Technologický pokrok je nezastaviteľný. Virtuálny svet, v ktorom by sa ľudia mohli stretávať, sa stále viac stáva realitou. To si všíma aj mnoho spoločností, ktoré v takom globálnom prepojení vidia veľké príležitosti. Investori sa tiež stále viac začínajú zaujímať o metaverse akcie.

V tomto článku sa zoznámime s tým, čo je to metaversia. Prezradíme vám aj tipy na akcie metaverse, ktoré by mohli z virtuálneho sveta profitovať.

Čo je metaverse?

Mnoho z vás sa s týmto výrazom v poslednej dobe určite stretlo najmä v spojitosti so spoločnosťou Facebook, ktorá sa premenovala na Meta Platforms. Záujem o virtuálny svet metaverse ale rastie aj medzi ďalšími firmami, ktoré sa snažia využiť túto príležitosť a prilákať investorov.

V roku 2020 bol metaverse spomenutý vo štvrťročných správach iba 7-krát, ale počas roku 2021 to bolo už viac ako 100-krát. Obrovský skok nastal najmä počas 4. štvrťroku 2021 s nárastom o 135 %.

Metaverse sa tak stáva pojmom, ktorý začína medzi investormi a firmami silne rezonovať. Ruka v ruke s metaverse sa tiež často hovorí o virtuálnej realite (VR), rozšírenej realite (AR) a umelej inteligencii (AI). A samozrejme aj o programoch, hrách a príslušenstve, ktoré s tým súvisia.

Čo je to metaversia? Existuje mnoho interpretácií tohto pojmu. V princípe ide o virtuálny svet, kde dochádza k interakcii používateľov. Obvykle za využitia 3D prostredia, ktoré je dostupné napríklad cez VR headsety. Metaverse tak prináša nový priestor a spôsob, ako spolu ľudia môžu komunikovať.

Už v 90. rokoch vyvíjali herné spoločnosti virtuálne prostredie, ktoré si používatelia mohli čiastočne sami upravovať. Napríklad Google experimentoval s virtuálnymi svetom v podobe Google Lively. V roku 2015 spoločnosť však zastavila projekt Google Glass, pretože záujem o produkt sa ukázal byť nízky.

Vývoj metaverse

Technologické spoločnosti v posledných desaťročiach niekoľkokrát investovali do VR a AR, ale často bez úspechu. Bolo to čiastočne spôsobené nedostatkom zaujímavých aplikácií pre spotrebiteľov, ale aj nedostačujúcim hardvérom. Okolo roku 2012 sa o pozornosť prihlásili VR okuliare Oculus Rift. Jednalo sa o jeden z prvých VR headsetov na hranie videohier. O dva roky neskôr túto spoločnosť kúpil Facebook za 2 miliardy USD.

Od tej chvíle sa prebudila aj pozornosť herných vývojárov. Sony oznámilo Project Morpheus, VR headset pre Playstation 4. Napriek rýchlemu vývoju ale záujem o tieto technológie zatiaľ trochu zaostával za očakávaniami. To mohlo byť do určitej miery spôsobené nízkou kvalitou ponúkaných headsetov a okuliarov. Tu je požiadavka na rýchle čipy a taktiež dlhú životnosť batérie.

Od roku 2019 sa zdá, že trh dozrieva. Okuliare pre virtuálnu realitu Oculus Quest získali veľkú pozornosť. V skutočnosti sa tento VR headset od spoločnosti Facebook vypredal na mnohých miestach a vygeneroval počas prvých dvoch týždňov predaja veľké zisky.

Na konci roka 2020 Facebook predstavil Oculus Quest 2. Nástupca prvého VR headsetu zaznamenal prevažne pozitívne reakcie a do konca roku 2021 spoločnosť predala viac ako 10 miliónov kusov. K dnešnému dňu tak používatelia utratili viac ako 1 miliardu USD za tieto produkty a príslušenstvo.

Meta (Facebook) tiež aktuálne pracuje na novom špičkovom headsete pre virtuálnu realitu, ktorý by sa mal objaviť niekedy v roku 2022. Ďalej postupuje aj projekt Nazare. Ide o okuliare, ktoré by mali používateľom ponúkať aj možnosti rozšírenej reality. Microsoft v súčasnej dobe predáva headset s názvom HoloLens. Okuliare pre virtuálnu realitu chystá aj Apple.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Nedôvera investorov k plánom Meta Platforms (Facebook)?

Na konci októbra Facebook oznámil, že zmení svoj názov na Meta Platforms. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa v rozsiahlej prezentácii rozprával o ambicióznych plánoch spoločnosti pre sociálne siete a virtuálny svet. Meta minula v roku 2021 viac ako 10 miliárd USD za VR hardvér a softvér.

Tieto investície boli na úkor ziskovosti a boli aj zrejme príčinou poklesu akcií Meta po zverejnení výsledkov. Investori sú k metaverse zatiaľ pravdepodobne trochu nedôverčiví a nie sú o výhodách tohto virtuálneho sveta dostatočne presvedčení. Samotný projekt má navyše pred sebou ešte dlhú cestu. Vedenie spoločnosti Meta uviedlo, že úplné uskutočnenie vízie virtuálnych sveta môže trvať až 15 rokov.

Walt Disney sa pripravuje na vstup do virtuálneho sveta

Spoločnosť Disney nedávno oznámila, že vymenovala nového vedúceho pracovníka, ktorý bude utvárať stratégiu spoločnosti pre metaverse. Toho sa ujal Mike White, ktorý predtým pôsobil na Yahoo a LinkedIn. Disney sa ale podľa dostupných informácií sústredí na priblíženie zážitkov z virtuálneho sveta bez použitia VR okuliarov. Spoločnosť zatiaľ utajuje, akým spôsobom chce náš svet s tým virtuálnym prepojiť. Rovnako aj rozpočet zatiaľ nie je verejne dostupný.

Dnes máme príležitosť tieto svety prepojiť a vytvoriť úplne novú paradigmu toho, ako diváci vnímajú naše príbehy a ako sa do nich zapájajú.

Bob Chapek, CEO Disney

Metaverse ponúka veľkú príležitosť a možnosti pre herný priemysel

V nedávnej dobe niekoľko technologických gigantov vykonalo akvizície v hernom priemysle. Najznámejším príkladom je samozrejme akvizícia Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft. Firmy tak zrejme reagujú na metaverse a obrovské možnosti, ktoré tento virtuálny svet na hranie hier ponúka. V budúcnosti je teda možné očakávať ešte viac interaktívnych hier využívajúcich prostredie virtuálneho sveta.

Už dnes je možné hraním hier nielen vďaka kryptomenám dokonca zarábať peniaze (Play-To-Earn). V hrách založených na technológii blockchain dostávajú hráči príležitosť zarábať digitálne mince. Virtuálny svet sa ale nemusí nutne týkať iba hrania videohier. Mark Zuckerberg aj Bill Gates si predstavujú budúcnosť, v ktorej sa ľudia vo virtuálnom svete venujú každodenným činnostiam. Či už ide o nakupovanie, šport, stretávanie sa s inými ľuďmi atď. Vstupenkou do tohto sveta bude zrejme najmä headset alebo špeciálne okuliare.

Investovanie do Metaverse prostredníctvom ETF

S rastúcou popularitou virtuálneho sveta sa začínajú objavovať aj metaverse ETF. Tie investorom umožňujú obchodovať spoločnosti pôsobiace v oblasti VR a AR. Zaujímavosťou je, že metaverse ETF sa objavujú vo veľkom najmä v Južnej Kórei. Ponuka amerických ETF je pre Európu stále obmedzená. Pokiaľ sa však v blízkej dobe objaví metaverse ETF, ktoré pôjde obchodovať aj v Európe, radi vás o nich budeme informovať.

Metaverse akcie: 5 spoločností investujúcich do metaverse

Správa od Grayscale Research odhaduje, že digitálny svet by sa mohol v blízkej budúcnosti rozrásť na trh v hodnote 1 bilióna USD. Nižšie uvádzame päť akcií spoločností, ktoré v súčasnosti intenzívne investujú do metaverse.

1. Akcie Meta Platforms (FB)

Facebook dal najavo svoje smerovanie už zmenou názvu na Meta Platforms. V roku 2021 spoločnosť Meta investovala viac ako 24,6 miliardy USD do výskumu a vývoja. Nie je presne jasné, koľko z toho išlo do aktivít metaversie. Meta v súčasnej dobe už ponúka rôzne VR okuliare pod divíziou Reality Labs a predaje tu rýchlo rastú. V roku 2019 išlo o tržby 501 miliónov USD av roku 2020 viac ako 1,13 miliardy USD. Vlani sa tržby zdvojnásobili na 2,27 miliardy USD. Vysoké náklady a výdavky (12,46 miliardy USD) viedli k prevádzkovej strate 10,19 miliardy USD.

Týždenný graf akcie FB od marca 2017 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 5. 2022)

2. Akcie Roblox (RBLX)

Táto spoločnosť bola založená v roku 2006. Po IPO na začiatku roku 2021 cena vzrástla zo zhruba 70 USD na najvyšších 141 USD v novembri 2021. Americký vývojár videohier ponúka užívateľom nástroje na designovanie vlastných hier a možnosť zdieľať ich s ostatnými. Roblox predáva hráčom virtuálne mince, ktoré sa používajú na nákup digitálnych predmetov v hre. Spoločnosť tiež uzavrela dohody s niekoľkými významnými značkami v posledných mesiacoch, ako je NFL a Nike.

Denný graf akcie RBLX od marca 2021 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 5. 2022)

Keď boli zverejnené posledné štvrťročné výsledky, cena akcií klesla o viac ako 26 %. Spoločnosť vykázala v poslednom štvrťroku 2021 tržby vo výške 770 miliónov USD. To je o niečo menej, než očakávali analytici. Obrat spoločnosti vzrástol v posledných rokoch dvojciferne. Roblox je ale aj naďalej stratový. Ide teda o metaverse akciu skôr pre investorov, ktorí sa neboja viac riskovať.

3. Akcie NVIDIA (NVDA)

Metaverse znamená príležitosť aj pre spoločnosti vyrábajúce čipy a grafické karty. Zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Jensen Huang nedávno povedal, že metaverse bude „omnoho väčšia ako fyzický svet“. NVIDIA má svoj projekt Omniverse, ktorý má pomôcť že vytvárať a prepájať virtuálne svety navzájom. Vďaka tomu môžu dizajnéri, výskumníci a inžinieri spolupracovať na projektoch a experimentovať v zdieľanom virtuálnom priestore. NVIDIA sa zameriava konkrétne na 3D pracovné postupy pri vytváraní virtuálnych svetov. Ako je známe, NVIDIA rastie veľmi rýchlo a analytici očakávajú solídne čísla aj pre nadchádzajúce roky.

Týždenný graf akcie NVDA od decembra 2018 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 5.2022)

4. Akcie Microsoft (MSFT)

Microsoft má ambiciózne plány, pokiaľ ide o metaverse. Akvizícia spoločnosti Activision Blizzard má byť ďalším krokom k svetom vo virtuálnej realite. Skôr než o získanie nejakej prevratnej technológie, ktorá by uľahčila vstup do virtuálneho sveta, ide ale zrejme skôr o vlastníctvo populárnych herných titulov a rozšírenie know-how o hernom priemysle.

Týždenný graf akcie MSFT od marca 2018 do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 5. 2022)

Microsoft už na konci roku 2021 oznámil, že pracuje na virtuálnej interakcii medzi používateľmi aplikácie Teams. V roku 2017 tiež kúpil AltspaceVR. Získaná technológia bola použitá pre platformu Microsoft Mesh. S touto platformou spoločnosť dúfa, že zjednotí holografickú virtuálnu spoluprácu naprieč viacerými zariadeniami. Či už ide o VR headsety, AR, notebooky alebo smartfóny. V súčasnej dobe Microsoft tiež predáva HoloLens 2.

5. Akcie Snap Inc. (SNAP)

Minulý rok sa objavili správy, že Niantic a Snapchat spolupracujú na tvorbe metaversie. Niantic je tvorcom hry Pokemon Go, ktorú si pred niekoľkými rokmi obľúbili milióny hráčov. Tieto spoločnosti teda vidia predovšetkým potenciál v kombinácii reálneho sveta s virtuálnymi zážitkami, teda rozšírenou realitou. Spoločnosť investuje milióny do vývoja nových nástrojov AR. Zaujímavé je, že akcie na začiatku februára vzrástli o 58 % po tom, čo uzavreli svoj prvý ziskový štvrťrok.

Týždenný graf akcie SNAP od marca 2018 do do mája 2022. Zdroj: Trader Workstation (23. 5. 2022)

Obchodujte metaverse akcie prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. De beste metaverse aandelen – Beleggen in de metaverse. LYNX [online]. Vydané 18. 2. 2022 [cit. 23. 5. 2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-beste-metaverse-aandelen/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart