Money Management: Ako sa stať majstrom disciplíny

od Ondřej Likeš

V tomto článku

Rýchle rokovania, minúty či sekundy, alebo naopak pokojné čakanie a držanie pozície dlhodobejšie? Každý trader žije na burze svojim vlastným svetom. Byť sám sebou je kľúčom úspechu na finančných trhoch. Každý z obchodníkov rôznym spôsobom používa metódu nazývanú money management.

Nie každá stratégia totiž sadne každému obchodníkovi. Jeden bude pri rovnakej stratégii zarábať, druhý strácať. Jeden bude z obchodu vystupovať skôr, druhý neskôr. Predsa len ale existuje jedna disciplína, s ktorou sa budú stotožňovať všetci.

Money management stojí ako za úspešnými príbehmi, tak aj v pozadí za tradermi, ktorí zmazali svoj účet. Hoci je ovládanie money managementu bezpochyby jednou z najdôležitejších zručností, je často veľmi podceňované. A čo viac, je mu prikladaná veľmi malá pozornosť.

Ako správne nastaviť money management a prečo je tak dôležité ho dodržiavať?

V článku sa dozviete, čo to money management je, prečo je tak dôležitý a poradíme vám 9 tipov, čoho sa radšej vyvarovať a taktiež 9 pravidiel, ktoré dodržiavajú úspešní obchodníci.

Čo je to money management?

Money management je termín pre riadenie pozícií, plánovanie kontroly a nakladanie s prostriedkami a stanovovania vlastných pravidiel. Cieľom money managementu je minimalizácia strát a maximalizácia ziskov. V tomto článku sa budeme zaoberať správou peňazí dôležitou práve pre Vás, traderov a investorov.

Obchodník so stanoveným plánom money managementu má jasne stanovenú maximálnu stratu na obchod. Úspešní traderi sa zhodujú na tom, že obmedzenie strát v nepriaznivých časoch je dôležitejším faktorom, než sú zisky v dobách nárastu trhov.

Či obchodujete sebelepšiu stratégiu, bez money managementu sa dlhodobej profitability s vysokou pravdepodobnosťou nedočkáte. Vďaka správnemu money managementu ste schopní docieliť konzistentných zárobkov. A to je predsa cieľ každého obchodníka.

Prečo je money management taký dôležitý?

Plánovanie money managementu je oporným bodom každého obchodného dňa. Mnoho investorov potvrdzuje, že na zvyšovanie hodnoty svojho investičného účtu pracujú dlhú dobu. Zato stratiť ho sú schopní aj počas jedného dňa. Ako je to však možné? Prečo investori náhle tento akumulovaný zisk stratia? Odpoveď na túto otázku býva často rovnaká:

“Mal som slabšie obdobie, moje zisky boli menšie ako obvykle, a tak som radšej podstúpil väčšie riziko na ďalšie obchody. To ale naopak viedlo k ešte väčším stratám. “

Je na každom z nás, aby práve v neistých časoch konal racionálne a nevyhľadával zbytočné riziko. V takej chvíli by každý investor mal svoje straty obmedzovať, nie ich navyšovať. Konzistentné zisky sú znakom každého skúseného obchodníka. Práve títo investori vedia, ako sa vyrovnať so stratami a ako ich neuvážene nezvyšovať. A to môžeme považovať za cieľ money managementu. Môže to znieť jednoducho, ale každý na tento problém raz sám narazí, keď si už od počiatku nestanovuje vlastné pravidlá.

Money management Vás udrží nažive aj napriek nevydarenému obchodu a neúspešnému obdobiu. Neprehĺbia výrazne Vaše straty a ponechajú Vašu psychiku pokojnejšiu aj v stratových dobách, pretože budú straty očakávané a prijateľné. Disciplinovaný trader s dobrým money managementom môže zobchodovať 15 po sebe stratových obchodov, ale následne pokryje svoje straty 2 podarenými obchodmi. V prípade neskúseného tradera bez plánu to bude presne naopak. 15 ziskových obchodov sú vynulované 2 nepodarenými, a to žiadnemu z nás na sebadôvere nepridá.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

9 + 9 zlatých pravidiel money managementu

Poďme sa zo všeobecných informácií presunúť ku konkrétnym radám. Akým chybám sa v rámci money managementu vyvarovať a na čo naopak smerovať svoju pozornosť?

Vytvorili sme pre Vás zoznam bodov, podľa ktorých môžete nastaviť svoj plán.

9 tipov, ktorým sa vyvarovať

  • Nezaoberajte sa posledným (stratovým) obchodom príliš dlho.
  • Nasledujte svoju stratégiu a začnite znovu obchodovať.
  • Vopred si stanovte maximálnu stratu na 1 obchod. Môže to byť napríklad hodnota 5% z Vášho celkového kapitálu. Pre mnoho obchodníkov môže byť prijateľnejšia nižšia hodnota, najčastejšie 2%.
  • Neotvárajte neúmerne veľké pozície vzhľadom na výšku svojho obchodného účtu. Nie je dobré vsádzať všetko na jednu kartu. Ak napríklad začnete obchodovať 1 futures kontrakt v hodnote € 10,000, mala by táto pozícia robiť iba malé % z Vášho celkového účtu (napríklad 10% kapitálu). A aj napriek tomu že je táto pozícia zisková, pozíciu nenavyšujte.
  • Diverzifikácia aktív v portfóliu je pre každého investora vhodná voľba. Berte ale do úvahy silne korelované pozície. Vďaka správnemu rozloženiu pozícií v portfóliu by Vás korelácia nemala ohrozovať.
  • Nenechajte sa ovplyvňovať emóciami z otvorených obchodov. Eufória aj neistota môžu viesť k neracionálnemu rokovaniu. Nie je nutné za každú cenu vstupovať do trhu. Ak si nie ste istí, že aktuálna situácia zodpovedá Vami definovanému vstupu podľa Vašej stratégie, počkajte na ďalšiu zreteľnejšiu príležitosť.
  • Nemať otvorenú pozíciu neznamená neúspech. Ba naopak, vyvarujete sa tak stratám z každého neočakávaného (negatívneho) pohybu trhu.
  • Dajte si pozor na nadmernú aktivitu. Obzvlášť v časoch, kedy je trh pomalší a stagnuje, sa obchodníci často nechávajú ovládať emóciami a chcú otvárať obchody, hoci nekorešpondujú s ich stratégiou.
  • Vyčkávajte s trpezlivosťou na ozajstné príležitosti s veľkým potenciálom zisku a nenechajte sa rozhodiť každým pohybom trhu.

Spomenuli sme tu 9 dôležitých bodov, ktorým sa vyhnúť v rámci money managementu. Samozrejme sa nejedná o všetky pravidlá, ktorými by ste sa mali riadiť. Ide o základ, od ktorého sa môžete odraziť. Vaším konečným cieľom by mali byť menšie straty, než je výška Vášho profitu.

9 pravidiel, ktorými sa riadiť

  • Poznajte svoje riziko a výšku zisku na každý obchod ešte pred tým, než do neho vstúpite. Ujasníte si, či ste schopní riziko uniesť a či sa oplatí riskovať pre daný potenciálny zisk.
  • Používajte stop-loss, aby ste definovali maximálnu stratu.
  • Dajte pozor na jeho umiestnenie. Stop-loss príliš blízko vstupnej hodnote, nedáva priestor a môže zastaviť pohyb príliš skoro, aj keď by sa obchod potom vyvíjal vo Váš prospech.
  • Stanovte si maximálnu stratu na deň (napríklad 10% z celkového kapitálu). Toto opatrenie zabraňuje veľkej strate počas jedného obchodného dňa.
  • Disponujte dostatočným kapitálom. Buďte si vedomí, že pre dlhodobé pozície bude táto časť kapitálu blokovaná. Majte na pamäti bod z predchádzajúceho zoznamu o výške pozícií.
  • V neistých obdobiach znížte frekvenciu obchodovania. Práve v takýchto situáciách menej znamená viac. Nesnažte sa nahradiť straty otvorením väčšieho množstva obchodov, stratíte ešte viac.
  • Zatvárajte stratové pozície skôr a nechajte zisky rásť po čo najdlhšiu dobu. V prípade protipohybu nečakajte a nedúfajte v obrat trhu. Neposúvajte stoploss. Radšej realizujte menšiu stratu.
  • Vždy si pripravte plán v predstihu. Zakomponujte do svojho plánu aj pozitívne scenáre, vyhnete sa tak otváraniu obchodov v euforickej nálade, ktorá nekorešponduje s Vašou stratégiou.
  • Zostaňte disciplinovaní. Vždy dodržujte vopred stanovený plán. Od tohto plánu sa neodkláňajte predovšetkým v časoch, kedy sa Vám nezadařilo. Pokračujte vo svojej stratégii aj naďalej. Disciplína je jedným z najdôležitejších faktorov úspechu obchodníka.

Majte tieto pravidlá na pamäti a riaďte sa nimi. Ešte lepšie, vytlačte si ich, nech ich máte neustále na očiach. Každý deň, keď budete obchodovať na burze, Vám budú pripomínať, že sa nemáte odchyľovať od vlastnej stratégie. Navyše budú zcelovať Vašu disciplínu. Nezabúdajte, iba racionálne rozhodnutie bude Vás aj Vaše konto posúvať vyššie.

Otázky, na ktoré sa úspešný trader sám seba pýta každý deň

Na základe uvedených pravidiel môže vyvolať otázky, na ktoré by sa sám seba mal spýtať trader každý deň:

  • Viem, koľko riskujem na daný obchod?
  • Dodržiavam svoj vopred stanovený plán pri vstupe do novej pozície?
  • Otvoril by som túto pozíciu z racionálneho hľadiska? Nie som ovplyvnený emóciami?
  • Ako veľkú časť kapitálu môžem v tomto obchode stratiť a ako ďaleko je umiestnený môj stop-loss?
  • Nebol prekročený niektorý z mojich limitov?
  • Je moja stratégia stále účinná? Nemal by som ju pozmeniť?
  • Je pre mňa nastavená stratégie vyhovujúca? Nemal by som ju pozmeniť?

Odpovedzte si na banálne otázky opísané vyššie. Môžete zistiť, že ste sa nad žiadnou z týchto otázok bližšie nezamysleli a prídete tak na medzeru vo svojej stratégii. Pýtajte sa na ne opakovane. Ich odpovede Vám pomôžu stať sa disciplinovanejším obchodníkom s dobre nastaveným money manažmentom.

Čítajte viac

Profituje z klesajúcich cien

Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling


Profituje z klesajúcich cien

Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling