Meme akcie a WallStreetBets: Spoznajte akcie GameStop a AMC
Akcie GameStop v pondelok 3. júna 2024 v pre-market obchodovaní výrazne vzrástli po tom, čo Keith Gill údajne zverejnil svoje portfólio a pozície. Vrátili sa meme akcie a šialenstvo okolo akcií GameStop?

Odhaľte, čo sa v súčasnosti deje s akciami AMC a GME, a spoznajte špecifiká meme akcií. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Vlastní Keith Gill 5 miliónov akcií GameStop?

Akcie GameStop, známe ako meme akcie, vzrástli v pondelok 3. júna 2024 v premarket obchodovaní o viac ako 100 % po tom, čo Keith Gill (človek, ktorý stojí za meme akciovým šialenstvom z roku 2021) údajne zverejnil, že vo svojom portfóliu vlastní 5 miliónov akcií GameStop, ako aj 120 000 kúpnych opcií s realizačnou cenou 20 USD a dátumom exspirácie 21. júna 2024. V piatok akcie GameStop (GME) uzavreli na úrovni 23,14 USD.

Graf akcií GameStop (15 minút) a rast pred uvedením na trh od 3. júna 2024. Zdroj: LYNX+ (3. 6 2024)

Keith Gill (známy aj ako “Roaring Kitty”) údajne v nedeľu večer na platforme Reddit vo fóre r/SuperStonk zverejnil snímku svojho portfólia, ktoré zahŕňa aj vyššie uvedené pozície. Zaujímavé je, že podrobnosti o svojom portfóliu zatiaľ nezverejnil na fóre WallStreetBets, kde pred rokmi zverejňoval všetky svoje obchodné pohyby počas meme akciovej mánie a práve akcie GameStop.

Takýto silný rast akcií spoločnosti GameStop ukazuje, ako je niekedy dobré, keď môžu investori obchodovať aj v období pred vstupom na trh, aby upravili svoje pozície, portfólio alebo využili aktuálne príležitosti na vstup na trh na základe čerstvých udalostí. Ak sa chcete dozvedieť viac o výhodách a nevýhodách obchodovania mimo hlavných obchodných hodín, odporúčame vám náš článok Čo je premarket a aftermarket? Spoznajte výhody a riziká. Online broker LYNX ponúka svojim klientom možnosť obchodovať v premarket a aftermarket hodinách. Viac informácií sa dozviete tu.

Akcie spoločností GameStop Corp. a AMC Entertainment Holdings nedávno prudko vzrástli po tom, čo Keith Gill po trojročnej prestávke opäť získal pozornosť na sociálnych sieťach. Gill bol vplyvnou osobnosťou spojenou so stávkami WallStreetBets a šialenstvom okolo meme akcií 2021. Teraz sa zdá, že jeho séria príspevkov na platforme X vrátila akcie GameStop a AMC do centra pozornosti. To vyvoláva otázku, či je návrat Roaring Kitty na sociálne siete signálom, že maloobchodní obchodníci opäť zameriavajú svoju pozornosť na problémové spoločnosti a silne shortované akcie. Mohlo by sa opakovať šialenstvo okolo meme akcií?

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Čo sú meme akcie?

Meme akcie sú akcie spoločností, ktoré získali popularitu najmä vďaka sociálnym sieťam a internetovým fóram, ako sú Reddit, Twitter alebo Facebook. Tieto akcie často sprevádza extrémna volatilita a nepredvídateľnosť, keďže pohyb cien týchto akcií je skôr poháňaný komunitnými trendmi a špekuláciami než tradičnými fundamentálnymi faktormi.

História meme akcií je pomerne nedávna a súvisí s fenoménom sociálnych sietí a masového zdieľania obsahu na internete. Príkladmi meme akcií sú GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), BlackBerry (BB) a Nokia (NOK). Tieto akcie si získali veľkú pozornosť vďaka masívnemu záujmu drobných investorov, ktorí sa zorganizovali na ich nákup, často s cieľom vyhnať cenu akcií vysoko a zároveň spôsobiť Short Squeeze.

Cenový vývoj meme akcií bol (a stále je) plný dramatických zvratov, extrémnych nárastov a poklesov cien. Tieto udalosti viedli k zvýšenej kontrole zo strany regulačných orgánov a tiež k diskusiám o tom, aký vplyv môže mať táto nová forma kolektívneho investovania na trhy. Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa meme akcie považujú za vysoko rizikové investície.

Kto sú WallStreetBets?

WallStreetBets (WSB) je názov online komunity na Reddite, ktorá sa zameriava na diskusiu o investovaní do akcií, opcií a iných finančných nástrojov. Táto komunita je známa svojím nekonvenčným prístupom k investovaniu a obchodovaniu na finančných trhoch. Členovia WallStreetBets sa často delia o svoje obchodné stratégie, tipy a triky a diskutujú o rôznych investičných príležitostiach. Výnimočná je ich schopnosť organizovať hromadné nákupy a predaje akcií, ktoré môžu viesť k dramatickým pohybom na trhu.

Skupina WallStreetBets sa stala známou svojím vplyvom na niektoré z najdiskutovanejších meme akcií, ako sú GameStop a AMC Entertainment, pričom členovia komunity tieto akcie hromadne skupovali, čo viedlo k dramatickým cenovým skokom a spôsobilo straty niektorým hedgeovým fondom a inštitucionálnym investorom.

Meme akcie: aktuálne údaje 5 spoločností

Loading ...
Company name Symbol Market capitalisation Previous close 1D 1W 1M 6M 1Y 5Y
AMC Entertainment Holdings AMC 1,47 5,20 -4,04 % 1,63 % -8,94 % -24,96 % -88,12 % -88,82 %
KOSS KOSS 0,04 4,24 -5,19 % -11,84 % -19,11 % 7,77 % 6,35 % 91,43 %
GameStop GME 10,08 29,12 -1,44 % 1,70 % -27,43 % 66,28 % 15,54 % 1.939,08 %
Nokia NOKIA 19,13 3,48 -2,59 % -6,34 % -4,22 % 12,05 % -13,23 % -22,93 %
BlackBerry BB 1,36 2,52 -7,14 % -12,69 % -27,55 % -46,45 % -54,65 % -72,63 %

Akcie GameStop (GME)

GameStop Corporation je americký maloobchodný reťazec špecializujúci sa na predaj videohier, herného hardvéru, príslušenstva a súvisiacich produktov. GameStop prevádzkuje predajne po celých Spojených štátoch, ako aj v niekoľkých ďalších krajinách po celom svete. Spoločnosť bola predtým známa ako GSC Holdings Corp. Bola založená v roku 1996 a sídli v meste Grapevine v Texase.

GameStop a rok 2021: Zrod najznámejšej meme akcie

Short Squeeze, ktorý preslávil akcie spoločnosti GameStop a mal vážne finančné dôsledky pre niektoré hedgeové fondy a investorov, sa odohral v januári 2021. V roku 2021 mala spoločnosť problémy a cena akcií klesala. Pandémia koronavírusu urýchlila pokles predaja a zatváranie obchodov. Začiatok šialenstva okolo akcií GameStop sa pripisuje spomínanej skupine WallStreetBets.

YouTuber s prezývkou Roaring Kitty spomenul túto memetickú akciu už v roku 2020 vo videu, v ktorom vysvetlil, že cena akcií spoločnosti GameStop by mohla vzrásť až niekoľkonásobne. Poukázal pritom na veľmi vysoké percento krátkych pozícií. Cenné papiere spoločnosti GameStop boli väčšinou shortované hedgeovými fondmi, ktoré by v prípade prílišného nárastu ceny boli nútené svoje krátke pozície zatvoriť so stratou.

V januári 2021 skutočne nastal Short Squeeze, ktorý Roaring Kitty predpovedal, a cena akcií GME prudko vzrástla. Niekoľko hedge fondov pritom utrpelo obrovské straty. Tento jav viedol k tomu, že koncept meme stocks bol vnímaný ako súboj Dávida a Goliáša. Drobní retailoví investori sa snažili dosiahnuť zisk na úkor mocných z Wall Street.

Meme akcie: Akcie GameStop a rast v roku 2021
Denný graf akcií GameStop a silný rast v roku 2024. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

28. januára 2021 dosiahla cena akcií spoločnosti GameStop viac ako 500 USD za akciu (125 USD po rozdelení), čo bolo takmer 30-krát viac ako 17,25 USD na začiatku mesiaca. Vzrástli aj ceny mnohých ďalších silne shortovaných cenných papierov a kryptomien. Niektoré maklérske spoločnosti pozastavili možnosť nákupu akcií GameStop a ďalších cenných papierov, čo vyvolalo kritiku a obvinenia z manipulácie s trhom zo strany významných politikov a podnikateľov naprieč politickým spektrom. Boli podané početné žaloby a situácia sa následne riešila na úrovni Snemovne reprezentantov USA.

Nezvyčajne vysoká cena a volatilita pokračovali aj po dosiahnutí vrcholu koncom januára. Dňa 24. februára sa cena akcií spoločnosti GameStop zdvojnásobila v priebehu 90 minút a potom sa nasledujúci mesiac pohybovala okolo 200 USD za akciu. Dňa 24. marca po zverejnení výsledkov a plánov akcie klesli o 34 %. 25. marca sa akcie dramaticky zotavili a vzrástli o 53 %. Z uvedeného je zrejmé, že ide o veľmi volatilnú akciu, ktorá môže prekvapiť silným rastom, ale rovnako aj poklesom. Preto ešte raz upozorňujeme, že ide o veľmi rizikovú akciu, určenú skôr pre skúsených investorov.

Akcie spoločnosti GameStop v roku 2024: zopakuje sa história?

K rastu akcií spoločnosti GameStop (GME) došlo už v máji 2024, ale výraznejší rast sa odohral od 10. do 14. mája, keď cena akcií GME vzrástla o viac ako 270 %. V utorok 14. mája 2024 dosiahla cena 64,83 USD za akciu. Nasledoval však prudký pokles a v piatok 17. mája 2024 cena uzavrela na úrovni 22,21 USD.

Denný graf akcií GameStop a silný rast od jari 2024. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

Cena klesla o 19,7 % po tom, čo predajca videohier oznámil plány na predaj ďalších akcií a zverejnil predbežné výsledky, ktoré ukázali pokles tržieb v prvom štvrťroku. Spoločnosť uviedla, že plánuje predať až 45 miliónov kmeňových akcií triedy A prostredníctvom ponuky na voľnom trhu.

Ako ukazuje graf, pokles akcií spoločnosti GameStop pokračoval a 23. mája 2024 cena uzavrela na úrovni 18,32 USD, čo určite nepotešilo investorov, ktorí nakupovali za ceny zo 14. mája. Opäť to dokazuje, aké nebezpečné sú meme akcie. Ak máte šťastie a zachytíte ten rýchly obrovský nárast, môžete dosiahnuť rýchly zisk, ale ak naskočíte neskoro, môžete tiež veľmi rýchlo prísť o svoje peniaze.

Aktuálny graf akcie GameStop (GME)

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

V samostatnom vyhlásení spoločnosť GameStop uviedla, že teraz očakáva čisté tržby za prvý štvrťrok v rozmedzí 872 až 892 miliónov USD, čo je menej ako približne 1,24 miliardy USD v rovnakom štvrťroku minulého roka. Čistá strata spoločnosti GameStop za prvý štvrťrok sa očakáva v rozmedzí 27 až 37 miliónov USD, čo je menej ako čistá strata 50,5 milióna USD v rovnakom období pred rokom. Spoločnosť čelí aj konkurencii zo strany e-commerce konkurentov. Koncom marca spoločnosť GameStop oznámila prepúšťanie s cieľom znížiť náklady.

Akcie AMC (AMC)

Spoločnosť AMC Entertainment Holdings, založená v roku 1920 so sídlom v Leawoode v Kansase, sa zaoberá prevádzkovaním kín v USA a na medzinárodnej úrovni, a to buď priamo, alebo prostredníctvom vlastníctva podielov v nich.

Akcie AMC: V prvej polovici roka 2021 nárast ceny o viac ako 3000 %

Podobne ako GameStop, aj akcie AMC boli v roku 2021 v hľadáčiku WallStreetBets a následná meme burzová mánia pomohla sieti kín, ktorá zápasí s problémami, profitovať z veľkého nárastu ceny akcií. Ten sa začal pomaly v januári 2021, aby začiatkom júna dosiahol svoj vrchol. Za ten čas cena akcií vzrástla o viac ako 3 000 %.

Denný graf akcií AMC a silný rast v roku 2021. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

Akcie spoločnosti AMC a situácia v roku 2024

Akcie spoločnosti AMC zaznamenali výraznejší nárast ceny 13. mája 2024, keď sa cena za dva dni zvýšila z 3,52 USD na 11,88 USD. Potom však nasledoval výrazný pokles a 17. mája 2024 cena akcií spoločnosti AMC uzavrela na úrovni 4,40 USD.

Denný graf akcií AMC a rally v máji 2024. Zdroj: LYNX+ (24. 5. 2024)

V pondelok 13. mája spoločnosť dokončila predaj 72,5 milióna akcií v rámci ponuky, ktorá sa začala koncom marca 2024. Akcie AMC sa predávali za priemernú cenu 3,45 USD za akciu (bez provízií a poplatkov), čím spoločnosť získala viac ako 246 miliónov USD. Deň po tom cena akcií vzrástla o ďalších 32 %. Po veľmi silnom raste však nasledoval rýchly pokles ceny tejto meme akcie. Podobný model sme mohli vidieť aj na grafe spoločnosti GameStop.

Aktuálny graf akcií AMC (AMC)

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Podľa správy zverejnenej 8. mája 2024 boli celkové príjmy spoločnosti AMC 951,4 milióna USD, čo je mierny pokles oproti 954,4 milióna USD v rovnakom období roku 2023. Čistá strata bola 163,5 milióna USD v porovnaní so stratou 235,5 milióna USD v prvom štvrťroku 2023.

Celkové príjmy spoločnosti AMC na návštevníka boli v prvom štvrťroku takmer o 36 % vyššie ako pred pandémiou, čo svedčí o výraznom zvýšení efektívnosti príjmov. Spoločnosť má silné hotovostné rezervy, na konci prvého štvrťroka mala 624 miliónov USD.

3 dôvody, prečo sú meme akcie rizikové

Tu je niekoľko potenciálnych nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť pred investovaním do meme akcií:

Meme akcie sprevádza extrémna volatilita

Náhly záujem médií, cenové bubliny a Short Squeeze často vedú k prudkému nárastu ceny akcií zvyčajne v krátkodobom horizonte. Po ňom však zvyčajne nasleduje prudký pokles, keď sa pozície zlikvidujú a ľudia prestanú nakupovať. Takáto volatilita môže viesť k značným stratám. Dokonale načasovať nákup a predaj akcií s cieľom dosiahnuť zisk je často veľmi ťažké.

Často ide o spoločnosti, ktoré majú problémy

Skupina WallStreetBets sa v minulosti často zameriavala na tie akcie, ktoré boli silne shortované, a jej cieľom bolo okrem iného spôsobiť Short Squeeze náhlym silným nákupom. Je však dôležité poznamenať, že shortované spoločnosti sú zvyčajne tie, u ktorých sa neočakáva, že sa im bude v budúcnosti dariť. Môže ísť o spoločnosti so zlými hospodárskymi výsledkami a inými problémami. Spoliehať sa len na to, že cena akcií stúpne pokrytím krátkych stratových pozícií, nemusí byť z dlhodobého hľadiska najlepšia stratégia, pokiaľ nie ste naozaj skúsený obchodník, ktorého stratégia je založená na podobnom prístupe.

Zástancovia meme akcií často prostredníctvom sociálnych médií povzbudzujú ostatných investorov, aby si akcie držali aj napriek veľkým stratám (“tzv. diamond hands”) v očakávaní, že cena akcií nakoniec opäť vzrastie. Ak však fundamenty spoločnosti nepodporujú budúci rast ceny akcií, vysnívaný rast sa vôbec nemusí uskutočniť.

Popularita sociálnych sieťach

Áno, aj hype na sociálnych sieťach môže pre investorov predstavovať riziko, pretože môže spôsobiť extrémnu nepredvídateľnosť pohybu cien. Špekulatívne obchodovanie, ktoré je poháňané sociálnymi médiami a internetovými fórami ako WallStreetBets, môže viesť k umelo nafúknutým cenám akcií, ktoré nesúvisia so skutočnou hodnotou spoločnosti. Takéto manipulácie môžu vytvoriť falošný dojem o výkonnosti akcie, čo môže zavádzať investorov a spôsobiť im značné straty, keď sa cena akcie nakoniec vráti na reálnu hodnotu.

Meme akcie: Nepodceňujte riziká

Meme akcie sú určite zaujímavým fenoménom, a hoci sa zdá, že po prepade ceny akcií GameStop je momentálne opäť pokoj, vôbec to neznamená, že by sa podobná cenová rally nemohla v budúcnosti zopakovať. Ak budete niekedy uvažovať o investovaní do meme akcií, zvážte všetky uvedené riziká. Aj to, aký bol vývoj ceny týchto akcií v minulosti. Ide o vysoko rizikové akcie pre skúsených investorov, ktorí vyhľadávajú podobné situácie na trhu a majú jasný obchodný plán a nerozhodujú sa len na základe emócií.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Meme akcie a WallStreetBets: Poznejte GameStop akcie a AMC (3. 6. 2024); lynxbroker.cz/investovani/burzovni-trhy/akcie/nejlepsi-akcie/meme-akcie-a-wallstreetbets/

Chceli by ste obchodovať na burze?

Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac o online brokerovi LYNX.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart