Rýchle rokovania, minúty či sekundy, alebo naopak pokojné čakanie a držanie pozície dlhodobejšie? Každý trader žije na burze svojim vlastným svetom. Byť sám sebou je kľúčom úspechu na finančných trhoch. Každý z obchodníkov rôznym spôsobom používa metódu nazývanú money management.
Nie každá stratégia totiž sadne každému obchodníkovi. Jeden bude pri rovnakej stratégii zarábať, druhý strácať. Jeden bude z obchodu vystupovať skôr, druhý neskôr. Predsa len ale existuje jedna disciplína, s ktorou sa budú stotožňovať všetci.
Money management stojí ako za úspešnými príbehmi, tak aj v pozadí za tradermi, ktorí zmazali svoj účet. Hoci je ovládanie money managementu bezpochyby jednou z najdôležitejších zručností, je často veľmi podceňované. A čo viac, je mu prikladaná veľmi malá pozornosť.
Ako správne nastaviť money management a prečo je tak dôležité ho dodržiavať?
V článku sa dozviete, čo to money management je, prečo je tak dôležitý a poradíme vám 9 tipov, čoho sa radšej vyvarovať a taktiež 9 pravidiel, ktoré dodržiavajú úspešní obchodníci.
Čo je to money management?
Money management je termín pre riadenie pozícií, plánovanie kontroly a nakladanie s prostriedkami a stanovovania vlastných pravidiel. Cieľom money managementu je minimalizácia strát a maximalizácia ziskov. V tomto článku sa budeme zaoberať správou peňazí dôležitou práve pre Vás, traderov a investorov.
Obchodník so stanoveným plánom money managementu má jasne stanovenú maximálnu stratu na obchod. Úspešní traderi sa zhodujú na tom, že obmedzenie strát v nepriaznivých časoch je dôležitejším faktorom, než sú zisky v dobách nárastu trhov.
Či obchodujete sebelepšiu stratégiu, bez money managementu sa dlhodobej profitability s vysokou pravdepodobnosťou nedočkáte. Vďaka správnemu money managementu ste schopní docieliť konzistentných zárobkov. A to je predsa cieľ každého obchodníka.
Prečo je money management taký dôležitý?
Plánovanie money managementu je oporným bodom každého obchodného dňa. Mnoho investorov potvrdzuje, že na zvyšovanie hodnoty svojho investičného účtu pracujú dlhú dobu. Zato stratiť ho sú schopní aj počas jedného dňa. Ako je to však možné? Prečo investori náhle tento akumulovaný zisk stratia? Odpoveď na túto otázku býva často rovnaká:
“Mal som slabšie obdobie, moje zisky boli menšie ako obvykle, a tak som radšej podstúpil väčšie riziko na ďalšie obchody. To ale naopak viedlo k ešte väčším stratám. “
Je na každom z nás, aby práve v neistých časoch konal racionálne a nevyhľadával zbytočné riziko. V takej chvíli by každý investor mal svoje straty obmedzovať, nie ich navyšovať. Konzistentné zisky sú znakom každého skúseného obchodníka. Práve títo investori vedia, ako sa vyrovnať so stratami a ako ich neuvážene nezvyšovať. A to môžeme považovať za cieľ money managementu. Môže to znieť jednoducho, ale každý na tento problém raz sám narazí, keď si už od počiatku nestanovuje vlastné pravidlá.
Money management Vás udrží nažive aj napriek nevydarenému obchodu a neúspešnému obdobiu. Neprehĺbia výrazne Vaše straty a ponechajú Vašu psychiku pokojnejšiu aj v stratových dobách, pretože budú straty očakávané a prijateľné. Disciplinovaný trader s dobrým money managementom môže zobchodovať 15 po sebe stratových obchodov, ale následne pokryje svoje straty 2 podarenými obchodmi. V prípade neskúseného tradera bez plánu to bude presne naopak. 15 ziskových obchodov sú vynulované 2 nepodarenými, a to žiadnemu z nás na sebadôvere nepridá.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling