Pre začínajúcich investorov všeobecne platí rada, nech neobchodujú intradenne a dávajú prednosť swingovému štýlu obchodovania, kedy jednu pozíciu držíte v poriadku dní až týždne.

Prečo? Značná časť traderov, ktorí nemajú dostatok skúseností a začnú “zostra” aktívnym tradingom, nemajú príliš dôvody na radosť zo ziskov vo svojom tradingu.

Jedným z najviac podceňovaných aspektov tradingu je jeho vplyv na psychiku investora, čo najmä u nováčikov pohybujúcich sa na kapitálových trhoch môže mať fatálne následky.

Ako teda predídete týmto nástrahám, vďaka ktorým môžete prísť o svoj kapitál?

V tomto článku s vami preberieme na prvý pohľad možno trochu banálne, ale o to podstatnejšie tému, a síce ako dôležité je mať neustále prehľad o svojich pozíciách a sledovať všetky svoje transakcie. Teda vedenie obchodného denníka, niekedy nazývaného ako investičný denník či obchodný žurnál.

Kto nepozná svoju históriu, je odsúdený na opakovanie

Obtiažnosť tradingu po mentálnej stránke možno pri troche predstavivosti prirovnať k vrcholovému športu. Rovnako ako pre špičkového športovca je pre úspešného investora absolútne kľúčová vysoká miera disciplíny.

Nedisciplinovaní obchodníci spravidla bez rozmyslu prepínajú z jednej stratégie na druhú, otvárajú stále nové pozície mimo svoj obchodný plán a zahlcujú svoje grafy stále viac indikátormi vo viere, že raz skutočne nájdu tú dokonalú stratégiu. Dúfajú, že ich equity krivka porastie do závratných hodnôt. Preto iba menšia časť intradenných obchodníkov dokáže konzistentne zarábať.

Mať dobrý prehľad o svojich obchodoch je pre úspešného investora absolútne esenciálne. Musíte si neustále klásť otázky a odpovede následne hľadať v histórii svojich obchodov. Na akom trhu a u akého aktíva som dosiahol najlepšie výsledky? Ako reagujem na rôzne trhové podmienky? Ako to, že tento obchod bol nakoniec stratový a iný ziskový? V tom všetkom dôsledne vedený investičný denník môže pomôcť.

Uveďme si príklad: Na konkrétnom trhu došlo k signifikantnému nárastu volatility, pričom počas posledných niekoľkých rokov bol tento trh veľmi stabilný. Je potrebné sa okamžite systematicky, s rozmyslom a v medziach svojej obchodnej stratégie adaptovať na danú situáciu na trhu. Nie je môj stop-loss v dôsledku zvýšenia volatility zbytočne blízko k cene? Ak stop-loss posunie ďalej, nebude už otvorená pozícia príliš veľká, aby prípadný stratový obchod zruinoval môj účet? Ignorovaním týchto otázok sa môže stať, že prvé, čo uvidíte, až znovu otvoríte platformu, bude margin call. Au!

Stratovým obchodom vo vyššie uvedenej situácii môžete predísť, ak viete, ako ste sa zachovali v minulosti. Zo svojej obchodnej histórií napríklad zistíte, že na takto volatilnom trhu sa vám osvedčilo otvárať menšie pozície, pričom ste nastavili stop-loss a profit target ďalej od aktuálnej ceny.

Predsa len, svoje auto tiež riadite iným spôsobom na diaľnici než v pešej zóne, hoci princíp zostáva rovnaký.

Disciplína – prevencia psychických zlyhaní

Každý intradenný obchodník to vie. Každý počul tú otrepanú frázu z úst najúspešnejších svetových obchodníkov, že disciplína je základom úspechu na kapitálových trhoch.

Teoreticky je to prosté – budem sa držať svojho obchodného plánu, nech sa deje, čo sa deje a pozície budem otvárať iba, ak situácia na trhu bude zodpovedať mnou vopred stanoveným podmienkam. Ako ale všetci vieme, medzi teóriou a praxou býva často obrovský rozdiel. Dostanete sa do zlého obdobia a zažijete sériu stratových obchodov.

Prichádza frustrácia a strach. Tieto dve emócie sú veľmi zlým vodcom v tradingu a mnoho začínajúcich investorov kvôli nim prišlo o svoj kapitál. K tomu spravidla dochádza, ak investor nie je dostatočne disciplinovaný a začne obchodovať mimo svoju obchodnú stratégiu. Dôjde k strate sebakontroly a výsledkom je chaotické otváranie pozícií bez akýchkoľvek pravidiel. Daný investor tak robí aj cez to, že mu ten kantorský hlas v hlave hovorí, že táto cesta skončí vymazaním jeho účtu.

Odkiaľ teda pramenia tieto zlyhania psychiky? Prečo je človek schopný vedome dookola opakovať rovnakú chybu?

Jednou z hlavných príčin je jednoznačne neschopnosť prijať stratu ako neoddeliteľnú súčasť tradingu. Najmä toto je dôvod, prečo je dôležité disciplinovane dodržiavať obchodný plán.

Vždy sa sám seba pýtajte: Chcem tento obchod otvoriť na základe svojich emócií alebo ho skutočne otváram na základe obchodnej stratégie? Ak si všimnete, že konáte na základe chamtivosti alebo frustrácie, najlepšie urobíte, keď zavriete platformu a vrátime sa zajtra s čistou hlavou.

Akokoľvek jednoducho sa toto môže javiť, jedná sa o jeden z najťažších aspektov krátkodobého tradingu. Obchodníci často inklinujú k zlým návykom, ktoré majú tendenciu opakovať. Vedením investičného žurnálu môžete mať tieto situácie viac pod kontrolou a skôr si je uvedomiť.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Učte sa zo svojich strát

Je dôležité svoje obchody pravidelne sledovať a analyzovať. Najdôležitejším krokom k úspešnému intradennému tradingu je naučiť sa študovať z minulosti.

Prijmite stratové obchody ako niečo, čo k tradingu neodmysliteľne patrí a učte sa z nich. Už som niekedy túto chybu urobil? Prečo som kedysi realizoval stratu? Slovami amerického filozofa a spisovateľa George Santayny, ktorá nakoniec platí nielen v tradingu: “Tí, ktorí si nepamätajú svoju minulosť, sú odsúdení k tomu ju opakovať.” A pretože ľudská pamäť je často značne nespoľahlivá, je váš obchodný denník výborným pomocníkom k pripomínaniu minulých chýb (či úspechov).

Naše zlé návyky všeobecne pochádzajú z psychologických vzorcov. Aby sme tieto návyky dokázali odstrániť, je najprv podstatné pochopiť dané vzorce, a práve sledovanie našej obchodnej histórie a nášho správania v určitých situáciách nám pomôže ich definovať.

Môžeme ich rozdeliť na 3 typy.

  • Behaviorálne vzorce: tendencia konať rovnakým spôsobom v určitých situáciách
  • Emocionálne vzorce: tendencie nechať sa ovládať rovnakými emóciami v určitých situáciách
  • Kognitívne vzorce: tendencie uvažovať obdobne v určitých situáciách

Ak nedokážeme rozpoznať niektoré negatívne vzorce, ktoré ako obchodník máme, môžeme skončiť so zlým poradcom. Tieto tendencie môžu zabezpečiť, že budeme obchodovať iracionálne v rozpore s našou obchodnou stratégiou a urobíme neuvážené rozhodnutie, čo vyústi vo stratový obchod.

Najmä v týchto situáciách by sme sa mali pozrieť do našej obchodnej histórie prostredníctvom obchodného denníka. Ako som v minulosti reagoval na túto situáciu a čo tentoraz môžem urobiť inak a lepšie? Opakované pokladanie tejto otázky nám pomáha rozvíjať sa ako intradenný obchodník a nakoniec uspieť.

Koniec koncov – zlý obchod je iba ten, z ktorého ste si skutočne nič neodniesol – či už peniaze, či skúsenosti.

Ako vyzerá obchodný denník?

Nižšie vidíte štandardný obchodný deň intradenného investora prevedený na grafy. Súbor sa skladá z niekoľkých častí.

Najprv vyplníte svoje transakcie so zodpovedajúcimi údajmi. Podstatné je zapísať si, čo vás viedlo k realizácii daného obchodu. To vás donúti premýšľať o tejto transakcii a ak bola vykonaná na základe frustrácie, strachu, či chamtivosti môžete sa podobnému obchodu v budúcnosti vyhnúť. Všetky transakcie sú prepojené s riadiacim panelom, ktoré pomáhajú pri analýze vlastnej stratégie.

Z jediného pohľadu na svoj obchodný deň môžete vyčítať, v ktorých trhoch ste najúspešnejší a aký časový rámec obchodovania vám najviac vyhovuje. Ak budete tieto údaje pravidelne sledovať vo svojom investičnom denníku, vaše šance na ziskový trading sa výrazne zvýšia.

Často určite dostávate tipy na prednášky, či knihy, z ktorých chcete od rôznych úspešných traderov získať cenné rady pre váš trading. Dovolil by som si na záver tiež jednu knihu odporučiť – a to práve váš vlastný obchodný denník. Každý zapísaný obchod v tejto knihe je kapitola, z ktorej získate tie najcennejšie skúsenosti, a ktorá vás posunie bližšie k tomu stať sa ziskovým investorom.

Čítajte viac

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart