Vojna na Ukrajině pokračuje a Rusko sa tiež ocitá čím ďalej tým viac v medzinárodnej izolácii a dopadajú naň početné sankcie. Na svetových trhoch aj medzi investormi tak prirodzene panuje neistota. Ako v súčasnej situácii ochrániť svoje portfólio? Do čoho sa teraz oplatí investovať?

Ktoré akcie predstavujú príležitosť a aké cenné papiere môžu byť rizikové? V článku vám prinášame pohľady analytikov a investorov na aktuálnu situáciu. Rozoberieme si niektoré možné dôsledky vojny na Ukrajine a pozrieme sa na akcie, ktoré by mohli byť zaujímavou investičnou príležitosťou.

Konflikt na Ukrajine ako hrozba pre cenu ropy a zemného plynu?

Hrozí rast cien ropy a zemného plynu? V súčasnej situácii sa dokonca hovorí aj o scenároch, kedy by Rusko mohlo prestať dodávať zásoby týchto komodít do Európy. Situácia je veľmi neistá. Vzhľadom na to, že Rusko produkuje až 12 % svetovej ropy a 17 % zemného plynu, môže sa toto riziko zdať vysoké. Ak bude distribúcia plynu a ropy z Ruska zastavená (alebo znížená), možno očakávať rast ceny v Európe.

Analytik JPMorgan Chase Michael Cembalest uvádza, že až 40 % zemného plynu a 27 % zásob ropy pochádza z Ruska. Naopak, Spojené štáty dovážajú z Ruska iba 1-3 % svojej ropy a plynu. Ukrajina zohrávajú tiež dôležitú úlohu v poľnohospodárstve. Konflikt môže tento štát poškodiť aj na dlhú dobu, čo pre Európu prináša riziko vo forme zníženého dovozu mäkkých komodít (najmä obilnín).

Dôsledky sankcií a odstrihnutie Ruska od systému SWIFT?

Západné krajiny na čele s USA na Rusko zoslali veľmi tvrdé sankcie a jedna z tých najvýznamnejších je odrezanie Ruska od finančného systému SWIFT. Vybrané ruské banky tak nemôžu vykonávať väčšinu medzinárodných transakcií, predovšetkým tých so západom. Pre Rusko bude tento krok mať významný vplyv a už teraz môžeme vidieť drastický prepad ruského rubľa. Pre Európu však tento krok nie je zadarmo. Hoci tieto sankcie zrejme poškodia predovšetkým Rusko, môže dôjsť k negatívnemu efektu aj v západnom svete.

Až 70 % zemného plynu z Ruska prúdi priamo do Európy a odlúčenie Ruska od SWIFTu pravdepodobne povedie k výraznému poklesu ich ponuky. To zrejme Rusko donúti vykonávať väčšinu svojho zostávajúceho obchodu s Čínou, ktorá z toho môže profitovať.

Čína si už v roku 2015 vytvorila vlastný finančný systém CIPS (Cross-Border Interbank Payment System). Ten mal Číne priniesť vyššiu integráciu juanu na medzinárodnom trhu. Tento finančný systém využíva 30 bánk z Japonska, 23 bánk z Ruska a ďalších 31 bánk z afrických štátov. CIPS je pod záštitou People’s Bank of China (PBOC). CIPS však nie je jedinou alternatívou SWIFTu.

Rusko samo využíva svoj finančný systém v mene SPFS (Systém for Transfer of Financial Messages). Tieto dva finančné systémy pomôžu Rusko udržať v chode aj v prípade sankcií. Rusko vyššou implementáciou čínskeho systému CIPS prehĺbilo vzájomné vzťahy av roku 2020 bolo 17,5 % transakcií medzi týmito dvoma štátmi vykonaných v juanoch.

Z tohto dôvodu môžeme iba očakávať posilnenie čínskych bánk a čínskych akcií, pretože ony jediné budú môcť vykonávať obchod s Ruskom cez juanov a rubeľ. Medzi najväčšie čínske banky patria: Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), Bank of China (BOC) a Agricultural Bank of China (ABC bank).

Najväčšia ruská banka Sberbank, ktorá sa v minulých rokoch radila medzi najziskovejšie na celom svete, zaznamenáva obrovský prepad. Akcie Sberbank k októbru v roku 2021 vykazovali hodnotu 380 rubľov. Teraz sa banka nachádza v obrovských problémoch. Sberbank ale nie je jediný príklad obrovského prepadu ruskej ekonomiky. V problémoch sú aj akcie energetickej spoločnosti Gazprom a ďalších.

Konflikt na Ukrajine a zavedené sankcie tak pravdepodobne povedú ku krátkodobému posilneniu čínskych bánk a strednodobému rastu cien komodít a inflácii. Aj zosilnený obchod s Čínou však nedokáže zabrániť problémom, ktoré ruskú ekonomiku zrejme čakajú.

Mark Mobius a investovanie do zlata a ázijských akcií

Investor a zakladateľ spoločnosti Mobius Capital Partners Mark Mobius k aktuálnej situácii na Ukrajine poznamenal, že prudko rastúca cena ropy zrejme zvýši inflačný tlak na rad krajín závislých na rope z Ruska. Podľa neho by investovanie do zlata mohlo byť v súčasnej neistote na trhoch vhodnou alternatívou.

Tiež uvádza, že je dobré sa zamerať na trhy, ktorých sa priamo nedotknú uvalené sankcie a dopady konfliktu na Ukrajine. Za celkom bezpečný prístav potom označil napríklad Čínu, Vietnam a Thajsko. Druhým dychom ale dodáva, že vzhľadom na dynamickosť celej situácie a rastúce úrokové sadzby by investori mali byť obzvlášť opatrní.

Obavy z hackerských útokov ako príležitosť na kybernetické akcie?

Dan Ives z investičnej spoločnosti Wedbush hovorí, že invázia na Ukrajinu by mohla byť zaujímavou príležitosťou pre akcie firiem zaoberajúcich sa kybernetickou bezpečnosťou. Rastúca hrozba hackerských útokov zvyšuje dopyt po systémoch, ktoré by zabezpečili kybernetickým útokom dostatočnú ochranu.

5 akcií kybernetických spoločností:

Meno spoločnosti Symbol ISIN Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Zscaler Inc ZS US98980G1022 USD 171,91
Crowdstrike Holdings Inc CRWD US22788C1053 USD 342,35
Fortinet Inc FTNT US34959E1091 USD 60,93
Cyberark Software Ltd CYBR IL0011334468 USD 239,86
Palo Alto Networks Inc PANW US6974351057 USD 311,44

Dan Ives zároveň dodáva, že podobné geopolitické krízy môžu byť využité na nákup akcií, ktoré sú kvôli panike na trhu silne prepredané. Hovorí najmä o technologickom sektore a spomína napríklad akcie Microsoft, Apple, Oracle, Adobe a Salesforce.

Invázia očami investora: Vývoj trhov, riziká a príležitosti

Ponúkame vám webinár reagujúci na aktuálnu situáciu. Získajte potrebné informácie k efektívnej ochrane svojich investícií a zoznámte sa s možnými dlhodobými dopadmi invázie na ceny akcií a komodít. Spoznajte aj aktuálne príležitosti na trhu, ktoré táto mimoriadna situácia ponúka.

Ruská kríza a vývoj indexu S&P 500

Analytici tiež skúmali rôzne konflikty a situácie, ktorými Rusko spôsobilo neistotu a otrasy na finančných trhoch. Nižšie je vidieť 6 takýchto prípadov. Až na konflikt v Gruzínsku v roku 2008 u všetkých ostatných spomínaných udalostí došlo k tomu, že pol roka od začiatku krízy S&P 500 index zaznamenal rast. Je však nutné poznamenať, že predchádzajúci vývoj nie je vôbec zárukou budúcich pohybov a vývoja. Každý konflikt má svoje špecifikácie a treba brať samozrejme ohľad aj na ďalšie geopolitické a makroekonomické vplyvy.

Vývoj indexu S & P 500 v reakcii na ruskej krízy od roku 1979 do 2014 . Zdroj: J.P. Morgan (28.02.2022)

Je ťažké predvídať, aké budú politické aj ekonomické dôsledky vojny na Ukrajine, rovnako ako jej dĺžku a priebeh. Zvýšená opatrnosť je teda rozhodne na mieste. Nedá sa totiž vylúčiť, že sa konflikt ešte viac rozrastie a nejakým spôsobom sa doň zapojí oveľa viac krajín. Isté vlastne nie je v tejto chvíli vôbec nič.

Podľa analytikov JPMorgan vojna na Ukrajine z krátkodobého hľadiska prinesie zvýšenú volatilitu na trhoch. Vzhľadom na nízku expozíciu amerických spoločností voči Rusku sú však dôležité najmä nepriame riziká. Medzi ne patrí napríklad spomalenie ekonomiky kvôli rastúcim spotrebiteľským výdavkom v dôsledku rastu ceny ropy a potravín. Ďalšími rizikami sú dopady sankcií, narušenie dodávateľských reťazcov a kybernetické útoky.

Kľúčovým rizikom podľa nich ale naďalej z dlhodobého hľadiska zostáva najmä sprísnenie menovej politiky zo strany centrálnych bánk a inflácie.

Ktoré akcie by mohli z aktuálnej situácie profitovať?

Uvedené akcie vychádzajú z nedávneho výskumu JPMorgan Chase a výber je orientovaný najmä na komodity (energie + materiály) spolu s leteckým a obranným priemyslom.

Majte prosím na pamäti, že v žiadnom prípade nejde o investičné odporúčania a obchodníci by v súčasnej chvíli mali byť veľmi opatrní, pretože finančné trhy sú kvôli prebiehajúcemu konfliktu značne neisté a len ťažko je možné odhadovať všetky politické i ekonomické dopady. Obchodujte teda na základe svojej stratégie a stanoveného risku.

Energetický sektor:

Meno spoločnosti Symbol ISIN Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Pioneer Natural Resources Co. PXD US7237871071 USD 267,66
Diamondback Energy Inc FANG US25278X1090 USD 191,96
Hess Corp. HES US42809H1077 USD 150,28
Occidental Petroleum Corporation OXY US6745991058 USD 61,96
EOG Resources Inc. EOG US26875P1012 USD 124,03
Devon Energy Corp. DVN US25179M1036 USD 48,23
Exxon Mobil Corporation XOM US30231G1022 USD 113,51
Marathon Oil Corp. MRO US5658491064 USD 25,77
Cheniere Energy Inc. LNG US16411R2085 USD 157,11

Suroviny:

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol ISIN Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
Nutrien LTD NTR CA67077M1086 USD 59,21
CF Industries Holdings Inc. CF US1252691001 USD 78,26
Mosaic Company MOS US61945C1036 USD 31,04
Alcoa Inc. AA US0138721065 USD 41,05

Priemysel:

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol ISIN Mena Posledná obchodná cena
Northrop Grumman Corporation NOC US6668071029 USD 466,43

Obchodovanie s akciami prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Ďalšie použité zdroje: 

REUTERS STAFF. Chinese banks urged to switch away from SWIFT as U.S. sanctions loom. REUTERS [online].  Vydáno 29.7.2020 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.reuters.com/article/us-china-banks-usa-sanctions-idUSKCN24U0SN 

REUTERS STAFF. Factbox: What is China´s onshore yuan clearing ad settlement systém CIPS?. REUTERS [online].  Vydáno 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.reuters.com/markets/europe/what-is-chinas-onshore-yuan-clearing-settlement-system-cips-2022-02-28/ 

MINT STAFF. Unlike Russia, China can bypass SWIFT to escape ambit of US power. MINT [online].  Vydáno 28.2.2022 [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://www.livemint.com/news/world/unlike-russia-china-can-bypass-swift-to-escape-ambit-of-us-power-11646006040962.html 

RAFFERTY, R. The 5 Biggest Banks in China. Statrys [online]. [cit. 28.2.2022]. Dostupné na: https://statrys.com/blog/biggest-banks-china 

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart