Asi budete súhlasiť, že nájsť správny čas vstupu do trhu môže byť dosť náročné. Zároveň je to ale jedna z kľúčových vecí, ktoré ako trader musíte zvládnuť. Našťastie existuje zaujímavý ukazovateľ, ktorý vám môže dobre poslúžiť. Ide o indikátor RSI, na ktorý sa zameriame v tomto článku. Ide o jeden z vôbec najpoužívanejších ukazovateľov na získanie nákupného alebo predajného signálu.

Čo je to indikátor RSI a čo vyjadruje?

RSI indikátor patrí do skupiny oscilátorov a vyjadruje prekúpenosť alebo prepredanosť určitého trhu. Skratka pochádza z anglického Relative Strenght Index. Indikátor RSI vyjadruje tzv. momentum, ktoré meria smer a silu (dynamiku) pohybu. Hovorí nám, či je vhodný okamih na nákup alebo predaj danej akcie či inštrumentu. Na horizontálnej osi vidíme čas a na osi vertikálne hodnoty od 0 do 100. Nad hodnotou 50 ide o pozitívny signál a pod hodnotou 50 ide o negatívny signál.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ako sa RSI indikátor používa?

Ako už bolo povedané, indikátor osciluje medzi hodnotami 0 až 100. Ak sa ocitá RSI nad hladinou 70, hovorí nám, že trh je tzv. prekúpený. Cena vyrástla veľmi rýchlo príliš vysoko a je pravdepodobné, že by teda mala reverzovať späť. Ak sa ocitá indikátor pod hladinou 30, jedná sa o opačnú situáciu tzv. prepredania. Cena v taký moment klesla príliš veľa a príliš rýchlo a mala by teda pravdepodobne opäť začať smerovať vyššie.

Logika, na ktorej je indikátor postavený, hovorí, že mnoho ľudí reaguje na prudký pohyb jedným smerom. Reakcia nakupujúcich na trh, ktorý rýchlo a veľa vyrástol je oneskorená. Trh už môže byť prekúpený a môže tak zrejme čoskoro dôjsť k obratu. Analogicky to funguje aj opačne. Po silnom a rýchlom poklese ceny môže pravdepodobne dôjsť k opätovnému nárastu. Trh je v tej chvíli prepredaný a zrejme sa bude obracať vyššie. Vysoké RSI teda naznačuje, kedy môže byť čas predávať. Nízke RSI naznačuje, kedy by mohlo byť vhodné nakupovať.

Indikátor RSI

Ďalším spôsobom, ako sa RSI používa, je preťatie neutrálnej línie na hladine 50. V tomto prípade funguje skôr ako trendový indikátor indikujúci moment, kedy môže byť vhodné nastúpiť do trendu. Ak RSI prekríži líniu 50 smerom nahor, jedná sa o trendový signál do smeru long. Ak ju prekríži opačne, považuje sa to za trendový signál short.

Ani RSI ale nie je žiadnym svätým grálom. Je potrebné prihliadať na viaceré premeny a naučiť sa daný indikátor a trh ako taký dobre čítať.

RSI je periodický indikátor

To znamená, že je počítaný z určitého počtu cenových úsečiek spätne. Najčastejšie používaná perióda je 14. Často sa indikátor používa na denných grafoch, ale je možné ho použiť aj na intradenné obchodovanie.

Timeframe akcie RWE
Denný graf akcie RWE. Zdroj: Trader Workstation

V grafe hore vidíte denné timeframe akcie RWE s RSI indikátorom s periódou 9. Vidíme, že v bode A nám RSI indikátor ukazuje potenciálny signál na predaj, pretože RSI preráža hladinu 70. Trh síce zareaguje určitým zabrzdením, ale po pár dňoch ide vyššie. Preto je dôležité RSI indikátor kombinovať ešte s nejakým ďalším ukazovateľom, prípadne vstup filtrovať podľa iných kritérií a samozrejme dodržiavať stanovené riziko.

V bode B naopak vidíme veľmi peknú reakciu trhu na prelomenie spodnej kritickej hladiny 30. Trh je v tomto prípade prepredaný a potenciálny vstup long by tu vyšiel ziskovo.

Majte ale prosím na pamäti, že obchodné signály by nemali byť založené len na základe jedného indikátora, napríklad práve RSI. Indikátory je dobré kombinovať s ďalšími prvkami technickej a fundamentálnej analýzy. Tiež záleží na podmienkach. Niektoré indikátory môžu fungovať spoľahlivo v rastúcom alebo klesajúcom trende. Pokiaľ sa ale cena bude pohybovať do strany, môžu generovať veľké množstvo falošných signálov. Tiež si treba uvedomiť, že väčšina indikátorov reaguje s určitým oneskorením.

Obchodovanie akcií prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

PROBST, W. Handeln na Basis des RSI-Indikatory LYNX [online]. Vydané 9.6.2016 [cit. 5.12.2022]. Dostupné tu.

GEHRT, R. Der RSI: Ein Indikator mit ganz besonderen Fähigkeiten LYNX [online]. Vydané 14.11.2017 [cit. 5.12.2022]. Dostupné tu.

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart