ETF, známe ako indexové fondy, sú ideálne investičné inštrumenty pre investorov, ktorí nemôžu, alebo nechcú venovať obchodovaniu príliš veľa času. Akcie s vysokými dividendami sú atraktívne pre strednodobé a dlhodobé investovanie. Kombináciou oboch sú potom ETF, ktoré sa sústredia na akcie s vysokými dividendami. 5 najznámejších dividendových ETF vám predstavíme v nasledujúcom článku. Objavte najlepšie indexové fondy a dividendové ETF.
ETF: Silný nástroj pre investorov
SkratkaETFznamená Exchange Traded Fund. Slovensky sú ETF tiež často označované ako indexové fondy. Ide o fondy, ktoré sú obchodovateľné na burze. Každé ETF má svoju špecifickú skladbu. To znamená, že je zostavené z titulov podľa určitej „témy“. Môže kopírovať vybraný index, alebo sa zameriavať na špecifické komodity či sektor akcií. Výhodou ETF je ich okamžitá a trvalá obchodovateľnosť a veľmi nízke poplatky v porovnaní s tradičnými investičnými fondmi.
Akcie s vysokými dividendami: Stabilné spoločnosti so zaujímavým extra profitom
Akcie s vysokýmidividendami predstavujú spoločnosti, ktoré po mnoho rokov generujú významné zisky a umožňujú investorom podieľať sa na týchto ziskoch vyplácaním vysokých dividend.
Obvykle nejde o akcie, ktoré by počas krátkej doby mali potenciál zdvojnásobiť cenu. Spoločnosti s veľkým rastovým potenciálom potrebujú na svoju expanziu peniaze, a teda spravidla vyplácajú veľmi malé dividendy alebo vôbec žiadne.
Akcie s vysokými dividendami sa hodia skôr ako dlhodobá investícia. Fungujú ako pevný základ na zostavenie investičného portfólia, ktoré ponúka stabilné príjmy na pravidelnej báze.
PRIIPS: Dočasné obmedzenie obchodných príležitostí pre americké ETF
Naša prezentácia najzaujímavejších vysoko dividendových ETF v súčasnosti neobsahuje americké produkty, ktoré sú momentálne nedostupné súkromným investorom v Českej republike. Dôvodom sú takzvané PRIIPS (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products). Ide o nariadenie EÚ z konca roku 2014, ktoré nariaďuje, že všetky “zabalené” investičné produkty musia byť poskytované s jednotnou informáciou, ktorá objasňuje charakteristiky a riziká daných produktov, aby bola zaistená potrebná transparentnosť pre investora.
Od 1. januára 2018 toto nariadenie nadobudlo účinnosť. Keďže americkí emitenti ETF zatiaľ neposkytli informačné dokumenty PRIIP, nie sú momentálne obchodovateľné na európskych burzách cenných papierov, kým nesplnia túto požiadavku.
Medzitým však hlavní poskytovatelia vytvorili alternatívy a zalistovali identické ETF na európskych burzách. Ako investor má stále možnosť vybrať si cieľové oblasti, ktoré sa zdajú najzaujímavejšie.
Najlepšie dividendové ETF
Naše najzaujímavejšie dividendové ETF sme vybrali nielen z hľadiska čistého výkonu. Vybrané indexové fondy by tiež mali vykazovať zodpovedajúcu rozmanitosť, pretože aj pri dividendových ETF je vhodné rozložiť vaše investície do rôznych hospodárskych regiónov a stanoviť určité priority.
Jedno z piatich tu predstavených ETF investuje v USA, ďalšej v Ázii a eurozóne. Jeden fond sa zameriava na rozvíjajúce sa trhy a ďalší investuje globálne.
Do grafov sme zahrnuli zodpovedajúce indexy ku každému regiónu, aby sme ukázali, že silná kombinácia ETF a vysokých dividend môže priniesť značnú výkonnosť. Všetky grafy zobrazujú obdobie piatich rokov a mapujú vývoj daného ETF, pričom neberieme do úvahy vyplácanie dividend. Dané fondy sú mapované na nemeckej burze XETRA, a teda v EUR, hoci základnou menou pre tieto fondy je stále USD.
Poradie tu uvedených ETF nepredstavuje rating z hľadiska ich predchádzajúceho úspechu ani vyhliadok.
Dividendové ETF a ich výkonnosť
Ak sa pozriete na výkonnosť tu prezentovaných dividendových ETF vo vzťahu k ich referenčným indexom, môžete dôjsť k záveru, že by ste si s takým ETF veľmi nezaobstarali. Nenechajte sa však oklamať prvým zdaním. Nesmieme zabudnúť, že čistý cenový vývoj týchto ETF zobrazený nižšie nezahŕňa ich distribúcia.
Je pravda, že mnoho investorov spolieha predovšetkým na rastové akcie. Robia tak preto, že špekulujú na silný hospodársky rast. Pokiaľ však investujete, mali by ste sledovať strednodobý a dlhodobý časový rámec, nie krátkodobé impulzy. Najmä v ťažkých ekonomických fázach, ktoré v súčasnosti zažívame, sú takzvané “hodnotové akcie” s obvykle zreteľne vyššími dividendami rozumným riešením.
Fyzické vs. Syntetické ETF
V podstate máte na výber medzi syntetickými a fyzicky replikovanými ETF. Synteticky replikujúce ETF kopírujú príslušný kôš akcií s vysokou dividendou prostredníctvom derivátov. To je vždy spojené s vyšším rizikom. Fyzicky replikujúce ETF naproti tomu skutočne nakupuje akcie obsiahnuté v ETF, čo je bezpečnejší variant.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.