Finančná páka, likvidita, kapitálový trh, cenné papiere, podielové fondy, volatilita. Zo začiatku môže byť záplava termínov a pojmov pre nového investora ohromujúca.
Začiatky bývajú náročné, a preto sme pripravili tento článok, ktorý má pomôcť začínajúcim investorom lepšie sa orientovať v základných investičných a finančných pojmoch, skratkách a výrazoch.
Čo musí poznať každý investor
Vstup do sveta investovania je ohromujúci, naplnený vzrušením a napätím, a predovšetkým ohromným množstvom nových výrazov a konceptov, ktoré treba naštudovať, pochopiť. Naším poslaním je pomôcť vám na ceste k tomu stať sa úspešným investorom.
V tomto článku sa dozviete, ktoré investičné pojmy nesmiete minúť a čo je dobré vedieť hneď pri štarte. Ako sa budete stávať lepším a lepším investorom, budete sa ďalej vzdelávať a prehlbovať svoje znalosti a skúsenosti. Nápomocný vám k tomu môže byť náš vzdelávací portál. Ako dobrým odrazovým mostíkom sú aj naše e-booky 14 praktických tipov, ako sa stať lepším investorom alebo 11 stratégií najväčších investičných guru.
Kto je to investor
Investor je akákoľvek fyzická osoba alebo iný subjekt (napríklad firma alebo podielový fond), ktorá zaviaže svoj kapitál (investuje) s očakávaním, že dostane nejaké finančné výnosy. Investori sa spoliehajú na rôzne finančné nástroje, aby dosiahli čo najvyššiu mieru návratnosti. Každý investor musí mať svoj plán a stratégiu na dosiahnutie určitých svojich finančných cieľov. Tým môže byť napríklad budovanie dôchodkových úspor, sporenie pre svoje deti alebo len hromadenie ďalšieho bohatstva v priebehu času.
Na dosiahnutie týchto cieľov existuje široká škála investičných možností a nástrojov. Najzákladnejšími investičnými nástrojmi sú akcie, dlhopisy, komodity, podielové fondy, fondy obchodované na burze (ETF), opcie, futures, devízy, zlato, striebro a ďalšie komodity, dôchodkové plány alebo nehnuteľnosti. Investori môžu analyzovať a vyhodnocovať jednotlivé investičné príležitosti z rôznych uhlov. Základným pravidlom je, že investor hľadá takú investíciu, ktorá maximalizuje výnosy a minimalizuje riziko.
Investor alebo trader?
Základný rozdiel medzi investorom a traderom je perióda, teda doba, ako dlho akcie, či iné aktívum držia. V tradingu sa využíva všeobecne krátkodobé držanie akcií. Môže to byť mesiac, týždeň, alebo častejšie aj deň alebo iba niekoľko hodín. Trader drží akcie iba po krátku dobu, pri zmene ceny potom so ziskom predáva. Investovanie na druhej strane je prístup, ktorý funguje na princípe nákupu a držania, v angličtine nazývaného ako buy & hold. Investori investujú svoj kapitál obvykle na niekoľko rokov, desaťročí alebo ešte dlhšiu dobu. Krátkodobé fluktuácie trhu sú v dlhodobom investičnom prístupe nevýznamné.
Finančný trh
Finančný trh všeobecne označuje na akékoľvek trhovisko, kde dochádza k obchodovaniu s cennými papiermi. Existuje mnoho typov finančných trhu, ktoré si preberieme ďalej v článku, okrem iného sa jedná o akciový trh, trhu dlhopisov, devízový trhu alebo trhu s derivátmi. Finančné trhy sú životne dôležité pre riadne fungovanie kapitalistických ekonomík.
Základné typy finančných trhu sú nasledujúce.
- Peňažný trh
- Kapitálový trh, pozostávajúci z trhu akciového a trhu dlhopisov
- Derivátový trh
- Komoditný trh
- Forex, alebo foreign exchange – medzinárodný menový trh
Peňažný trh
Peňažný trh označuje obchodovanie s krátkodobými dlhovými investíciami. Na veľkoobchodnej úrovni sa jedná o veľkoobjemové obchody medzi inštitúciami a obchodníkmi. Na maloobchodnej úrovni potom zahŕňa podielové fondy peňažného trhu zakúpené jednotlivými investormi a účtami peňažného trhu otvorené klientmi bánk. Vo všetkých týchto prípadoch sa peňažný trh vyznačuje vysokou mierou bezpečnosti a pomerne nízkou mierou návratnosti.
Kapitálový trh
Kapitálové trhy sú miesta, kde sú úspory a investície smerované medzi investormi, ktorí majú kapitál, a tými (napr. firmy), ktorí ho potrebujú. Subjekty, ktoré majú kapitál, zahŕňajú retailových a inštitucionálnych investorov, zatiaľ čo tí, ktorí hľadajú kapitál, sú podniky, vlády a ľudia. Kapitálové trhy sa skladajú z primárneho a sekundárneho trhu. Najbežnejšími kapitálovými trhmi sú akciový trh a trh s dlhopismi.
Komoditný trh
Komoditný trh je akékoľvek fyzické alebo virtuálne trhovisko pre nákup, predaj a obchodovanie so surovými alebo primárnymi produktmi. V súčasnej dobe existuje po celom svete zhruba 50 hlavných komoditných trhov, ktoré uľahčujú obchod s približne 100 primárnymi komoditami ako je napríklad zlato, striebro, ropa, platina alebo napríklad kukurica.
Komodity obchodované na komoditných trhoch sa delia na dva typy: tzv. tvrdé a mäkké komodity. Tvrdé komodity sú obvykle prírodné zdroje, ktoré sa musia ťažiť alebo ťažiť: napr. zlato, striebro, guma a ropa. Ako mäkké komodity sú potom označované poľnohospodárske produkty alebo hospodárske zvieratá. Napríklad kukurica, pšenica, káva, cukor, sója a bravčové mäso.
Býčí trh, medvedí trh
Iným spôsobom, ako pozerať na trh je býčie či medvedí trh. Ako investori sa často stretnete s týmto označením, preto si poďme ujasniť o čo ide. Býčí ani medvedí trh nie sú trhy v pravom slova zmysle, skôr sa jedná o označenie tendencie (trendu) daného trhu. Inými slovami býčie môže byť ako kapitálový, tak komoditný či derivátový trh, rovnako tak môžu byť medvedí. Ide teda o označenie trendu trhu.
Býčí trh má stúpajúci trend, medvedí trh je na druhej strane v klesajúcom trende.
Býči trh
Býči trh je všeobecne obdobím rastúcich cien na trhu. Začiatok býčieho trhu je obvykle značený rozšíreným pesimizmom. V tomto okamihu je dav trhu najviac „medvedí“. Ako býk beží, pocit skleslosti mení v nádeji, „optimizmus“ a nakoniec eufóriu. To často vedie hospodársky cyklus, napríklad v úplnej recesii alebo skôr.
Býčie trhy všeobecne začínajú, keď akcie vzrastú o 20 % zo svojho minima, a končí, keď akcie klesnú o 20 %.
Analýza údajov akciového trhu spoločnosti Morningstar, Inc. z rokov 1926 až 2014 zistila, že typický býčí trh trval 8,5 roka s priemerným kumulatívnym celkovým výnosom 458 %, zatiaľ čo anualizované zisky pre býčie trhy sa pohybovali od 14,9 % do 34,1 %.
Medvedí trh
Medvedí trh na druhej strane je všeobecný pokles na akciovom trhu po určitú dobu. Obvykle je tento počiatok značený prechodom od vysokého optimizmu investorov k rozšírenému strachu a pesimizmu investorov. Medvedím trhom všeobecne býva označované obdobie, kedy je pokles cien o najmenej 20 % počas najmenej dvoch mesiacov. Menší pokles o 10 až 20 % sa považuje za korekciu.
Medvede trhy končia, keď sa akcie zotavia a dosiahnu nové maximá. Medvedí trh je teda meraný spätne od nedávnych maxím k najnižšej zatváracej cene a obdobie jeho zotavenia je najnižšia zatváracia cena k novým maximám. Ďalším bežne prijímaným koncom medvedieho trhu je rast indexov o 20 % z ich minima.
Od roku 1926 do roku 2014 trval priemerný medvedí trh 13 mesiacov s priemernou kumulatívnou stratou 30 %, zatiaľ čo anualizované poklesy pre medvedie trhy sa pohybovali od -19,7 % do -47 %.
Cenné papiere
Krátka definícia označuje cenný papier ako akýkoľvek dôkaz o vlastníctve alebo dlhu, ktorému bola priradená hodnota a ktorý môže byť v budúcnosti predaný. Pre držiteľa predstavuje cenný papier investíciu, z ktorej dúfa, že získa nejaký zisk. Príkladom cenných papierov môžu byť akcie, dlhopisy alebo opcie.
Pojem „cenný papier“ označuje zastupiteľný, verejne obchodovateľný finančný nástroj, ktorý má určitý druh peňažnej hodnoty. Predstavuje napríklad vlastnícku pozíciu vo verejne obchodovanej spoločnosti prostredníctvom akcií, veriteľský vzťah s vládnym orgánom alebo korporáciou predstavovanou vlastníctvom dlhopisu tejto entity, alebo vlastnícke práva vyjadrené opciou.
Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?
Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.
Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX