Akcie výrobcov nápojov sú považované za odolné voči krízam. Nápojárske spoločnosti obvykle veľmi stabilne zvyšujú svoje tržby a zisky. To je hlavný dôvod, prečo by nemali chýbať v žiadnom dlhodobom portfóliu. Väčšina spoločností z tohto segmentu navyše vypláca veľmi solídne dividendy. Pozrime sa teda na najlepšie akcie nápojárskych spoločností v roku 2022.

Akcie výrobcov nápojov: Odolné voči kríze a so solídnymi dividendami

Rovnako ako akcie potravinárskych spoločností sú aj akcie nápojárskych spoločností považované za anticyklické. Sú teda relatívne odolné voči krízam. Dopyt zostáva relatívne stabilný aj v čase recesie. Avšak aj toto odvetvie sľubuje slušnú mieru rastu. Preto sú akcie nápojov zaujímavou voľbou pre dlhodobé investičné portfóliá.

Investor Warren Buffett miluje akcie Coca-Cola

Jedným z najznámejších výrobcov nápojov je Coca-Cola. Pre investorskú legendu Warrena Buffetta sú akcie Coca-Cola už zhruba 30 rokov jednou z kľúčových investícií. Sám v lete 1936 vďaka tomuto nealkoholickému nápoju zarobil svoje prvé peniaze. Kúpil vtedy šesť balení Coca-Coly za 25 centov a jednotlivé fľaše ďalej predával po 10 centoch.

Buffettova investičná spoločnosť Berkshire Hathaway dnes vlastní približne 9,4 % akcií popredného svetového výrobcu nealkoholických nápojov. Spoločnosť Coca-Cola sa významne podieľala na tom, že sa Buffett stal jedným z najbohatších mužov v Amerike.

Nové trendy na svetovom trhu s nápojmi: Zdravšie nápoje s nižším obsahom cukru

Dlhú dobu bol nápojový priemysel považovaný za nudný a nie príliš inovatívny. Toto stanovisko je však dávno minulosťou, pretože zmeny sa nevyhli ani tomuto odvetviu. Nové výživové trendy smerujú trh k zdravším nápojom s nižším obsahom cukru. Stále populárnejšie sú aj bio nápoje.

5 najlepších výrobcov nápojov v roku 2022:

Nižšie vám prinášame zoznam spoločností, ktoré podľa nášho názoru zaujímajú významné miesto na poli nápojového priemyslu. Každú z nich si navyše detailnejšie predstavíme. Majte prosím na pamäti, že tento prehľad neslúži ako investičné odporúčanie. Cieľom je investorov skôr zoznámiť s lídrami v danom odvetví. Aktuálne obchodné rozhodnutia musia vždy vychádzať z vašej investičnej stratégie.

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol Mena Zatváracia cena predchádzajúceho dňa Tržná kapitalizácia
Celsius Holdings CELH USD 91,71 22,18
Diageo DGE GBp 31,93 72,14
Monster Beverage MNST USD 52,64 54,90
Constellation Brands A STZ USD 245,12 45,48
Coca-Cola KO USD 62,09 267,09

Chcete získať zadarmo tipy na zaujímavé akcie?

Odoberajte pravidelný týždenný akciový newsletter Breakout Trader. Každý týždeň tip na obchodovanie štyroch svetových akcií.

    • Toto pole je pre validačné účely a mal by zostať nezmenený.

Akcie Monster Beverage (MNST): Zdravá konkurencia pre Red Bull

Kalifornská spoločnosť Monster Beverage je po Red Bull druhým najväčším výrobcom energetických nápojov na svete. Povzbudzujúce nápoje s výrazným „M“ na plechovke dobývajú regály supermarketov po celom svete. Sortiment spoločnosti, ktorá bola založená v roku 1930 pod názvom Natural Hansen, však zahŕňa aj džúsy a minerálne vody s rôznymi prírodnými chuťovými prísadami.

Cenový graf akcie MNST
Týždenný graf akcie MNST od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Spoločnosť Monster Beverage sa dnes označuje za lídra na trhu energetických nápojov, ktoré sa vyrábajú bez umelých prísad. Do sortimentu spoločnosti, v ktorej má Coca-Cola 17% podiel, patria aj značky Relentless, Burn a niekoľko ďalších. Vďaka spojeniu so spoločnosťou Coca-Cola môže Monster Beverage využívať jej celosvetovú výrobnú a distribučnú sieť. To je obrovská výhoda oproti konkurencii.

Akcie Monster Beverage: Tržby by mali vzrásť o 10 %

V posledných troch rokoch sa obrat zvýšil v priemere o 14 %, zatiaľ čo zisk vzrástol o 12 %. Na rok 2022 analytici očakávajú nárast obratu o takmer 16 % z 5,5 miliardy USD na 6,4 miliardy USD a zvýšenie zisku na akciu o 5 % na 2,70 USD. Súčasný konsenzus analytikov počíta v nadchádzajúcom roku so ziskom na akciu 3,21 USD (+19 %) pri tržbách približne 7,1 miliardy USD (+10 %).

Úspešný príbeh spoločnosti, ktorý sa začal v roku 2002 s nápojom Monster Energy, zďaleka nekončí. Spoločnosť, ktorej hodnota sa na burze pohybuje okolo 48 miliárd USD, dosahuje aj naďalej dvojciferné tempo rastu. Monster Beverage profituje zo skutočnosti, že trh s energetickými nápojmi ročne rastie o 7 %.

Akcie Constellation Brands (STZ): Zisky z alkoholu a konope

Spoločnosť Constellation Brands je kótovaná v indexe S&P 500. Vznikla v roku 1945 ako výrobca vína. Dnes je jedným z najväčších svetových výrobcov alkoholických nápojov. Hodnota na burze sa teraz pohybuje okolo 47 miliárd USD.

Prostredníctvom svojich dcérskych spoločností Constellation Wines a Constellation Beers & Spirits vyrába a predáva Constellation Brands viac ako 200 značiek nápojov. Patrí medzi ne napríklad nápoj Corona alebo vodka Swedka. So značkami ako Clos du Bois alebo Robert Mondavi je Constellation Brands taktiež najväčšou vinárskou spoločnosťou na svete.

Týždenný cenový graf akcie STZ
Týždenný graf akcie STZ od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Constellation Brands má taktiež 39% podiel v spoločnosti Canopy Growth. Ide o poprednú svetovú marihuanovú spoločnosť av Kanade ovláda už tri štvrtiny trhu s konopnými nápojmi. Množstvo THC v nápoji údajne vyvoláva mierne opojenie porovnateľné s vínom alebo pivom, ale bez kocoviny nasledujúci deň.

Akcie Constellation Brands: Podľa analytikov tržby v roku 2022 vzrastú o 6 %

Firma Constellation Brands v posledných troch rokoch zvyšovala tržby v priemere o 3 %, zatiaľ čo zisky rástli o 4 % ročne. V poslednej dobe sa negatívne prejavili prevádzkové výsledky spoločnosti Canopy Growth, ktoré zaostávali za očakávaním. Avšak analytici sa prikláňajú k názoru, že by sa mal rásť aspoň mierne zrýchliť.

Očakáva sa, že tržby v tomto roku vzrastú o 6 % z 8,8 miliardy USD na 9,4 miliardy USD. V nadchádzajúcom roku 2023 sa očakáva nárast príjmov o 7 %. Podľa analytikov sa zisk na akciu v tomto roku zvýši o 10 % na 11,21 USD av budúcom roku o ďalších 15 % na 12,88 USD. Constellation Brands v súčasnej dobe vypláca štvrťročnú dividendu vo výške 0,80 USD, takže akcionárom za rok pripadne 3,20 USD.

Akcie Coca-Cola (KO): Dividendový kráľ

Coca-Cola je svetová jednotka na trhu nealkoholických nápojov. Vstúpila na burzu v New Yorku v roku 1919. Každý, kto by si vtedy kúpil jednu akciu za 40 USD a reinvestoval dividendy, by bol dnes bohatší o takmer 10 miliónov USD. Okrem rovnomenného nápoja a ďalších sýtených sladkých nápojov sortiment spoločnosti zahŕňa aj minerálne vody a ľahké alkoholické nápoje.

Cenový graf akcie KO
Týždenný graf akcie KO od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Medzi najznámejšie značky patrí Fanta, Sprite, Mezzo Mix, Lift, Fuze Tea, Bonaqa, Apollinaris, Minute Maid (Cappy), Powerade, Topo Chico a Glacéau. Coca-Cola ponúka približne 4 000 rôznych produktov a zhruba 80 % jej predaja sa realizuje mimo USA. Spoločnosť, ktorá je od roku 1987 zaradená do indexu Dow Jones, má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu približne 276 miliárd USD.

Akcie Coca-Cola: Výplata dividend rastie už 60 rokov v rade

V posledných troch rokoch vzrástol obrat v priemere o 3 % a zisk o 4 %. Na rok 2022 analytici očakávajú nárast príjmov o približne 8 % z 38,7 miliardy USD na 41,9 miliardy USD a nárast zisku na akciu o 6 % na 2,47 USD. Súčasný trhový konsenzus predpokladá v nadchádzajúcom roku zisk na akciu 2,64 USD (+7 %) pri tržbách približne 44,1 miliardy USD (+5 %). Coca-Cola naposledy zvýšila štvrťročnú dividendu z 0,42 na 0,44 USD. Spoločnosť dokázala nepretržite navyšovať dividendu medziročne už 60 rokov. Spadá do kategórie tzv. dividendových aristokratov.

Akcie Celsius Holdings (CELH): Zdravé fitness a energetické nápoje

Celosvetový trend fitness a zdravia je nezlomný a má obrovskú dynamiku rastu. Najmä mladí ľudia sa zaujímajú o šport, zdravie a zdravú výživu. Spoločnosť Celsius Holdings dosahuje vysoké dvojciferné tempo rastu so svojimi trendovými a klinicky overenými športovými nápojmi značky Celsius. Má tak v nadchádzajúcich rokoch obrovský rastový potenciál.

Cenový graf akcie CELH
Týždenný graf akcie CELH od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Športové nápoje sú ponúkané v rôznych príchutiach. Okrem toho v sortimente spoločnosti nájdeme rôzne práškové nápoje, ktoré je možné zmiešať s vodou. Podľa oficiálnych štúdií nápoje Celsius urýchľujú odbúravanie tukov a rast svalov. Boli certifikované ako zdraviu prospešné. Okrem toho spoločnosť sľubuje, že po vypití nápoja nedôjde ku krátkodobému nárastu energie, po ktorom nasleduje únava, ale k trvalému zvýšeniu výkonnosti.

Akcie Celsius Holdings: Obrat sa v priemere zvýšil o 91 % za 3 roky

Za posledné tri roky sa obrat zvýšil v priemere o 91 %. V poslednej dobe sa spoločnosť navyše dostala do čiernych čísiel. Analytici odhadujú, že sa obrat v roku 2022 zvýši o 87 % z 314 miliónov USD v predchádzajúcom roku na 587 miliónov USD. Očakáva sa deväťnásobné zvýšenie zisku na akciu z 0,05 USD na 0,45 USD. Na nadchádzajúci rok 2023 sa očakávajú tržby vo výške 845 miliónov USD a zisk na akciu 0,99 USD (+120 %). To nie je zlé, ak uvážime, že tržby v roku 2017 predstavovali iba 36 miliónov USD.

Zdravé energetické nápoje tejto spoločnosti sú už teraz druhou najpredávanejšou značkou energetických nápojov na Amazone po Monster Beverage. Dokonca tu prekonala svetového lídra Red Bull. Stratégia internacionalizácie by mala Celsius Holdings v nadchádzajúcich rokoch priniesť rastúce tržby a zisky. Pri akcii Celsius možno očakávať výraznejšie cenové výkyvy. Preto je vhodná predovšetkým pre investorov so špekulatívnejším zameraním.

Akcie Diageo (DGE): Kráľ medzi výrobcami alkoholu

Diageo je jedným z popredných svetových výrobcov alkoholických nápojov. Spoločnosť vznikla v roku 1997 spojením Grand Metropolitan a Guinness. Teraz pôsobí vo viac ako 180 krajinách sveta. Kým ju v roku 2017 nepredstihla čínska spoločnosť Kweichow Moutai, bola Diageo najväčším svetovým výrobcom liehovín. Medzi značky spoločnosti patria J&B, Johnnie Walker, Smirnoff Ice, Captain Morgan, Guniess, Kilkenny, Tanqueray, Gordon’s Gin, Pimm’s a Baileys. Aj táto investícia je však určená skôr pre investorov, ktorí sú ochotní riskovať.

Cenový graf akcie DGE
Týždenný graf akcie DGE od augusta 2016 do júna 2022. Zdroj: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Akcie Diageo: V roku 2022 sa očakáva dvojciferný rast tržieb

Spoločnosť v posledných troch rokoch zvýšila obrat v priemere o 3 %, ale zisk stagnoval. Podľa analytikov sa rast pravdepodobne mierne zrýchli. V tomto roku sa očakáva nárast obratu o 16 % z 12,7 miliardy GBP na 14,7 miliardy GBP. V nadchádzajúcom roku 2023 sa očakáva nárast príjmov o 8 % (15,9 miliardy GBP) a očakávaný zisk na akciu vzrastie v tomto roku o 24 % na 1,41 GBP.

V roku 2023 sa vyšplhá na 1,58 GBP. Diageo vypláca dividendy dvakrát za polrok, ​​pričom približne 40 % sa vypláca na jar a 60 % na jeseň. Nedávno spoločnosť oznámila program spätného odkúpenia akcií v hodnote až 1,7 miliardy GBP.

Akcie výrobcov nápojov: Porovnanie výkonnosti

Loading ...
Meno spoločnosti Symbol 1W 1M 6M 1Y 5Y
Celsius Holdings CELH 2,29 % 30,06 % 77,22 % 125,78 % 6.779,00 %
Diageo DGE -1,07 % -0,48 % -1,25 % -20,19 % -14,87 %
Monster Beverage MNST -2,61 % -1,26 % -3,69 % -8,52 % 66,19 %
Constellation Brands A STZ -2,71 % -4,43 % 4,42 % 6,71 % 25,08 %
Coca-Cola KO -1,63 % 0,42 % 6,06 % 2,89 % 24,97 %

Obchodujte akcie výrobcov nápojov prostredníctvom LYNX

Či už ste intradenný obchodník alebo dlhodobý investor, môžete využiť vynikajúcu ponuku spoločnosti LYNX, pretože vám za priaznivé poplatky umožníme obchodovať s najrôznejšími finančnými inštrumentmi ako sú napríklad akcie, ETF, futures, opcie, CFD a forex. Ďalej pre vás pravidelne pripravujeme naše týždenné investičné newslettre a vysielame vzdelávacie webináre. Vďaka LYNX môžete obchodovať v reálnom čase prostredníctvom profesionálnych obchodných platforiem.

Chcete previesť zahraničné ceny akcií alebo ceny ETF na eurá? Potom použite prevodník mien. Navyše pre vás pravidelne zverejňujeme aktuálne obchodné príležitosti na trhu a novinky zo sveta investícií v rámci Investičného portálu. V prípade akýchkoľvek otázok môžete bezplatne využiť našu klientsku podporu.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie použité zdroje:

PROBST, W. Die besten Getränke-Aktien 2022. LYNX [online]. Vydané 3. 6. 2022 [cit. 9. 6. 2022]. Dostupné na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-getraenke-aktien/

Chcete ľahko, rýchlo a profesionálne obchodovať s akciami?

Potom obchodujte s akciami prostredníctvom LYNX. Ako renomovaný online broker vám umožníme obchodovať s akciami priamo na domácich burzách. Viac informácií o online brokerovi LYNX nájdete tu.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denné maximum
Denné minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart