Meta Platforms akcie

Zaujíma vás aktuálna cena akcie Meta Platforms? Spoznajte výkonnosť, fundamentálne údaje a analýzy akcie. Aktuálne dividendy, trhová kapitalizácia a ďalšie informácie pre investorov. Zistite, ako sa kurz vyvíjal v čase. Graf akcie vám ponúkne údaje o cene akcie za rôzne časové obdobia.

ISIN: US30303M1027
Symbol: META | Burza: ---

Naposledy aktualizované:--- hod.

---

USD

---USD
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---
Ako obchodovať akcie Najlepšie akcie
  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max
Čítaj viac

Predošlá analýza akcie Meta Platforms

Akcie Meta nezažívajú od zverejnenia posledných výsledkov pekné chvíle. Údaje zaostali za očakávaním a výhľad na aktuálny štvrťrok je tiež sklamaním. Neuspokojivé výsledky sú pre investorov zarážajúce. Od zverejnenia výsledkov cena akcie FB klesla už o viac ako 30 %.

Spoločnosť Meta Platforms tiež pohrozila, že v Európe ukončia aplikácie Facebook a Instagram. V článku si rozoberieme dôvody tohto tvrdenia a pozrieme sa aj na aktuálne výsledky firmy. Nebude chýbať ani aktuálny cenový graf akcie FB.

Akcie Meta: Koniec Facebooku a Instagramu v Európe?

Spoločnosť Meta Platforms uviedla, že zvažuje ukončenie prevádzky Facebooku a Instagramu v Európe, pokiaľ nebude môcť pokračovať v prenose užívateľských dát späť do USA. Toto varovanie sa objavilo vo výročnej správe spoločnosti. Meta uznáva, že by to malo nepriaznivý vplyv na podnikanie a finančnú situáciu spoločnosti a že si odchod z Európy nepraje.

Írsky úrad pre ochranu osobných údajov (IDPC) v auguste 2020 zaslal predbežný príkaz na zastavenie prenosu údajov používateľov z EÚ do USA. A to práve z dôvodu nedostatočnej ochrany osobných údajov užívateľov. Konečné rozhodnutie by malo padnúť v prvej polovici roku 2022.

V júli 2020 Európsky súdny dvor rozhodol, že norma o prenose údajov medzi EÚ a USA dostatočne nechráni súkromie európskych občanov. Americké agentúry, ako je NSA, môžu teoreticky požiadať internetové spoločnosti, ako sú Facebook a Google, aby im údaje o občanoch EÚ odovzdali.

Rozhodnutiu predchádzala známa kauza rakúskeho aktivistu Maxa Schremsa. Ten podal v súvislosti s odhalením Edwarda Snowdena žalobu, v ktorej tvrdil, že americké právo neposkytuje dostatočnú ochranu pred sledovaním zo strany verejných orgánov. Schrems vzniesol sťažnosť proti spoločnosti Facebook, ktorá rovnako ako mnoho ďalších firiem odovzdávala jeho údaje a informácie o ďalších používateľoch do USA.

“Meta nemôže len tak vydierať EÚ, aby sa vzdala svojich štandardov ochrany údajov. Odchod z EÚ by bol jej stratou.”

Europoslanec Axel Voss

Akcie Meta (Facebook): Kvartálne výsledky

Výnosy za 4. štvrťrok boli v súlade s očakávaniami vo výške 33,67 miliardy USD (+20 %). V dôsledku prudko rastúcich výdavkov však zisky prudko klesli. Celkové náklady a výdavky vzrástli o 37,8 % na viac ako 21 miliárd USD. V dôsledku toho bol dosiahnutý zisk iba 10,28 miliardy USD, v porovnaní s 11,21 miliardami USD v minulom roku. V dôsledku toho zisk na akciu zostal na 3,67 USD, teda pod očakávanými 3,84 USD.

Sklamaním bol aj počet denných a mesačných aktívnych užívateľov. Trh očakával 2,95 miliardy aktívnych užívateľov mesačne, ale skutočný počet zostal na iba 2,91 miliardách.

Meta uvádza hneď niekoľko dôvodov poklesu. Napríklad aktualizácia ochrany osobných údajov systému iOS spoločnosti Apple predstavuje novú výzvu v oblasti cielenej reklamy. Spoločnosť tiež poukázala na infláciu a krízu dodávateľského reťazca. Tieto faktory údajne mali vplyv na reklamný rozpočet zákazníkov. Je ale pozoruhodné, že sme o podobných problémoch nepočuli u Alphabet.

Meta ďalej odkazuje na zvýšenú konkurenciu, ako je TikTok. Spoločnosť zdôrazňuje, že sa nachádzame vo fáze, v ktorej dochádza k zmene v používaní aplikácií. Instagram sa stále viac využíva pre krátke videá (tzv. Reels). Mark Zuckerberg si myslí, že včasné prepnutie na správne trendy pôjde na úkor krátkodobého zisku, ale dlhodobo to povedie k lepším výsledkom. Práve spomínané Reels vynášajú zatiaľ menej ako tradičné Feed a Stories.

Nápadné sú najmä prudko rastúce náklady a výdavky. V dôsledku toho prevádzková marža klesla na 37 % v 4. štvrťroku 2021 zo 46 % v 4. štvrťroku 2020. Podľa Meta sú vyššie výdavky spôsobené investíciami do nových talentov a nákladmi súvisiacimi s infraštruktúrou. Meta tiež očakáva, že výdavky v roku 2022 naďalej porastú. To zahŕňa investície do dátových centier, serverov a nových kancelárskych zariadení. Náklady na umelú inteligenciu sa samozrejme tiež zvyšujú s rozvojom nových aktivít súvisiacich s metaversou.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ako si viedli akcie Meta (FB) v roku 2021?

Za celý rok 2021 vzrástli výnosy o 37 % na 117,92 miliardy USD. Výdavky vzrástli o 34 % na 71,17 miliardy USD a čistý zisk bol o 35 % vyšší (39,37 miliardy USD). V roku 2022 analytici rast ziskov príliš neočakávajú, ale oveľa pozitívnejšie sa stavajú k roku 2023.

Meta akcie a výhľad na rok 2022

Spoločnosť Meta Platforms sa o nadchádzajúcom období vyjadrovala opatrne. Najmä v súvislosti so spomínanou zvýšenou konkurenciou a meniacim sa trendom v používaní ich aplikácií. Investorov tieto zlé prognózy príliš nepotešili.

V prvom štvrťroku tohto roku Meta odhaduje výnosy medzi 27 a 29 miliardami USD. Analytici pritom očakávali až 30,15 miliardy USD. Meta týmto cieli na medziročný rast iba o 3-11 %, čo je podstatne menej, než sme videli v minulosti.

Dôraz na Metaverse aj zmena tickera z FB na META

Mark Zuckerberg spomenul 7 investičných priorít. V roku 2022 sa chce Meta zamerať na Reels, komunitné zasielanie správ, obchod, reklamy, ochranu súkromia, AI a samozrejme metaverse. Spoločnosť do týchto oblastí vyčlení viac talentov a väčší rozpočet.

Najmä umelá inteligencia bude hrať veľkú úlohu pri budovaní metaverse. Meta kvôli tomuto projektu virtuálneho sveta dokonca minulý rok opustila svoj názov Facebook. Po zmene názvu sa tiež chystá zmena tickera, pod ktorým sa akcie Facebook obchodovali. V prvej polovici roku 2022 sa ticker FB nahradí tickerom META.

Firma v súčasnej dobe buduje AI Research SuperCluster, ktorý by sa po dokončení mal stať najrýchlejším superpočítačom na svete. To umožní značný rozvoj umelej inteligencie, kedy bude možné učiť sa z biliónov príkladov a rozumieť stovkám jazykov. Tento superpočítač sa má stať základom metaverse. Cieľom je vytvoriť virtuálny svet, kde bude možné pracovať, hrať hry a stretávať sa s priateľmi.

Okuliare na virtuálnu realitu ako vstupenka do metaverse?

Na to, aby sme sa mohli stať súčasťou metaverse, je potrebný špecifický hardvér. Už existujú okuliare pre virtuálnu realitu s názvom Oculus Quest 2. Meta tiež pracuje na novom headsete pre virtuálnu realitu, ktorý by mal vyjsť koncom tohto roka. Ďalej tiež postupuje projekt Nazare. Stručne povedané by sa malo jednať o klasické okuliare doplnené o prvky rozšírenej reality (Augmented Reality). Dochádza aj k ďalšiemu rozvoju divízie Reality Labs, ktorá vyrába hardvér pre VR a AR. Tu výnosy vzrástli na 877 miliónov USD zo 717 miliónov o rok skôr.

Investori sa zrejme obávajú, že investície do metaverse neprinesú rovnaké výnosy, aké spoločnosť doteraz dosahovala vďaka reklamám. Hoci príjmy z reklamy naďalej rastú, zvyšuje sa ale aj konkurencia. A to zase vedie k vyšším nákladom. Zároveň má Meta stále veľký potenciál s existujúcimi službami, ako je WhatsApp, ktoré zatiaľ negenerujú veľké príjmy.

Potenciálne riziká predstavujú aj nová legislatíva na ochranu súkromia. Povzbudivý je fakt, že Meta už má s Oculus Quest 2 dobre fungujúce VR okuliare. Pokiaľ sa tento produkt bude aj naďalej presadzovať, aplikácie a hry, ktoré sa spoločne s nimi predávajú, spôsobí výrazný nárast príjmov spoločnosti.

Aktuálny cenový graf akcie Meta (Facebook)

Meta akcie zažívajú prudký pokles. Od zverejnenia výsledkov z dňa 2.2.2022 cena akcie FB klesla už o viac ako 30 %. Bude zaujímavé sledovať, či úroveň okolo hodnoty 220 USD zafunguje ako support a dôjde k odrazu smerom nahor.

Týždenný graf akcie FB od marca 2017 do februára 2022. Zdroj: Trader Workstation (8.2.2022)

Rozhodne ide ale o natoľko silný pokles, že opatrnosť je namieste. Posledné týždne sú pohyby na akciových trhoch veľmi volatilné a ani Meta akcie nie sú výnimkou. Investori by tak vždy mali zvažovať všetky možné riziká a dodržiavať pravidlá svojej obchodnej stratégie.

Obchodujte akcie Meta Platforms prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Čítajte tiež:

Ďalšie použité zdroje:

Editorial credit: charnsitr / Shutterstock.com

BLEKEMOLEN, J. Aandeel Meta Platforms (Facebook) stort in na tegenvallende cijfers. LYNX [online]. Vydáno 3.2.2022 [cit. 8.2.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/aandeel-meta-platforms/

Analýzy & Tipy

Kúpte akcie Meta Platforms

Zaujímate sa o nákup akcií Meta Platforms? Zistite dôležité aktuálne informácie, novinky a analýzy.

Pre úspešné investovanie do akcií je tiež vhodné vybrať si kvalitného brokera. Obchodujte akcie Meta Platforms za nízke poplatky a za použitia stabilnej obchodnej platformy. Online broker LYNX vám ponúka kvalitné podmienky pre trading akcií Meta Platforms. Zistite viac o výhodách obchodovania akcií prostredníctvom LYNX.

Online broker LYNX: Zistite viac

Meta Platforms cena akcie

Posledná obchodná cena
Zmena v USD
Zmena v %
Dátum
Čas
Burza
Tržná kapitalizácia
Počet emitovaných akcií
Otváracia cena
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Denné minimum
Denné maximum
Ročné minimum
Ročné maximum
Minimum za 52 týždňov
Maximum za 52 týždňov

Meta Platforms akcie: Údaje spoločnosti v USD

Dividendový výnos
Rentabilita tržieb
Tržby na akciu
Cashflow na akciu
Podiel investícií do kapitálu
Podiel práce ku kapitálu
Prevádzkový kapitál (mil.)
Ukazovateľ krytia A
Ukazovateľ krytia B
Ukazovateľ krytia C
Návratnosť investície
Pomer cien ziskov
Pomer peňažných tokov
Podiel vlastného imania
Podiel dlhu na financovanie
Cudzie zdroje / Vlastný kapitál
Krátkodobá likvidita
Skúška úverovej bonity
Bežná likvidita

Meta Platforms akcie: Informácie o spoločnosti Meta Platforms Inc

Meta Platforms (Facebook) je americká spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi médiami a sociálnymi sieťami so sídlom v Menlo Parku v Kalifornii, ktorú založili spolužiaci a na Harvardovej univerzite. Prevádzkuje mobilnú aplikáciu a webové stránky, ktoré spájajú ľudí prostredníctvom mobilných zariadení a počítačov. V priemere má viac ako miliardu aktívnych používateľov a je jednoznačne najpopulárnejšou sociálnou sieťou súčasnosti. Väčšina používateľov pristupuje na Facebook z mobilného zariadenia.

Medzi hlavné aplikácie patria Instagram (mobilná aplikácia, ktorá používateľom umožňuje zdieľať fotografie a videá), Messenger (platforma na zasielanie správ pre mobilné a webové aplikácie), WhatsApp (rýchla, jednoduchá a spoľahlivá mobilná aplikácia na zasielanie správ) a Oculus (technológia a aplikácia na virtuálnu realitu) Facebook poskytuje aj obsahovú platformu, ktorá ľuďom umožňuje hrať hry, konzumovať obsah a spájať sa navzájom v interaktívnom online prostredí. Spoločnosť Facebook dosahuje svoje zisky predovšetkým predajom reklamy.

Akcie FB sú súčasťou indexu Nasdaq 100

Adresa
1 Hacker Way
Menlo Park, Kalifornia
USA

Internet
www.facebook.com

 

"