Ikona notebooku s grafom cien pred obchodovaním a po ňom mimo bežných obchodných hodín
Premarket a aftermarket sa odohráva mimo hlavných obchodných hodín burzy. V tomto článku si vysvetlíme výhody premarketu a aftermarketu a na čo si treba dávať pozor.

Ak hľadáte brokera, ktorý umožňuje obchodovanie akcií aj mimo bežných obchodných hodín, kliknite sem.

Čo je premarket?

Premarket je označenie pre obchodnú seansu, ktorá sa odohráva pred hlavnými obchodnými hodinami. Napríklad bežné obchodné hodiny americkej burzy začínajú o 15:30 a končia o 22:00 stredoeurópskeho času. Premarket na americkom akciovom trhu začína už o 10:00 stredoeurópskeho času.

Čo je aftermarket?

Aftermarket označuje obchodnú seansu, ktorá sa odohráva po hlavných obchodných hodinách. Na americkom akciovom trhu je možné obchodovať na aftermarkete od 22:00 do 02:00 stredoeurópskeho času.
Z vyššie uvedeného teda vyplýva, že obchodný deň je rozložený na premarket, hlavné obchodné hodiny a aftermarket.

Výhody premarket a aftermarket obchodovania

Obchodovanie mimo hlavných obchodných hodín umožňuje investorom aktívne reagovať na situáciu na trhu. Dôležité udalosti, ktoré majú vplyv na vývoj na finančných trhoch, sa totiž môžu vyskytnúť kedykoľvek. Premarket a aftermarket tak ponúka možnosť efektívnejšie reagovať na vývoj na trhu v ranných i večerných hodinách.
Mnohé spoločnosti napríklad oznamujú svoje štvrťročné výsledky až po skončení hlavných obchodných hodín. Zverejňované štvrťročné údaje môžu mať bezprostredne po oznámení výsledkov významný vplyv na cenu akcií spoločnosti. Na tieto situácie je zvyčajne vhodné reagovať okamžite a nečakať na hlavné obchodné hodiny nasledujúceho dňa.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Špecifiká obchodovania mimo hlavných obchodných hodín

Premarket a aftermarket obchodovanie má svoje špecifiká. Je dôležité si uvedomiť, že likvidita môže byť oveľa nižšia ako počas hlavných obchodných hodín. To sa môže týkať najmä menej populárnych akcií. V dôsledku toho môže byť rozdiel (spread) medzi cenou ponuky (bid) a cenou dopytu (ask) vyšší.

Ponuka (bid) je cena, ktorú je kupujúci ochotný zaplatiť za daný cenný papier. Dopyt (ask) je cena, za ktorú je predávajúci ochotný akciu predať. Spread je rozdiel medzi týmito dvoma cenami. Čím je spread nižší, tým lepšie vyplnenie na požadovaných cenách obchodník zvyčajne dostane.

Ak sa rozhodnete obchodovať mimo hlavných obchodných hodín prostredníctvom svojho online brokera LYNX, majte na pamäti, že v premarket a aftermarket je v záujme ochrany investorov možné obchodovať len prostredníctvom limitných príkazov.

Čo je limitný príkaz?

S limitným príkazom nakupujete a predávate za vopred stanovenú cenu. Túto cenu si môžete sami určiť ako “limitnú cenu”. Ak je na trhu vaša limitná cena dosiahnutá, uskutoční sa nákup (prípadne predaj).

Ak je napríklad trhová cena akcie Tesla 267 USD a vy sa rozhodnete pre nákup tejto akcie za 265 USD, limitný príkaz zabezpečí, že akcia nebude kúpená za cenu vyššiu ako 265 USD. To isté platí pre predaj. Limitný príkaz zaručuje, že nedôjde k vyplneniu príkazu na horšej cene, než akú ste si stanovili.

Dôležité je tiež spomenúť, že volatilita mimo hlavných obchodných hodín môže byť vyššia a je potrebné s cenovými pohybmi počítať. Investori by preto mali vždy zvážiť, či je ich stratégia (aj z hľadiska používania obchodných príkazov) vhodná pre obchodovanie v premarket a aftermarket.

Pamätajte tiež na to, že v mnohých investičných platformách je často nutné špecifikovať možnosť vyplnenia obchodného príkazu mimo hlavných obchodných hodín. Ak vás zaujíma, ako zadávať obchodné príkazy v platforme TWS i mimo bežných obchodných hodín, kliknite sem.

Ak sa chcete dozvedieť, ako správne zadávať príkazy v platforme LYNX+, kliknite sem. Nájdete tu kompletné informácie k zadávaniu príkazov, aj ako zabezpečiť, aby bol príkaz aktívny i mimo bežných obchodných hodín.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

LYNX: Co je premarket a aftermarket? Poznejte výhody a rizika (27. 9. 2023); lynxbroker.cz/investovani/trading/jak-zacit-obchodovat/co-je-premarket-a-aftermarket/

Online broker LYNX

Chceli by ste obchodovať na burze? Otvorte si účet prostredníctvom online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opcie, futures alebo investujte do ETF. A to všetko v rámci jedného investičného účtu. Zistite viac na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart