S&P 500 ETF: Ako investovať do S&P 500 prostredníctvom ETF?
S&P 500 ETF sa stále viac dostávajú do hľadáčika investorov. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) je najdôležitejším akciovým indexom v USA a radí sa aj medzi najvýznamnejšie svetové indexy.

ETF S&P 500 kopírujú vývoj tohto tohto indexu a sú tak jednou z možností, ako špekulovať na vývoj indexu S&P 500. V nasledujúcom článku si niektoré z nich predstavíme. Ak hľadáte brokera na obchodovanie s akciami, kliknite sem.

Predchodca všetkých ETF

Index S&P 500 obsahuje 500 najväčších trhových spoločností kótovaných na burze v USA. S&P 500 predstavuje približne tri štvrtiny trhovej kapitalizácie všetkých amerických spoločností. Index má teda oveľa väčšiu vypovedaciu hodnotu, ako napríklad starší Dow Jones Industrial Index či NASDAQ-100 index.

Index S&P 500 je „matkou všetkých ETF“. Dôsledkom finančnej krízy v roku 1987 prebehol výskum, ktorý ukázal, že efekt havárie na finančných trhoch možno zmierniť tým, že bude určitým spôsobom možné investovať vyvážene do ekonomiky ako celku.

To bolo investorom umožnené v roku 1993, kedy vznikol historicky prvý ETF. Tento ETF spravovaný spoločnosťou SSGA (State Street Global Advisers) kopíroval desatinu indexu S&P 500. Postupne vznikla celá ďalšia rada ETF na index S&P 500 aj iné svetové indexy.

Najlepší S&P 500 ETF

Pri výbere príkladu ETF na S&P 500 sme preferovali predovšetkým najväčšie ETF podľa objemu kapitálu amerických veľkých správcov aktív, ako sú BlackRock a Vanguard. Čo sa týka výkonu, európske ETF sa len nepatrne líšia.

Za posledné roky sa líšili len o 0,6 %. Presná replikácia indexu neponúka veľký priestor pre výkonnostné odchýlky. Ročné náklady sú tiež veľmi lukratívne, ako môžete vidieť v tabuľke nižšie.

ETF S&P 500:

ETFObjemDividendyVýkonnosť za 1 rokVýkonnosť za 3 rokyRočné NákladyMenaISIN
iShares Core S&P 500 UCITS ETF31,134 Mld.reinvestujúce10.64 %41.08 %0.07 %EURIE00B5BMR087

Chcete reinvestovať dividendy?

Čo je najdôležitejšie – mali by ste sa rozhodnúť, či chcete, aby vami zvolené ETF vyplácalo dividendy na štvrťročnej báze alebo vaše zisky boli akumulované – reinvestované späť.

Napríklad iShares (BlackRock’s ETFs) ponúka oba varianty – ETF, ktorý kumuluje dividendy aj ETF, ktorý vypláca dividendy na pravidelnej báze.

Vzhľadom na to, že reinvestované dividendy majú kombinujúci účinok, tento variant je vhodný pre dlhodobých investorov, ktorí chcú držať pozíciu po dobu desiatich rokov a dlhšie. Pokiaľ sa však pozeráte po pravidelnom pasívnom príjme, uspokojíte sa skôr so štvrťročnou výplatou dividend.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Fyzické alebo syntetické ETF?

  • Synteticky replikujúce ETF kopírujú podkladové aktívum, v tomto prípade index S&P 500, prostredníctvom derivátov. To je vždy spojené s vyšším rizikom.
  • Fyzicky replikujúce ETF naproti tomu skutočne nakupuje akcie obsiahnuté v indexe, čo je bezpečnejší variant.

Najlepší sektorových S&P 500 ETF

Rovnako ako u väčšiny hlavných indexov má index S&P 500 aj subindexy, ktoré agregujú akcie uvedené v indexe. Pre skúsených investorov toto otvára veľké možnosti, pretože pri podrobnejšej analýze, môžete dosiahnuť lepšie výsledky ako pri celkovom základnom indexe, v ktorom sa kombinujú všetky priemyselné odvetvia, vrátane tých, ktoré v súčasnosti neprosperujú.

Prečítajte si tiež:

Informácie o produkte:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Dokument s kľúčovými informáciami (2. 8. 2023); blackrock.com/sk/individualni-investori/produkty/253743/

PDF: blackrock.com/sk/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-core-sp-500-ucits-etf-usd-acc-ie00b5bmr087-sk.pdf

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart