Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám uľahčí výber brokera a dozviete sa, ktoré aspekty nepodceňovať. Ak hľadáte brokera na obchodovanie, kliknite sem.
- Čo je broker?
- Online broker je skôr obchodný partner
- Ako si vybrať brokera: Obchoduje broker priamo na burze?
- Ako si vybrať brokera? Pozor na skryté náklady
- Výber brokera: Ako zistiť, či je seriózny?
- Nutný kapitál pre otvorenie účtu u brokera
- Porovnanie brokerov a platené internetové zrovnávače
- Ako si vybrať brokera – zhrnutie
- Ako si vybrať brokera v 5 rýchlych krokoch
Čo je broker?
Broker je firma alebo inštitúcia, ktorá sprostredkúva obchody medzi kupujúcimi a predávajúcimi na finančných trhoch. Jeho hlavnou úlohou je uľahčovať a sprostredkovávať transakcie s finančnými aktívami, ako sú akcie, dlhopisy, komodity, meny a iné. Jeho úlohou je pomáhať klientom a realizovať obchody v súlade s ich investičnými cieľmi a stratégiami.
Ďalšou dôležitou úlohou brokera je poskytovanie informácií a vzdelávanie klientov o finančných produktoch a investičných stratégiách. Broker by mal byť schopný poskytovať klientom nestranné rady a odporúčania na základe ich individuálnych potrieb a finančných cieľov. Okrem toho môže broker ponúkať aj ďalšie služby, ako je správa portfólia, prieskum trhu alebo prístup k obchodným platformám a analytickým nástrojom.
Z hľadiska regulácie finančných trhov sú brokeri často pod dohľadom a reguláciou národných alebo medzinárodných orgánov. Cieľom týchto regulácií je chrániť investorov pred podvodnými praktikami a zabezpečiť integritu finančných trhov. Broker musí pri poskytovaní svojich služieb dodržiavať príslušné právne predpisy a etické normy a vo vzťahu k svojim klientom zachovávať vysoký štandard transparentnosti a dôveryhodnosti.
Online broker je skôr obchodný partner
Čo sa vám vybaví, keď sa povie online broker? Poskytovateľ prístupu na burzu s ponukou finančných inštrumentov? Zmeňte váš pohľad. Broker by mal byť váš obchodný partner. Mal by sa zaujímať o to, čo chcete obchodovať, aké máte skúsenosti a ponúknuť vám pomoc, kedykoľvek ju potrebujete.
Mal by mať záujem o dlhodobú spoluprácu, nie vás tlačiť do navýšenia depozitu a nasledovania obchodných odporúčaní, ktoré vás majú “rozobchodovat”.
Vzťah medzi vami a brokerom by mal byť výhodný pre obe strany. Broker vám ponúkne nielen možnosť obchodovať, ale aj edukačnú a zákaznícku podporu. Za to všetko platíte vo forme poplatkov za obchody. Tu je nutné vyzdvihnúť dôraz na to, že poplatky by vždy mali byť adekvátne službám, ktoré broker ponúka.
Plánujete investovať dlhodobo desiatky rokov? O to viac dbajte na výber brokera. Zaujímajte sa o to, ako dlho je na trhu, akú má reputáciu a či je označený za stabilného brokera. Obchodný vzťah medzi vami môže byť celý život.
Ako si vybrať brokera: Obchoduje broker priamo na burze?
Nie každý broker vám na ne ponúkne priamy prístup na burzu. Brokeri sa totiž líšia na tých s prístupom na burzové trhy a na tie mimoburzové. Rozdiel je v tom, či priamo obchodujete s akciami, alebo iba s CFD (rozdielovými zmluvami pre krátkodobé špekulácie).
Čo je broker pre burzové trhy?
Na burzových trhoch sa obchody realizujú prostredníctvom centralizovanej burzovej platformy, kde sa stretávajú kupujúci a predávajúci, aby sa dohodli na cene. Ceny na burzách sa určujú prostredníctvom otvoreného trhového mechanizmu ponuky a dopytu.
Prístup na burzové trhy je pre brokerov kapitálovo náročný. Môže si ho dovoliť teda len hŕstka brokerov. Medzi tie s prístupom patria veľkí stabilní brokeri, ktorí prežili nejeden pád akciových trhov. U týchto brokerov si môžete byť istí, že vaše obchody prebiehajú na základe dlhodobo platných pravidiel, ktorá slúži predovšetkým k vašej ochrane.
Je úplne štandardné, že niektoré makléri pôsobia ako tzv. Introducing broker, čo znamená, že využívajú obchodné infraštruktúry veľkých brokerov, vďaka čomu môžu ponúkať široké portfólio produktov, trhov a služieb.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Akciový trh nejde vždy hore. Obdobia so zvýšenou volatilitou a poklesom cien sa objavujú často. Investičný účet prostredníctvom LYNX vám umožní popri nákupe akcií tiež špekulovať na pokles trhu a otvárať krátke pozície (predaj na krátko). Informujte sa teraz na Short selling