Americký dolár

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

Americký dolár aktuálne

Symbol: USD

Naposledy aktualizované:--- hod.

---
---
---
---
---
Denné maximum
---
Denné minimum
---

Americký dolár graf

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

USD/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 USD EUR

Historické kurzy : USD/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Americký dolár (USD)

Americký dolár (USD) je oficiálnou menou Spojených štátov amerických. Ide o hlavné svetovú menu a jednu z piatich, v ktorej sú uložené menové rezervy. väčšina komoditných trhov je takisto kótovaná v amerických dolároch. Vedľa USA je americký dolár oficiálnym platidlom v Ekvádore, Paname, Zimbabwe, Salvádoru a ďalších štátoch, ktoré predtým patrili medzi americké teritória.

História amerického dolára

Americký dolár bol v Spojených štátoch zavedený v roku 1785. Hneď od začiatku sa dolár delil na 100 centov a bol tak prvým platidlom, ktorý ctil decimálny systém . Najprv bola hodnota dolára vyvažovaná striebrom, samotná jednodolarová minca bola podla Coinage Act z roku 1792 definovaná ako strieborná minca presne špecifikovanej hmotnosti.

Strieborné mince mali v znaku personifikáciu slobody a veľkým písmom napísané slovo LIBERTY (v preklade Svoboda). Od roku 1900 bol dolár krytý zlatom podľa zlatého štandardu. V roku 1944 došlo v rámci brettonwoodskej dohody k fixácii všetkých hlavných mien k americkému doláru.

V Brettonwoodkskom menovom systéme hral americký dolár kľúčovú úlohu a cudzím vládam garantoval jeho konvertibilitu za zlato. Keď bol v roku 1971 zrušený, stratil aj dolár pevnú väzbu na zlato. Vojna vo Vietname vyžadovala vyššiu zásobu amerických dolárov a zlatý štandard tak nemohol byť udržaný. Od začiatku roka 1975 potom vstúpil do éry plávajúcich menových kurzov na menových trhoch.

Všeobecne

Rozhodnutie ohľadom menovej politiky má na svedomí Federálny rezervný systém (Fed). Ide o nezávislú inštitúciu, ktorá nie je nikým formálne vlastnená. Americký dolár sa označuje známym symbolom $, slangovo sa označuje podobne ako kanadský dolár označením buck. Nejobchodovanějším párom sveta je EUR/USD.