- Online broker je obchodný partner
- Obchoduje broker priamo na burze, alebo mimo nej?
- Výška poplatkov brokera a ich štruktúra, pozor na skryté náklady
- Je broker dostatočne seriózny?
- Platformy brokera a obchodné dáta
- Regulácia brokerov a udelené pokuty
- Propagácia a vystupovanie brokera
- Bankové spojenie brokera, vloženie a výber peňazí
- Nutný kapitál pre otvorenie účtu u brokera
- Porovnanie brokerov a platené internetové zrovnávače
- Zhrnutie odporúčaní, ako si vybrať najlepšieho brokera
- Ako vybrať brokera prakticky v piatich rýchlych krokoch
Je výška poplatkov to jediné, čo by malo investora pri výbere brokera zaujímať? Alebo sú dôležitejšie veci, kvôli ktorým môže investor prísť aj o celý svoj kapitál? Výber brokera nie je jednoduchá úloha. Na investora sa doslova valia desiatky ponúk, sľuby na rýchle zbohatnutie alebo zaručené tipy na investovanie.
Investor alebo trader však netuší, že sľubované výhody a nízke poplatky môžu byť len marketingové heslá, ktoré v realite nie sú naplnené.
Ako sa vyhnúť situácii, kedy vás broker prekvapí po otvorení účtu nečakanými poplatkami, dlhým čakaním na výber peňazí alebo vyplňovaním obchodov na horších cenách? Zaujíma vás aký je najlepší broker v SR.
Pripravili sme pre vás 10 tipov, podľa ktorých si overíte, či je vami vybraný broker pre vás ten pravý.
Online broker je obchodný partner
Čo sa vám vybaví, keď sa povie online broker? Poskytovateľ prístupu na burzu s ponukou finančných inštrumentov? Zmeňte váš pohľad. Broker by mal byť váš obchodný partner. Mal by sa zaujímať o to, čo chcete obchodovať, aké máte skúsenosti a ponúknuť vám pomoc, kedykoľvek ju potrebujete.
Mal by mať záujem o dlhodobú spoluprácu, nie vás tlačiť do navýšenia depozitu a nasledovania obchodných odporúčaní, ktoré vás majú “rozobchodovat”.
Vzťah medzi vami a brokerom by mal byť výhodný pre obe strany. Broker vám ponúkne nielen možnosť obchodovať, ale aj edukačnú a zákaznícku podporu. Za to všetko platíte vo forme poplatkov za obchody. Tu je nutné vyzdvihnúť dôraz na to, že poplatky by vždy mali byť adekvátne službám, ktoré broker ponúka.
Plánujete investovať dlhodobo desiatky rokov? O to viac dbajte na výber brokera. Zaujímajte sa o to, ako dlho je na trhu, akú má reputáciu a či je označený za stabilného brokera. Obchodný vzťah medzi vami môže byť celý život.
Obchoduje broker priamo na burze, alebo mimo nej?
NASDAQ alebo NYSE. Aj človek, ktorý nikdy neinvestoval pravdepodobne počul o týchto burzách. Nie každý broker vám na ne ponúkne prístup. Brokeri sa totiž líšia na tých s prístupom na burzové trhy a na tie mimoburzové. Rozdiel je v tom, či priamo obchodujete s akciami, alebo iba s CFD (rozdielovými zmluvami pre krátkodobé špekulácie).
Broker pre burzové trhy
Burzové trhy majú jeden centrálny trh. Jedno miesto, kam môžete prísť a uvidíte, ako sa obchoduje. Ak si tu chcete kúpiť napr. akciu spoločnosti Apple, každý broker s prístupom na trh vám ponúkne rovnakú cenu.
Prístup na burzové trhy je pre brokerov kapitálovo náročný. Môže si ho dovoliť teda len hŕstka brokerov. Medzi tie s prístupom patria veľkí stabilní brokeri, ktorí prežili nejeden pád akciových trhov. U týchto brokerov si môžete byť istí, že vaše obchody prebiehajú na základe dlhodobo platných pravidiel, ktorá slúži predovšetkým k vašej ochrane.
Je úplne štandardné, že niektoré makléri pôsobia ako tzv. Introducing broker, čo znamená, že využívajú obchodné infraštruktúry veľkých brokerov, vďaka čomu môžu ponúkať široké portfólio produktov, trhov a služieb.
Broker pre mimoburzové trhy
Mimoburzové trhy, ako už názov napovedá, nemajú konkrétnu centrálu či burzu. Ide doslova len o sieť serverov. Vstup pre nových brokerov je tu veľmi jednoduchý a kapitálovo nenáročný. Môžeme tak vidieť veľké množstvo mimoburzových brokerov zameraných na obchodovanie CFD, ktorí sa predháňajú s výhodnými ponukami a lákajú nových traderov.
Kvôli jednoduchosti vstupu na trh je u týchto brokerov nutné riešiť serióznosť. Pre ochranu klientov by brokeri mali svoje obchody zaisťovať hedgováním na medzibankovom a / alebo burzovom trhu. Bohužiaľ nemožno jednoducho zistiť, či k tomu dochádza.
Celkovo je nutné byť u OTC brokerov oveľa opatrnejší než u burzových. Častým lákadlom je absencia poplatkov aj nízke spready, ktoré sa pri väčších pohyboch na trhoch alebo v noci zvyšujú. Spread je rozdiel medzi reálnou a predajnou cenou. Napr. pri reálnej cene akcie 100 dolárov, môžete zaplatiť u CFD brokera citeľne viac.
Výška poplatkov brokera a ich štruktúra, pozor na skryté náklady
Každý broker ponúka iné poplatky za obchodovanie. Je poplatok 5 dolárov za obchod veľa, alebo naopak málo? Záleží na službách, ktoré vám broker ponúka. Poplatky musia byť vždy zmysluplné a adekvátne službám, ktoré broker ponúka.
Typy poplatkov a nákladov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať je hneď niekoľko, a to napr. za vedenie účtu, realizáciu obchodov (nákup alebo predaj), výška úrokov v prípade obchodovania na dlh (maržové obchodovanie), nákup cudzích mien, zasielanie a výber kapitálu alebo poplatky priamo samotnej burze. Občas narazíte aj na exotickejšie poplatky, ako napr. za pripísanie dividendy, držanie hotovosti alebo za pristavenie marže.
Výšky spomenuté dokážete vyčítať z cenníkov brokerov, avšak existujú aj ďalšie náklady – hovorme im “skryté náklady”. Tieto náklady si investori väčšinou neuvedomujú, a to aj napriek tomu, že v konečnom dôsledkov môžu mať na úspešnosť investícií či trading vyšší vplyv ako vyššie spomínané.
Jedná sa napr. o spread menových kurzov, za ktoré broker vymieňa vaše prostriedky pri vykonaní obchodu (vysoký rozdiel medzi predajným a nákupným kurzom meny sťažuje dosahovanie ziskov) alebo sklzy pri vyplnení obchodov (obchody sú vyplňované za horšiu cenu). Tieto náklady investor platí z objemu transakcie, teda každá desatina percenta je veľmi podstatná a potenciálne veľmi drahá.
Kľúčová je to vaša transparentnosť poplatkov, a to najmä s ohľadom na skryté náklady. Chcete vedieť, aké náklady sa na vás budú vzťahovať s vaším zamýšľaným štýlom obchodovania. Potom už je na vás, či ich akceptujete.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
--- ---
--- (---%)Displaying the --- chart
Displaying today's chart