Obchodovanie na burze je veľmi špecifická činnosť, ktorú možno len ťažko k niečomu prirovnať. Trader sa v podstate neustále pohybuje v prostredí vysokej neistoty. Na trhoch vládne náhodnosť a chaos. Niektorí preto neváhajú burzové obchodovanie označiť za gambling podobný rulete.
Čo je chaotické, nemožno predvídať. Ak to nemožno predvídať, nemožno na tom systematicky zarábať. Jednoduchý záver.
Tento záver ale nepočíta s dôležitou vecou. Nepočíta s predvídateľnosťou nášho vlastného správania.
Je pravda, že nikto na svete nevie, kam sa trhy pohnú. Je ale pravda tiež to, že tí, ktorí na burze úspešne obchodujú, na nej neobchodujú chaoticky a náhodne. Majú plán. Majú jasne definované pravidlá svojho správania a počínania, ktoré úplne opakovane aplikujú. V každej situácii vedia, čo majú robiť. Vedia to natoľko presne, že ich správanie je úplne automatické. Konajú bez premýšľania.
Trh je chaos a jedinou možnosťou, ako do neho vniesť poriadok, je spútať svoje správanie pravidlami, ktoré budeme dodržiavať. Týmto pravidlám sa hovorí “obchodný plán”.
Čo všetko takýto plán obsahuje a ako by mal vyzerať, si ukážeme v tomto článku.
Kto by mal mať obchodný plán?
Začínajúci obchodník si sotva predstaví, čo to obchodný plán je, nieto ešte, aby nejaký sám postavil. Obchodný plán (niekedy označovaný ako obchodný systém) je jednoducho povedané súbor pravidiel a direktív, ktoré popisujú, ako sa budeme v daných situáciách ako trader správať.
Dobre postavený a otestovaný obchodný plán je absolútne kľúčový pre dosiahnutie systematických výsledkov. Jeho dôležitosť a prepracovanosť je tým kritickejšia, čím častejšie obchodujete. V prípade, že ste skôr investor, ktorý nakúpi raz za niekoľko rokov akcie a ďalšie roky je drží, potom je obchodný plán skôr niečím okrajovým. Než aby ste trávili veľa času jeho stavbou, budete sa skôr zameriavať na analýzu jednotlivých akciových titulov, aby ste vybrali ten správny. Vaším plánom bude skôr určitá forma fundamentálnej analýzy akcií.
Ak ste ale vysokofrekvenčný obchodník, swing trader, daytrader alebo skalper, mali by ste dosť presne vedieť, čo robíte, kedy to robíte, ako to robíte a prečo to robíte práve takto. Váš plán by mal byť celkom hmatateľný a čo najpresnejšie definovať všetky možné alternatívy vášho správania. Samozrejme je rozdiel medzi tým, či obchodujete ručne, diskrečných, alebo automaticky. Diskrečný trading je vždy zanesený určitou mierou subjektívneho vyhodnotenia situácií, ktoré dáva priestor s pravidlami viac hýbať. Automatizácia toto z princípu nedovoľuje. Čo je lepšie a ako si vziať z oboch svetov to najlepšie, si ukážeme ďalej.
Čo zohľadniť pri výbere obchodného systému?
Obchodný systém je niečo, čo asi nevymyslíte cez noc. Samozrejme môžete sa nechať inšpirovať inými, ktorí na burze obchodujú. Pozrieť sa, ako a čo robia, je určite doporučeníhodné. Ale pamätajte na to, že nie všetko sa dá okopírovať. Kúpiť si kurz a myslieť si, že sa z vás stane ziskový trader, je bohužiaľ veľmi naivné.
To, že niekto obchoduje určitý systém a má na ňom výsledky, ešte neznamená, že keď začnete obchodovať rovnako, budete mať výsledky taky. To by platilo iba v prípade plne automatizovaného obchodného systému, ktorý by vám niekto dal či predal. Nikto vám ale funkčný automatizovaný systém nikdy nedá, takže túto alternatívu vynechajme.
Pozrime sa skôr na druhú možnosť, na diskrečné obchodovanie a na päť dôvodov, prečo nie je ani zďaleka zaručené, že čo ide jednému, pôjde aj druhému:
1) diskrečný trading je veľká záležitosť psychiky. Schopnosť sa sústrediť, rýchlo a správne vyhodnotiť situáciu a adekvátne zareagovať nie je niečo, čo máme všetci rovnaké. Nie vždy to ide okukať a naučiť sa to. Obchodný plán musí zohľadňovať vašu povahu, vaše osobnostné nastavenie, vaše tendencie, vaše silné aj slabé stránky.
2) každý máme inú toleranciu k riziku. O riziku bude ešte reč, pretože to je kľúčová téma obchodného plánu a tradingu všeobecne. Ako trader ste v podstate risk manažér. Nie všetci máme rovnako postavený risk. Niekto má veľký účet a môže si dovoliť viac riskovať. Niekto má na to povahu a viac riskovať chce. To, čo pre jedného je ohromná strata, je pre druhého zanedbateľná drobnosť. Obchodný plán toto musí zohľadňovať.
3) odovzdávanie určitého know-how a vyučovanie investičnej stratégie má vždy nevýhodu istého interpretačného skreslenia. Napríklad: to, čo jeden trader považuje za trend, iný za trend považovať nemusí. Ak nie sú celkom jasne definované parametre trendu (čo rozhodne v tradingu nebýva) neviete, ako to s tým trendom je. Ak máte obchodný systém, ktorý ste niekde odpozerali a ktorý tvrdí, že máte vstupovať do trendu, môžete si trend interpretovať rôzne. A to je problém.
4) spravidla budete chcieť nasledovať obchodný systém, ktorý je ziskový. Lenže kto vám ho dá? Moc ľudí nie. Možno vám ho niekto predá. Predávaním kurzov sa rad ľudí veľmi dobre živí. Otázka je, či obchodný systém ktorý učí, je stabilný a ziskový a či s ním aspoň oni sami majú preukázateľné dlhodobé výsledky. To je niečo, na čo by ste sa mali pýtať.
5) blízko vyššie napísanému doplním, že mnoho obchodných systémov a štýlov, na ktoré môžete naraziť či už voľne alebo v platených sekciách na internete, je nefunkčných alebo nekompletných. Budete si musieť plán vždy uspôsobiť prípadne doplniť o kľúčové prvky, ako je lepšie načasovanie vstupu, nastavenie veľkosti pozície, riziká, profitu a pod.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.