Medvedí a býčí trh: význam a definícia
S pojmami býčí trh a medvedí trh ste sa už nepochybne stretli. Investori a obchodníci tieto výrazy často používajú. So sochou býka alebo medveďa sa tiež môžete stretnúť pred budovami mnohých svetových búrz. Čo ale tieto výrazy vlastne znamenajú? V článku sa pozrieme na význam a pôvod týchto termínov.

Nebude chýbať ani aktuálny pohľad na medvedí trh v roku 2022. Zistite, ako dlho v priemere medvedí trh trvá a k akému prepadu u neho dochádza. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.

Čo je medvedí trh (bear market)?

Medvedí trh znamená klesajúci trh. Investori sú často pesimistickí ohľadom budúceho vývoja cien. Obvykle sa o medveďom trhu hovorí vtedy, keď ceny klesli o viac ako 20 %. Odkaz na medveďa pochádza zo skutočnosti, že medveď pri útoku zráža labami.

Medvedí trh býva sprevádzaný strachom a neistotou

Obdobie dlhšie trvajúceho poklesu cien akcií je často sprevádzané slabou ekonomikou (recesiou) alebo strachom zo spomalenia ekonomického rastu. Investori sú opatrní. Neistota na trhu rastie a tí obchodníci, ktorí utrpeli značné straty, sú obvykle pripravení uzavrieť svoje pozície.

Negatívne očakávania a pesimizmus potom môžu viesť k tomu, že niektoré spoločnosti môžu byť podhodnotené. Pokiaľ potom taká firma svojimi kvartálnymi výsledkami prekvapí, cena akcie môže aspoň krátkodobo výrazne vzrásť.

Burza pamätá mnoho medvedích trhov. Medzi najznámejšie sa radí ten z 30. rokov. Americký akciový trh sa vtedy zrútil o viac ako 80 %. Znamenalo to začiatok veľkej depresie. Za zmienku stojí aj bear market na japonských akciových trhoch v 90. rokoch. Iste ste tiež počuli o tzv. dotcom bubline ao kríze v roku 2008.

Medvedí trh ako príležitosť pre dlhodobých investorov?

Pri poklese akciových trhov mnoho investorov neunesie prepady v ich investičnom portfóliu a rozhodnú sa niektoré pozície uzavrieť. Profesorka ekonómie z Kolumbijskej univerzity Laura Veldkamp však upozorňuje na to, že takýto krok môže byť v niektorých prípadoch skôr kontraproduktívny.

„Nie je dôvod hneď všetko okamžite predávať. Ak ste mladý človek, ktorý berie investície do akcií ako spôsob zaistenia sa na dôchodok, pokračujte v tom, čo robíte. Nenechajte sa znepokojiť.“

Laura Veldkamp, ​​profesorka ekonómie z Kolumbijskej univerzity

Portfólio manažér Matt Stucky z Northwestern Mutual Wealth Management dodáva, že medvedí trh môže byť veľkou príležitosťou najmä pre dlhodobých investorov. V investičnom horizonte 20 až 30 rokov je medvedí trh šancou, ako nakúpiť akcie za nižšie ceny. Namiesto toho, aby obchodníci neustále kupovali cenné papiere, ktoré sú na svojich cenových maximách.

Matt Stucky ale tiež hovorí, že investori by rozhodne mali byť opatrní. A investovať len takú časť peňazí, aby boli schopní ustáť aj výrazné cenové poklesy a zvýšenú volatilitu.

Každý obchodník a trader by sa však mal v prvom rade riadiť svojim vlastným obchodným plánom a zvolenou investičnou stratégiou. Samozrejme ruka v ruke so správne nastaveným money manažmentom. Vždy je nutné počítať s tým, že býčí trh aj medvedí trh sú prirodzenou súčasťou vývoja na trhoch. A pamätajte na to, že trhy môžu vždy rásť a klesať o oveľa viac, než si mnoho ľudí myslí.

„Trhy môžu zostať iracionálne dlhšie, než vy môžete zostať solventní.“

John Maynard Keynes

Čo je býčí trh (bull market)?

Termín býčie trh označuje rastúci trh. Býčí trh je taký, ktorému investori veľmi dôverujú a dúfajú v ďalší rast cien. Niektorí obchodníci a finančné inštitúcie hovoria o býčom trhu vtedy, keď ceny vzrastú o viac ako 20 %.

Odkaz na býka pochádza zo skutočnosti, že býk pri svojom útoku naberá svoju obeť na rohy. Rovnako tak sa býčie investori snažia posunúť cenu akcie (alebo iného finančného inštrumentu) nahor.

Býčí trh je sprevádzaný pozitívnym očakávaním investorov

Bull market je často sprevádzaný optimistickou náladou a pozitívnymi očakávaniami. To vedie navyše k tomu, že záujem o investovanie spravidla počas tohto obdobia vzrastá. Obvykle sa stáva, že sa neskúsení investori zameriavajú najmä na známe a populárne akcie. Prípadne na spoločnosti, ktorých cenné papiere aktuálne zažívajú silný rast. To potom môže viesť k zlej alokácii kapitálu.

Menej známe spoločnosti a akcie, ktorých cena aktuálne toľko nerastie, môžu byť často prehliadané. Pritom môže ísť o zaujímavú príležitosť napríklad pre hodnotových investorov, ktorí si poctivo vykonávajú vlastné fundamentálne analýzy a prieskum trhu.

Čím dlhšie býčie trh trvá, tým iracionálnejšie cenové pohyby môžu byť. Skúsení a úspešní investori sú často schopní zachytiť bull market v jeho počiatku, zatiaľ čo neskúsení investori často vstupujú vtedy, keď sa býčie trh blíži takmer k svojmu koncu. Pokiaľ dôjde k poklesu už aj tak vysokej ceny, často nasleduje panika a výpredaje. To je často sprevádzané silnými prepadmi cien a rastúci trh je definitívne na konci.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Býčí a medvedí trh: Sentiment na trhu a správanie investorov

Klasické býčie a medvedie trhy majú niekoľko spoločných prvkov. Sú často spôsobené nahromadením dobrých alebo zlých správ. Vzniknutý sentiment a nálada potom hromadne ovplyvňujú konanie investorov.

Mnoho obchodníkov a traderov má navyše tendenciu nakupovať akcie, ktorých cena prudko rastie. Cena potom často vystúpi vyššie, než investori a analytici pôvodne predpokladali. Extrémy v sentimente (pozitívne aj negatívne) môžu naznačovať bod zlomu v prebiehajúcom trende.

Kedy je býčí trh na konci?

Pokiaľ je trh prekúpený a už nie je záujem o to kupovať nakupovať viac, často dochádza k obratu trendu. Býčí trend dosiahol svoju maximálnu hodnotu a u investorov už nie je vôľa kupovať za také vysoké ceny. Niektorí obchodníci navyše môžu vyberať svoje zisky. To všetko napokon môže spustiť cenový pokles. Ten môže byť rýchly a prudký.

Kedy je medvedí trh na konci?

Na medveďom trhu to funguje naopak. Cena klesla už tak nízko, že investori alebo výrobcovia už nie sú ochotní predávať. Na trhu sa tiež stále viac začínajú objavovať obchodníci, ktorí chcú za nízke ceny nakúpiť a dúfajú v budúci rast ceny.

Stanley Druckenmiller a jeho metóda na odhalenie konca býčieho alebo medvedieho trhu

Okrem extrémneho sentimentu existujú aj ďalšie signály, ktoré naznačujú býčí alebo medvedí trh. Svetoznámy investor Stanley Druckenmiller napríklad sleduje koreláciu medzi cyklickými akciami a celkovým trhom. Ak ceny týchto akcií klesnú, zatiaľ čo trh zostane, je to negatívny signál. Celá stratégia je založená na predpoklade, že cyklické akcie sú v prípade ekonomického poklesu zasiahnuté ako jedny z prvých.

Medvedí trh v roku 2022: Ide už o 22. bear market od roku 1929

Snom mnohých investorov je včas odhaliť začiatok bull marketu alebo bear marketu. Prípadne aspoň včas identifikovať, že sa býčie trh alebo medvedí trh blíži k svojmu koncu. Aby včas mohli vybrať prípadné zisky a pripraviť sa na zmenu nálady na trhu. Táto téma je aktuálna aj v roku 2022.

Na začiatku roku 2020 sa svet vyrovnával s nástupom globálnej pandémie. Akcie sa prepadli o viac ako 33 % iba za mesiac. Došlo však k rýchlemu zotaveniu najmä vďaka bezprecedentnému množstvu federálnych stimulačných výdavkov, ktoré pomohli udržať ekonomiku nad vodou.

Rok 2022 prichystal investorom najhorší začiatok roka od 1970. Index S&P 500 sa v prvej polovici roku 2022 prepadol o 21 %. Dňa 13. júna 2022 akciový index uzavrel viac ako 20 % pod svojím januárovým maximom a znamenalo to začiatok medvedieho trhu. Rastúce úrokové sadzby, vysoká inflácia, vojna na Ukrajine a obavy z recesie. To sú len niektoré z rizík, ktoré investorom pridávajú starosti.

Nikto nemá krištáľovú guľu, aby mohol určiť, kedy sa pokles na akciových trhoch zastaví. A či už máme to najhoršie za sebou. Určité vodítko nám ale môže poskytnúť pohľad do minulosti. Majme však prosím na pamäti, že každý medvedí trh je iný. Údaje o predchádzajúcom vývoji nám rozhodne nedávajú žiadnu istotu pre vývoj medvedieho trhu v roku 2022.

Od roku 1929 aktuálne zažívame už 22. medvedí trh. Z historického pohľadu priemerný medvedí trh od roku 1929 viedol k poklesu indexu S&P 500 zhruba o 37 % a trvalo v priemere 344 dní, kým trh dosiahol svojho medvedieho dňa. Ak by sme tento priemer aplikovali na situáciu v roku 2022, investori by mohli očakávať pokles indexu S&P 500 na úroveň zhruba 3 017.

Priemerná doba trvania predchádzajúcich medvedích trhov (od vrcholu ku dnu) nám napovedá, že by bear market mohol dosiahnuť dno v polovici decembra 2022. Opäť je ale potrebné zdôrazniť, že tieto údaje sú čisto orientačné av žiadnom prípade to neznamená, že aktuálny medvedí trh bude napĺňať znaky tých predchádzajúcich a nebude sa svojím vývojom radikálne líšiť.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Wat is een bear market? En wat is een bull market? Uitleg en betekenis. (20. 7. 2022); lynx.nl/beurs/trading/fundamentele-analyse/bull-en-bear-markten

Obchodovanie na burzách po celom svete

Investori a obchodníci majú s investičným účtom prostredníctvom LYNX priamy prístup na národné a medzinárodné burzy v Európe, USA a Ázii. Obchodujte na 135 trhoch, v 33 krajinách a v 23 menách. Zistite viac na Prehľad produktov & búrz

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart