5 najlepších amerických dividendových akcií 2024

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Najlepšie americké dividendové akcie
Snom každého dlhodobého investora je nakúpiť akcie a vyčkať, až sa mu investícia vráti. Predstavíme vám spôsob, ako jednoducho obohatiť vaše akciové portfólio. Spôsob ako docieliť vyššieho príjmu na pravidelnej báze a ako prekonať výnosy najdôležitejších indexov ako je index S&P 500 či DAX.

Ako dosiahnuť takých výkonov vo vašom portfóliu? Na tejto ceste vám môžu pomôcť výplaty z amerických dividendových akcií. A aké sú tie správne americké dividendové akcie, ktoré obchodovať? Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Čo je dividenda?

Dividenda je vyplácanie podielu akcionárom danej spoločnosti, čo držiteľom akcií poskytuje dodatočný zdroj príjmov. To je dôvod, prečo sa distribučné akcie tešia medzi investormi takej popularite.

Existuje hneď viacero možností, ako so svojím ziskom môže spoločnosť naložiť. Vedľa rozdelenia zisku akcionárom vo forme dividend môže spoločnosť tiež napríklad investovať do rastu výrobnej kapacity, či do vývoja nových produktov. Výška dividend a jej historický vývoj nám spravidla sama o sebe vypovedá veľa o danej spoločnosti.

Pre mnohých investorov sú práve vyššie dividendy dôvodom k nákupu a držaniu daných akciových titulov. Z tohto dôvodu existujú zoznamy tzv. “Dividendových aristokratov”, čo sú firmy, ktoré každoročne navyšujú svoje dividendy počas 25 a viac rokov. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako si vybrať firmu z USA s lukratívnou dividendou.

Ako poraziť index prostredníctvom dividendových výplat?

Ročné výplaty dividend hrajú kľúčovú úlohu v celkovej návratnosti investícií. Slávny citát legendárneho Johna D. Rockefellera akoby investorom hovoril z duše, znie:

“Viete, aká jediná vec mi prináša naozajstné potešenie? Vidieť prichádzať mojej dividendy. “- John D. Rockefeller

Výplata dividend je pre investorov rozhodujúca. A ako vyhľadať akcie vhodné pre vaše dividendové portfólio? Akcie, u ktorých dividendové výplaty ročne narastajú, budeme hľadať u úspešných a stabilných spoločností. Keďže mnohé z týchto spoločností pôsobia v Amerike, zamerali sme sa v tomto článku na americké dividendové akcie.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Americké akcie so zvyšujúcimi sa ročnými dividendami

Zaujímať nás budú akcie s dlhodobo rastúcimi dividendami. Akcie, ktoré dokážu prekonať indexy v priebehu desaťročí a zároveň sa vyznačujú relatívne nízkym rizikom. Takéto spoločnosti musia mať nastavený obchodný model tak, že bude schopný generovať zisky aj v časoch konjunktúry aj spomalenia ekonomiky.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú tieto kritériá ťažko dosiahnuteľné. Vskutku, len 50 z približne 7 000 spoločností registrovaných v USA spĺňa vyššie uvedené podmienky. Všetky tieto spoločnosti nájdete v tabuľke pod článkom.

Pre vybrané akcie je typické, že ich dividendy rástli počas aspoň 25 rokov v rade. Z toho možno vyvodiť dôležité závery:

  • Uvedené spoločnosti dokázali po desaťročia rast, prečkať obdobie krízou a čo viac, aj naďalej vyplácať dividendy. Z toho dôvodu je kľúčové, aby bol obchodný model zameraný na dlhodobý úspech.
  • Tieto spoločnosti sa veľmi dobre umiestnili na trhu a vo svojom odvetví získali dominantné postavenie. Podarilo sa im vytvoriť si takú pozíciu, kedy je pre konkurenčné spoločnosti veľmi ťažké získať podiel na trhu.

Ktoré americkej dividendové akcie sú atraktívne pre rok 2024?

Lídri trhu sú stabilnými spoločnosťami. Navyše, takmer vždy si tieto silné distribučné akcie držia v rámci viac rokov priemerný pomer ceny a zisku na akciu (P / E).

Na základe uvedených kritérií sme vybrali päť hlavných amerických dividendových akcií, ktoré by vás v roku 2020 mohli zaujímať :

1. Akcie Microsoft (MSFT) – 1,03%

Microsoft (ISIN: US5949181045 – symbol: MSFT – mena: USD) nie je pre mnoho investorov nič originálne. Avšak v zozname amerických dividendových akcií si zaslúži prvú priečku. Hodnota akcie naďalej rastie a v dôsledku toho dividenda klesla ľahko nad 1%. Najvhodnejší čas pre nákup akcií Microsoft bol už pred časom, ale s rastovým potenciálom sú akcie stále atraktívne.

Súvaha spoločnosti je silná s čistou hotovostnou pozíciou 47 miliárd USD. Najvýraznejším je však veľmi rýchly rast príjmov. Zisk na akciu vzrástol za posledných 12 mesiacov o 33,5% a za posledný štvrťrok o 36,9%. Rozvoj cloudových služieb umožňuje rast zisku.

Pri ohodnotenie 33násobku zisku je spoločnosť Microsoft pomerne drahá. Rýchly rast zisku však znamená, že spoločnosť má počas krátkej doby potenciál značne posilniť. Investori môžu tiež očakávať ďalšie zvýšenie dividend.

2. Akcie KKR (KKR) – 1,53%

Výška súkromného kapitálu firmy KKR (ISIN: US48251W1045 – symbol: KKR – mena: USD) rastie rýchlo. Dôchodkové fondy a ďalší inštitucionálni investori nemôžu tolerovať volatilitu akciového trhu, a preto si častejšie volia súkromný kapitál. Práve z tohto trendu ťaží spoločnosť KKR, ktorej spravovaný majetok rýchlo rastie.

KKR sa odlišuje od ostatných súkromných kapitálových spoločností svojim silným kapitálom. Navyše s pomerom cena / výnos vo výške 9,3 a 1,9 násobkom účtovnej hodnoty nie je akcia príliš drahá. Dividenda vo výške 1,53% je pomerne nízka, ale vzhľadom k oceneniu má rastový potenciál.

Investori, ktorí hľadajú vyššiu dividendu, sa môžu rozhodnúť pre FS KKR Capital, ktorá vypláca dividendu vo výške 12,3%. Táto spoločnosť pre rozvoj podnikania, ktorá sa zameriava na úvery pre stredne veľké spoločnosti, má menší rastový potenciál, ale vysoký dividendový výnos.

3. Akcie Delta Airlines (DAL) – 2,57%

Letecké spoločnosti sú historicky veľmi cyklické. Momentálna panika ohľadom epidémie koronavírusu zvyšuje tlak na cenu akcií leteckých spoločností ešte viac. Ďalšia konsolidácia na americkom akciovom trhu zvýšila ziskovosť spoločnosti Delta Airlines (ISIN: US2473617023 – symbol: DAL – mena: USD).

Ocenenie je v súčasnej dobe veľmi atraktívne s pomerom cena / výnos vo výške 8,2. Veľká časť zisku dnes navyše pochádza z obchodnej dohody so spoločnosťou American Express, prevádzkujúca rovnomennú kreditnú kartu. Delta Air Lines pravidelne zvyšuje dividendu a nakupuje späť veľkú časť svojich akcií.

Dividenda je pomerne atraktívna – 2,56% a má tiež veľký rastový potenciál. To je dôvod, prečo je táto akcia na našom zozname najlepších amerických dividendových akcií na rok 2020.

4. Akcie PepsiCo (PEP) – 2,64%

Spoločnosť PepsiCo (ISIN: US7134481081 – symbol: PEP – mena: USD) bola už na zozname v minulom roku a minulý rok si spoločnosť viedla tiež dobre. Vyššie ocenenie znamená, že akcie teraz končia na 4. priečke miesta víťaza.

PepsiCo je samozrejme známa vďaka svojej značke nápoja Pepsi. Ďaleko ziskovejšia je dnes však snacková divízia Lay ‘s a Dorit’ s. Divízia občerstvenia navyše rýchlo rastie, zatiaľ čo pre nealkoholické ochutené nápoje je rast oveľa ťažší. PepsiCo má ocenenie 26,3 násobok zisku.

Spoločnosť vypláca dividendu vo výške 2,64%. Vďaka rastu divízie občerstvenia zostáva PepsiCo atraktívnym kandidátom v porovnaní so svojimi konkurentmi.

5. Akcie Holly Energy Partners (HEP) – 11,63%

Majitelia potrubia zažívali minulý rok ťažké časy. Holly Energy Partners (ISIN: US4357631070 – symbol: HEP – mena: USD) nie je výnimkou a na rastúcom trhu cena akcií spoločnosti prudko poklesla. Holly Energy Partners je MLP spoločnosť a musí akcionárom vyplácať minimálne 90% zisku.

To investorom prináša dividendu vo výške 11,63%. Spoločnosť Holly Frontier, ktorá prevádzkuje niekoľko rafinérií, je hlavným partnerom Holly Energy Partners. Ide o finančne silnú spoločnosť, a preto je riziko bankrotu dôležitého zákazníka malé. Holly Energy Partners zvyšovala každý rok dividendu nepretržite za posledných 15 rokov.

Rast sa v posledných rokoch spomalil. Aj malý rast v kombinácii s dividendovým výnosom 11,63% je však atraktívny. Dlhy sa rovnajú 60% trhovej kapitalizácie a kreditné skóre BB +. To znamená, že dlhy sú vysoké, ale nie kritické. Obmedzený rast a vysoká dividenda predstavujú pomerne rizikovú akciu. Investori sú za to odmenení enormne vysokou dividendou vo výške 11,63%.

Prehľad ďalších najzaujímavejších amerických dividendových akcií na rok 2024

Čítajte viac

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX