Akcie ropy sa kvôli vojne na Ukrajine opäť dostali do hľadáčika investorov. Od koronavírusovej krízy majú ceny väčšiny komodít silne rastúcu tendenciu. Ropa nie je výnimkou. Od začiatku roku 2022 potom vojna na Ukrajine spôsobila ďalší nárast cien ropy. Ceny sa však medzitým výrazne vrátili z maximálnych hodnôt cez 120 USD za barel. Ropný kartel Opec+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom sa nedávno rozhodol znížiť ťažbu o dva milióny barelov denne. To sa nepáči veľkým západným krajinám, ktoré trpia vysokými cenami energií.

Vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine a súvisiace geopolitické napätie zostane úroveň cien pravdepodobne vysoká aj naďalej. V tomto článku sa preto zameriame na akcie ropných spoločností. Uvedieme si ich aktuálnu trhovú kapitalizáciu a vývoj ceny až za 5 rokov.

Ropa a jej dva druhy

Existujú 2 typy ropy, ktoré sa na finančných trhoch obchodujú. Najobľúbenejšia a tiež najobchodovanejšia je americká ropa zvaná WTI. Ďalším známym variantom je ropa Brent. Cena pri týchto dvoch typoch je odlišná.

West Texas Intermediate (WTI)

Light Sweet Crude Oil (WTI) sa široko používa v amerických rafinériách a je považovaná za dôležité meradlo cien ropy. Ide o ľahkú ropu s vysokou hustotou API a nízkym obsahom síry.

Ropa tohto typu sa nachádza najmä v Oklahome (Cushing). Ide o dôležitý uzol ropného priemyslu. Odtiaľ sa ropa prepravuje do všetkých oblastí USA. Táto ropa sa väčšinou obchoduje pomocou futures a treba dodať, že sa jedná o jeden z najobchodovanejších futures kontraktov na svete.

Ropa Brent

Názov tejto ropy je odvodený od ropnej oblasti Brent v Severnom mori. Svojho času to bolo jedno z najproduktívnejších ropných polí Veľkej Británie. Je vo vlastníctve ropnej spoločnosti Shell, ale väčšina vrtov je už mimo prevádzky.

3 hlavné odvetvia ropného priemyslu

Pri akciách ropy každého hneď napadnú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú produkciou ropy. Tieto ropné spoločnosti sú často tými najznámejšími hráčmi daného odvetvia. Ropný priemysel je ale pochopiteľne zložený z oveľa viacerých firiem. Ropa sa netočí len okolo samotnej ťažby. Existujú napríklad spoločnosti, ktoré dodávajú potrebné technické vybavenie. Tiež firmy, ktoré sa sústredia na prepravu a distribúciu ropných produktov.

Rôzne činnosti v ropnom a plynárenskom priemysle sú všeobecne rozdelené do 3 hlavných odvetví: upstream, midstream a downstream.

Upstream: prieskum a produkcia ropy

Spoločnosti pôsobiace v tomto odvetví sa zaoberajú alokáciou a ťažbou ropy a zemného plynu. Analýzou výsledkov geologických a seizmických prieskumov určujú, kde sa nachádzajú podzemné ložiská ropy a zemného plynu.

Špecializované spoločnosti, napríklad Fugro & Petroleum Geo-Services, sa zaoberajú iba hľadaním vhodných miest na otvorenie nových vrtov. Tieto spoločnosti zhromažďujú údaje z morského a zemského povrchu a na základe toho poskytujú dáta o polohe nových ložísk.

Po alokácii nového ložiska ropy alebo zemného plynu sa v časovom horizonte niekoľkých mesiacov až rokov surovina v danej lokalite začne ťažiť. Mnoho ropných spoločností, ako je Saudi Aramco, Shell a Sinopec ťaží ropu z pôdy vŕtaním a následným čerpaním kvapaliny.

Ropné ložiská sa nachádzajú tak na súši, ako aj vo vode. Ďalším typom je bridlicová ropa, ktorá sa extrahuje z bridlice, čo je druh ílového kameňa. V tomto odvetví sú však aj spoločnosti, ktoré poskytujú iba technické vybavenie a služby pre ťažbu ropy a zemného plynu. Príklady ropných spoločností v tomto odvetví sú: Schlumberger, Baker Hughes a Halliburton.

Midstream: doprava a skladovanie

Midstream sa zaoberá spracovaním, prepravou a skladovaním ropy a zemného plynu po ťažbe. Toto odvetvie tvorí dôležité spojenie medzi predchádzajúcim a nadväzujúcim sektorom. Spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti zbierajú surový materiál a dopravujú ho do rafinérií prostredníctvom potrubí, kamiónov, nákladných lodí, tankerov a nákladných vlakov.

Príklady spoločností, ktoré sú v tomto procese aktívne, sú Scorpio Tankers & Enbridge Inc.

Downstream: príprava a použitie

Toto odvetvie sa zameriava na rafináciu ropy a spracovanie a čistenie zemného plynu. Do tohto odvetvia patria tiež spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom a distribúciou rôznych konečných produktov.

Medzi konečné produkty patrí napríklad benzín, nafta, letecký benzín, petrolej, plasty, mazivá, asfalt a podobne. Príklady spoločností v tomto odvetví sú Marathon Petroleum, Valero Energy, Exxon Mobil & Phillips 66.

Integrované ropné spoločnosti

Existujú aj spoločnosti, ktoré sa zaoberajú takmer všetkými aspektmi ropného a plynárenského priemyslu. Tieto ropné spoločnosti pokrývajú takmer celý reťazec od alokácie až po distribúciu ropy a zemného plynu. Príkladom sú BP, ExxonMobil alebo Shell.

Ako investovať do ropy?

Investície do ropy: Futures a micro futures

Najdostupnejšie futures na ropu sú pre investorov kontrakty na Light Sweet Crude Oil future (CL) prostredníctvom NYMEX. Ropné futures majú multiplikátor 1000, čo znamená, že jeden kontrakt predstavuje 1000 barelov ropy. Pretože fyzické dodanie je pre väčšinu investorov nežiaduce, obchodná platforma Trader Workstation (TWS) automaticky uzavrie pozíciu, pokiaľ by malo dôjsť k realizácii fyzického dodania.

Môžete tiež obchodovať Micro futures kontrakty na ropu WTI, ktoré sú v porovnaní so štandardnými futures kontraktmi na ropu WTI menšie. Napríklad 1 kontrakt Micro WTI Crude Oil futures (MCL) predstavuje 100 barelov ropy a 1 kontrakt E-mini WTI Crude Oil futures (QM) predstavuje 500 barelov ropy. Micro futures kontrakty vám tak umožnia lepšie riadiť svoje portfólio, veľkosť pozícií a umožnia vám investovať do ropy, pokiaľ nechcete obchodovať štandardné futures kontrakty.

Investície do ropy: Akcie ropy

Investície do akcií ropných spoločností, ktoré často vyplácajú vysoké dividendy, je veľmi vhodný spôsob, ako investovať do ropy. Akcie ropy vám navyše dávajú možnosť výberu. Jednotlivé akcie môžete podrobiť dôkladnej analýze a rozhodnúť sa, do ktorej časti ropného priemyslu investovať.

Môžete si napríklad vybrať výrobcov ropy, alebo dať prednosť spoločnosti, ktorá zaisťuje prepravu ropy a zemného plynu. Možností je aj diverzifikácia medzi viacerými spoločnosťami naprieč odvetviami.

Akcie ropy: Ako investovať do ropných spoločností?

Pre správny výber akcií ropy je dôležitá fundamentálna analýza. Pri ropných akciách sa všeobecne odporúča nezameriavať sa iba na dividendu. Dôležitá je tiež čistá hodnota aktív, návratnosť investovaného kapitálu (ROI) a ďalšie ukazovatele. Dobré je aj u jednotlivých spoločností sledovať výrobné náklady na barel ropy.

Dôležité je sa tiež pýtať, aká silná je bilancia firmy a či je ropná spoločnosť schopná prečkať aj dlhodobejšie obdobie, kedy je cena ropy na nízkej úrovni. V dnešnej dobe je tiež dobré sledovať, či ropná spoločnosť investuje do efektívnejších ťažobných postupov alebo do prechodu na čisté zdroje energie.

Nižšie je uvedený zoznam akcií 10 hlavných medzinárodných ropných spoločností. Nižšie uvádzame tri z týchto ropných akcií.

Akcie ropy: Aktuálna cena a trhová kapitalizácia

Investori môžu investovať do nasledujúcich akcií ropných spoločností:

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Tržná kapitalizácia Zatváracia cena predchádzajúceho dňa 1D 1W 6M 1Y 5Y
Diamondback Energy Inc FANG USD 33,21 190,35 -2,30 % -2,28 % 21,46 % 46,83 % 87,94 %
Shell Plc SHELL EUR 203,91 32,42 -0,71 % -0,08 % 9,14 % 16,21 % 13,50 %
Occidental Petroleum Corporation OXY USD 53,06 59,80 0,07 % 0,61 % 2,19 % 2,43 % 21,35 %
EOG Resources Inc. EOG USD 67,95 119,10 -0,72 % -1,62 % -1,56 % 5,85 % 38,83 %
ConocoPhillips COP USD 127,94 110,89 -1,35 % -2,33 % -4,50 % 5,03 % 85,97 %
Exxon Mobil Corporation XOM USD 430,22 110,04 -0,85 % -3,23 % 8,14 % 3,04 % 46,75 %
PETROLEO BRASILEIRO S.A. – PETROBRAS (ADR) PBR A USD 36,16 13,21 -2,27 % -6,79 % -9,53 % 4,87 % -6,65 %
Chevron Corporation CVX USD 281,80 152,84 -0,18 % -2,25 % 2,16 % -3,61 % 26,29 %

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Akcie Chevron (CVX): Ropná spoločnosť so silnou pozíciou

Chevron je jednou z najväčších ropných spoločností na svete. Jej hlavnými oblasťami podnikania sú prieskum, ťažba a preprava ropy a jej chemické spracovanie na produkty vhodné pre trh. Firma tak pokrýva celý hodnotový reťazec ropy. Chevron pôsobí vo všetkých dôležitých ropných a plynárenských oblastiach sveta a pracuje aj v ťažkých podmienkach, napríklad v hlbokých moriach. Spoločnosť Chevron prevádzkuje vlastnú flotilu lodí na prepravu ropy. Akvizíciou skupiny Renewable Energy Group za niečo vyše 3 miliardy USD vstúpila spoločnosť Chevron do oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Do roku 2030 chce spoločnosť Chevron vyrábať 100 000 barelov biopalív denne.

Spoločnosť vykázala v roku 2021 zisk 8,15 USD na akciu pri raste tržieb o 65 % na 156 miliárd USD. Pre bežný rok 2022 analytici očakávajú nárast príjmov o +49 % na 241 miliárd USD a zisk 18,71 USD na akciu. Pre nadchádzajúci rok 2023 je konsenzus analytikov 223 miliárd USD v tržbách a 16,98 USD v zisku na akciu. Pozitívne je, že spoločnosť Chevron má impozantnú dividendovú históriu. Už 35 rokov spoločnosť z roka na rok zvyšuje svoje výplaty napriek niekedy veľkým výkyvom cien ropy. Akcie spoločnosti nedávno tiež prikúpil Warren Buffet.

Týždenný graf CVX
Týždenný graf akcie CVX od septembra 2017 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (19.12.2022)

Akcie ConocoPhillips (COP): Späť na ceste k rastu

Tretia najväčšia americká ropná spoločnosť ConocoPhillips so sídlom v texaskom Houstone sa zameriava na prieskum a ťažbu ropy, tzv. upstream business. Rafinérie a siete čerpacích staníc (viac ako 20 000 čerpacích staníc, vrátane Jet), ktoré pôvodne patrili do skupiny – tzv. downstream business – boli v roku 2012 vyčlenené prostredníctvom spoločnosti Phillips 66 Company a taktiež uvedené na burzu.

Po niekoľkých ťažkých rokoch a náročných programoch znižovania nákladov sa spoločnosť ConocoPhilips vďaka vyšším cenám ropy vracia na vrchol. Za rok 2021 spoločnosť vykázala skokový nárast tržieb o 137 % na 45,8 miliardy USD a zisk 6,09 USD na akciu.Podľa konsenzu analytikov by v roku 2022 malo dôjsť k ďalšiemu skokovému nárastu obratu o 66 % na 80,5 miliardy USD. Okrem toho sa očakáva zisk vo výške 15,10 USD na akciu. V nadchádzajúcom roku 2023 sa potom očakáva zisk na akciu vo výške 13,65 USD pri tržbách 67,4 miliardy USD (-16 %). Okrem vyššej ceny ropy prispieva k zlepšeniu obchodných vyhliadok aj akvizície spoločnosti Concho Resources v hodnote 10 miliárd USD v roku 2021. Ak cena ropy zostane na vysokej úrovni po dlhšiu dobu, mal by zostať zachovaný rastový trend akcie.

Týždenný graf COP
Týždenný graf akcie COP od septembra 2017 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (19.12.2022)

Akcie Shell (SHELL): Európsky energetický gigant

Spoločnosť Shell je jednou z najväčších svetových energetických spoločností v odvetví ropy a zemného plynu. Spoločnosť Shell (predtým Royal Dutch Shell) sa podieľa na projektoch prieskumu a ťažby vo viac ako 70 krajinách. Ide o jedného z najväčších svetových distribútorov palív a mazív. S 13 veľkými skvapalňovacími závodmi a flotilou 90 tankerov LNG je teraz spoločnosť Shell tiež najväčším dodávateľom skvapalneného zemného plynu na svete. To znamená, že spoločnosť ťaží najmä zo súčasného nedostatku plynu v Európe. Napriek svojej dominantnej pozícii v oblasti ťažby ropy a zemného plynu sa chce táto britská skupina dlhodobo stať popredným svetovým výrobcom čistých energií.

Týždenný graf SHELL
Denný graf akcie SHELL od februára 2022 do decembra 2022. Zdroj: Trader Workstation (19.12.2022)

Za rok 2021 spoločnosť Shell oznámila nárast tržieb o 45 % na 262 miliárd USD a zisk vo výške 2,57 USD na akciu (v predchádzajúcom roku -2,78 USD na akciu). Pre súčasný finančný rok 2022 predpovedajú analytici tržby vo výške 398 miliárd USD (+52 %) a zisk na akciu približne 5,58 USD (+117 %). V nadchádzajúcom roku 2023 by sa malo dosiahnuť približne 5,13 USD zisku na akciu (-8 %) pri tržbách 368 miliárd USD (-8 %). Vlani bola prvýkrát po 75 rokoch znížená dividenda. Nasledujúci rok by sa podiel na zisku mohol opäť výrazne zvýšiť.

Akcie ropy: Situácia nahráva veľkým producentom

Na jar roku 2020 vyzerala situácia na trhu s ropou stále dosť neutešene. Cena ropy na trhoch s futures po prvýkrát v histórii klesla pod nulu. Predovšetkým kvôli špekuláciám veľkých ropných ETF. To vyvolalo silné otrasy na trhu s ropou, ktorý bol už tak silne otrasený koronavírusovou krízou. Kvôli celosvetovým výlukám stálo mnoho automobilov, lietadiel a tovární a potrebovali oveľa menej ropy ako predtým. Mnohé ropné spoločnosti videli, že prepad cien ohrozuje ich existenciu.

V tomto období prešiel svetový ropný priemysel so zásadnou reorganizáciou. Zatiaľ čo väčšie spoločnosti ako ConocoPhillips alebo BP na krátku dobu obmedzili ťažbu ropy, niekoľko menších a stredne veľkých producentov ropy vyhlásilo bankrot. Obzvlášť silne boli zasiahnuté spoločnosti zaoberajúce sa nákladnými procesmi (napríklad ťažba ropných bridlíc). Zároveň ich ťažilo pomerne vysoké dlhové zaťaženie. Niektorí menší výrobcovia ropy boli odkúpení väčšími konkurentmi.

Veľké ropné spoločnosti majú obvykle obrovské hotovostné rezervy a môžu si oveľa ľahšie požičiavať, využívať trh s dlhopismi alebo vydávať nové akcie. V rokoch 2020 a 2021 bolo odkúpených mnoho celých spoločností, ale aj projektov na ťažbu ropy, ktoré môžu mať do budúcnosti veľký potenciál.

Akcie ropy: Priaznivé vyhliadky do konca roku 2022

Silný nárast inflácie spôsobil, že ceny ropy od začiatku roka 2020 rastú. Všetky tri hlavné ropné spoločnosti ťažia z vysokých cien ropy a očakáva sa, že v roku 2022 dosiahnu rekordné zisky. Rovnako ako väčšina ostatných ropných akcií sa aj ceny akcií predstavovaných ropných spoločností od začiatku roka 2020 rýchlo zvyšovali. Investori by preto mali počítať s vysokou volatilitou a rizikami komplikácií, najmä ak sa niečo stane v geopolitickej oblasti. Nezabúdajte, že investovanie je rizikové. A najmä v tejto neistej dobe je potrebná zvýšená opatrnosť.

Obchodujte ropné akcie prostredníctvom LYNX

Obchodujte za priaznivé poplatky s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Prostredníctvom LYNX získate prístup k profesionálnym obchodným platformám.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

PROBST, W. Die Besten Öl Aktien 2022. LYNX [online]. Vydané 17. 10. 2022 [cit. 25. 10. 2022]. Článok nájdete tu.

Informácie o produkte:

Key Information Document (KID): Futures skupiny CME Group na energetické komodity s peňažným vysporiadaním. (11. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/sk-key-information-document-energy-futures-cash-settled.pdf

Najlepšie a najhoršie akcie významných indexov

Ktoré akcie hlavných indexov v poslednom čase najviac vzrástli a ktoré klesli? Aké sú najlepšie akcie v roku 2024? Ktoré cenné papiere dosiahli za posledných 5 rokov najlepšiu výkonnosť a ktoré naopak zaznamenali prepad? Spoznajte najlepšie a najhoršie akcie podľa ich cien pri týchto indexoch: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart