Vedeli ste, že je možné požičiavať cenné papiere z vášho investičného portfólia a získať tak dodatočný príjem?

V tomto článku vám predstavíme Stock Yield Enhancement Program a jeho výhody a riziká. Zistite všetko o tom, ako za úrok požičiavať cenné papiere. Ak hľadáte brokera pre obchodovanie akcií, kliknite sem.

SYEP: Ako profitovať z požičiavania akcií?

Stock Yield Enhancement Program (SYEP) ponúka investorom príležitosť generovať dodatočný príjem zo svojho portfólia. Investori poskytujú svoje cenné papiere ostatným obchodníkom, ktorí si ich môžu vypožičať a použiť ich na obchodovanie nakrátko. Na oplátku za vypožičanie dostávajú úrok, ktorý sa pripisuje denne a odvíja sa od aktuálnej úrokovej sadzby.

Ako funguje SYEP. Zdroj: LYNX (27. 3. 2024)

Výška úroku závisí od ponuky a dopytu a môže sa pohybovať od 0,20 % do niekoľkých desiatok percent ročne. Investor má nárok na 50 % tohto úroku. Online broker LYNX v rámci programu SYEP zabezpečuje, aby bol na účte investora vždy hotovostný kolaterál v hodnote minimálne 102 % celkovej hodnoty vypožičaných cenných papierov. Ide o formu krytia a zabezpečenia.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Stock Yield Enhancement Program a jeho výhody

Najväčšou výhodou účasti v programe SYEP je možnosť získať dodatočný príjem z cenných papierov vo vašom portfóliu bez toho, aby ste ich museli predať. Zároveň tým prispievate k väčšej likvidite na trhu. Okrem toho máte nad vypožičanými akciami stále plnú kontrolu a pozície môžete kedykoľvek uzavrieť. U online brokera LYNX je registrácia do programu SYEP jednoduchá a po aktivácii sa už nemusíte o nič starať, pretože požičiavanie prebieha automaticky.

SYEP: Čo by ste mali vedieť

Je dôležité si uvedomiť, že vaše cenné papiere (napr. akcie) si iný investor chce vypožičať, aby mohol obchodovať nakrátko. Ak si niekto od vás požičiava akcie na shortselling, špekuluje v danom momente na pokles ceny. Vy teda požičiavate cenné papiere niekomu, kto špekuluje na vývoj ceny proti vašej pozícii, čo môže ovplyvniť hodnotu daných akcií.

Nezabúdajte tiež, že počas doby, keď sú cenné papiere vypožičané, strácate k nim hlasovacie práva. Program SYEP naviac nie je u každého brokera rovnaký (niektorí ho ani neponúkajú) a ponuka produktov, ktoré sú k dispozícii na vypožičanie, sa tak môže líšiť.

Pri účasti na programoch, ako je Stock Yield Enhancement Program (SYEP), je nevyhnutné zvážiť riziká protistrany. Napríklad to, že protistrana nebude schopná plniť svoje záväzky. Z tohto dôvodu je kľúčové zvoliť si seriózneho brokera, ktorý vám za vypožičané cenné papiere poskytne hotovostný kolaterál. Prostredníctvom LYNX sú vypožičané cenné papiere zaistené kolaterálom vo výške 102 % až 105 % uzatváracej ceny predchádzajúceho obchodného dňa. Ak vás zaujíma, ako si vybrať kvalitného brokera, odporúčame vám náš článok: Ako si vybrať brokera? 10 tipov pre začínajúcich investorov a traderov.

Stock Yield Enhancement Program a jeho aktivácia tiež automaticky nezaručuje, že všetky cenné papiere vo vašom portfóliu budú vypožičané. Výber i doba vypožičania závisí od aktuálneho dopytu.

Stock Yield Enhancement Program: Názorný príklad

Na ilustráciu mechanizmu požičiavania akcií a výpočtu úrokovej sadzby predpokladajme, že sa investor zúčastní programu požičiavania akcií (SYEP) a z jeho portfólia je vypožičaných 1 000 akcií v hodnote 10 USD za akciu. To predstavuje celkovú hodnotu pozície 10 000 USD.

Pri ročnej úrokovej sadzbe 10 % by denný zisk z programu predstavoval približne 2,77 USD (výpočet vychádza z 360 dní). Táto suma sa potom rozdelí rovným dielom medzi investora a brokera. Za vypožičanie predmetných akcií teda investor získa približne 1,39 USD denne, čo znamená ročný výnos viac ako 500 USD (ak sú akcie vypožičané na celú dobu jedného roka). Stock Yield Enhancement Program tak ponúka investorom možnosť dodatočného výnosu z ich portfólia.

Zarábajte na požičiavaní cenných papierov prostredníctvom spoločnosti LYNX

Prostredníctvom online brokera LYNX sa môžu programu SYEP zúčastniť klienti, ktorí majú maržový alebo hotovostný účet. V prípade hotovostného účtu je však nutné, aby bola v čase registrácie do programu čistá hodnota aktív vyššia ako 50 000 USD (alebo ekvivalent v inej mene). Registrácia do programu požičiavania cenných papierov je pomerne rýchla a jednoduchá. SYEP je možné aktivovať priamo v investičnej platforme LYNX+. Vďaka tomu môžete prostredníctvom LYNX požičiavať akcie a ETF kótované v USA, Európe, Hongkongu a Kanade. SYEP sa vzťahuje aj na americké OTC akcie a korporátne dlhopisy. Program sa naopak nevzťahuje na americké komunálne dlhopisy a európske korporátne dlhopisy.

Ak vás program SYEP zaujal a chcete sa dozvedieť viac, odporúčame vám navštíviť našu stránku: Získajte extra príjem požičiavaním akcií.

Z programu požičiavania akcií sa môžete kedykoľvek odhlásiť v sekcii nastavení svojho účtu. Nezáleží pritom na tom, či sú vaše akcie práve vypožičané alebo nie. O zrušenie môžete požiadať jednoducho a samotné ukončenie programu prebehne do niekoľkých pracovných dní. Po odhlásení sa z programu však musíte počkať 90 dní, kým sa budete môcť opäť do programu zapojiť.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Co je SYEP: Získejte extra výnos z vašeho portfolia (27. 3. 2024); lynxbroker.cz/investovani/trading/jak-zacit-obchodovat/syep/

LYNX: Maximaliseer uw portefeuille: gids voor het uitlenen van effecten (13.03.2024); lynx.be/beurs/trading/leren-beleggen-traden/stock-yield-enhancement-program/

LYNX: Zvyšte výnosy ze svého portfolia (13.03.2024); lynxbroker.cz/info/stock-yield-enhancement-program/

InteractiveBrokers: Browse Our FAQs (13.03.2024); interactivebrokers.com/en/index.php?f=46352&article=31754201

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart