nástroja OptionTrader. Ďalej vám uvedieme niekoľko príkladov opčných kombinácií v platforme TWS.

Opčná kombinácia a problémy pri zadávaní obchodného príkazu

Zostaviť opčnú kombináciu (nazývanú tiež kombinovaný príkaz) nohu po nohe je občas ťažké. Najmä pri veľkej volatilite na akciovom trhu sa ceny opcií rýchlo menia. Nastavenie jednoduchého call spreadu po jednotlivých nohách tak v praxi môže byť frustrujúce.

Spravidla sa začína nákupom call opcie, aby bolo možné následne call opciu vypísať bez ďalších maržových požiadaviek. Nákup call opcie samozrejme nie je problém, iba v praxi často dochádza k poklesu podkladového aktíva pri realizácii zadaného limitného príkazu long call opcie.

Výsledkom je pokles nákupnej a predajnej ceny call opcie, ktorú chcete vypísať. V dôsledku toho je potrebné upraviť predajnú cenu smerom nadol, čo v konečnom dôsledku môže znamenať horšiu cenu za celú opčnú kombináciu, než ktorú ste pôvodne očakávali.

OptionTrader: Efektívne riešenie pre opčné kombinácie

Opčné burzy, ako je Euronext, ponúkajú tzv. spread book. To znamená, že máte možnosť obchodovať priamo s kombináciami opcií. Platforma TWS, ku ktorej majú klienti LYNX prístup, umožňuje tieto opčné kombinácie jednoducho zadávať.

Vďaka nástroju OptionTrader je možné rýchlo zadávať opčné kombinácie (napríklad vertikálny spread, butterfly, straddle, iron condor) iba jedným pokynom. Veľkou výhodou takéhoto kombinovaného príkazu je, že nemusíte zadávať samostatný príkaz na nákup a predaj pre každú časť opčnej kombinácie.

Opčná kombinácia v platforme TWS
V platforme TWS je možné zadávať opčné kombinácie rýchlo a efektívne. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Jednoducho obchodujete s cenou za celkovú kombináciu opcií, ktorú chcete využiť. Objasníme si to na praktickom príklade.

Opčná kombinácia: Praktický príklad

Na obrázku nižšie sú zobrazené nákupné a predajné ceny opcií. Ide o EOE call 716 August a EOE call 717 August. Táto kombinácia sa v rámci obchodnej platformy TWS nazýva vertikálny call spread alebo bull spread.

Call opcie v platforme TWS
Call opcie v platforme TWS. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Predpokladajme, že chcete zaujať pozíciu v týchto opciách. Môžete začať ručným zadaním nákupného príkazu pre call EOE 716 August. V tomto príklade je aktuálna ponuka (Bid) €3,90 a dopyt (Ask) €4,15. Môžeme skúsiť kúpiť call opciu limitným príkazom za cenu €3,90 alebo za €4,00. Obvyklá technika je umiestnenie limitného príkazu najprv na MID cenu (stred medzi Bid/Ask)

Po vykonaní tohto pokynu môžete vypísať (predať) call EOE 717 August bez ďalších maržových požiadaviek. Otázkou však je, akú prémiu môžete za tento call ešte získať, ak ste exekuovali obchod za €3,90 za call EOE 716 August.

Pravdepodobne sa dočkáte exekúcie za cenu €3,90 iba vtedy, keď hodnota indexu klesne a ponuka (dopyt call EOE 716 August) sa posunie. Potom sa zmení aj spread pri call EOE 717 August. Je preto ťažké vopred určiť, koľko zaplatíte. A tiež je to časovo náročné.

Úspešné obchodovanie s opciami

Získajte bezplatnú investičnú knihu o obchodovaní opcií

Spoznajte základy obchodovania opcií a faktory ovplyvňujúce ich cenu. Čo je volatilita a význam gréckych písmen. Na viac ako 65 stranách získate najpopulárnejšie opčné stratégie a všetko dôležité pre úspešný trading opcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Kombinované príkazy cez OptionTrader

Preto je oveľa efektívnejšie zadávať opčné kombinácie priamo prostredníctvom spreadu. Na obrázku nižšie sú zadané 2 rôzne opcie v nástroji OptionTrader (záložka Strategy Builder), ktorý zobrazuje kombináciu opcií aj ceny spreadu.

Opčná kombinácia v nástroji OptionTrader
OptionTrader: Zadávanie kombinovaného príkazu za použitia Strategy Builder. Zdroj: Trader Workstation (25. 8. 2022)

Opčná kombinácia nie je nutné obchodovať za bid alebo ask cenu. Je výhodnejšie stanoviť limitnú cenu medzi aktuálnou ponukovou a dopytovou cenou a pomaly ju posúvať, pokiaľ nedôjde k realizácii. V tomto prípade by príkaz na nákup mohol byť za €0,65.

V jednej objednávke teda kúpime call EOE 716 a vypíšeme call EOE 717. Pretože sa jedná celkom o dve opcie, jednu kúpenú a jednu vypísanú, celková cena opčnej kombinácie je €0,65.

Vytvorenú pozíciu môžete uzavrieť pomocou rovnakého kombinačného pravidla. Mimochodom, môžete tiež uzavrieť iba jednotlivú nohu a nemusíte teda zatvárať celú opčnú kombináciu.

Ak napríklad u vyššie uvedenej pozície stále očakávate ďalší rast v dôsledku meniacich sa trhových podmienok, môžete odkúpiť vypísaný call EOE 717 August a zostane vám iba nakúpený call EOE 716 August.

ComboTrader: Trading nástroj pre tvorbu opčných kombinácií

Platforma TWS, ktorú môžu klienti LYNX používať na svoje obchodovanie, ponúka užitočné nástroje na obchodovanie opcií. Jedným z nich je aj ComboTrader, s ktorým je možné rýchlo a efektívne zadávať opčné kombinácie. O nástroji ComboTrader sa môžete dozvedieť viac tu.

Obchodovanie opcií prostredníctvom LYNX

Obchodujte opcie na akcie, indexové opcie alebo opcie na futures ľahko a rýchlo na mnohých opčných burzách po celom svete. Prostredníctvom online brokera LYNX je možné obchodovať opcie na akcie na viac ako 3.000 amerických akcií. Získajte prístup k efektívnym opčným nástrojom ako je OptionTrader, OptionPortfolio, ComboTrader a Option Strategy Lab, ktoré posúvajú analýzu opcií a jednoduchosť zadávania opčných pokynov a kombinácií na vyššiu úroveň.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Optiecombinaties: met één klik handelen in alle combinatieorders. LYNX [online]. Vydané 9. 6. 2022 [cit. 26. 8. 2022]. Článok nájdete tu.

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart