Akcie ropy sú v dôsledku rastu ceny ropy v posledných dňoch opäť v hľadáčiku investorov. Konflikt na Ukrajine naďalej pokračuje a niektoré krajiny zavádzajú embargo na dovoz ropy a plynu z Ruska. Mnohí investori sa pýtajú, aké to bude mať reálne dopady na cenu ropy a či môže tento rast naďalej pokračovať.

V článku sa pozrieme na aktuálnu cenu ropy a ako je možné do tohto čierneho zlata investovať prostredníctvom ropných akcií. Prezradíme, ako vyberať ropné akcie. Navyše pre vás máme tipy na akcie ropných spoločností, ktoré by mohli v roku 2022 z rastúcich cien ropy profitovať.

Cena ropy v roku 2022: Vojna na Ukrajine a prudký rast ceny ropy

Počas pandémie koronaviru sme boli svedkami prudkého poklesu ceny ropy. Kvôli celosvetovým lockdownom a obmedzeným možnostiam cestovania nebol po rope taký vysoký dopyt. To malo vplyv nielen na samotnú cenu ropy, ale aj akcie ropných spoločností.

V roku 2021 však cena ropy vyletela nahor. Po celom svete sa rozbehli očkovacie programy a postupne sa začali rušiť obmedzenia. Výrazne vzrástla aj inflácia, ktorá sa čiastočne odvíja od ceny ropy. Medzi analytikmi prevažovala zhoda v tom, že v roku 2022 by cena ropy mala naďalej rásť. Do toho všetkého ešte začala vojna na Ukrajine. V reakcii na ruskú agresiu západ rýchlo vyhlásil sankcie. Spojené štáty dokonca vyhlásili úplný zákaz dovozu ropy, plynu a energie z Ruska.

„Zakazujeme všetok dovoz ruskej ropy, plynu a energií. To znamená, že ruská ropa už nebude v amerických prístavoch prípustná a americký ľud zasadí Putinovej vojnovej mašinérii ďalší silný úder.“

Joe Biden

K podobnému kroku sa odhodlala aj Veľká Británia. Tá by mala ukončiť dovoz ropy a ropných produktov z Ruska do konca roku 2022. Britské spoločnosti by tak mali získať čas potrebný na to, aby sa tomuto zákazu mohli prispôsobiť. Európske krajiny sa tiež usilujú o nižšiu závislosť na ruskom plyne a rope.

Cena ropy na aprílovom futures CL
Denný graf ropy od marca 2021 do marca 2022 vyjadrený aprílovým futures kontraktom CL. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Rusko patrí spolu s USA a Saudskou Arábiou k najväčším svetovým producentom ropy. Hoci ropu ťaží aj Irak, Nigéria, Saudská Arábia, Nórsko a ďalšie, mnoho krajín je na maxime svojej ťažobnej kapacity. Sankcie a obmedzenia viedli k prudkému zvýšeniu napätia na trhu s ropou, čo následne viedlo k ešte vyššej cene ropy.

Ropa a jej dva druhy

Existujú 2 typy ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalším známym variantom je ropa Brent. Cena týchto dvoch typov je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležité meradlo cien ropy. Ide o ľahkú ropu s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.

Ropa tohto typu sa nachádza najmä v Oklahome (Cushing). Ide o dôležitý uzol ropného priemyslu. Odtiaľ sa ropa prepravuje do všetkých oblastí USA. Táto ropa sa väčšinou obchoduje pomocou futures a treba dodať, že sa jedná o jeden z najobchodovanejších futures kontraktov na svete.

Ropa Brent

Názov tejto ropy je odvodený od ropnej oblasti Brent v Severnom mori. Svojho času to bolo jedno z najproduktívnejších ropných polí Veľkej Británie. Je vo vlastníctve ropnej spoločnosti Shell, ale väčšina vrtov je už mimo prevádzky.

3 hlavné odvetvia ropného priemyslu

Pri akciách ropy každého hneď napadnú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú produkciou ropy. Tieto ropné spoločnosti sú často tými najznámejšími hráčmi daného odvetvia. Ropný priemysel je ale pochopiteľne zložený z oveľa viacerých firiem. Ropa sa netočí len okolo samotnej ťažby. Existujú napríklad spoločnosti, ktoré dodávajú potrebné technické vybavenie. Tiež firmy, ktoré sa sústredia na prepravu a distribúciu ropných produktov.

Rôzne činnosti v ropnom a plynárenskom priemysle sú všeobecne rozdelené do 3 hlavných odvetví: upstream, midstream a downstream.

Upstream: prieskum a produkcia ropy

Spoločnosti pôsobiace v tomto odvetví sa zaoberajú alokáciou a ťažbou ropy a zemného plynu. Analýzou výsledkov geologických a seizmických prieskumov určujú, kde sa nachádzajú podzemné ložiská ropy a zemného plynu.

Špecializované spoločnosti, napríklad Fugro & Petroleum Geo-Services, sa zaoberajú iba hľadaním vhodných miest na otvorenie nových vrtov. Tieto spoločnosti zhromažďujú údaje z morského a zemského povrchu a na základe toho poskytujú dáta o polohe nových ložísk.

Po alokácii nového ložiska ropy alebo zemného plynu sa v časovom horizonte niekoľkých mesiacov až rokov surovina v danej lokalite začne ťažiť. Mnoho ropných spoločností, ako je Saudi Aramco, Royal Dutch Shell a Sinopec ťažia ropu z pôdy vŕtaním a následným čerpaním kvapaliny.

Ropné ložiská sa nachádzajú tak na súši, ako aj vo vode. Ďalším typom je bridlicová ropa, ktorá sa extrahuje z bridlice, čo je druh ílového kameňa. V tomto odvetví sú však aj spoločnosti, ktoré poskytujú iba technické vybavenie a služby pre ťažbu ropy a zemného plynu. Príklady ropných spoločností v tomto odvetví sú: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton.

Midstream: doprava a skladovanie

Midstream sa zaoberá spracovaním, prepravou a skladovaním ropy a zemného plynu po ťažbe. Toto odvetvie tvorí dôležité spojenie medzi predchádzajúcim a nadväzujúcim sektorom. Spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti zbierajú surový materiál a dopravujú ho do rafinérií prostredníctvom potrubí, kamiónov, nákladných lodí, tankerov a nákladných vlakov.

Príklady spoločností, ktoré sú v tomto procese aktívne, sú Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: príprava a použitie

Toto odvetvie sa zameriava na rafináciu ropy a spracovanie a čistenie zemného plynu. Do tohto odvetvia patria tiež spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom a distribúciou rôznych konečných produktov.

Medzi konečné produkty patrí napríklad benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, mazivá, asfalt a podobne. Príklady spoločností v tomto odvetví sú Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrované ropné spoločnosti

Existujú aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú takmer všetkými aspektmi ropného a plynárenského priemyslu. Tieto ropné spoločnosti pokrývajú takmer celý reťazec od alokácie až po distribúciu ropy a zemného plynu. Príkladom sú BP, ExxonMobil alebo Shell.

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie a ETF?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií a vybraného ETF.

  • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Ako investovať do ropy?

Investície do ropy: Futures a micro futures

Najdostupnejšie futures na ropu sú pre investorov kontrakty na Light Sweet Crude Oil future (CL) prostredníctvom NYMEX. Ropné futures majú multiplikátor 1000, čo znamená, že jeden kontrakt predstavuje 1000 barelov ropy. Pretože fyzické dodanie je pre väčšinu investorov nežiaduce, obchodná platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavrie pozíciu, pokiaľ by malo dôjsť k realizácii fyzického dodania.

Môžete tiež obchodovať Micro futures kontrakty na ropu WTI, ktoré sú v porovnaní so štandardnými futures kontraktmi na ropu WTI menšie. Napríklad 1 kontrakt Micro WTI Crude Oil futures (MCL) predstavuje 100 barelov ropy a 1 kontrakt E-mini WTI Crude Oil futures (QM) predstavuje 500 barelov ropy. Micro futures kontrakty vám tak umožnia lepšie riadiť svoje portfólio, veľkosť pozícií a umožnia vám investovať do ropy, pokiaľ nechcete obchodovať štandardné futures kontrakty.

Investície do ropy: Akcie ropy

Investície do akcií ropných spoločností, ktoré často vyplácajú vysoké dividendy, je veľmi vhodný spôsob, ako investovať do ropy. Akcie ropy vám navyše dávajú možnosť výberu. Jednotlivé akcie môžete podrobiť dôkladnej analýze a rozhodnúť sa, do ktorej časti ropného priemyslu investovať.

Môžete si napríklad vybrať výrobcov ropy, alebo dať prednosť spoločnosti, ktorá zaisťuje prepravu ropy a zemného plynu. Možností je aj diverzifikácia medzi viacerými spoločnosťami naprieč odvetviami.

Akcie ropy: Ako investovať do ropných spoločností?

Pre správny výber akcií ropy je dôležitá fundamentálna analýza. Pri ropných akciách sa všeobecne odporúča nezameriavať sa iba na dividendu. Dôležitá je tiež čistá hodnota aktív, návratnosť investovaného kapitálu (ROI) a ďalšie ukazovatele. Dobré je aj u jednotlivých spoločností sledovať výrobné náklady na barel ropy.

Dôležité je sa tiež pýtať, aká silná je bilancia firmy a či je ropná spoločnosť schopná prečkať aj dlhodobejšie obdobie, kedy je cena ropy na nízkej úrovni. V dnešnej dobe je tiež dobré sledovať, či ropná spoločnosť investuje do efektívnejších ťažobných postupov alebo do prechodu na čisté zdroje energie.

Je správny čas na investície do ropy?

Zdá sa, že pandémia koronaviru je zatiaľ na ústupe a podarilo sa preočkovať významnú časť svetovej populácie. Drastické obmedzenia sa postupne rušia, čo je nový impulz pre ekonomiku a investície, ktoré boli kvôli pandémii odložené. Štáty ropného kartelu OPEC+ kvôli koronavírusovej kríze znížili produkciu ropy o viac ako 50 %. Začiatkom roku 2022 sa rozhodli, že produkciu zvýšia iba na 60 % z doby pred pandémiou. Aj napriek tomu, že Spojené štáty OPEC žiadali, aby produkciu navýšili. Avšak už na prelome roku bol dopyt úplne rovnaký ako pred pandémiou.

Vplyvy vojny na Ukrajine majú tiež vplyv na rastúce ceny ropy. Tiež sa ukazuje, že svet zďaleka nie je pripravený zakázať ropu a plyn. Alternatívne zdroje zatiaľ nedokážu uspokojiť vysoký dopyt. V poslednom čase tak prudko rastú ceny energií, čo prospieva tradičným ropným a plynárenským spoločnostiam.

Dôležité je ale pripomenúť, že konflikt na Ukrajine naďalej pokračuje a situácia je veľmi dynamická. Každý deň sa objavujú nové sankcie a všetky dopady týchto udalostí ešte nie sú celkom jasné. Pri investovaní do ropy a akcií ropy by sme preto mali byť veľmi opatrní a zvažovať všetky možné riziká.

Akcie ropy v roku 2022: 6 tipov na akcie ropných spoločností

Nižšie vám prinášame akcie ropných spoločností, ktoré by mohli zo súčasnej situácie na trhu s ropou profitovať. Z daného zoznamu si navyše detailne rozoberieme 6 vybraných akcií ropy. Majte prosím na pamäti, že nejde o investičné odporúčania, ale skôr o určitú inšpiráciu a zoznámenie sa so spoločnosťami v ropnom sektore.

Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa
BP PLC (Spons. ADR) BP PLC (Spons. ADR) BP BP USD USD 0,00
Chevron Corporation Chevron Corporation CVX CVX USD USD 0,00
Total S.A. Total S.A. FP FP EUR EUR 0,00
Marathon Petroleum Corporation Marathon Petroleum Corporation MPC MPC USD USD 0,00
Phillips 66 Company Phillips 66 Company PSX PSX USD USD 0,00
Exxon Mobil Corporation Exxon Mobil Corporation XOM XOM USD USD 0,00
ConocoPhillips ConocoPhillips COP COP USD USD 0,00
Devon Energy Corp. Devon Energy Corp. DVN DVN USD USD 0,00
Shell Plc Shell Plc SHELL SHELL EUR EUR 0,00

Konflikt na Ukrajine a zavedené sankcie a embargá vyvolali na trhoch značnú neistotu a najmä cena ropy zažíva veľmi silné pohyby. Nezabúdajte preto, že pri výbere ropných akcií pre vaše investičné portfólio je potrebné brať do úvahy všetky riziká a že situácia na trhu s ropou je naďalej veľmi dynamická.

Akcie Chevron

Chevron je jednou z najväčších svetových ropných spoločností. Hlavnými oblasťami podnikania sú vývoj, ťažba a preprava ropy a taktiež chemické spracovanie. Spoločnosť tak pokrýva celý reťazec v ropnom sektore. Korene Chevronu siahajú k objavu ropného poľa severne od Los Angeles v roku 1879. Po početných fúziách, vrátane zlúčenia s Texaco v roku 2001, sa stal jednou z najväčších ropných spoločností na svete.

Chevron je aktívny vo všetkých hlavných ropných a plynárenských oblastiach na svete. Dokáže navyše ťažiť aj v ťažko dostupných oblastiach a vykonávať napríklad hlbinné vrty. Chevron má tiež vlastnú flotilu lodí na prepravu ropy.

Rovnako ako mnoho iných ropných spoločností má aj Chevron za sebou ťažké roky. Po prepade cien ropy v roku 2020 av dobe koronavírovej krízy spoločnosť znížila svoje investície o niekoľko miliárd USD. To bolo nutné, aby bolo možné pokračovať vo vyplácaní dividend.

Vďaka tomu si Chevron dokázal udržať svoju pôsobivú dividendovú históriu. Ropný gigant zvyšoval dividendu už 34 rokov v rade. Napriek veľkým výkyvom v cene ropy sa im v roku 2020 podarilo vyplatiť dividendu vo výške 5,68 USD na akciu. V roku 2019 to bolo 4,76 USD na akciu.

Silná bilancia a bohaté finančné zdroje Chevronu umožnili spoločnosti v júli 2020 získať domáceho konkurenta Noble Energy za 5 miliárd USD. Danou akvizíciou chce Chevron získať ďalšie ložiská ropy v západnom Texase a dosiahnuť ročnú úsporu nákladov vo výške 300 miliónov USD.

Cenový graf akcie CVX
Týždenný graf akcie CVX od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Podľa Credit Suisse potrebuje Chevron na vytvorenie pozitívneho cash flow cenu ropy okolo 42 USD. Vysoká cena ropy je tak pre Chevron príležitosť navýšiť zisky. Čo sa týka výnosov za celý rok, Chevron sa môže chváliť výsledkom 156,3 miliardy USD. Chevron medziročne zvýšil svoj zisk o 382 % na 15,63 miliardy USD. Od rokov 2013-2014 ide o najväčšie ročné čisté príjmy.

Pre rok 2022 očakávajú analytici tržby 167 miliárd USD a zisk na akciu 9,21 USD. Tieto čísla sú samozrejme veľmi závislé na vývoji cien ropy a zo súčasných cien vidíme, že tieto očakávania môžu byť prekonané. S investíciou do Chevron v každom prípade získate ropnú spoločnosť s rozsiahlymi skúsenosťami a silnou bilanciou. Firma sa chce tiež viac zamerať na zemný plyn a je odhodlaná znižovať svoje emisie CO2. Konkrétne plány na prechod na čistú energetiku však spoločnosť zatiaľ nezverejnila.

Akcie Shell

Akcie Shell sú po celé desaťročia medzi investormi obľúbené najmä kvôli atraktívnej a udržateľnej dividende. Od roku 1943 nebola až do koronavírusovej krízy dividenda Shell nikdy znížená. Spoločnosť Shell bola tvrdo zasiahnutá opatreniami okolo Covid-19 a nízkou cenou ropy. V roku 2020 sa firma rozhodla znížiť dividendu z 0,47 USD na 0,16 USD na akciu. Postupne sa však dividenda opäť zvyšuje.

Medziročne výnosy vzrástli o takmer 54 % na 261,35 miliardy USD. Zisk za rok 2021 je 20 miliárd USD. Okrem roku 2018 sa jedná o jeden z najziskovejších rokov.

Cenový graf akcie Shell
Týždenný graf akcie Shell od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Shell už tiež celosvetovo investoval miliardy dolárov do radu nízkouhlíkových technológií. Od biopalív, vodíkovej a veternej energie až po nabíjacie sústavy pre elektromobily a riešenie šikovného ukladania energie. Investori by napriek tomu mali mať na pamäti, že ceny ropy a zemného plynu sú vysoko kolísavé, takže očakávania príjmov a zisku týchto typov spoločností sú pomerne neisté.

Akcie Exxon Mobil

V dôsledku invázie na Ukrajinu ukončí svoje aktivity v oblasti ťažby ropy a plynu v Rusku, ktoré ocenila na viac ako 4 miliardy USD. Tiež pozastavuje nové investície v tejto oblasti. Rozhodnutie znamená, že sa Exxon stiahne zo správy veľkých zariadení na ťažbu ropy a plynu na ostrove Sachalin a spochybňuje osud plánovaného zariadenia na skvapalnený zemný plyn (LNG) v hodnote niekoľkých miliárd USD.

„Odsudzujeme vojenské akcie Ruska, ktoré porušujú územnú celistvosť Ukrajiny a ohrozujú jej obyvateľov.“

Exxon Mobil

Plánovaným odchodom tak nasleduje desiatky ďalších západných spoločností, ktoré sa rozhodli pozastaviť alebo obmedziť svoje aktivity a spoluprácu s Ruskom. Z tých najznámejších pripomeňme na príklad Apple a Boeing.

Cenový graf akcie XOM
Týždenný graf akcie XOM od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Spoločnosť Exxon Mobil tiež investuje do rozšírenia svojho zariadenia na zachytávanie a skladovanie uhlíkových emisií. Investícia sa má uskutočniť v LaBarge vo Wyomingu. Zariadenie podľa vyjadrenia firmy zachytilo viac oxidu uhličitého ako ktorékoľvek iné zariadenie na svete. Investícia má mať hodnotu až 400 miliónov USD a má navyše zachytiť 1,2 milióna metrických ton uhlíka. Momentálne je zariadenie schopné zachytiť 6-7 miliónov ton ročne. Celkovo tak Exxon Mobil zníži svoje emisie o 3 %.

Celkové výnosy za rok 2021 sú 280,5 miliardy USD. Oproti roku 2020 ide o 57% rast. Za posledných sedem rokov ide o najlepší výsledok. Zisk je za celý rok 23 miliárd, medziročne zlepšenie o takmer 203 %.

Akcie Devon Energy

Devon Energy je americká ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá sa zameriava hlavne na ťažbu na pevnine. Ťaží najmä v oblastiach Delaware, Eagle Ford, Powder River, Anadarko a Williston.

Len za posledný rok išli akcie Devon Energy nahor o viac ako 150 %. Spoločnosť má za rok 2021 čistý zisk 935 miliónov USD a zisk na akciu (EPS) robí 1,39 bodov. Prevádzkové cash flow dosiahlo 4,9 miliardy USD. Čo je za 50-ročnú históriu firmy jeden z najlepších výsledkov.

Cenový graf akcie DVN
Týždenný graf akcie DVN od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcie ConocoPhillips

Spoločnosť je jednou z najväčších ropných spoločností v Spojených štátoch. Operuje vo viac ako 14 krajinách po celom svete a môže sa pochváliť celkovými aktívami vo výške 87 miliárd USD. Akcie sa za posledný rok zhodnotili asi o 75 %.

ConocoPhillips sa zameriava na rôzne druhy ťažby ropy. Či už ide o hlbinné vrty alebo získavanie ropy z bridlíc. Firma nedávno posilnila svoje aktivity akvizíciou spoločnosti Concho Resources. Tá pôsobí v Texase a Novom Mexiku, kde sa sústredí práve na ťažbu bridlicovej ropy. Prepad cien ropy v roku 2014 donútil ConocoPhillips znížiť náklady. Práve drastické zníženie nákladov a dividend boli jediným spôsobom, ako bola spoločnosť schopná v krátkodobom horizonte prežiť.

Cenový graf akcie COP
Týždenný graf akcie COP od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Úsporné opatrenia medzitým ale priniesli svoje ovocie. V dnešnej dobe sa výrobné náklady na barel ropy pohybujú pod 40 USD. Vďaka tomu firma dokáže profitovať aj pri nižších cenách ropy. Spoločnosť ConocoPhilips si za celý rok 2021 pripísala výnosy v hodnote 46 miliárd USD. Z toho je čistý zisk 8 miliárd USD. Čo sú pre firmu historické rekordy.

Akcie Phillips 66

Phillips 66 je jednou z najväčších rafinérskych spoločností. Spoločnosť má niekoľko pobočiek v Európe av Spojených štátoch. Okrem produkcie ropy sa táto americká firma sústredí aj na prepravu a skladovanie ropy. Investuje aj do chemického priemyslu.

Spoločnosť sa tiež zamerala na výrobu vysoko kvalitných produktov, ako je nafta s ultra nízkym obsahom síry. To by mohlo spoločnosti nahrávať najmä pri rastúcich snahách obmedziť obsah síry v ropných produktoch. Spoločnosť je tiež jednou s najnižšími výrobnými nákladmi v ropnom sektore a určite sa tak radí medzi zaujímavé investície do ropy.

Cenový graf akcie PSX
Týždenný graf akcie PSX od marca 2017 do marca 2022. Zdroj: Trader Workstation (10.3.2022)

Akcie sa za posledný rok zhodnotili zhruba o 12 %. Výnosy má spoločnosť celkom solídna, za rok 2021 dosiahli až 112 miliárd USD. Avšak zisk bol veľmi nízky, 1,31 miliardy USD.

Čítajte tiež:

Dow Jones index: Spoznajte historické míľniky a rekordy

Komentáre vypnuté na Dow Jones index: Spoznajte historické míľniky a rekordy

Volatilita jej význam a druhy: Historická vs. implikovaná volatilita

Komentáre vypnuté na Volatilita jej význam a druhy: Historická vs. implikovaná volatilita

Collar stratégia: Ochráňte svoje akciové pozície pomocou opcií

Komentáre vypnuté na Collar stratégia: Ochráňte svoje akciové pozície pomocou opcií

Najlepšie svetové dividendové akcie v roku 2022

Komentáre vypnuté na Najlepšie svetové dividendové akcie v roku 2022

Ďalšie použité zdroje:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in olie: de beste olie-aandelen voor 2022. LYNX [online]. Vydané 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-in-olie-beste-olie-aandelen/

JAROLÍM, J. USA a Velká Británie zakázaly ropu z Ruska. Blíží se další ropná krize?. LYNX [online]. Vydané 9.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-chevron-a-ropna-krize/

JAROLÍM, J. Akcie Exxon Mobil: Firma ukončuje těžbu ropy a aktivity v Rusku. LYNX [online]. Vydané 1.3.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/exxon-mobil-konec-tezby-ropy-v-rusku/

JAROLÍM, J. Akcie Shell na vzestupu i díky rostoucím cenám ropy. Překoná cena akcie Shell 25 USD?. LYNX [online]. Vydané 23.2.2022 [cit. 10.3.2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.cz/investovani/analyzy/akcie-tydne/akcie-shell-rust-ceny-ropy/

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart