Zatvorený obchod s profitom. To znamená radosť, vzrušenie, dobrú náladu. Avšak výskumy preukázali, že tieto pocity na burze zažíva len menšia časť obchodníkov.

Čo robí rozdiel medzi obchodníkmi, ktorí zvládajú obchodovanie na burze, a tými, ktorí už tak úspešní nie sú?

V tomto článku Vám predstavíme 5 zlatých pravidiel profesionálnych traderov, pri ktorých dodržiavaniu sa navyšujú Vaše šance byť úspešný.

Trading ako profesia, kde sa dodržiavajú pravidlá

Ako je možné, že niektorí obchodníci dosahujú lepšie výsledky ako iní?

Ľudia nie sú stroje. Veľkú úlohu hrajú emócie. Niekto emócie ovláda lepšie, niekto horšie. Pre obchodovanie na burze sa ale jedná o kľúčovú záležitosť.

Máte vytvorenú a overenú stratégiu? Všetko naznačuje tomu, že na trhu budete zarábať. Potom to tak ale nie je … Prečo?

Najväčším nepriateľom tradera je totiž on sám.

Smútok, strach, nenásytnosť. Práve to sú najväčšie nepriateľov, na ktoré obchodník denne naráža. Čo je nutné sa naučiť ich obchodovať racionálne, vynechávať emócie, pracovať so svojou vlastnou hlavou. Až potom budete schopní vytvárať pravidelný príjem z obchodovania na burze.

K tomu, aby sme Vám pomohli uvedomiť si, ktoré pravidlá je dobré dodržiavať, sme vytvorili zoznam s 5 bodmi. Pri ich dodržiavaní zvyšujete pravdepodobnosť toho, že práve Vy budete patriť medzi percento úspešných traderov.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ako obchodovať na burze? 5 zlatých pravidiel úspešných investorov

Pravidlo č. 1: Neobchodujte proti trendu

Mnoho obchodníkov sa snažia zarobiť na každom, hoci najmenšom, pohybu trhu. Z dlhodobého hľadiska je pre začínajúcich obchodníkov táto stratégia skôr stratová. Príčinou neúspechu je zlé načasovanie vstupu do obchodu či vysoké transakčné náklady.

Krátkodobé obchodovanie je mnohokrát menej istou variantou zárobku, oproti možnosti profitu z väčších pohybov trhu, kedy sa trader zvezie na aktuálnom trende.

Iba limitovaná skupina je schopná vyťažiť z rýchleho a častého vstupovania do pozícií. Ak sa napríklad pozrieme na graf cien akcií Peugeotu, môžeme konštatovať, že šanca na pozitívny výsledok je ďaleko vyššia, ak obchodník nasleduje aktuálny trend.

Pravidlo č. 2: Menej niekedy znamená viac

Každý profesionálny trader vie, že nie je potreba byť za každú cenu aktívny a zobchodovať všetky príležitosti. Riaďte sa pravidlom, že menej niekedy znamená viac. Každý investor pozná ten pocit, kedy túži otvoriť ďalší obchod, zarobiť na trhu a pritom prehliada, že vstup do obchodu nezodpovedá jeho stratégii. Ak sa naučíme túto emóciu ovládať, obmedzíme riziko, že vstúpime do obchodu a trh pôjde proti nám.

Začínajúci obchodník by mal vedieť vyčkávať a vyhýbať sa pozíciám, ktoré vznikajú na základe vopred známych udalostí. Takým príkladom môže byť rozhodovanie centrálnej banky o navýšenie úrokových sadzieb či zverejnenie výsledkov zmien zásob ropy a zemného plynu za posledný týždeň. V takto hektických situáciách môžu neskúsení obchodníci reagovať neracionálne.

Často je oveľa lepšie počkať do tej doby, než sú hodnoty známe a až potom začať na burze obchodovať.

Pravidlo č. 3: Vytvorte si plán money managementu

Hlavným cieľom obchodovania na burze je zarobiť finančné prostriedky. Keď nad tým ale popremýšľame, je paradoxné, že väčšina obchodníkov nemá vytvorený plán money managementu.

Stanovenie monetárnych cieľov a pravidiel vstupu a výstupu z obchodov je kľúčovou záležitosťou. Táto problematika a to, ako správne vytvoriť svoj vlastný plán sme rozoberali v článku Money Management: Staňte sa majstrom disciplíny.

Nezabúdajte teda aj na túto časť a dajte si prácu s vytvorením celého plánu. Nakoniec zistíte, že sa jedná o dobrú investíciu, ktorá Vás na burze ochráni pred množstvom stresových situácií.

A tiež nezabudnite na obchodný denník a jeho pravidelné analyzovanie.

Pravidlo č. 4: Nemyslite si, nemajte názor

Ďalším užitočným odporúčaním pre obchodovanie na burze je nepredvídateľnosť. Možno Vám to na prvý pohľad môže znieť zvláštne, pretože každý obchodník musí rozhodovať o tom, či otvorí dlhú či krátku pozíciu. Za týmto tvrdením ale stojí jednoduché vysvetlenie. Konať treba na základe toho, čo sa stalo, nie na základe toho, čo by sa mohlo stať.


Pravidlo obchodovania na burze – Nemyslite si, nemajte názor
Často sa stáva, že akciové trhy reagujú rozdielne, než sa očakáva. A je nutné s tým počítať.

Na to tiež upozorňuje známy citát: “Nakupujte klebety, predávajte fakty.”

Ten naráža práve na fakt, že obchodníci často nakupujú na základe očakávaní, ktorá sa nemusia vždy vyplniť. Ak sa napríklad predpokladá, že sa zlepšia výsledky spoločnosti po fúzii, investori budú akcie nakupovať a ich cena sa zvyšovať. Keď sa ale ukáže, že výsledky spoločnosti sú skôr negatívne, akcie budú predávané vo veľkom množstve a ich cena klesať.

Výborným príkladom za posledných páru rokov boli americké voľby. Takmer každý Analyst predpovedal prepad na akciových trhoch v prípade výhry D. Trumpa. Ukázalo sa, že to tak nie je a jeho zvolenie odštartovalo býčí trend. A práve tento neúmyselný pohyb by pre dobrého obchodníka nemal byť problém. Vstup do obchodu urobí až na základe trendu a nebude sa riadiť iba správami.

Pravidlo č. 5: Ponechajte pravidlá jednoduché

Posledná rada v rámci úspešného obchodovania na burze spočíva vo vytváraní pravidiel. Pravidlá by mali byť jednoduché, konkrétne a mali by vyhovovať samotnému obchodníkovi. Preto nie je dobrou voľbou iba preberať pravidlá iných traderov. Z jednoduchého dôvodu, bude pre Vás o to ťažšie ich dodržiavať.

A práve disciplína Vám bude nápomocnou barličkou v časoch, kedy sa Vám na burze nebude dariť. Dodržiavanie dobre stanovených pravidiel je známka toho, že ste si ich dobre vytvorili. Ak by ste si napríklad napísali 1000 pravidiel, bolo by pre Vás ťažké sa v nich vyznať, nieto ich nasledovať.

Čo teraz teda urobíte, ak máte vytvorený zoznam pravidiel, prejdite ho znova. Zvážte, či sa jedná o nevyhnutné a potrebné pravidlá, ktoré sú pre vás prínosom. Nebojte sa vyškrtávať. Tým, že si ich prejdete, tak si ich tiež zapamätáte. A ak bude konečný zoznam obsahovať len 5 bodov, nie je to málo.

Každý trader je tiež oboznámený s tým, že nie každý obchod bude vždy ziskový. Nezabudnite s týmto faktom vo svojom zozname počítať. Ak sa Vám podarí uzatvárať Vaše obchody profitabilné z 55 a viac %, potom je Vaša stratégia úspešná, pravidlá dobre nastavené a vy sa môžete považovať za disciplinovaného tradera.

Budem dodržiavať pravidlá a čo ďalej?

Ako bolo spomenuté, obchodovanie na burze je remeslo ako každé iné a tiež sa v ňom musia dodržiavať pravidlá. Pokúsili sme sa vám priblížiť tie základné, ale existuje rad ďalších čiastkových pravidiel.

Ak sa budete držať vyššie popísaných pravidiel, vaše obchodovanie by sa zákonite malo zlepšiť, ale je jasné, že na výsledky obchodovania bude mať vplyv rad ostatných faktorov. Odporúčame sledovať LYNX Webináre, kde sa o svoje skúsenosti s obchodovaním delia významné osobnosti tradingu.

Čítajte dalej

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart