Jednoducho povedané, dobré akcie sú tie, ktoré posilňujú a viete, že ich s istotou chcete držať vo svojom investičnom portfóliu. Ale nájsť také akcie nie je jednoduché, pretože spoločnosti, ktoré dnes vykazujú vzostupný trend, nemusia zajtra alebo pozajtra fungovať rovnako dobre. Každý investor sa musí v prvom rade zaujímať o rozumný pomer rizika k zisku. Dôležitá je tiež solídna diverzifikácia, ale predovšetkým je potrebná predbežná analýza vlastných cieľov. Čo by si mal každý investor zodpovedať?

Čo chcem dosiahnuť? Aké sú moje prostriedky? Ide o jednorazovú investíciu alebo cielení na stabilný pasívny príjem? Ide o krátky investičný horizont alebo o dlhodobú investíciu, ktorá má byť udržiavaná po celé desaťročia? Aké riziká som ochotný podstúpiť?

Stručne povedané – ako začnete hľadať vhodné akcie, mali by ste najprv zistiť, čo od investovania očakávate. Preveďte analýzu svojich vlastných možností a cieľov. Nasledujúce prístupy vám pomôžu nájsť najlepšie akcie pre vaše investičné portfólio.

“Self-screening” má prednosť pred “share screening”

  • Mám čas a chuť sa úzko zaoberať akciovým trhom, využívať krátkodobé príležitosti a rýchlo otvoriť a zatvoriť pozíciu? Alebo by moje portfólio malo navrhnúť tak, že sa na neho musím pozerať len raz alebo dvakrát za mesiac?
  • Som niekto, komu nevadí raz za čas strácať desať alebo dvadsať percent investovaného kapitálu? Pretože len vtedy som vhodný investor, ktorý môže zacieliť na vyššie zisky za cenu vyšších rizík. Naopak defenzívnejší investori môžu staviť na osvedčené blue chips s vysokou dividendou.
  • Je mojím cieľom vybudovať investičné portfólio, ktoré vydrží po celé desaťročia? Potom by bolo vhodné venovať budovaniu portfólia viac času a využiť príležitosti, ktoré v priebehu rokov priniesli medvedie trhy. Hľadajte spoločnosti, ktoré sú stále na začiatku svojej existencie alebo spoločnosti, ktoré sú neobvykle priaznivo ohodnotené, ale zároveň majú dobré vyhliadky.

Toto pozorovanie seba samého povedie u každého investora k úplne odlišným výsledkom. V tomto článku preto nie je možné zahrnúť všetky prípady. Ukážeme vám tu však niektoré kroky, ktorými by mal každý investor nakoniec prejsť, pokiaľ ide o nájdenie “správnych” akcií pre jeho investičný prístup.

V tomto okamihu vynecháme krátkodobých (intradenných, swing) obchodníkov, pretože ich investičné prístupy sú viac závislé na technickej analýze a sentimentu trhu. Krátkodobé stratégie sú veľmi odlišné od tých dlhodobých a strednodobých. Intradenných a swingových obchodníkov nezaujíma, či sa spoločnosti dlhodobo darí, či má silné vyhliadky alebo či vypláca dobrú dividendu. Využívajú primárne krátkodobých impulzov, na ktorých profitujú.

S čím začať pri hľadaní podhodnotených akcií?

Existuje niekoľko spôsobov, ako identifikovať akcie s nízkou alebo podhodnotenou hodnotou. Niektoré skríningové platformy vám umožňujú skúmať akcie s ohľadom na ich PE (pomer cena / zisk), PCF (pomer cena / cash flow), PS (pomer cena / tržby) alebo PB (pomer cena / účtovná hodnota). To vám ponúka možnosť odfiltrovať priaznivo ocenené akcie. Jedna z najznámejších investičných poučiek hovorí, že akcie by ste mali kupovať lacno a predávať draho. Samozrejme, že nájdenie údajne podhodnotených akcií nie je samo o sebe zárukou, že ich cena porastie.

V rámci analýzy je samozrejme potrebné ísť hlbšie, než len k výsledkom vyššie uvedených pomerov. Avšak z týchto výsledkov možno jednoducho porovnať rôzne spoločnosti aj odvetvia. Výrobcovia automobilov, banky alebo letecké spoločnosti majú všeobecne nízke PE alebo PCF. Naopak akcie z technologického sektora, najmä keď spoločnosti rýchlo rastú, sú zvyčajne oceňované oveľa vyššie. Iba v prípade, že je napríklad výrobca automobilov nápadne priaznivo ocenený v porovnaní so svojimi priemyselnými konkurentmi, a ak pri bližšom skúmaní nemožno nájsť žiadny dobrý dôvod, prečo by akcia mala mať nízke ocenenie aj naďalej, bolo by možné uvažovať o nákupe tejto akcie.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ocenenie, rast, dividenda: kombinácia troch zásadných kritérií

Pri investovaní je lepšie sa oprieť o niekoľko pilierov. To, čo akcie s dobrými strednodobými vyhliadkami potrebuje, sú tri veci: ocenenie, ktoré je v porovnaní s konkurenciou v odvetví priaznivé, odolné rastové vyhliadky a pokiaľ sa nejedná o rýchlo rastúcu technologickú spoločnosť, slušnú dividendu ako pravidelný príjem naviac. Pomocou týchto troch kritérií by ste mali prechádzať akciový trh a hľadať podhodnotené akcie.

Je tiež dôležité sa na spoločnosť pozrieť bližšie, než je bezpodmienečne nutné, aby ste boli presvedčení o tom, aké má vyhliadky. Dôležité je, aby rast danej spoločnosti bol udržateľný, pretože v najlepšom prípade chcete jej akcie v portfóliu držať v horizonte rokov.

Dôležité je uvedomiť si, že všetky dáta, ktoré máte k dispozícii, popisujú minulosť. Nepoužívajte preto ukazovatele, ako je napríklad PE alebo PCF ako základ prognózy ocenenie pre budúce roky. Nikto nedokáže skutočne predpovedať, aký bude rast danej spoločnosti za rok, alebo dokonca za dva alebo päť rokov – bez ohľadu na to, o akú spoločnosť ide.

Predikcia založené na ukazovateľoch z súvahy majú najväčšiu vypovedaciu hodnotu pre aktuálny rok. Následne je vždy potrebné všetko znova skontrolovať a prehodnotiť.

Ak všetko sedí, najprv spoločnosť iba sledujte!

Pokiaľ sú splnené všetky tri kritériá a ak ohodnotenie, rast, dividenda a vyhliadky vyzerajú dobre, odporúčame s investíciou počkať, kým nebudú potvrdené technické ukazovatele. Počkajte, až budú napríklad prekonané dôležité rezistencie alebo na dočasnú korekciu, aby ste na trh vstúpili za priaznivejších podmienok.

Žiadna akcia nerastie večne – dokonca ani tie najlepšie. Hoci kvalitné akcie z dlhodobého hľadiska všeobecne rastú, v horizonte piatich, desiatich alebo viac rokov je veľký rozdiel v tom, či ešte akcie kúpili nešťastne blízko mnohoročného maxima, alebo ste počkali na dočasné oslabenie.

Preto majú zmysel akcie, do ktorých chcete investovať, nejaký čas sledovať a pravidelne kontrolovať, či technická analýza ponúka priaznivú nákupnú príležitosť.

Obchodujte s akciami u LYNX

LYNX ponúka obchodovanie s akciami priamo na domácich burzách. To našim klientom garantuje vysoký objem obchodovania a úzky spread. Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúce ponuky spoločnosti LYNX, pretože vám umožníme obchodovať s akciami, ETF, futures, opciami, CFD, či forexom za priaznivé poplatky.

U LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom našich profesionálnych platforiem. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame profesionálne vzdelávacie webináre. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme analýzy trhu a novinky zo sveta investícií v rámci nášho LYNX spravodajského a vzdelávacieho portálu.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien na viac ako 130 mien. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Čítajte viac

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart