Japonský jen

Všetko, čo by ste mali vedieť o tejto mene. Dôležité informácie, aktuálny kurz, historický graf a prevodník mien.

JPY/EUR Kurz

Posledná obchodná cena --
Zmena --
Čas --
Dátum --
Zatváracia cena predchádzajúceho dňa --
Previesť
Na
1 JPY EUR

Historické kurzy : JPY/EUR

Obdobie:
Dátum Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Otváracia cena Maximum Minimum

Mena: Japonský jen (JPY)

Japonský yen (JPY) je oficiálna japonská menová jednotka. Vďaka silnej japonskej ekonomike patrí medzi najsilnejšie svetové meny a je považovaná za tretiu najdôležitejšiu rezervnú menu. Historicky sú úrokové sadzby v Japonsku nízke, čo je atraktívne pre financovanie tzv. Carry trades , kedy si obchodníci požičiavajú JPY za nízke úrokové sadzby, aby platili meny s vyššou úrokovou sadzbou. Merané objemom svetového obchodu s devízami je   japonský jen na treťom mieste za americkým dolárom a eurom.

História JPY

V roku 1897 bol v Japonsku predstavený jen ako mena krytá zlatom. V prvej svetovej vojne však musel byť zlatý štandard opustený a v roku 1930, po pokuse o opätovnom zavedení zlatého štandardu, bolo zlaté krytie oficiálne zrušené.

Po druhej svetovej vojne bol JPY spojený so zlatým štandardom USD v rámci Bretton-Woodskej dohody, až do roku 1971, kedy boli zavedené voľne výmenné kurzy. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia získal jen svetovú dôležitosť hlavne vďaka silnému japonskému hospodárskemu rastu.

Všeobecne

Rozhodnutie o menovej politike sa v Japonsku vykonávajú Centrálnou bankou Japonska (BoJ), ktorá od roku 2013 zaviedla konzistentnú politiku proti deflácii. Jen je rozdelený na 100 senov. Zodpovedajúce mince však boli vyňaté z obehu v roku 1954, takže podjednotky dnes nemajú žiadnu úlohu.