“Sell in May and Go Away, But remember to come back in September” je jedna z najznámejších viet na burze cenných papierov.

Vo svete investícií často počujete rôzne múdrosti, ktoré vám majú jednoducho poradiť, ako sa pri investovaní správať. Mnohé z týchto zažitých rád vychádzajú z opakujúcich sa trendov na burze. Aké sú tieto tézy, ktoré vás majú v kocke nasmerovať? A čo si z týchto múdrostí môžete odniesť práve vy?

V tomto článku s vami preberieme 15 známych investičných pravidiel, ktoré sú medzi investormi rozšírené. Aký majú tieto heslá význam a z čoho vychádzajú? A sú skutočne pravdivé?

1. Sell in May and go away, but remember to come back in September.

Predaj v máji a vráť sa na trh v septembri.

Toto je pravdepodobne jedna z najstarších a najznámejších rád v investičnom svete. Táto veta má pôvod v Londýne v 30. rokoch minulého storočia. Pôvodne znela “Sell in May and go away, and come back on St. Army ‘s Day “. Vychádza z faktu, že väčšina hnuteľných subjektov ako napríklad aristokrati, obchodníci, či bankári opúšťali v horúcich letných mesiacoch hlavné mesto.

St. Leger ‘s Day bol dátum v polovici septembra, kedy tradične boli organizované konské dostihy a táto udalosť signalizovala blížiaci sa koniec leta. Neskôr sa tradícia preniesla aj do USA, kde celá rada obchodníkov koncom mája (spravidla na Memorial Day) odchádzala na vidiek a vracala sa až na Labour Day začiatkom septembra.

Oznámenie tejto myšlienky spočíva v tom, že v lete, kvôli zníženej aktivite profesionálnych obchodníkov, sú výnosy a objemy znepokojujúce. Pravdivosť tohto vyhlásenia bola v histórii mnohokrát testovaná. Pravdou je, že najlepšie výnosy na burze sa vykazujú medzi októbrom a aprílom. V máji medzi rokmi 1929 a 2010 bola priemerná výška výnosov -0,01%.

V letných mesiacoch sme však zaznamenali kladné výnosy – v júni +0,7%, v júli +1,5% a v auguste +0,7%. Všeobecne je september najhorším mesiacom v roku s priemernou stratou -1,1%. Zo štatistického hľadiska je dobré v auguste svoje obchody obmedziť a naštartovať opäť začiatkom októbra. Avšak výsledky z minulosti nezaručujú budúcnosť.

2. As goes January, so goes the year (January effect)

Ako idú trhy v januári, idú po celý rok.

Januárový efekt bol prvýkrát objavený bankárom Sidneym B. Warchelom v roku 1942. Sidney dospel k záveru, že od roku 1925 sú každý január pravidelne menšie akciové tituly výnosnejšie ako tie veľké. January efekt vychádza z predikcie, že akciový trh počas januára často rastie, pretože veľkí inštitucionálni investori koncom roka zatvárajú stratové pozície, aby portfólia vyzerali čo najpriaznivejšie. V januári sa teda uvoľnený kapitál fondov vracia späť na akciový trh.

Podľa niektorých investorov január tiež určí, aký bude celý zvyšok roka. Pokiaľ akciové trhy počas januára zažijú silný nárast, možno s veľkou pravdepodobnosťou očakávať aj pozitívny nárast počas celého kalendárneho roka. Sidney ďalej zistil, že výnosy boli najväčšie, ak stratégia bola uplatnená počas tretieho roka mandátu amerického prezidenta. V minulosti sa zdá, že January efekt skutočne zodpovedal realite. Avšak nedávny prieskum uskutočnený spoločnosťou Goldman Sachs ukazuje, že účinok sa v posledných rokoch značne znížil a šance na ziskový január sú teraz len 50/50.

3. I don’t like Mondays

Nemám rád pondelok.

V pondelok ráno, 29. januára 1979, Brenda Spencerová začala paľbu na základnej škole v San Diegu. Ako dôvod svojho konania uviedla, že nemá rada pondelok. Spevák Bob Geldof napísal pieseň “I do not like Mondays”. V roku 1997 ekonómovia poznamenali, že trhy majú často tendenciu rásť v piatok a pondelok padať späť.

Novinky a udalosti počas víkendu sa znateľne odrážajú na trhoch pri pondelkovom otvorení burzy. Pondelok sa stal symbolom najväčších finančných kríz z rokov 1929 a 1987. V dôsledku týchto udalostí sa táto veta stala jednou zo všeobecne rozšírených rád vo svete akciových trhov.

4. Do not try to catch a falling knife.

Nesnažte sa chytiť padajúce nôž.

Nie je jasné, kedy sa toto vyhlásenie rozšírilo medzi investormi. Bolo to pravdepodobne v čase, keď akciový trh prvýkrát zasiahla vysoká miera volatility. Táto veta nám v skutočnosti hovorí, že nemáte kupovať akciu, ktorá prudko klesá. Akcia, ktorej cena zažila silný pokles, sa môže zdať lacná. Pokles jej ceny má však spravidla celý rad dôvodov.

Rýchlo klesajúce akcie možno teda prirovnať k padajúcim nožom – pri pokuse ho chytiť sa môžete nepríjemne poraniť. Preto je lepšie nechať trh vychladnúť, než by sme urobili unáhlené rozhodnutia

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

5. If you can not stand the heat, stay out of the kitchen

Keď nemôžete vydržať horúco, nechoďte do kuchyne.

Toto vyhlásenie sa objavilo v roku 1942 počas druhej svetovej vojny. Nadchádzajúci americký prezident Harry S. Truman použil podobné tvrdenia v rozhovore s miestnymi novinami z amerického štátu Idaho. Táto veta sa stala jednou z Trumanových obľúbených a toto vyhlásenie použil ešte niekoľkokrát ako prezident USA v rokoch 1945-1953.

Truman mal touto vetou na mysli, že sa nemáte púšťať do projektu, u ktorého nemáte istotu, že vydržíte s ním súvisiaci nátlak. Na akciových trhoch má táto veta prenesený význam, že by ste nemali otvárať obchod, u ktorého nemáte istotu, že váš účet bude schopný ustáť potenciálnu stratu.

6. Buy on the Rumour, sell on the fact

Kupujte na základe fámy a predávajte na základe faktu.

Právom sa jedná o jednu z najznámejších investičných rád. Táto veta nám hovorí, že je dobré kupovať na báze špekulácií a akonáhle sa fámy stanú skutočnosťou, je dobré predať. Často vidíme, že akciové trhy naberú silný pohyb jedným smerom, hoci je okolo nich stále veľa neznámych. Akonáhle sú skutočnosti známe, ceny sa spravidla veľmi rýchlo otočia.

7. The trend is your friend (paddle with the stream)

Trend je váš priateľ (Pádluj v smere prúdu).

Pravdepodobne najznámejšia investičná rada vo vzťahu k technickej analýze. Burzy majú tendenciu pohybovať sa v dlhodobo nastavených trendoch a obchodovať proti nim môže byť pre váš účet veľmi bolestivé. Obchodovanie v smere trendu značne zvyšuje vaše šance na úspech.

8. Stocks take the stairs up and the elevator down

Akcie stúpajú po schodoch a dole idú výťahom.

Toto príslovie vychádza zo skutočnosti, že ceny akcií spravidla rastú pozvoľne, ale klesajú veľmi rýchlo. Dôvodom je, že väčšina investorov pri nastavení downtrendu začne v panike zatvárať svoje pozície. Ak pripočítame fakt, že mnoho investorov obchoduje s maržou, vytvorí sa nám domino efekt, ktorý pokles ešte viac umocní.

Ako príklad si môžeme uviesť americký index S&P 500, ktorému trvalo viac ako rok vyrásť z hodnoty 2 400 bodov na hodnotu 2 900 bodov. Analogický pokles o približne rovnakú hodnotu potom indexu trval necelé 3 mesiace. Extrémna situácia bola aj havária z roku 2008, kedy akcie zrušili päťročný nárast za len 1,5 roka.

9. Buy the dip

Kupujte pri poklese

BTD čiže Buy the dip je veľmi známa investičná múdrosť, ktorá nám hovorí, že by sme mali kupovať pri každom poklese. Z dlhodobého hľadiska sa ceny akcií stále zvyšujú. Historická priemerná návratnosť akcií je v skutočnosti okolo 6% až 7% vrátane dividendy. Toto príslovie je samozrejme veľmi zjednodušené.

Musíte vždy venovať pozornosť tomu, čo a kedy kúpite. Nie všetky spoločnosti majú večnú existenciu. A z poklesu o 10% sa tiež môže stať 50%. Najbezpečnejším spôsobom stále zostáva mesačné nakupovanie ETF na indexy a zarábanie na poklesoch jednotlivých akciových titulov využitím len ako malého bonusu.

10. Buy low, sell high (Fear, that’s the other guy’s problem)

Kupujte nízko, predávajte vysoko.

Táto veta nám v zásade pripadá samozrejmá. Pochádza z legendárneho filmu z investičného sveta – Trading places; vo filme, kde si pouličný zlodej a úspešný investor prehodia svoje role. Je to rada, ktorú na začiatku dostane kriminálnik na otázku, čo má robiť. Koniec koncov je to skutočne to, v čom úspešné investovanie spočíva – nakúpiť za nízku cenu a predať za vysokú.

11. Cash is king

Hotovosť je kráľom.

Táto veta pochádza z obdobia po kríze akciového trhu v roku 1987 a prvýkrát ju verejne predniesol CEO spoločnosti Volvo. Cash is king sa spravidla používa, keď trhy prudko padajú. Ak máte rezervný kapitál, môžete ho využiť na nákup akcií, ktorých cena sa počas krízy významne prepadla a zarobiť na jej korekcii. Prenesene sa tiež používa v podnikovej terminológii, kde znamená, že kladný cash flow je dôležitý pre kontinuitu podniku.

12. Don’t fight the Fed

Nebojujte s FEDom.

Toto stanovisko bolo obzvlášť populárne v roku 1994 po tom, čo Fed veľmi rýchlo zvýšil úrokové sadzby. V posledných niekoľkých rokoch opäť čoraz viac naberá na popularite, najmä v posledných mesiacoch ovplyvnených korona krízou. Lebo podľa názoru mnohých analytikov je politika FEDu jediný spôsob, ako zvýšiť equity krivky. Kvantitatívne uvoľňovanie zabezpečilo extrémne nízke úrokové sadzby a obrovské množstvo nového kapitálu v obehu, ktoré sa skončilo prevažne na burzách cenných papierov.

13. TINA (There is no alternative)

Nie je iná alternatíva.

Toto príslovie bolo prednesené už v Anglicku v 19. storočí. Avšak v 21. storočí nadobudlo celkom iného významu. V investičnom svete nám táto veta hovorí, že neexistuje lepšia investičná príležitosť ako akcie. Po úverovej kríze klesli úrokové sadzby na historicky najnižšiu úroveň, čo zapríčinilo, že skutočne neexistovala žiadna alternatíva k akciám.

Dlhopisy všeobecne poskytujú veľmi nízku návratnosť pri nízkych úrokových sadzbách. Investovanie do komodít v tej dobe tiež neprichádzalo do úvahy, pretože ich ceny značne poklesli v dôsledku nízkej inflácie.

14. If bull markets climb up a wall of worry, then bear markets slide down a slope of hope

Ak býčie trhy prekonajú múr strachu, potom medvedie trhy skĺznu po svahu nádeje.

Neznepokojujte sa negatívnymi správami. Vždy existujú dôvody, prečo by mali ceny akcií spadnúť. Avšak dlhodobo majú akcie tendenciu rásť. Pretože existuje stále veľa obáv vo svete, mnoho investorov stále ešte len čaká, než svoje peniaze vložia na burzu. Keď sa situácia upokojí, dostanú sa na trh nové peniaze. Keď trh začne opäť klesať, mnoho investorov zostanú pozitívni a dúfajú, že každá menšia korekcia nastaví uptrend.

15. Let your profits run and cut your losses short

Nechajte svoje zisky rásť a straty držte nakrátko.

Toto je dôležitá lekcia pre takmer každého investora a obchodníka. Uistite sa, že necháte svoje zisky rásť, a naopak svoje straty zarazíte čo najskôr. Výskum preukázal, že ľudia sú prirodzene naklonení správať sa opačne. Človek nie je v zásade prirodzený rozumný tvor. Mnoho investorov má tendenciu rýchlo vybrať zisky a domnievať sa, že sa veci znovu zadaria.

Avšak, ak necháte svoje ziskové obchody bežať a vaše stratové obchody uzavriete skôr, dosiahnete lepšiu návratnosť. Ak uzavriete 5 ziskových obchodov so ziskom 10% a 5 stratových obchodov so stratou 5%, budete stále profitabilný, hoci iba polovica vašich obchodov bola zisková.

Kvalitné informácie zostávajú základom

Podobné rady úspešných investorov vám môžu pomôcť. Avšak neexistuje žiadna univerzálna rada, ako uspieť na burze. Základom sú však kvalitné informácie. Každý týždeň pre vás pripravujeme kvalitný obsah od základov investovania, po pokročilé tipy. Či už ide o obchodný denník, money management, alebo napríklad obchodovanie s opciami, vždy je potrebné sa ďalej vzdelávať.

LYNX ponúka obchodovanie s akciami priamo na domácich burzách. To našim klientom garantuje vysoký objem obchodovania a úzky spread. Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúce ponuky spoločnosti LYNX, pretože vám umožníme obchodovať s akciami, ETF, futures, opciami, CFD, či forexom za priaznivé poplatky.

U LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom našich profesionálnych platforiem. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame profesionálne vzdelávacie webináre. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme analýzy trhu a novinky zo sveta investícií v rámci nášho LYNX spravodajského a vzdelávacieho portálu.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien na viac ako 130 mien. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Čítajte viac

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart