ETF, známe ako indexové fondy, sú ideálne investičné inštrumenty pre investorov, ktorí nemôžu, alebo nechcú venovať obchodovaniu príliš veľa času. Akcie s vysokými dividendami sú atraktívne pre strednodobé a dlhodobé investovanie. Kombináciou oboch sú potom ETF, ktoré sa sústredia na akcie s vysokými dividendami. 5 najznámejších dividendových ETF vám predstavíme v nasledujúcom článku. Objavte najlepšie indexové fondy a dividendové ETF.

ETF: Silný nástroj pre investorov

SkratkaETFznamená Exchange Traded Fund. Slovensky sú ETF tiež často označované ako indexové fondy. Ide o fondy, ktoré sú obchodovateľné na burze. Každé ETF má svoju špecifickú skladbu. To znamená, že je zostavené z titulov podľa určitej „témy“. Môže kopírovať vybraný index, alebo sa zameriavať na špecifické komodity či sektor akcií. Výhodou ETF je ich okamžitá a trvalá obchodovateľnosť a veľmi nízke poplatky v porovnaní s tradičnými investičnými fondmi.

Akcie s vysokými dividendami: Stabilné spoločnosti so zaujímavým extra profitom

Akcie s vysokýmidividendami predstavujú spoločnosti, ktoré po mnoho rokov generujú významné zisky a umožňujú investorom podieľať sa na týchto ziskoch vyplácaním vysokých dividend.

Obvykle nejde o akcie, ktoré by počas krátkej doby mali potenciál zdvojnásobiť cenu. Spoločnosti s veľkým rastovým potenciálom potrebujú na svoju expanziu peniaze, a teda spravidla vyplácajú veľmi malé dividendy alebo vôbec žiadne.

Akcie s vysokými dividendami sa hodia skôr ako dlhodobá investícia. Fungujú ako pevný základ na zostavenie investičného portfólia, ktoré ponúka stabilné príjmy na pravidelnej báze.

PRIIPS: Dočasné obmedzenie obchodných príležitostí pre americké ETF

Naša prezentácia najzaujímavejších vysoko dividendových ETF v súčasnosti neobsahuje americké produkty, ktoré sú momentálne nedostupné súkromným investorom v Českej republike. Dôvodom sú takzvané PRIIPS (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products). Ide o nariadenie EÚ z konca roku 2014, ktoré nariaďuje, že všetky “zabalené” investičné produkty musia byť poskytované s jednotnou informáciou, ktorá objasňuje charakteristiky a riziká daných produktov, aby bola zaistená potrebná transparentnosť pre investora.

Od 1. januára 2018 toto nariadenie nadobudlo účinnosť. Keďže americkí emitenti ETF zatiaľ neposkytli informačné dokumenty PRIIP, nie sú momentálne obchodovateľné na európskych burzách cenných papierov, kým nesplnia túto požiadavku.

Medzitým však hlavní poskytovatelia vytvorili alternatívy a zalistovali identické ETF na európskych burzách. Ako investor má stále možnosť vybrať si cieľové oblasti, ktoré sa zdajú najzaujímavejšie.

Najlepšie dividendové ETF

Naše najzaujímavejšie dividendové ETF sme vybrali nielen z hľadiska čistého výkonu. Vybrané indexové fondy by tiež mali vykazovať zodpovedajúcu rozmanitosť, pretože aj pri dividendových ETF je vhodné rozložiť vaše investície do rôznych hospodárskych regiónov a stanoviť určité priority.

Jedno z piatich tu predstavených ETF investuje v USA, ďalšej v Ázii a eurozóne. Jeden fond sa zameriava na rozvíjajúce sa trhy a ďalší investuje globálne.

Do grafov sme zahrnuli zodpovedajúce indexy ku každému regiónu, aby sme ukázali, že silná kombinácia ETF a vysokých dividend môže priniesť značnú výkonnosť. Všetky grafy zobrazujú obdobie piatich rokov a mapujú vývoj daného ETF, pričom neberieme do úvahy vyplácanie dividend. Dané fondy sú mapované na nemeckej burze XETRA, a teda v EUR, hoci základnou menou pre tieto fondy je stále USD.

Poradie tu uvedených ETF nepredstavuje rating z hľadiska ich predchádzajúceho úspechu ani vyhliadok.

Dividendové ETF a ich výkonnosť

Ak sa pozriete na výkonnosť tu prezentovaných dividendových ETF vo vzťahu k ich referenčným indexom, môžete dôjsť k záveru, že by ste si s takým ETF veľmi nezaobstarali. Nenechajte sa však oklamať prvým zdaním. Nesmieme zabudnúť, že čistý cenový vývoj týchto ETF zobrazený nižšie nezahŕňa ich distribúcia.

Je pravda, že mnoho investorov spolieha predovšetkým na rastové akcie. Robia tak preto, že špekulujú na silný hospodársky rast. Pokiaľ však investujete, mali by ste sledovať strednodobý a dlhodobý časový rámec, nie krátkodobé impulzy. Najmä v ťažkých ekonomických fázach, ktoré v súčasnosti zažívame, sú takzvané “hodnotové akcie” s obvykle zreteľne vyššími dividendami rozumným riešením.

Fyzické vs. Syntetické ETF

V podstate máte na výber medzi syntetickými a fyzicky replikovanými ETF. Synteticky replikujúce ETF kopírujú príslušný kôš akcií s vysokou dividendou prostredníctvom derivátov. To je vždy spojené s vyšším rizikom. Fyzicky replikujúce ETF naproti tomu skutočne nakupuje akcie obsiahnuté v ETF, čo je bezpečnejší variant.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

5 najlepších dividendových ETF 2022

Nižšie nájdete 5 najlepších dividendových ETF na rok 2022 a porovnanie ich výkonu s príslušným indexom.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF

S objemom fondu presahujúcim 4,47 miliardy EUR je SPDR S&P US Dividend Aristocrats (ISIN:IE00B6YX5D40 – symbol: SPYD – mena: USD) jedným z najväčších mien v oblasti dividendových ETF. Toto ETF investuje do akcií kótovaných v S&P Composite Index, ktorých dividendy sa za posledných 20 po sebe nasledujúcich rokov nepretržite zvyšovali. Štvrťročne rozdeľuje svoje zárobky a obchoduje sa v EUR.

Ako vidíte, ETF v priebehu zvoleného päťročného obdobia jasne prekonáva kompozitný index newyorskej burzy (NYSE), ktorý je reprezentatívnym meradlom. To dokazuje, že dividendové akcie sú často vyhľadávané najmä v kritických ekonomických obdobiach. Nezabudnite tiež, že cena ETF nezahŕňa pravidelné výplaty dividend ETF, tj tieto výplaty by pre vás ako majiteľa tohto ETF boli stále dodatočné.

Týždenný graf ETF: SPDR S&P US Dividend Aristocrats
SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats UCITS ETF

ETF SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats (ISIN: IE00B5M1WJ87 – symbol: SPYW – mena: EUR) investuje do akcií spoločností z eurozóny, ktorých dividendy sa v posledných 10 po sebe nasledujúcich rokoch zvyšovali. S aktuálnym objemom fondu 1,02 miliardy EUR ide o jedno z najväčších dividendových ETF. Dividendy sú vyplácané každých 6 mesiacov.

V grafe je zrejmé, že ETF zreteľne zaostáva za indexom Euro Stoxx 50. Je však potrebné mať na pamäti, že samotné ceny ETF nezodpovedajú jeho výkonnosti. Rovnako ako v prípade vyššie uvedeného amerického dividendového ETF treba pripočítať aj zisky, ktoré investorovi plynú z vyplácaných dividend. Okrem toho na Európu v súčasnej dobe dolieha najmä neistá situácia v oblasti dodávok energie a konflikt na Ukrajine. Táto situácia však nebude trvať večne.

Najlepšie dividendové ETF: Týždenný graf SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats
SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

Fidelity Global Quality Income UCITS ETF

Fidelity Global Quality Income (ISIN:IE00BYXVGZ48 – symbol: FGEQ – mena: USD) investuje do spoločností s vysokými dividendami z priemyselných krajín po celom svete. Toto ETF si od začiatku vedie presvedčivo, zatiaľ čo pomerne veľa iných globálnych dividendových ETF v súčasnosti výrazne zaostáva za indexom MSCI World. Hoci základnou menou ETF je USD, je možné s ním obchodovať v EUR.

Aj tu treba mať na pamäti, že graf nezahŕňa distribúcie, ale ukazuje iba čistú cenu ETF. Pre porovnanie: Za posledné tri roky si index MSCI World vzrástol približne o 20 %, ale pri započítaní výplaty dividend dosiahlo ETF za rovnaké obdobie výkonnosti takmer 40 %, ako vidíte v tabuľke nižšie.

Týždenný graf ETF Fidelity Global Quality Income ETF
Fidelity Global Quality Income ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats UCITS ETF

ETF S&P Pán Asia Dividend Aristocrats (ISIN: IE00B9KNR336 – symbol: SPRA – mena: USD) investuje do akcií z celého ázijsko-pacifického regiónu, ktorých dividendy rástli v posledných siedmich po sebe nasledujúcich rokoch. Hoci je základnou menou tohto ETF aj USD, je možné s ním obchodovať v EUR.

Týždenný graf ETF S&P Pán Asia Dividend Aristocrats
SPDR S&P Pan Asia Dividend Aristocrats ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF 

Fond iShares Emerging Markets Dividend (ISIN: IE00B652H904 – symbol: IEDY – mena: USD) investuje do akcií spoločností na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré boli schopné dlhodobo stabilne vyplácať svoje dividendy. ETF bolo založené v roku 2011. Svoje dividendy distribuuje štvrťročne.

Na grafe je vidieť, že ETF sa v tomto roku dostalo pod masívny tlak. V roku 2021 si ešte viedlo veľmi dobre voči rozvíjajúcim sa trhom, ktoré sa v tom čase už rúcali. To nie je vo fázach, keď svetová ekonomika ochabuje, nič neobvyklé. Rozvíjajúce sa trhy v dobách vysokého rastu dosahujú obzvlášť dobré výsledky, na druhej strane v ťažkých dobách sú obzvlášť citlivé na zlé výsledky.

Týždenný graf ETF iShares Emerging Markets Dividend
iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF XETR/XETRA od 8.9.2017 do 9.9.2022

Obchodujte dividendové ETF prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

GEHRT, R. Die Besten Dividenden-ETFs 2022. LYNX [online]. Vydané 12. 9. 2022 [cit. 25. 10. 2022]. Článok nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart